Jump to content

Σπηλιά Νταβέλη στην Πεντέλη : Τι κρύβεται εκεί;


eccentric
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει μη καταντησει κα η ζωνη του λυκοφωτος αν ειναι βαλε οτι φωτο ειναι να βαλεις μη φοβασαι καποιοι πειστηκαμε καποιοι αλλοι οχι

Kαλό θα ήταν να κρατησουμε ζωντανή την "ζώνη του λυκόφωτος", όπως και την σοβαρότητά μας, μέσα απ΄το myphone και να της δίνουμε κατά διαστήματα "τονωτικές ενέσεις" ενδιαφέροντος.... Σε αυτό μπορούν να συνδράμουν όλοι, αναφέροντας δικές τους ιστορίες ή ό,τι άλλο στοιχείο πιστεύουν πως θα είχε ενδιαφέρον και θα είναι άξιο λόγου....Δεν "κουράζουμε" ή δεν "βιάζουμε" γιά να τελειώσει γρήγορα κανένα θέμα και ο καθένας μπορεί να δώσει τις ερμηνείες που νομίζει....Όπως προείπα εδώ δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανένα για την ορθότητα των ενδείξεων και τα όποα συμπεράσματα του καθενός είναι καθόλα σεβαστά....

 

Σε ένα φόρουμ, όπως το Myphone, μιά ζώνη με θεματα μεταφυσικά, εξεταζόμενα από την σοβαρή πλευρά τους, είναι θα έλεγα επιβεβλημένη και άπτεται άκρου ενδιαφέροντος, επιστημονικόύ και μη...Δεν προσπαθούμε να πείσουμε ή να "μυήσουμε" ή να παραπλανήσουμε ή πολύ περισσότερο να οδηγήσουμε κανένα σε επικύνδυνα μονοπάτια και αναζητησεις....Θα παρακαλούσα να μην το κανουμε σημείο στείρων αντιπαραθέσεων αλλά μέσα από αυτό να προσπαθήσουμε να αντιληφθούμε την πραγματικοτητα μέσα από μιά άλλη οπτική γωνία, μεταφυσική μεν, αλλά υπαρκτή δε και καθόλα αξιοσέβαστη....Οι σκοτούρες της καθημερινότητας μας απομακρύνουν τεχνιέντως από σκέψεις που αφορούν την ίδια τη ζωή ή την συνεπαγόμενη συνέχειά της....Το άγνωστο από την άλλη πλευρά, μας έχουν μάθει να το φοβόμαστε ή να το αγνοούμε σκόπιμα, όταν απλώς αποτελεί την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος....Ζωή και θάνατος είναι έννοιες αντίθετες μεν, αλλά αυτοσυνεπαγόμενες....

 

....Από την άλλη είναι απόλυτα εγωϊστικό να πιστέυουμε ότι σε όλο το σύμπαν είμαστε η μοναδική κοιτίδα ζωής ή να δίνουμε σε κάθε ίχνος ζωής ανθρώπινα δεδομένα, αποκλείοντας έτσι την ύπαρξη άλλων μορφών ζωής σε μέρη που δεν συγκεντρώνουν τα γήινα κριτήριά μας....

 

