Jump to content

Μέχρι που μπορούν να φθάσουν οι τιμές των σύγχρονων smartphones;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι τιμές ανεβαίνουν εξαιτίας του κόσμου που παει και τα αγοράζει σε τετοιες τιμές. Αν είχε μυαλό ο κόσμος θα υπήρχε μια ισορροπία και κέρδος για τις εταιρείες και κέρδος για τον καταναλωτή. Αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι τεράστιο κέρδος για τις εταιρείες που το πληρώνει ο καταναλωτής από την τσέπη του χωρίς να πέρνει ένα αντίστοιχα καλό προϊόν για την τιμή που έδωσε. Αν δεν σοβαρευτει ο κόσμος θα φτάσουμε και τα 2 και τα 3 χιλιάρικα κάποια στιγμή. Ελπίζω να πατωσουν τακτικές iphone x στα 1450 ευρώ.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα 4 κατοσταρικα το lg g6 και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι παραπανω εχει μια συσκευη που να την κανει ν αξιζει τα διπλα, ειτε ios ειτε android
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα 4 κατοσταρικα το lg g6 και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι παραπανω εχει μια συσκευη που να την κανει ν αξιζει τα διπλα, ειτε ios ειτε android

Είναι το ίδιο είναι να βάλεις το G6 πάνω στο τραπέζι της καφετέριας μαζί με iphone x? Δεν πέφτουν τα γκομενακια έτσι. Για γέλια και για κλάματα φίλε μέχρι 400 αξίζει να δώσεις για ένα κινητό οτιδήποτε παραπάνω είναι πεταμένα χρήματα μαζί σου και εγώ.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε συνδέσει τον καταναλωτισμό με το "Ζω". Tο καπιταλιστικό μοντέλο που επικρατεί και καλώς η κακώς βρεθήκαμε να ζούμε και έχουμε φυσικά ενσωματώσει, βασίζεται στο χιλιοειπωμένο πια "Καταναλώνω Άρα Υπάρχω".

Ο ψυχολογικός παράγων είναι καθοριστικός και αυτό το γνωρίζουν καλά οι διαμορφωτές της αγοραστικής μας συμπεριφοράς (διαφημιστές, μάνατζερς κλπ). Άλλωστε υπάρχει ολόκληρος κλάδος της ψυχολογίας, η περίφημη Ψυχολογία του Μάρκετινγκ, με επιρροές όχι μόνο απ' την συμπεριφορική σχολή (τα σκυλιά του Pavlov με τα εξαρτημένα αντανακλαστικά) , αλλά και απ' την ανθρωποκεντρική-πελατοκεντρική του Rogers (η φυσική τάση του ανθρώπου προς την αυτοπραγμάτωση) και απο την ψυχαναλυτική του Freud (να κινητοποιηθεί ασυνείδητα η "λανθάνουσα" σεξουαλικότητα με το γυμνό στις διαφημίσεις) .

Οι περισσότεροι κατα βάθος ξέρουμε πόσο "εξαρτημένα αρρωστάκια" είμαστε, το ζούμε καθημερινά, αλλά δεν το χουμε χωνέψει ακόμη γιατί μας είναι πολύ βολικό. Το Shoping Therapy, ειδικά αν αφορά και premium αγαθά, εξυπηρετεί βαθιές ψυχολογικές μας ανάγκες. Μας δίνει την ψευδαίσθηση οτι νιώθουμε καλύτερα. Καταπραΰνει το άγχος, την ανασφάλεια και τη μοναξιά, αλλά φυσικά δεν λύνει το πρόβλημα. Δεν είναι λίγο για τον ψυχισμό μου το οτι θα έχω μια πολύ δυνατή, τελευταίας γενιάς συσκευή, να τη λιώσω και να χαθώ μέσα σ' αυτή και στα social media. Άσε που δήθεν θα έχω καταξιωθεί και κοινωνικά. Θυμηθείτε κάποιους δυστυχείς που πούλησαν το νεφρό τους για ένα iPhone.

