Jump to content

Aπορίες πρωτοασχολούμενου....


christ-k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με τις εγγραφές (συγνώμη αντιγραφές!) dvd με το νέο μου λαπ-τοπ....Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες απορίες μου και να μου πείτε την αποψή σας, εφόσον ασχολείστε σίγουρα περισσότερο από εμένα... :)

 

1. Διαπίστωσα πως τα "εργοστασιακά" dvd έχουν χωρητικότητες πάνω από 6GB, με αποτέλεσμα να απαιτείται συμπίεση με τα γνωστά προγράμματα για να χωρέσουν στα 4,7 GB της αγοράς. Η ερώτησή μου είναι αν και πού μπορούν να βρεθούν κενά DVD μονής όψης με χωρητικοτητα αντίστοιχη αυτών των "εργοστασιακών" και φυσικά πόσο μπορεί να στοιχίζουν αυτά....

 

2. Η υψηλή συμπίεση έχει κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα εγγραφής;;; Εχθές διαπίστωσα σε μια συμπιεσμένη με 8 ταινία, πως όταν υπήρχε οριζόντια γρήγορη κίνηση υπήρχαν και στροβοσκοπικά φαινόμενα...Η ιδέα μου ήταν ή όντως έτσι συμβαίνει;

 

3. Γιά συμπίεση χρησιμοποιώ το dvd shrink. Θέλω να ρωτήσω αν συμπίεση μπορεί να γίνει άμεσα με το nero και πώς....

 

4. Τέλος μιά θεωρητική ερώτηση....Εγγραφή VCD ή SVSD μπορεί να γίνει με απλό cd-writer η χρειάζεται και εδώ dvd-writer;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με τις εγγραφές (συγνώμη αντιγραφές!) dvd με το νέο μου λαπ-τοπ....Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες απορίες μου και να μου πείτε την αποψή σας, εφόσον ασχολείστε σίγουρα περισσότερο από εμένα... :)

 

1. Διαπίστωσα πως τα "εργοστασιακά" dvd έχουν χωρητικότητες πάνω από 6GB, με αποτέλεσμα να απαιτείται συμπίεση με τα γνωστά προγράμματα για να χωρέσουν στα 4,7 GB της αγοράς. Η ερώτησή μου είναι αν και πού μπορούν να βρεθούν κενά DVD μονής όψης με χωρητικοτητα αντίστοιχη αυτών των "εργοστασιακών" και φυσικά πόσο μπορεί να στοιχίζουν αυτά....

 

 

1.Εχουν ηδη κυκλοφορησει στο εμποριο τα 9αρια DVD...(η αλλιως dual layer).Η τιμης τους ειναι γυρω στα 12Ευρω, αλλα η αντιγραφη τους προυποθετουν τον καταλληλο driver. Δηλαδη DVD recorder Dual Layer!

 

2. Η υψηλή συμπίεση έχει κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα εγγραφής;;; Εχθές διαπίστωσα σε μια συμπιεσμένη με 8 ταινία, πως όταν υπήρχε οριζόντια γρήγορη κίνηση υπήρχαν και στροβοσκοπικά φαινόμενα...Η ιδέα μου ήταν ή όντως έτσι συμβαίνει;

 

 

2.Εννοειται πως απο τη στιγμη που κανεις συμπιεση πριν την εγγραφη χανεις σε ποιοτητα εικονας!

 

3. Γιά συμπίεση χρησιμοποιώ το dvd shrink. Θέλω να ρωτήσω αν συμπίεση μπορεί να γίνει άμεσα με το nero και πώς....

 

 

3.Το dvd shrink ειναι απο τα πιο αξιολογα προγραμματακια για συμπιεση dvd και με δυνατοτητα να αφησεις εκτος διαφορα audio και υποτιτλους που δεν σε ενδιαφερουν και να κερδισεις με αυτο το τροπο σε ποιοτητα εικονας. Οι τελευταιες εκδοσεις τους σου δινουν τη δυνατοτητα μετα τη συμπιεση να γινει αμεσως η εγγραφη σε Dvd μεσω του Nero.

 

4. Τέλος μιά θεωρητική ερώτηση....Εγγραφή VCD ή SVSD μπορεί να γίνει με απλό cd-writer η χρειάζεται και εδώ dvd-writer;

 

 

4.Tα VCD-SVCD γραφονται κανονικα και με ενα απλο CD-recorder!

