Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή θα χτυπήσω ξεκλείδωτο αμερικάνικο ,ποιο δίκτυο πρέπει να προσέξω να έχει ?

 

To pixel έχει

 

https://store.google.com/us/product/pixel_2_specs?hl=en-US

Network

World-wide network/carrier compatibility with:1

GSM/EDGE: Quad-band (850, 900, 1800, 1900 MHz)

UMTS/HSPA+/HSDPA: Bands 1/2/4/5/8

CDMA EVDO Rev A: BC0/BC1/BC10

FDD-LTE : Bands 1*/2*/3*/4*/5/7*/8/12/13/17/20/25/26/28/29/30/32/66*2

TD-LTE: Bands 38*/40/412

Supports up to CAT 15 (800Mbps DL / 75Mbps UL), 3x DL CA, 4x4 MIMO, 256-QAM DL and 64-QAM UL depending on carrier support

1Pixel is an unlocked phone and works on major carrier networks. In the US, Pixel is compatible with all GSM-based networks and two CDMA-based networks: Verizon and Sprint.

2*Indicates the bands that support 4x4 MIMO

 

Σύγκρινε με την εταιρία σου

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και chat γι'αυτό το θέμα...η λύση είναι μία αλλάξτε μπριζα. Το έβλεπα και γω. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ανάλογα πόσο % είναι φορτίζει πιο γρήγορα ή αργά. Πιστεύω ότι έχει να κάνει σχέση με την ζωή της μπαταρίας ώστε να αντέξει στο χρόνο. Καλή η γρήγορη φόρτιση σε όλους τους κατασκευαστές αλλά αυτό έχει μεγάλο αντίκτυπο στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Χρήστο τι εννοείς να αλλάξουμε πρίζα? Τον φορτιστή εννοείς ή την πρίζα στον τοίχο?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο τι εννοείς να αλλάξουμε πρίζα? Τον φορτιστή εννοείς ή την πρίζα στον τοίχο?
Εννοώ να το φορτίσεις σε άλλη μπριζα για δοκιμή. Ο φορτιστής είναι καλά!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να το φορτίσεις σε άλλη μπριζα για δοκιμή. Ο φορτιστής είναι καλά!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Η πρίζα είναι δύσκολο να ευθύνεται, είναι συνδεδεμένες παράλληλα

 

Νομίζω πρέπει απλά να αποδεχθούμε ότι αυτή η συσκευή φορτίζει αργά

 

Και να έχουμε φορτιστές παντού, σπίτι, γραφείο, αυτοκίνητο :-)

Link to comment
Share on other sites

Η πρίζα είναι δύσκολο να ευθύνεται, είναι συνδεδεμένες παράλληλα

 

 

Μη το αποκλείεις καθόλου. Τον περασμένο μήνα παιδευόμουν ένα απόγευμα να δω τι φταίει με ένα διακόπτη. Ήταν χαλασμένος αλλά όπως είχε στερεωθεί δούλευε. Όταν τον μετακίνησα ελάχιστα πάπαλα. Και δεν είχε πουθενά μαυρίλα να δω κάτι να με παραξενέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω εγώ είναι πως όποτε θέλω πιο γρήγορα να το φορτίσω, δε χρησιμοποιώ το δικό του - ο οποίος έχει μόνο το pd πρωτόκολλο - αλλά έναν Anker που έχω ο οποίος έχει qc 3 και όχι pd.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Η πρίζα είναι δύσκολο να ευθύνεται, είναι συνδεδεμένες παράλληλα

 

Νομίζω πρέπει απλά να αποδεχθούμε ότι αυτή η συσκευή φορτίζει αργά

 

Και να έχουμε φορτιστές παντού, σπίτι, γραφείο, αυτοκίνητο :-)

Φορτιστές παντού με τέτοια αυτονομία είναι υπερβολή νομίζω. Προσωπικά μου βγάζει για πλάκα και ανετοτατα την ημέρα, οπότε με λίγες μικρές φορτίσεις τσουλαει μία χαρά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το διαθέσιμο χώρο φωτογραφιών στο Google photos. Είναι απεριόριστος για το κανονικό μέγεθος μέχρι το 2021 αν δεν κάνω λάθος και μετά γίνεται απεριόριστος μόνο εάν μικρύνεις την ανάλυση. Εάν αγοράσεις του χρόνου ενα καινούργιο pixel αυτό σημαίνει ότι θα έχεις μέχρι το 2022; (κοκ δηλαδή εάν το αλλάξεις το 2021 θα έχεις μέχρι το 2025;) ή έχεις αυτό το χώρο μόνο η πρώτη φορά που αγοράζεις pixel και μετά το 2021 ή θα πρέπει να αγοράσεις χώρο ή να αλλάξεις λογαριασμό με το καινούργιο σου κινητό;