Όταν θα δούμε ξεκάθαρα και με απόλυτη συνειδητότητα, οτι αυτό που κάνουμε είναι να αγοράζουμε συσκευές που δεν χρειαζόμαστε πραγματικά (έχουμε ήδη) και όλο και ποιο ακριβά, είναι για να ταΐσουμε το αδηφάγο τέρας της καταναλωτικής μας αρρώστιας που είναι και στην πείνα το καημένο λόγο κρίσης, τότε ίσως και να πέσουν οι τιμές.

 

Η ζωή είναι αλλού παίδες.

 

υποκλίνομαι ......

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρόβατα υπάρχουν. Ιδίως όταν το κινητό κοστίζει όσο 3 μισθοί στην Ελλάδα, από εκεί και πέρα είναι θέμα νοημοσύνης τι συμβαίνει
Link to comment
Share on other sites

Στα κινητά σχεδόν τα 260€ θα σε βγάλουν με ένα ωραίο κινητάκι με καλά specs,και σε αυτό συμφωνώ κι εγώ.Όμως όταν δίνεις 1000€ για να πάρεις ένα που έχει ακριβός τα ίδια (Redmi Note 4X VS iPhone 6) απλά είναι κλέψιμο.

 

Σε υπολογιστή και κονσόλα όντως είναι αλλιώς τα πράγματα,γιατι όσο ανεβαίνεις τοσο περισσοτερα καλυτερα specs και features παίρνεις,αλλά και εκεί η apple το χάλασε το πράγμα και το καταλαβαίνει γιατι κανείς δεν αγοράζει Mac

 

Οπότε συμφωνώ και εγώ μαζί σου

 

Καλημέρα όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου εγώ έχω βάλει όριο τα 260 ευρώ για smartphones/tablets

 

τώρα επειδή είμαι τυχερός και έχω δουλειά και μου δίνει πάρα πολύ καλά χρήματα

 

προτιμώ αυτά τα χρήματα να τα επενδύσω σε αγορά κάποιου σταθερού ή φορητού υπολογιστή και κονσόλας

τουλάχιστον εκεί θεωρώ κατά την προσωπική μου άποψη πάντα (δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή) ότι θα αποσβέσουν το κόστος με αυτά που θα μου προσφέρουν

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε συνδέσει τον καταναλωτισμό με το "Ζω". Tο καπιταλιστικό μοντέλο που επικρατεί και καλώς η κακώς βρεθήκαμε να ζούμε και έχουμε φυσικά ενσωματώσει, βασίζεται στο χιλιοειπωμένο πια "Καταναλώνω Άρα Υπάρχω".

Ο ψυχολογικός παράγων είναι καθοριστικός και αυτό το γνωρίζουν καλά οι διαμορφωτές της αγοραστικής μας συμπεριφοράς (διαφημιστές, μάνατζερς κλπ). Άλλωστε υπάρχει ολόκληρος κλάδος της ψυχολογίας, η περίφημη Ψυχολογία του Μάρκετινγκ, με επιρροές όχι μόνο απ' την συμπεριφορική σχολή (τα σκυλιά του Pavlov με τα εξαρτημένα αντανακλαστικά) , αλλά και απ' την ανθρωποκεντρική-πελατοκεντρική του Rogers (η φυσική τάση του ανθρώπου προς την αυτοπραγμάτωση) και απο την ψυχαναλυτική του Freud (να κινητοποιηθεί ασυνείδητα η "λανθάνουσα" σεξουαλικότητα με το γυμνό στις διαφημίσεις) .

Οι περισσότεροι κατα βάθος ξέρουμε πόσο "εξαρτημένα αρρωστάκια" είμαστε, το ζούμε καθημερινά, αλλά δεν το χουμε χωνέψει ακόμη γιατί μας είναι πολύ βολικό. Το Shoping Therapy, ειδικά αν αφορά και premium αγαθά, εξυπηρετεί βαθιές ψυχολογικές μας ανάγκες. Μας δίνει την ψευδαίσθηση οτι νιώθουμε καλύτερα. Καταπραΰνει το άγχος, την ανασφάλεια και τη μοναξιά, αλλά φυσικά δεν λύνει το πρόβλημα. Δεν είναι λίγο για τον ψυχισμό μου το οτι θα έχω μια πολύ δυνατή, τελευταίας γενιάς συσκευή, να τη λιώσω και να χαθώ μέσα σ' αυτή και στα social media. Άσε που δήθεν θα έχω καταξιωθεί και κοινωνικά. Θυμηθείτε κάποιους δυστυχείς που πούλησαν το νεφρό τους για ένα iPhone.