Η Πεντέλη φαίνεται πως ανήκει στο δίκτυο των παγκοσμίων σημείων, όπου σημειώνονται περίεργα και εξωφυσικά φαινόμενα και αυτό απορρέει από την παγκόσμια βιβλιογραφία και καταγραφή των φαινομένων. Δεν χρειάζεται να τρομοκρατηθούμε που ένα τέτοιο σημείο βρίσκεται τόσο κοντά μας ούτε να το αγνοήσουμε ή να το χλευάσουμε.... Απλώς να αναρωτηθούμε αυτά τα φαινόμενα κατά πόσο μας προσεγγίζουν ή απομακρύνουν από την φύση μας και κατά πόσο μας κάνει καλό ή κακό η ενασχόληση με αυτά...Μήπως κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε και να δούμε κατάματα την Αλήθεια; Πριν αυτή εισβάλλει και μας κατακερματίσει.... :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνω με τον Dimitris79 να πας να τις κοιταξει καποιος ειδικος γιατι ειναι γνωστο οτι και μεσα και εξω απο τη σπηλια υπαρχουν ισχυροτατα μαγνητικα πεδια (μετρητες τρελαινονται και GPS "τυφλωνονται") και μπορει να οφειλονται και εκει οι μορφες που φαινονται στις φωτογραφιες σου. Μπορει και οχι...Ειχα παει και εγω στη σπηλια αλλα ημουν 5-6 χρονων και παρολο που δεν θυμαμαι καλα την ολη φαση, θυμαμαι οτι μου ειχε κανει εντυπωση. Θα ηθελα κι εγω παντως να δω τις φωτο.

 

 

Giati exeis paei me to gps sou sto upogeio tou spitiou sou kai douleve? :p

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα αν πάτε να έχετε μαζί σας κάνα μεγάλο σταυρό πάνω σας και κάνα φυλαχτό ......... με όλα αυτά που έχω ακούσει

 

Πές καλύτερα κανένα κουμπούρι φίλε να κρατάνε! Η διακίνηση ναρκωτικών και όπλων που γινόταν κάποτε εκεί πήγαινε σύννεφο!!Όσο για τους σατανισμούς ισχύει κι αυτό βάση ντοκουμέντων

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι σ' αυτην την εικόνα διακρίνετε καλύτερα το πρόσωπο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/c.arroyo/34593/415005/0/alien4after.jpg

 

Την αρχή το είδα σαν αστείο αλλά αν καλοκοιτάξεις αυτή τη φώτο διακρίνεται μία φιγούρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που κάποιο θέλετε επιστημονική προσέγγιση... όταν τις βλακίες για μαγεία τις διαδίδουν διάφοροι τυχάρπαστοι "επιστήμονες" τρέχετε να τις υιοθετήσετε, όταν κάποιος σοβαρός βγεί και πεί ότι είναι όλα βλακίες γιατί έκανε και εκείνος έρευνα, αμέσως μιλάτε για συγκάλυψη... διάβασα σε εκείνο το site που ανέφερε ένα παιδί ποιό πάνω για πολλά σπήλαια... ε όσα έχω επισκευτεί φυσικά δεν έχουν το παραμικρό ίχνος μαγείας και ούτε "τούνελ" που οδηγούν στην Αμερική...
Link to comment
Share on other sites

....Από την άλλη είναι απόλυτα εγωϊστικό να πιστέυουμε ότι σε όλο το σύμπαν είμαστε η μοναδική κοιτίδα ζωής ή να δίνουμε σε κάθε ίχνος ζωής ανθρώπινα δεδομένα, αποκλείοντας έτσι την ύπαρξη άλλων μορφών ζωής σε μέρη που δεν συγκεντρώνουν τα γήινα κριτήριά μας....... :O

 

....ίσως να είναι το δικό τους Ελ. Βενιζέλος!! :cool:

Φίλε Χρήστο έχεις να μας δείξεις τίποτα άλλο γιατί πορώθηκα??

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που κάποιο θέλετε επιστημονική προσέγγιση... όταν τις βλακίες για μαγεία τις διαδίδουν διάφοροι τυχάρπαστοι "επιστήμονες" τρέχετε να τις υιοθετήσετε, όταν κάποιος σοβαρός βγεί και πεί ότι είναι όλα βλακίες γιατί έκανε και εκείνος έρευνα, αμέσως μιλάτε για συγκάλυψη... διάβασα σε εκείνο το site που ανέφερε ένα παιδί ποιό πάνω για πολλά σπήλαια... ε όσα έχω επισκευτεί φυσικά δεν έχουν το παραμικρό ίχνος μαγείας και ούτε "τούνελ" που οδηγούν στην Αμερική...

 

Afto me ta terastia tounel einai gnosto kai gia alla meri tis Athinas.