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το διαθέσιμο χώρο φωτογραφιών στο Google photos. Είναι απεριόριστος για το κανονικό μέγεθος μέχρι το 2021 αν δεν κάνω λάθος και μετά γίνεται απεριόριστος μόνο εάν μικρύνεις την ανάλυση. Εάν αγοράσεις του χρόνου ενα καινούργιο pixel αυτό σημαίνει ότι θα έχεις μέχρι το 2022; (κοκ δηλαδή εάν το αλλάξεις το 2021 θα έχεις μέχρι το 2025;) ή έχεις αυτό το χώρο μόνο η πρώτη φορά που αγοράζεις pixel και μετά το 2021 ή θα πρέπει να αγοράσεις χώρο ή να αλλάξεις λογαριασμό με το καινούργιο σου κινητό;

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Στο pixel 1 δεν υπάρχει περιορισμός άσχετου χρονολογίας είναι για πάντα. Στο 2 ισχύει μέχρι το 21 μετά θα γίνεται σε μικρότερη ανάλυση αυτόματα από ότι κατάλαβα....στα καινούργια pixel θα αναμένουμε να δούμε τι πολιτική θα ακολουθήσει!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα διάστημα με το Note 8 είπα να ξαναδοκιμάσω το Pixel, θα έχω στα χέρια μου το XL 64GB Just Black σε 2 μέρες.

Είχα το Pixel 1 (το μικρό) και μου είχε αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις.

 

Περιμένω να δω ξανά την εξαιρετική εμπειρία χρήσης σε θέμα software, καθώς και τα άμεσα updates. Η κάμερα και η μπαταρία ήταν επίσης ισχυροί λόγοι απόκτησής του.

 

Πρέπει να πω ότι το Note 8 δεν έδειξε κανένα σημάδι κολλήματος μετά από 5 μήνες χρήσης και μου έδωσε μια γενικά "μη Samsung" εμπειρία. Στο εξής θα το χαρεί η γυναίκα μου που μου το ζητούσε τόσον καιρό.

Θα μου λείψει το dual SIM, το Samsung Pay και η ασύρματη φόρτιση, το πενάκι όχι τόσο πολύ.

 

Παρόλα αυτά, συσκευές με την απλότητα και την ταχύτητα του Pixel είναι το μέλλον, ανυπομονώ να το παραλάβω.

Edited by nikoleon

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το διαθέσιμο χώρο φωτογραφιών στο Google photos. Είναι απεριόριστος για το κανονικό μέγεθος μέχρι το 2021 αν δεν κάνω λάθος και μετά γίνεται απεριόριστος μόνο εάν μικρύνεις την ανάλυση. Εάν αγοράσεις του χρόνου ενα καινούργιο pixel αυτό σημαίνει ότι θα έχεις μέχρι το 2022; (κοκ δηλαδή εάν το αλλάξεις το 2021 θα έχεις μέχρι το 2025;) ή έχεις αυτό το χώρο μόνο η πρώτη φορά που αγοράζεις pixel και μετά το 2021 ή θα πρέπει να αγοράσεις χώρο ή να αλλάξεις λογαριασμό με το καινούργιο σου κινητό;

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Δεν μπορείς να ξέρεις την πολιτική τους για τις μελλοντικές συσκευές

Για να είσαι πιο futureproof με οθόνες μεγαλύτερης ανάλυσης, τράβα full MP και 4Κ, και μελλοντικά εν ανάγκη παίρνεις και τα 100GB με δύο ευρώ το μήνα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το Google Photos όταν πάω να κάνω upload φωτο που έχουν γίνει export από Lightroom αντιγράφοντάς τις στο κινητό. Έχω ανοίξει θέμα στο support της Google: https://support.google.com/photos/thread/66327

 

Το θέμα είναι ότι αν η φωτογραφία έχει ModifyDate διαφορετικό των DateTimeOriginal και DateTaken τότε στο Google Photos παίρνει σαν ημερομηνία την ModifyDate. Αυτό είναι λίγο πρόβλημα όταν πας να περάσεις παλιές φωτο που έχεις επεξεργαστεί με το Lightroom. Το περίεργο είναι ότι μου συμβαίνει μόνο όταν κάνω upload από το Pixel 2! Διαβάστε και το παραπάνω θέμα για όλες τις λεπτομέρειες.