Όταν θα δούμε ξεκάθαρα και με απόλυτη συνειδητότητα, οτι αυτό που κάνουμε είναι να αγοράζουμε συσκευές που δεν χρειαζόμαστε πραγματικά (έχουμε ήδη) και όλο και ποιο ακριβά, είναι για να ταΐσουμε το αδηφάγο τέρας της καταναλωτικής μας αρρώστιας που είναι και στην πείνα το καημένο λόγο κρίσης, τότε ίσως και να πέσουν οι τιμές.

 

Η ζωή είναι αλλού παίδες.

Εξαιρετικός αδερφέ τα είπες όλα πραγματικά. Απλά ο άνθρωπος έτσι είναι φτιαγμένος. Άλλοι έχουν χόμπι το κινητό άλλοι τον υπολογιστή άλλοι τα αμάξια άλλοι το ποτό τσιγάρο κτλ. Ο καθένας έχει το κόλλημα του. Παν μέτρον άριστα φυσικά σε όλα αλλά μερικές φορές είμαστε της υπερβολής. Η ζωή προφανώς και δεν αποτελείται μόνο από οθόνες τηλεόρασης υπολογιστή όπως και δεν αποτελείται μόνο από ποτό και τσιγάρα. Ο καθένας κάνει τη ζωή που θέλει προφανώς είμαστε τόσα δις κόσμος δεν υπάρχει ένα στάνταρ πρότυπο για να ζήσει κάποιος τη ζωή του.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ μάλλον πρέπει να θυμηθούμε τι έπαιρνες τότε με αυτά τα λεφτά...Και τι παίρνεις σήμερα

 

Άστοχο εντελώς...

Το '95 πήρα PC x286 με 600.000 δραχμές. Με αυτά τα λεφτά σήμερα φτιάχνεις υπολογιστή που έχει x2000 την υπολογιστική ισχύ. και με 350 ευρώ (100.000 δρχ) φτιάχνεις PC που έχει x800

Μήπως θα έπρεπε να κάνουν οι υπολογιστές σήμερα x600 ή x2000 σε σχέση με το '95;

 

Τεχνολογική εξέλιξη λέγεται, και οι τεχνολογία φθηναίνει όσο γίνεται mainstream.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι Nokia n80 στα 600€ το 2006 κι αν το συγκρίνεις με το note8 του τώρα μάλλον το note φθηνό ερχεται

Όσο ο κόσμος τα δίνει οι εταιρείες τα παιρνουν

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του τίτλου είναι κανονικα,οτι τα κινητα στο μέλλον θα κάνουν οσο θέλει ο κατασκευαστής και όχι οσο κανει σαν συσκευή.

Μακάρι η Xiaomi να τα καταφέρει και να τα γυρίσει όλα ανάποδα και να φτηνύνουν λιγο τα κινητά

εγω παντως βλεπω οτι ηδη η xiaomi αυξανει σιγα σιγα τις τιμες της.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε παντως οτι τετοιες τιμες, ειχαν και διαφορες κινητες συσκευες στα μεσα και στα τελη της δεκαετιας 90.

Εδινες κατι ξεγυρισμενες 300.000 Δραχμες για κινητη συσκευη και ησουν απ τους πρωτους αλλα και απο τους λιγους:p

 

Και εδώ μάλλον πρέπει να θυμηθούμε τι έπαιρνες τότε με αυτά τα λεφτά...Και τι παίρνεις σήμερα

 

Άστοχο εντελώς...

Το '95 πήρα PC x286 με 600.000 δραχμές. Με αυτά τα λεφτά σήμερα φτιάχνεις υπολογιστή που έχει x2000 την υπολογιστική ισχύ. και με 350 ευρώ (100.000 δρχ) φτιάχνεις PC που έχει x800

Μήπως θα έπρεπε να κάνουν οι υπολογιστές σήμερα x600 ή x2000 σε σχέση με το '95;

 

Τεχνολογική εξέλιξη λέγεται, και οι τεχνολογία φθηναίνει όσο γίνεται mainstream.