Tora ta ipoloipa,ta misa iparxoun kai ta alla misa ta dimiourgei to mialo gia simpliroma.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι πως μαγείες και άλλα κουραφέξαλα δεν παίζουν εκεί

μέσα.Κάπιοι παλιοί βοσκοί των Μεσογείων ως επί το πλείστον και μετά εποχής Δουκίσσης Πλακεντίας και λήσταρχου Νταβέλη, ανέφεραν στις πλαγιές της Πεντέλης και κοντά στη γνωστή σπηλιά οράματα κατα τη νύκτα όπως την κόρη της δουκίσσης να ίπταται σαν φάντασμα και να πλησιάζει τον βοσκό με ταχύτητα, να τον διεισδύει και να εξαφανίζεται προς τα πίσω.

Ένα άλλο πάλι με βοσκό είναι που είδε ιπτάμενο αντικείμενο να έρχεται πολύ κοντά στο έδαφος της περιοχής αυτής με διάφορα φώτα πάνω του και να αποβιβάζει περίεργες μορφές με διάφορες σιλουέτες.

Τώρα θα μου πείτε...γιατί πάντα βοσκοί σε αυτα?

Απ'αυτό εμπνεύστηκε ο Χάρρυ Κλύν και βάζει τον Χαράλαμπο Τραμπάκουλα αυτόπτη μάρτυρα σε όλη σχεδόν τη δικσογραφία του? λολ

Δεν αποκλείεται να ήταν κάποιο Αμερικάνικο α/φος που αποβίβασε φαντάρια του τότε, να κάνει τη δουλειά που ήταν να κανει, συνδέοντας πάντα και τα όσα γράφει στο βιβλίο του Παντελη Γιαννουλακη περί μυστικής Αθήνας κ Αττικής.

Σίγουρα υπάρχει κάποιος θρύλος απ'τα χρόνια του Νταβέλη, που έγινε μύθος εν συνεχεία και σε τελική φάση δημιουργούνται χιλιάδες ερωτήματα απ'τον καθένα μας για το ΤΙ έχει συμβεί εκεί.

Εγώ προσωπικά είμαι fun του topic και είμαι διατεθιμένος για χαλαρό καφεδάκι

με όποιους ενδιαφερόμενους και ίσος για κάποια εκδρομή προς τα εκεί που είδα να συζητιεται.

Αυτό που πιστεύω είναι πως υπάρχουν όντως ισχυρά μαγνητικά πεδία, γι'αυτο και ηλεκτρονικές/μαγνητικές συσκευές βγαίνουν εκτός λειτουργίας ως επί το πλείστον πλησίον 'η μέσα στη σπηλιά.

Ο παραπάνω συγγραφέας σε εξερεύνησή του πριν πολλά χρόνια, αναφέρει πως εντός σπηλιάς είχε την εμπειρία μαζι με τους φίλους του να "δούνε" κάποια illusions (δε θυμάμαι τι ακριβώς).

Ασχέτως με όσα αναφέρω τώρα, μην επιχειρήσει κανείς να πάει βράδυ εκέι.Πήγα μια φορά με την κοπέλα μου για πλάκα (εννοείται πως δεν κατεβήκαμε απ'τ'αμάξι,βράδυ) και φύγαμε.Έχω πάει κι άλλες φορές αλλά μέρα και ποτέ μέσα(ακόμα :worry: ).

Μέχρι πριλ λίγα χρόνια έπαιζαν σατανικές τελετές, λαθρεμπόρια όπλων κτλ.Ίσως γι'αυτό τυχόν να γίνονται οι περιπολίες που προαναφέρατε.Για ασφάλεια.

Το ενδεχόμενο πυρηνικών αποβλήτων το έχουμε σκεφτεί όσο αφορά την υγεία των ατόμων που θέλουμε να πάμε?Γιατι πραγματικά τόσοι τόνοι τσιμέντο για να καλύψουν το μήκος στοών που έχει η σπηλιά δεν ειναι απλά για να την κλείσουνε έτσι απλά...θα την σφράγιζαν στην είσοδο και that's all!

