Jump to content

Συσκευή με καλή κάμερα ως 300€


badvariemai
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα μερικές προτάσεις για κινητό για μια φίλη.

Διαθέτει μέχρι 300€

Μας ενδιαφέρει να έχει καλή κάμερα. Το θέλει για να βγάζει φωτογραφίες και βίντεο το παιδάκι της, οπότε συχνά φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο με φωτισμό δωματίου και σε εξωτερικό.

Κατά τα άλλα καλό είναι παίρνει το nougat και να μην είναι πολύ παλιό, αλλά γενικά δεν έχει τρελές απαιτήσεις, λίγο ίντερνετ, facebook, viber. Απλά να έχει ελληνικό μενού και καλύτερα να καλύπτεται από εγγύηση στην Ελλάδα.

Σε σειρά προτεραιότητας κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία

Ενώ σε χαρακτηριστικά βρήκα ενδιαφέρον τα Xiaomi Redmi note 4x (Snapdragon) Global και το Samsung Galaxy A5 2017, από αυτά που διαβάζω μάλλον δεν κάνουν για φωτογραφίες/βίντεο.

Μήπως να πάμε προς το Galaxy A5 2016; Καμιά άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το xiaomi mi A1 είναι οτι πρέπει.. φρέσκο, με καλή κάμερα και εγγυημένες αναβαθμίσεις για δυο χρόνια τουλάχιστον. Είναι και στα λεφτά που ζητάς
Link to comment
Share on other sites

Το mi a1 που σου προτείνει ο Βασίλης είναι μια καλή ισορροπημένη πρόταση με εξαίρεση το βίντεο που βλέπω ότι είναι σημαντικό για εκείνη. Εχει παρόμοια συμπεριφορά με το Redmi Note 4X, δηλαδή ρίχνει καρέ σε χαμηλό φωτισμό και έχει πολύ μέτριο ήχο. Κατά τα άλλα, στις φωτογραφίες είναι καλή επιλογή.

 

Αν θες συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 ώστε να δούμε τι της ταιριάζει καλύτερα (όπως θα δεις είναι και άλλα πράγματα)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone2=8195&idPhone3=7972&idCamera1=300448

 

Δε βλεπω καλυτερη καμερα απο αντιστοιχες προτασεις, βασικα ειναι συμφωνα με το λινκ πολυ πολυ χειροτερη σε χαμηλο φωτισμο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone2=8195&idPhone3=7972&idCamera1=300448

 

Δε βλεπω καλυτερη καμερα απο αντιστοιχες προτασεις, βασικα ειναι συμφωνα με το λινκ πολυ πολυ χειροτερη σε χαμηλο φωτισμο

 

Αυτή που έβαλες είναι απο το δεύτερο φακό. Τσέκαρε και από τον κύριο ;) https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8776&idPhone2=8195&idPhone3=7972

 

Παρόλα αυτά ένα τέτοιο συγκριτικό δεν είναι αρκετό και θα πω πως από δείγματα του mi a1 που εχω δει, πρέπει όντως το p9 να έχει καλύτερη κάμερα (είναι βέβαια και ακριβότερο κινητό)

 

Εν πάση περιπτώσει, ας συμπληρώσει πρώτα ο φίλος τη φόρμα και βλέπουμε. Υπάρχουν και ακόμα καλύτερες κάμερες σε αυτά τα λεφτά ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οντως, δε το προσεξα. Αν και παλι ειναι χειροτερο δεν εχει την τεραστια διαφορα του αλλου

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Την φόρμα την είχα δει και θεώρησα ότι απαντούσα τις ερωτήσεις στο 1ο μου ποστ.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

Μέχρι 300€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

Δεν έχει μεγάλη σημασία, αρκεί να μην είναι πάνω από 5,5ίντσες

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Καλύτερα εγγύηση από Ελλάδα (όχι καταστήματος)

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μέρη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα).

Καλό είναι, αλλά όχι σημαντικό.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Αδιάφορο.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Καλύτερα με ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα, αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Ενδιαφέρον, αλλά όχι δεσμευτικό.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Galaxy A3

Link to comment
Share on other sites

Δες το λίγο ακριβότερα από το ταβάνι σου lg g5 se ή ακριβώς στο ταβάνι σου το huawei p9

 

Αν πάλι θες κάτι ακόμα πιο οικονομικό δες το nexus 5x αλλά με ένα ερωτηματικό όσον αφορά τη ram (ειναι λίγο μικρή... το σωζει βέβαια το ότι φοράει stock android)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

G5 SE αν και εχει ανεβει πολυ η τιμη του σε σχεση με παλαιοτερα...Αλλα ειναι ενα ολοκληρωμενο κινητο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από ότι καταλαβαίνω το LG G5 se και το Huawei P9 είναι παλιότερες ναυαρχίδες των εταιριών;

Σήμερα πάντως τα βρίσκω και τα 2 στα 325€ και νομίζω ότι ξεφεύγει λίγο, αλλά θα τα μεταφέρω στην κοπέλα.

Μια ερώτηση για τα Huawei οι εκδόσεις lite υστερούν πολύ; Είναι άλλη κατηγορία πλέον; Ας πούμε το P10 lite σε σχέση με το P9 που μου προτείνετε, έχει μεγάλη διαφορά στην κάμερα; Αν και βλέπω ότι το ένα έχει dual camera και το άλλο όχι. Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να περιμένει αυτό εάν έχει λίγη υπομονή

 

http://www.pestaola.gr/official-nokia7-with-bothie-camera-and-glass-overlay/

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Δες το λίγο ακριβότερα από το ταβάνι σου lg g5 se ή ακριβώς στο ταβάνι σου το huawei p9

 

 

Αντρέα που το βρίσκεις 300 το p9..;

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ που το κοίταξα στο skroutz σε 1 κατάστημα υπήρχε σε τιμή λίγο κάτω από 300€. Σήμερα ξεκινούν από 325€

Νομίζω ήταν στον Κωτσόβολο... και από ότι βλέπω στο σάιτ του υπάρχει (τελευταία κομμάτια) στα 296€ (το ασημί όμως μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ που το κοίταξα στο skroutz σε 1 κατάστημα υπήρχε σε τιμή λίγο κάτω από 300€. Σήμερα ξεκινούν από 325€

Νομίζω ήταν στον Κωτσόβολο... και από ότι βλέπω στο σάιτ του υπάρχει (τελευταία κομμάτια) στα 296€ (το ασημί όμως μόνο).

 

299 το ειχε χθες ο κωτσοβολος παντως

 

α μάλιστα.. νομίζω είναι πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο τηλέφωνο και απο μεγάλη αλυσίδα κιόλας

αν δε σε χαλάει το χρώμα χτύπα το στα 296 ειναι νομίζω ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Το p9 είναι καλή περίπτωση και γρήγορο. Ότι πρέπει για παιδάκια. Βέβαια το g5 se έχει ανώτερη ποιότητα. Οπότε για μένα ανάμεσα σε αυτά τα 2 παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε p9 στον κωτσόβολο με παζάρι στα 253,10.

 

αυτό μάλιστα, είναι πραγματική ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...