O φίλος έγραψε ότι τότε έπαιρνες κινητή συσκευή με 200.000-300.000 χιλιάδες και εννοούσε τα ακριβά κινητά της τότε εποχής. Κάτι που θυμόμαστε όλοι όσοι έχουμε κάποια ηλικία νομίζω. Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι τι ήταν αυτό που αγοράζαμε τότε με τις 300.000 και τι είναι αυτό που αγοράζουμε σήμερα. Μίλησα για τα κινητά και όχι για PC...Αν μας φαίνονται ακριβά σήμερα, τότε που έκανες ένα τηλέφωνο και έστελνες και sms τι ήταν;

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

O φίλος έγραψε ότι τότε έπαιρνες κινητή συσκευή με 200.000-300.000 χιλιάδες και εννοούσε τα ακριβά κινητά της τότε εποχής. Κάτι που θυμόμαστε όλοι όσοι έχουμε κάποια ηλικία νομίζω. Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι τι ήταν αυτό που αγοράζαμε τότε με τις 300.000 και τι είναι αυτό που αγοράζουμε σήμερα. Μίλησα για τα κινητά και όχι για PC...Αν μας φαίνονται ακριβά σήμερα, τότε που έκανες ένα τηλέφωνο και έστελνες και sms τι ήταν;

 

Και σου ξανα-λέω, η τεχνολογία προχωράει. Τι δεν σου κόλλησε στο παράδειγμα με τα PC, καρμπόν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Και σου ξανα-λέω, η τεχνολογία προχωράει. Τι δεν σου κόλλησε στο παράδειγμα με τα PC, καρμπόν είναι...

Και εγώ σου ξαναλέω αυτό που είπα ότι πρέπει να θυμηθούμε: Τί έκανες με ένα κινητό τότε και τι κάνεις σήμερα. Τι αγόραζες τότε και τι αγοράζεις σήμερα.

 

Αν δεν μπορείς ή δεν θες να το σκεφτείς αυτό ή να το θυμηθείς δεν πειράζει, εγώ αυτό είπα και οι περισσότεροι νομίζω ότι μπορούν.

 

Αν δεν κατάλαβες ακόμα, δεν μίλησα για τιμές αλλά για το τι έπαιρνες τότε και τι παίρνεις τώρα αγοράζοντας κινητό.

 

Με τα PC κάνεις τα ίδια πράγματα που έκανες και το 2000. Τα κινητά σήμερα είναι τα ίδια, κάνεις τα ίδια πράγματα;

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Δώστε ρε τα ευρο σας να γυρνά το χρήμα....:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως εξοικονομώ χρήματα τα οποία διοχετεύω στην αγορά

καθώς δεν διαθέτω αυτοκίνητο ή μηχανή (άρα γλυτώνω αρκετά χρήματα)

επίσης δεν είμαι καπνιστής (άρα γλυτώνω περίπου 250 ευρώ το μήνα) είμαι χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου (τα έξοδα αυτού 20 ευρώ το μήνα)

 

έτσι

ξοδεύω 260 ευρώ για smartphone/tablet

ξοδεύω 250 ευρώ για αγορά παιχνιδιών στην κονσόλα

 

με τα υπόλοιπα βλέπουμε και κάνουμε...

 

άλλωστε είμαι σε αναμονή νέας κονσόλας και πιθανόν νέας τηλεόρασης UHD 4K

 

θα δείξει

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο είναι να βάλεις το G6 πάνω στο τραπέζι της καφετέριας μαζί με iphone x? Δεν πέφτουν τα γκομενακια έτσι. Για γέλια και για κλάματα φίλε μέχρι 400 αξίζει να δώσεις για ένα κινητό οτιδήποτε παραπάνω είναι πεταμένα χρήματα μαζί σου και εγώ.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

λες να φταει οτι ειμαι παντρεμενος δηλαδη? :lol:

 

το οποιο iphone x δεν αξιζει οσο 2 g6, αξιζει οσο 3.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

λες να φταει οτι ειμαι παντρεμενος δηλαδη? :lol:

 

το οποιο iphone x δεν αξιζει οσο 2 g6, αξιζει οσο 3.