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Aναφέρω αλλο ένα περίεργο γεγονός, εμπνευσμένος από τις διηγήσεις του προηγούμενου φίλου....

 

Δίπλα στο εκκλησάκι υπάρχει μιά κρύπτη, κατά κάποιους ναός, στην κορυφή του οποίου υπάρχει ένα ορθογώνιο άνοιγμα....Προσπαθώντας να φωτογραφήσω από πάνω τον φίλο μου που βρισκόταν μεσα, ενεργοποιώ το φλας...Το φλας ανάβει, αλλά το αποτέλεσμα ήταν σκοτεινό...Το ίδιο επιχείρησα και για δεύτερη φορά, η φωτογραφική μηχανή σκοπεύει στο κέντρο της τρύπας, το φλας ανάβει, αλλά το αποτέλεσμα πάλι σαν να μη χρησιμοποιήθηκε φλας, παρότι άναψε και βρισκόταν ελάχιστα εκατοστά πανω απο το άνοιγμα της τρύπας...Την τρίτη φορά επιτέλους μας "έφεξε" και μπορέσαμε να βγάλουμε φωτεινή την φωτό....

 

Το ερώτημα αμίλεικτο....Που πήγαν οι φωτεινές ακτίνες του φλας, σε μιά κάθετη σκόπευση εκατοστών από το αντικείμενο και ενώ σίγουρα έλαμψε; Απορροφήθηκαν από "κάποιο" άγνωστο ενδιάμεσο;;;;... ή μήπως "κάτι" άλλο κατάφερε να εξοστρακίσει τις ακτίνες από την ευθεία πορεία τους; :worry: Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τί συνέβει εκεί την δεδομένη στιγμή...Βέβαια η θεωρία του Αϊνστάιν αποδεικνύει τη σχέση που έχει η μαγνητική βαρύτητα με την ακτινοβολία, η οποία αποκλίνει όταν η ενταση της βαρύτητας μεγαλώνει...Μήπως πρέπει να δεχτούμε, πως εκεί έιχαμε κάποιο παρόμοιο φαινόμενο;;; :worry:

 

...Και κατά συνέπεια, αν αυτή η αύξηση γίνει ανεξέλεγκτη, ποιό το επόμενο αποτέλεσμα;;; Μήπως οι συνθήκες γίνονται ιδανικές για τοπομετάθεση ή χρονομετάθεση του αντικειμένου προς άγνωστη κατέυθυνση;;;; Θυμηθείτε το γνωστό πείραμα της Φιλαδέλφειας και συνδυάστε το με τις περίεργες εξαφανίσεις που έχουν συμβεί στην περιοχή του σπηλαίου.... :worry:

 

Καληνύχτα σας.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

re paidia... me toso thorivo i photo... fisiko einai to mati na ftiaxnei figoures...

valte oti figoura thelete sto mialo sas... kai tha tin deite kapou stin eikona...

sas evgala merikes fatses... kai to makrosteno... diakrinete gia ti moiazei...

les kanenas eksogiinos na tin eixe ekso na katourisei?...

de leo... mporei na einai full me parapsixologia, alien, magnitika pedia, omada E, kai oti allo mporeite na fantasteite...alla mi trelathoume me tis photos... thorivos einai kai to mialo dimiourgei...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτα ειναι χρονιααααα τωρα οπως και καποτε ενας φιλος μου ηταν εκει πανω με δυο λυκους(τους ειχε παει να τους αφησει διοτι κανεις δεν τους ηθελε...) και οταν ηταν να τους βγαλει απο το βαν μολις ανοιξε η πορτα τα σκυλια γαβγιζαν τρομαγμενα και ειχαν κουλουριαστει σε μια γωνια του βαν...

τεσπα εγω ξερω οτι η πεντελη αξιζει να παει καποιος μονο για τον δορυφορικο σταθμο και για να <παξει>με τους ο.π.κ.ε που ειναι πυροτουβλα πρωτης ποιοτητας....

