Jump to content

:mad: XP- windows explorer crash


trinyak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας, :)

 

Το πρωί ανοιξα το pc και μου και μου πέταξε Nimda (Τώρα το θυμήθηκε!!!) Αφού έκανα remove (η νομίζω πως έκανα :confused: ) και μετά scan δεν πήρα καμία προειδοποίηση για ιό -ούς. Παρόλα αυτά έχω πρόβλημα με τον windows Explorer ο οποίος κρασάρει στα καλά καθούμενα και μου βγάζει το εξής λάθος: "Windows Explorer has encountered a problem and needs to close" (κάτι τέτοιο) και αναφέρει στο log το αρχείο ntdll.dll.

 

Ψάχνοντας στο δίκτυο κάπου βρήκα ότι μια πιθανή αιτία του προβλήματος είναι infection από nimda, χωρίς να αναφέρει όμως λύση :( . Επίσης ΔΕΝ εμφανίζεται τίποτα στα scan στο σύστημα.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?? :worry:

 

Ευχαριστώ in advance!

 

Υ.Γ.1. Το πρόβλημα υπαρχει παρόλο που:

Έχω εγκαταστήσει τα sp και όλα τα patches, την τελευταία έκδοση του Norton, έχω ενεργοποιήσει το built in firewall των xp, καθε μέρα update στα virus definitions του Norton, έχω ad-aware και γενικώς ασχολούμαι πολλές ώρες με την ασφάλεια του pc. To system scan δε δείχνει τίποτα ούτε και τρέχουν "ύποπτες" processes. :(

 

Υ.Γ.2. Τις τελευταίες μέρες "ασχολήθηκα" και με Blaster kai me Welcha και με διάφορους άλλους ιούς.. :wacko:

 

Υ.Γ.3. Είμαι συνδεδεμένη σε LAN

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αν υπάρχει removal tool στο site της Norton; Αν όχι, ψάξε μήπως βρεις και τρέξ'το για να σου αφαιρέσει τον ιό 100%
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

I DID!!

 

Τα removal tools της Symantec nimda.a kai nimda.e δε βρήκαν τίποτα στο σύστημα, αφου είχα διαγράψει τα μολυσμένα αρχεία από το νορτον.

 

Νομίζω πως ισως να χει αφαιρεθεί ο ιος και απλά να χει αλλάξει κάποια αρχεία, γιαυτο γίνεται ότι γίνεται.. Πως θα βρω τι εχει αλλάξει όμως ??

 

Δε ξέρω τι να πω.. :(

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από το setup των Windows να τρέξεις το repair programs μήπως και διορθώσει αυτά που έχουν σβηστεί ή αλλοιωθεί
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ακόμα τον ιό.

 

Μπορεί το συγκεκριμένο αρχείο να επηρρεάστηκε από αυτόν.

 

Μπορεί πάλι να είναι άσχετο με τον ιό και να προκλήθηκε από κάτι άλλο (π.χ. άλλο πρόγραμμα που έχεις κάνει install και τροποποίησε το dll)

 

Χμ...το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να αντιγράψεις το συγκεκριμένο αρχείο από κάποιο άλλο PC. Αν και δεν είναι απαραίτητο ότι θα δουλέψει καθώς το dll μπορεί να έχει διάφορα dependencies.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Cue. Βρες το ntdll.dll από κάποιο άλλο μηχάνημα με το ίδιο λειτουργικό, αντέγραψέ το και κάν' το replace στο μηχάνημά σου. Τις περισσότερες φορές δουλεύει. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το CD των XP και κάνε Repair το λειτουργικό σου. Αυτό μάλλον θα το διορθώσει το πρόβλημα.

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον doomx

 

Βάλε το CD των XP και κάνε Repair το λειτουργικό σου. Αυτό μάλλον θα το διορθώσει το πρόβλημα.

 

 

Συμφωνω...

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συστάσεις σας!!

 

Το πρόβλημα είχε δημιουργήθεί ( I suppose ..) γιατί τα αρχεία που προσπαθούσα να προσπελάσω κάθε φορά ήταν σε πολύ μεγάλο βάθος.. 10 directories deep..

 

Τέλως πάντων μετακινώντας τα αρχεία πιο "ρηχά" (!) ο exlporer σταμάτησε να κρασάρει και κατάφερα να δουλέψω..

 

Βέβαια δε ξέρω αν το πρόβλημα λύθηκε εν τέλει και δεν είμαι σίγουρη αν θα έπρεπε με 10 βάθος να κρασάρει.. :wacko: θα μου πειτε windows είναι αυτά..

 

Η λύση του repair πολύ καλή αλλά στη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει περιθώριο :(

 

Thanks Again!

 

Σοφία :)

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...