 

αυτή την στιγμή αν θες συσκευή ios πρέπει να πάρεις apple iphone x

αν θες συσκευή android πρέπει να πάρεις google pixel 2 xl

 

αν δεν έχεις μια από τις δύο κορυφαίες συσκευές μην περιμένεις να πιάσεις γκόμενα (εννοείται ότι κάνω πλάκα έτσι)

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου γνώμη είναι:

 

Κλείνεις στα αυτιά σου στις «σειρήνες» της τεχνολογίας, αφού συχνά σε κάνουν να νομίζεις ότι έχεις ανάγκες πλασματικές.

 

Κάθεσαι βλέπεις το κινητό σου και αναλογίζεσαι αν υπάρχει κάτι πραγματικά που σε ενοχλεί ή θα ήθελες να αλλάξεις, και αν ναι, ποια συσκευή στο καλύπτει.

 

Γιατί στο τέλος θα πρέπει να φροντίζουμε να πάμε τη καθημερινή μας ζωή «μπροστά», αγοράζοντας πράγματα που κάνουν τη ζωή μας ουσιαστικά καλύτερη.

 

 

 

Ως ένα παράδειγμα: είχα περσυ ένα iPhone 6. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος και τρωγόμουν να πάρω το 7+, δικαιολογώντας το στον εαυτό μου ότι είμαι φωτογράφος και το 7+ έχει θεϊκή κάμερα. Όταν όμως το ... ξέχασα, είδα ότι ουσιαστικά το 6 με κάλυπτε σε όλα, εκτός της ταχύτητες απόκρισης. Ετσι, αντί για το 7+ βρήκα ένα 6s μεταχειρισμένο και είμαι ακόμη τρισευτυχής.

 

Δεν κομπάζω ότι έπιασα τον ταύρο από τα κέρατα, απλά είμαι σε μια φάση που θέλω να στοχεύω τα έξοδα μου στο να κάνω τη ζωή μου καλύτερη και αυτή η θεώρηση με βοηθάει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα είμαι τυχερός που έχω δουλειά η οποία για τα σημερινά δεδομένα της αγοράς μου δίνει πολύ καλά χρήματα

 

αν ζούσα (εργαζόμουν) στο εξωτερικό που οι δουλειές εκεί δίνουν πολύ καλύτερα χρήματα ίσως να μην το σκεφτόμουν να πάρω apple iphone ή google pixel 2 xl

 

δυστυχώς όμως δεν δουλεύω στο εξωτερικό ούτε έχω κερδίσει στο τζόκερ άρα ο εαυτός μου έχει συμβιβαστεί με το γεγονός που έχω θέσει όριο για smartphones/tablets τα 260 ευρώ και προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω σε αγορά υπολογιστή ή κονσόλας ή παιχνιδιών ή κάτι άλλο πιο χρήσιμο κατά την προσωπική μου άποψη.

 

όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι συνομιλητές μου είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Το μέχρι που μπορεί να φθάσουν οι τιμές των σύγχρονων smartphones είναι καθαρά θέμα προσφοράς και ζήτησης. Πλέον τα αγαθά τιμολογούνται όχι με βάση την εσωτερική τους αξία (κόστος υλικών κλπ+περιθώριο κέρδους) αλλά με βάση τα χρήματα που είναι διατεθιμένος ο καταναλωτής να δώσει.

 

Συνεπώς, όσο υπάρχει ικανή ποσότητα πληθυσμού που καθιστά οικονομοτεχνικά συμφέρουσα μια ιδιαίτερα υψηλή τιμή κάποιου κινητού, είναι ευνόητο ότι κινητό αυτό θα πουλάει ακριβά και θα είναι και 'όλοι' ευχαριστημένοι (εταιρία, καταναλωτές που διαθέτουν τα χρήματα).

 

Αυτά ως γενική αποτίμηση, ο καθένας έχει βεβαίως το δικό του πορτοφόλι/προϋπολογισμο/προτιμήσεις

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι οι άνθρωποι παίρνουν ακριβό τηλέφωνο για να ρίξουν γκομενακι.