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αλλη βλεπω το απολυτο σκοταδι. Δεν ξεχωριζω τιποτα.

 

Και οσοι θελετε να πατε, μην νομιζετε οτι θα δειτε τιποτα τρομερο ή θα ανακαλυψετε κατι πιο τρομερο. Πριν απο εσας, εχουν παει εκατονταδες ατομα και πιστεψτε με, αν υπηρχε κατι, οτιδηποτε, δεν θα ηταν ανοιχτη για ολους.

Παντως, αν πατε προσεξτε τις περιπολιες. Λιγο πιο πανω υπαρχουν ρανταρ καθως και δασοφυλακες. Μπορει να σας γυρισουν πισω.

παρτε ενα πεδιομετρο και ενα κινητο με χαμηλο sar και θα δειτε τι εστι φυσικο μπλοκαρισμα σηματος.....

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρω αλλο ένα περίεργο γεγονός, εμπνευσμένος από τις διηγήσεις του προηγούμενου φίλου....

 

Δίπλα στο εκκλησάκι υπάρχει μιά κρύπτη, κατά κάποιους ναός, στην κορυφή του οποίου υπάρχει ένα ορθογώνιο άνοιγμα....Προσπαθώντας να φωτογραφήσω από πάνω τον φίλο μου που βρισκόταν μεσα, ενεργοποιώ το φλας...Το φλας ανάβει, αλλά το αποτέλεσμα ήταν σκοτεινό...Το ίδιο επιχείρησα και για δεύτερη φορά, η φωτογραφική μηχανή σκοπεύει στο κέντρο της τρύπας, το φλας ανάβει, αλλά το αποτέλεσμα πάλι σαν να μη χρησιμοποιήθηκε φλας, παρότι άναψε και βρισκόταν ελάχιστα εκατοστά πανω απο το άνοιγμα της τρύπας...Την τρίτη φορά επιτέλους μας "έφεξε" και μπορέσαμε να βγάλουμε φωτεινή την φωτό....

 

Το ερώτημα αμίλεικτο....Που πήγαν οι φωτεινές ακτίνες του φλας, σε μιά κάθετη σκόπευση εκατοστών από το αντικείμενο και ενώ σίγουρα έλαμψε; Απορροφήθηκαν από "κάποιο" άγνωστο ενδιάμεσο;;;;... ή μήπως "κάτι" άλλο κατάφερε να εξοστρακίσει τις ακτίνες από την ευθεία πορεία τους; :worry: Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τί συνέβει εκεί την δεδομένη στιγμή...Βέβαια η θεωρία του Αϊνστάιν αποδεικνύει τη σχέση που έχει η μαγνητική βαρύτητα με την ακτινοβολία, η οποία αποκλίνει όταν η ενταση της βαρύτητας μεγαλώνει...Μήπως πρέπει να δεχτούμε, πως εκεί έιχαμε κάποιο παρόμοιο φαινόμενο;;; :worry:

 

...Και κατά συνέπεια, αν αυτή η αύξηση γίνει ανεξέλεγκτη, ποιό το επόμενο αποτέλεσμα;;; Μήπως οι συνθήκες γίνονται ιδανικές για τοπομετάθεση ή χρονομετάθεση του αντικειμένου προς άγνωστη κατέυθυνση;;;; Θυμηθείτε το γνωστό πείραμα της Φιλαδέλφειας και συνδυάστε το με τις περίεργες εξαφανίσεις που έχουν συμβεί στην περιοχή του σπηλαίου.... :worry:

 

Καληνύχτα σας.... :cry:

 

αμα η βαρυτητα μεγαλωνε τοτε και εσυ θα νομιζες οτι ειχες παρει πολλα κιλα.....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι πως μαγείες και άλλα κουραφέξαλα δεν παίζουν εκεί

μέσα.Κάπιοι παλιοί βοσκοί των Μεσογείων ως επί το πλείστον και μετά εποχής Δουκίσσης Πλακεντίας και λήσταρχου Νταβέλη, ανέφεραν στις πλαγιές της Πεντέλης και κοντά στη γνωστή σπηλιά οράματα κατα τη νύκτα όπως την κόρη της δουκίσσης να ίπταται σαν φάντασμα και να πλησιάζει τον βοσκό με ταχύτητα, να τον διεισδύει και να εξαφανίζεται προς τα πίσω.