 

Αν και το support της Google βοηθάει να το ψάξουμε, έχω μια υποψία ότι παίζει να φταίει το locale (Ελληνικά). Θα μπορούσε κάποιος από εδώ με Pixel 2/Pixel 2 XL σε ελληνικά να δοκιμάσει να αντιγράψει στο κινητό του την φωτογραφία που έχω παραθέσει παρακάτω και να μου πει με τι ημερομηνία την βγάζει στο Google Photos; Θα με βοηθούσε πάρα πολύ να καταλάβω τι πρόβλημα υπάρχει, καθώς ένας στο θέμα στο google support την αντέγραψε και του τη βγάζει κανονικά. Το είχα ξαναζητήσει στο παρελθόν αλλά κανείς δεν ανταποκρίθηκε...

 

Αυτή είναι η φωτο: https://www.dropbox.com/s/kzrznroulguqu5d/CIMG0591_LR.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το Google Photos όταν πάω να κάνω upload φωτο που έχουν γίνει export από Lightroom αντιγράφοντάς τις στο κινητό. Έχω ανοίξει θέμα στο support της Google: https://support.google.com/photos/thread/66327

 

Το θέμα είναι ότι αν η φωτογραφία έχει ModifyDate διαφορετικό των DateTimeOriginal και DateTaken τότε στο Google Photos παίρνει σαν ημερομηνία την ModifyDate. Αυτό είναι λίγο πρόβλημα όταν πας να περάσεις παλιές φωτο που έχεις επεξεργαστεί με το Lightroom. Το περίεργο είναι ότι μου συμβαίνει μόνο όταν κάνω upload από το Pixel 2! Διαβάστε και το παραπάνω θέμα για όλες τις λεπτομέρειες.

 

Αν και το support της Google βοηθάει να το ψάξουμε, έχω μια υποψία ότι παίζει να φταίει το locale (Ελληνικά). Θα μπορούσε κάποιος από εδώ με Pixel 2/Pixel 2 XL σε ελληνικά να δοκιμάσει να αντιγράψει στο κινητό του την φωτογραφία που έχω παραθέσει παρακάτω και να μου πει με τι ημερομηνία την βγάζει στο Google Photos; Θα με βοηθούσε πάρα πολύ να καταλάβω τι πρόβλημα υπάρχει, καθώς ένας στο θέμα στο google support την αντέγραψε και του τη βγάζει κανονικά. Το είχα ξαναζητήσει στο παρελθόν αλλά κανείς δεν ανταποκρίθηκε...

 

Αυτή είναι η φωτο: https://www.dropbox.com/s/kzrznroulguqu5d/CIMG0591_LR.jpg?dl=0

Είμαι με Mi A1 αυτή τη στιγμή, καθαρό android, oreo Φεβρουαρίου.

Κατέβασα τη φωτογραφία σου και την έκανα αντιγραφή στο φάκελο dcim.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό.

762ae6cf4cc04226f7ad4d470cc053d8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Da_rudakos. Σωστά, έτσι θα έπρεπε να τη βγάζει. Αλλά σε εμένα τη βγάζει με τη ModifyDate, δηλαδή προχτές. Και στο Nexus 5 τέτοιες φωτό με ModifyDate διαφορετική (πιο πρόσφατη) από την DateTaken/DateTimeOriginal (όλα αυτά από exif) τις ταξινομεί σωστά. Ωστόσο όταν τέτοιες φωτό τις αντιγράφω στο Pixel 2 (που έχει και το unlimited original quality) ταξινομούνται βάσει της ModifyDate. Οπότε θα βοηθούσε κάποιος με Pixel 2/2 XL να κάνει το ίδιο τεστ.
Link to comment
Share on other sites

Σαν μια ενδιάμεση λύση, δες αν σε βολεύει να μαρκάρεις τις φωτό μέσα από το Google photos και να κάνεις edit date.

 

Παρεμπιπτόντως, πως το Google photos αναγνωρίζει ποιες φωτό έχουν τραβηχτεί με το Pixel ώστε να μην τις μετρήσει στο quota?

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξω την ημερομηνία από το web interface την δείχνει κανονικά μετά. Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει (στην περίπτωσή μου) να γίνει χειροκίνητα για όσες φωτό ανεβάσω.

 

Δεν τις ξεχωρίζει σε ποιες έχουν τραβηχτεί με το pixel και ποιες όχι: όσες φωτό/βίντεο γίνονται upload από το pixel δεν μετράνε στο quota, ακόμα και αν είναι raw από την DSLR. Γι'αυτό και προσπαθώ να ανεβάσω το ήδη υπάρχον αρχείο μου.

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν τις ξεχωρίζει σε ποιες έχουν τραβηχτεί με το pixel και ποιες όχι: όσες φωτό/βίντεο γίνονται upload από το pixel δεν μετράνε στο quota, ακόμα και αν είναι raw από την DSLR. Γι'αυτό και προσπαθώ να ανεβάσω το ήδη υπάρχον αρχείο μου.

 

Αυτό είναι τσεκαρισμένο?