Ας το παραδεχτούμε όλοι, το κινητό είναι εξάρτηση και είναι λογικό γιατί περνάμε πολλές ώρες με αυτό, για διασκέδαση ή δουλειά.

Τώρα 1000 ευρώ είναι πάρα πολλά και δεν θα τα έδινα. Τουλάχιστον να μην έσπαγε τόσο εύκολα η οθόνη και να κρατήσει 2 χρόνια

Edited by apostolos01
Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ θα πάρω ποτέ κινητό που κάνει 1000 ευρώ ποτέ δεν πήρα ούτε με 500. Το αν είναι ακριβό ένα καταναλωτικό αγαθό είναι και μια προσωπική θεώρηση. Έχω πολλά ευρώ μου φαίνονται λίγα τα 1000 ευρώ, έχω λίγα ευρώ μου φαίνονται πολλά τα 1000 ευρώ. Αυτό είναι μια πρώτη βασική πιθανότητα.

 

Απο εκεί και πέρα μπαίνουν ένα σωρό άλλες σκέψεις και συγκρίσεις σε ατομικό επίπεδο...Το τσιγάρο που καπνίζει κάποιος κάθε μέρα δεν είναι ακριβό; Αν κάνει 2 πακέτα την μέρα δεν δίνει 2900 ευρώ τον χρόνο; Ή αν κάνει ένα πακέτο 1450; Οι καφέδες αν είναι στην καφετέρια δεν είναι κάποιες εκατοντάδες ευρώ τον χρόνο; Τα ρούχα του και τα παπούτσια του δεν μπορεί να είναι ακριβά ή φθηνά, πολλά ή λίγα, καινούρια ή παλιά; Όλα αυτά ποιος τα επιλέγει αν όχι το ίδιο το άτομο σύμφωνα με τις ανάγκες του τα θέλω του και πάνω απο όλα τις οικονομικές δυνατότητες του;

 

Ο φίλος που έγραψε για τον καταναλωτισμό δίκιο έχει σε γενικές γραμμές, απλώς αν τον γνωρίζαμε προσωπικά υποθετικά πάντα μπορεί να ανακαλύπταμε ότι και αυτός σε έναν ή περισσότερους τομείς λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο χωρίς να το καταλαβαίνει ίσως. Κάποιος μπορεί να απορεί πως κάποιος άλλος δίνει 500 ευρώ κάθε 1-2 χρόνια για κινητό και ο ίδιος να έχει ένα κινητό των 40 ευρώ και να καυχιέται για αυτό. Αλλά τα καθημερινά του έξοδα σε φαγητό καφέδες και τσιγάρα να είναι δεκαπλάσια.

 

Κάποιος απο το πρωί που θα ξυπνήσει να κάνει πλούσιο τον καφετζή τον τυροπιτά τον φούρνο το ζαχαροπλαστείο το σουβλατζίδικο την πιτσαρία να είναι ο ίδιος υπέρβαρος και εν δυνάμει ασθενής και να απορεί ή να κατηγορεί κάποιον άλλον που δεν χαλάει τα χρήματα του στα ίδια πράγματα που τα χαλάει ο ίδιος και που δεν του περνάει απο το μυαλό πόσο πιο ''λάθος'' μπορεί να είναι αυτός τόσο για την τσέπη του όσο και για την υγεία του...

 

Στο τέλος του χρόνου μπορεί να έχει τέτοια προσωπικά έξοδα 10.000 χιλιάδες και ο άλλος το ''θύμα'' του καταναλωτισμού να έχει τέτοια έξοδα 5.000. Στα 2 χρόνια η διαφορά του θα είναι 10.000 ευρώ, το ακριβό κινητό θα ''καταδικάσει'' τον έναν ως καταναλωτή με την κακή έννοια;

 

Εν ολίγοις φίλοι μου 1000 ευρώ για ένα κινητό δεν είναι πολλά ούτε λίγα. Είναι ''ανάλογα'' για τον καθένα. Όποιος το βλέπει ακριβό δεν το παίρνει απλά, δεν είναι το μοναδικό κινητό του πλανήτη αυτό των 1000 ευρώ. Είναι στην κρίση την δυνατότητα και τις προσωπικές περιστάσεις του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ θα πάρω ποτέ κινητό που κάνει 1000 ευρώ ποτέ δεν πήρα ούτε με 500. Το αν είναι ακριβό ένα καταναλωτικό αγαθό είναι και μια προσωπική θεώρηση. Έχω πολλά ευρώ μου φαίνονται λίγα τα 1000 ευρώ, έχω λίγα ευρώ μου φαίνονται πολλά τα 1000 ευρώ. Αυτό είναι μια πρώτη βασική πιθανότητα.