Ένα άλλο πάλι με βοσκό είναι που είδε ιπτάμενο αντικείμενο να έρχεται πολύ κοντά στο έδαφος της περιοχής αυτής με διάφορα φώτα πάνω του και να αποβιβάζει περίεργες μορφές με διάφορες σιλουέτες.

Τώρα θα μου πείτε...γιατί πάντα βοσκοί σε αυτα?

Απ'αυτό εμπνεύστηκε ο Χάρρυ Κλύν και βάζει τον Χαράλαμπο Τραμπάκουλα αυτόπτη μάρτυρα σε όλη σχεδόν τη δικσογραφία του? λολ

Δεν αποκλείεται να ήταν κάποιο Αμερικάνικο α/φος που αποβίβασε φαντάρια του τότε, να κάνει τη δουλειά που ήταν να κανει, συνδέοντας πάντα και τα όσα γράφει στο βιβλίο του Παντελη Γιαννουλακη περί μυστικής Αθήνας κ Αττικής.

Σίγουρα υπάρχει κάποιος θρύλος απ'τα χρόνια του Νταβέλη, που έγινε μύθος εν συνεχεία και σε τελική φάση δημιουργούνται χιλιάδες ερωτήματα απ'τον καθένα μας για το ΤΙ έχει συμβεί εκεί.

Εγώ προσωπικά είμαι fun του topic και είμαι διατεθιμένος για χαλαρό καφεδάκι

με όποιους ενδιαφερόμενους και ίσος για κάποια εκδρομή προς τα εκεί που είδα να συζητιεται.

Αυτό που πιστεύω είναι πως υπάρχουν όντως ισχυρά μαγνητικά πεδία, γι'αυτο και ηλεκτρονικές/μαγνητικές συσκευές βγαίνουν εκτός λειτουργίας ως επί το πλείστον πλησίον 'η μέσα στη σπηλιά.

Ο παραπάνω συγγραφέας σε εξερεύνησή του πριν πολλά χρόνια, αναφέρει πως εντός σπηλιάς είχε την εμπειρία μαζι με τους φίλους του να "δούνε" κάποια illusions (δε θυμάμαι τι ακριβώς).

Ασχέτως με όσα αναφέρω τώρα, μην επιχειρήσει κανείς να πάει βράδυ εκέι.Πήγα μια φορά με την κοπέλα μου για πλάκα (εννοείται πως δεν κατεβήκαμε απ'τ'αμάξι,βράδυ) και φύγαμε.Έχω πάει κι άλλες φορές αλλά μέρα και ποτέ μέσα(ακόμα :worry: ).

Μέχρι πριλ λίγα χρόνια έπαιζαν σατανικές τελετές, λαθρεμπόρια όπλων κτλ.Ίσως γι'αυτό τυχόν να γίνονται οι περιπολίες που προαναφέρατε.Για ασφάλεια.

Το ενδεχόμενο πυρηνικών αποβλήτων το έχουμε σκεφτεί όσο αφορά την υγεία των ατόμων που θέλουμε να πάμε?Γιατι πραγματικά τόσοι τόνοι τσιμέντο για να καλύψουν το μήκος στοών που έχει η σπηλιά δεν ειναι απλά για να την κλείσουνε έτσι απλά...θα την σφράγιζαν στην είσοδο και that's all!