Δηλαδή δεν κοιτάζει στα EXIF DATA αν είναι τραβηγμένη με άλλη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το Google Photos όταν πάω να κάνω upload φωτο που έχουν γίνει export από Lightroom αντιγράφοντάς τις στο κινητό. Έχω ανοίξει θέμα στο support της Google: https://support.google.com/photos/thread/66327

 

Το θέμα είναι ότι αν η φωτογραφία έχει ModifyDate διαφορετικό των DateTimeOriginal και DateTaken τότε στο Google Photos παίρνει σαν ημερομηνία την ModifyDate. Αυτό είναι λίγο πρόβλημα όταν πας να περάσεις παλιές φωτο που έχεις επεξεργαστεί με το Lightroom. Το περίεργο είναι ότι μου συμβαίνει μόνο όταν κάνω upload από το Pixel 2! Διαβάστε και το παραπάνω θέμα για όλες τις λεπτομέρειες.

 

Αν και το support της Google βοηθάει να το ψάξουμε, έχω μια υποψία ότι παίζει να φταίει το locale (Ελληνικά). Θα μπορούσε κάποιος από εδώ με Pixel 2/Pixel 2 XL σε ελληνικά να δοκιμάσει να αντιγράψει στο κινητό του την φωτογραφία που έχω παραθέσει παρακάτω και να μου πει με τι ημερομηνία την βγάζει στο Google Photos; Θα με βοηθούσε πάρα πολύ να καταλάβω τι πρόβλημα υπάρχει, καθώς ένας στο θέμα στο google support την αντέγραψε και του τη βγάζει κανονικά. Το είχα ξαναζητήσει στο παρελθόν αλλά κανείς δεν ανταποκρίθηκε...

 

Αυτή είναι η φωτο: https://www.dropbox.com/s/kzrznroulguqu5d/CIMG0591_LR.jpg?dl=0

Στο πιξελ που τη κατέβασα παίρνω αυτόfecbd5d69f26f25dd300fed909c997fa.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε! Το ίδιο γίνεται και σε μένα. Επιτέλους, τουλάχιστον συμβαίνει και σε άλλους!

Σύμφωνα με όσα μου απάντησαν στο https://support.google.com/photos/thread/66327, ένας τύπος που την αντέγραψε σε Pixel 2 και 2 XL την εμφάνιζε κανονικά (δηλαδή στο 2006). Άρα φαίνεται να σχετίζεται με το locale. Το κακό είναι ότι δοκίμασα να κάνω clear app data, remove account, shutdown/restart, add account έχοντας γυρίσει τη γλώσσα στα Αγγλικά, και πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.

 

than0s7, ευχαριστώ, βοήθησες πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το θέμα στο support της Google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θάνο, εσύ το κινητό το έχεις στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά; (μόλις είδα το google assistant κεντρικό virtual button)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζοντας την στο κινητό, ούτε εμένα δείχνει κάποια παλιά ημερομηνία

 

Γλώσσα έχω πρώτα αγγλικά και δεύτερη ελληνικά

 

Πάντως κάτι περίεργο έχει, προσπαθώ να την ανοίξω με το photo exif editor και δεν την ανοίγει

 

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://play.google.com/store/apps/details%3Fid%3Dnet.xnano.android.photoexifeditor%26referrer%3Dutm_source%253Dgoogle%2526utm_medium%253Dorganic%2526utm_term%253Dphoto%2Bexif%2Beditor%26pcampaignid%3DAPPU_1_3m6rWo-0M4y4gQbR4qewDw&ved=0ahUKEwiPm__jpfDZAhUMXMAKHVHxCfYQ8oQBCCUwAA&usg=AOvVaw35CP3etxoovoB-U09G7dhU

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτόν εδώ τον φορτιστή, αλλά δεν κάνει fast charge

 

Anker 24W USB Wall Charger PowerPort+, Quick Charge 3.0, USB Type-C & PowerIQ

https://www.amazon.co.uk/PowerIQ-Anker-Charger-PowerPort-included/dp/B01CJ9OEZG/

 

Έχετε κάποιον πέρα από τον εργοστασιακό που να λειτουργεί το fast charge στο pixel xl 2?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτόν εδώ τον φορτιστή, αλλά δεν κάνει fast charge

 

Anker 24W USB Wall Charger PowerPort+, Quick Charge 3.0, USB Type-C & PowerIQ

https://www.amazon.co.uk/PowerIQ-Anker-Charger-PowerPort-included/dp/B01CJ9OEZG/

 

Έχετε κάποιον πέρα από τον εργοστασιακό που να λειτουργεί το fast charge στο pixel xl 2?

Εννοείς πως δε σου βγάζει ένδειξη ότι φορτιζει γρήγορα?

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...