 

Απο εκεί και πέρα μπαίνουν ένα σωρό άλλες σκέψεις και συγκρίσεις σε ατομικό επίπεδο...Το τσιγάρο που καπνίζει κάποιος κάθε μέρα δεν είναι ακριβό; Αν κάνει 2 πακέτα την μέρα δεν δίνει 2900 ευρώ τον χρόνο; Ή αν κάνει ένα πακέτο 1450; Οι καφέδες αν είναι στην καφετέρια δεν είναι κάποιες εκατοντάδες ευρώ τον χρόνο; Τα ρούχα του και τα παπούτσια του δεν μπορεί να είναι ακριβά ή φθηνά, πολλά ή λίγα, καινούρια ή παλιά; Όλα αυτά ποιος τα επιλέγει αν όχι το ίδιο το άτομο σύμφωνα με τις ανάγκες του τα θέλω του και πάνω απο όλα τις οικονομικές δυνατότητες του;

 

Ο φίλος που έγραψε για τον καταναλωτισμό δίκιο έχει σε γενικές γραμμές, απλώς αν τον γνωρίζαμε προσωπικά υποθετικά πάντα μπορεί να ανακαλύπταμε ότι και αυτός σε έναν ή περισσότερους τομείς λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο χωρίς να το καταλαβαίνει ίσως. Κάποιος μπορεί να απορεί πως κάποιος άλλος δίνει 500 ευρώ κάθε 1-2 χρόνια για κινητό και ο ίδιος να έχει ένα κινητό των 40 ευρώ και να καυχιέται για αυτό. Αλλά τα καθημερινά του έξοδα σε φαγητό καφέδες και τσιγάρα να είναι δεκαπλάσια.

 

Κάποιος απο το πρωί που θα ξυπνήσει να κάνει πλούσιο τον καφετζή τον τυροπιτά τον φούρνο το ζαχαροπλαστείο το σουβλατζίδικο την πιτσαρία να είναι ο ίδιος υπέρβαρος και εν δυνάμει ασθενής και να απορεί ή να κατηγορεί κάποιον άλλον που δεν χαλάει τα χρήματα του στα ίδια πράγματα που τα χαλάει ο ίδιος και που δεν του περνάει απο το μυαλό πόσο πιο ''λάθος'' μπορεί να είναι αυτός τόσο για την τσέπη του όσο και για την υγεία του...

 

Στο τέλος του χρόνου μπορεί να έχει τέτοια προσωπικά έξοδα 10.000 χιλιάδες και ο άλλος το ''θύμα'' του καταναλωτισμού να έχει τέτοια έξοδα 5.000. Στα 2 χρόνια η διαφορά του θα είναι 10.000 ευρώ, το ακριβό κινητό θα ''καταδικάσει'' τον έναν ως καταναλωτή με την κακή έννοια;

 

Εν ολίγοις φίλοι μου 1000 ευρώ για ένα κινητό δεν είναι πολλά ούτε λίγα. Είναι ''ανάλογα'' για τον καθένα. Όποιος το βλέπει ακριβό δεν το παίρνει απλά, δεν είναι το μοναδικό κινητό του πλανήτη αυτό των 1000 ευρώ. Είναι στην κρίση την δυνατότητα και τις προσωπικές περιστάσεις του καθενός

 

Αν το πας έτσι όχι δεν είναι πολλά. Τα 2000 που τρώνε αρκετοί το χρόνο σε τσιγάρα η άλλοι σε ποτά άλλοι σε τζόγο αυτά ναι είναι πεταμένα χρήματα. Αλλά πες σε έναν που καπνίζει ότι πήρες 1000 ευρώ κινητό να δεις τι θα σου πει ενώ αυτός είναι 100 φορές χειρότερος.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...