 

καταρχας αποβλητα δεν υπαρχουν εκει το μονο που ξερω ειναι οτι η μια σπηλια φτανει μεχρι τον παρασκευα(πειραια κοντα στα γραφεια του ολυμπιακου) απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι επειδη υπαρχει και μια βαση εκει πανω την οποια θα της κανω μια επισκεψη λιαν συντομως με ολα τα αξεσουας(σχοινια πυξιδα dgps οκταρια letherman) διοτι ατομα με ψηλες θεσεις μου εχουν πει και δειξει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα) :) οποιος εχει γνωσεις ορειβατικης και παραλλαγης ας μου στειλει pm για να ερθει...

Link to comment
Share on other sites

"Kατα την περίοδο των χρόνων που γινόντουσαν τα έργα απαγορεύτηκε κάθε άνοδος προς τη σπηλιά, η ίδια δε σπηλιά υπέστη τα πάνδεινα(ακομη και το επίπεδο της καταβηκε πολύ απο την αρχικη του θέση). Εκτώς από οποιαδήποτε μυστικά κρύβει η σπηλια και το εσωτερικό της, το μυστικό της συνεχίζεται και εξω από αυτήν, όχι μόνο στην εγγυς περιοχη αλλα και στην ευρύτερη. Η περίφημη τοποθεσία του ανήφορου της αντιβαρύτητας που λειτουργεί ως... κατήφορος και τα φαινόμενα της ειναι αυτά που συνδέονται τοσο με τη σπηλια όσο και με τη βασή της Ν.Μάκρης και τη μεγάλη θαλάσσια περιοχή έμπροσθεν της. Ανώτερα στελέχη της CIA εχουν μιλήσει για το σπανιοτατο φαινομενο που ονομάζουν "Μαγνητικό Ματι" και το τοποθετουν στο δίαυλο μεταξύ Ευβοιας και Αττικής, ακριβώς στο σημείο εκείνο. Προκειται για ένα γιγάντιο μαγνητικό τουνελ, που αρχή του εχει το Μαγνητικό Μάτι και καταλήγει σε ένα άλλο σημείο της επιφάνειας της γής, στο αντίθετο της ακριβώς. Η ενέργεια εντός του τούνελ είναι τεράστια. Αν λοιπόν κάποιος εχει κατορθωσει την ενέργεια αυτή να τη μεταθέτει, τότε ίσως προκειται όχι μόνο για ενα ισχυρότατο και ανικητο οπλο, αλλα και μεσον επικοινωνιας που μπορεί να αρχίσει από απλα μηνύματα μεχρι μεταφορές του τυπο "stargate"."

Μυστική Αθήνα - Ιωαννη Θ.Γιαννόπουλος

 

:p :p :p

Μπορεί να μην τα πιστεύω όλα αυτά αλλά μερικά μου φαίνονται αρκετά λογικά.... λέτε η άλλη ακρη του Μαγνητικού Ματιού που λέει ο συγγραφέας να είναι το τριγωνο των Βερμούδων...? :p :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εκτώς από οποιαδήποτε μυστικά κρύβει η σπηλια και το εσωτερικό της, το μυστικό της συνεχίζεται και εξω από αυτήν, όχι μόνο στην εγγυς περιοχη αλλα και στην ευρύτερη. Η περίφημη τοποθεσία του ανήφορου της αντιβαρύτητας που λειτουργεί ως... κατήφορος

 

epeidi ekei oi anthropoi afinoun ta aftokinita kai "anevenoun" tin anifora... eixan evesthitopoiithei kapoioi palioi stin TV apo ekpompi aftokinitou(troxoi kai dromoi nomizo)... kai pigan ekei... kai metrisan me ta gnosta (oxi ilektronika) ergaleia ton poleodomon.. kai eixe vgei mia klisi katiforas telika... alla iparxei ena fenomeno me tous thamnous/giro anaxoma klp klp... pou sou dinei tin aisthisi oti einai anifora... alla exei kapoia 1-3% klisi pros ta kato...

to ti ginete mesa sti spilia... de to gnorizo...

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο δεν γινεται διοτι ειναι φυση αδυνατον να βλεπεις οτι το αμαξι παει με σταθερο ανεβαινει με σταθερο ρυθμο ακομη και το gps σου δειχνει οτι ανεβαινεις ειναι φυση αδυνατον να βλεπεις οτι ο δρομος ειναι ανηφορικος και τελικα να εχει αρνητικη κλιση
Link to comment
Share on other sites

καταρχας αποβλητα δεν υπαρχουν εκει το μονο που ξερω ειναι οτι η μια σπηλια φτανει μεχρι τον παρασκευα(πειραια κοντα στα γραφεια του ολυμπιακου)
Εχω παει εκει! :p :alien: ειναι ολοκληρο δικτυο που φτανει μεχρι τον Προφητη Ηλια & τη Φρεαττυδα...αλλοι λενε οτι τις κατασκευασαν οι γερμανοι στο β'παγκοσμιο για να εχουν εξοδους διαφυγης & αλλοι οτι υπηρχαν απ'την αρχαιοτητα...παντως σε καποια σημεια τα περασματα εχουν κλεισει(μαλον επιτηδες) απο μπαζα... :(
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Διάβασα όλο το thread και ομολογώ ότι έχω μείνει άφωνος.. :X Διάβασα πολλά posts που κατά την γνώμη μου είναι ανακρίβειες και δεν στέκουν αλλά και κάποια άλλα πολύ σοβαρά που λένε την αλήθεια.. Αυτό που ξέρω εγώ και έχω να πω είναι ότι σίγουρα κάτι υπάρχει εκεί και κάποιοι το έχουν σφραγίσει καλά για να μην είναι προσβάσιμο στο πλατύ κοινό. Εάν διαβάσετε το βιβλίο του Γιαννόπουλου "Μυστική Αθηνά" θα χάσετε τον ύπνο σας για αρκετά βράδια και ειδικότερα εάν το διαβάζετε λίγο πριν κοιμηθείτε.. Έτσι τουλάχιστον έκανα και έπαθα εγώ όταν το διάβασα πριν 2-3 χρόνια. Ο τύπος αυτός τα λέει και τα έχει ψάξει όλα.. Όχι μόνο την σπηλιά του Νταβέλη αλλά και πολλές άλλες άγνωστες σε πολλούς από εμάς.. Γι αυτό πριν κάνετε όπως προγραμματίζεται εκδρομή στην σπηλιά δώστε 15-20 ευρώ και αγοράστε το βιβλίο.. Αφού το διαβάσετε ελάτε να μου πείτε εάν θα πάτε και τι ώρα μάλιστα γιατί το αν είναι νύχτα η πρωί θα δείτε ότι δεν έχει καμία σημασία.. Επίσης θα ήθελα να πω σε όλους ότι ο Γιαννόπουλος δεν έχει καμία σχέση με σατανισμούς κλπ κλπ.. Ο άνθρωπος εξετάζει την σπηλιά σε σχέση με εξωγήινες υπάρξεις και μυστήρια..

Σε αυτούς που δεν θα κάνουν τον κόπο να αγοράσουν και να διαβάσουν το βιβλίο θέλω να πω ότι η σπηλιά κατά την Γερμανική κατοχή και λίγο αργότερα χρησιμοποιήθηκε σαν αντικείμενο μελέτης από τους Γερμανούς αλλά και τους Αμερικανούς. Φεύγοντας οι δεύτεροι σφράγισαν την είσοδο της με χιλιάδες κυβικά μπετόν και τώρα που μιλάμε η πρόσβαση είναι ΑΔΥΝΑΤΗ.

 

Γιατί?? :confused:

 

Τα συμπεράσματα δικά σας;.. :scared:

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που ξερω απο τον παππου μου ειναι οτι λειτουργουσε σαν φυσικος πομποδεκτης καθως οι γερμανοι εκει πανω δεν ειχαν ποτε ειδικο εξοπλισμο καθως την δουλεια του ενισχυτη ηταν το βουνο... παντως ενα πραγμα δεν καταλαβαινω γιατι ολα τα παραξενα πρεπει να ειναι εδω στην ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...