 

Αυτα τα λιγα απο εμενα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

1.Εχουν ηδη κυκλοφορησει στο εμποριο τα 9αρια DVD...(η αλλιως dual layer).Η τιμης τους ειναι γυρω στα 12Ευρω, αλλα η αντιγραφη τους προυποθετουν τον καταλληλο driver. Δηλαδη DVD recorder Dual Layer!

Προφανώς μιλάς για αυτά που δέχονται εγγραφή και στις δύο πλευρές...Εγώ μιλώ για την μιά πλευρά, όπως είναι γραμμένες οι κινηματογραφικές ταινίες μεγάλης διάρκειας σε απλά dvd μεγάλης χωρητικότητας....Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτα μπορούν να βρεθούν στην αγορά ή οπουδήποτε αλλού; :blink:

 

Επ΄ευκαιρίας όμως να ρωτήσω, ενα dvd dual layer μπορεί να γραφτεί σε dvd writer μονό, με εναλλαγή της πλευράς;;; :worry:

 

Και τέλος η εγγραφή dvd double layer γίνεται αυτόματα ή με χειροκινητη εναλλαγή της πλευράς;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

τα ντιούαλ λέιερ που βγήκαν εδώ κ λίγο καιρό στην αγορά κ ανέφερε ο τακης είναι της μιας πλευράς αλλά με 2πλη στρώση, όπως στις ταινίες που λες του εμπορίου... αυτά είναι, βγήκαν κ σε δισκάκια εγγραφής. κι όπως συνεχίζει ο τάκης, για τη χρήση τους απαιτείται να'χεις κ το ανάλογο εγγραφέα, δλδ σε ντιβιντί ράιτερ μονής δε γίνεται. αλλά έτσι κι αλλιώς πλέον τα αντιγραφικά διπλής στρώσης κάνουν από 50-60€ κ τα δισκάκια από 5...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με τις εγγραφές (συγνώμη αντιγραφές!) dvd με το νέο μου λαπ-τοπ....Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες απορίες μου και να μου πείτε την αποψή σας, εφόσον ασχολείστε σίγουρα περισσότερο από εμένα... :)

 

1. Διαπίστωσα πως τα "εργοστασιακά" dvd έχουν χωρητικότητες πάνω από 6GB, με αποτέλεσμα να απαιτείται συμπίεση με τα γνωστά προγράμματα για να χωρέσουν στα 4,7 GB της αγοράς. Η ερώτησή μου είναι αν και πού μπορούν να βρεθούν κενά DVD μονής όψης με χωρητικοτητα αντίστοιχη αυτών των "εργοστασιακών" και φυσικά πόσο μπορεί να στοιχίζουν αυτά....

 

2. Η υψηλή συμπίεση έχει κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα εγγραφής;;; Εχθές διαπίστωσα σε μια συμπιεσμένη με 8 ταινία, πως όταν υπήρχε οριζόντια γρήγορη κίνηση υπήρχαν και στροβοσκοπικά φαινόμενα...Η ιδέα μου ήταν ή όντως έτσι συμβαίνει;

 

3. Γιά συμπίεση χρησιμοποιώ το dvd shrink. Θέλω να ρωτήσω αν συμπίεση μπορεί να γίνει άμεσα με το nero και πώς....

 

4. Τέλος μιά θεωρητική ερώτηση....Εγγραφή VCD ή SVSD μπορεί να γίνει με απλό cd-writer η χρειάζεται και εδώ dvd-writer;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.... :)

Yπάρχουν τα καινούρια DVD dual layer που προσφέρουν χωριτικότητα κοντά στα 8GB. Θα πρέπει να έχεις όμως και το αντίστοιχο DVD-Writer.

 

Όσο μεγαλύτερη συμπίεση κάνεις, τόσο μεγαλύτερη απώλεια θα έχεις (αναλόγως βέβαια το μέγεθος που θες να συμπιέσεις).

 

Συμπίεση κάνει και το Nero Recode, αλλά δεν ξέρω ποια θα είναι η διαφορά από το σίγουρα αξιόπιστο και δωρεάν DVD Srhink. Θα σου πρότεινα πάντως, από την στιγμή που το μέγεθος του DVD είναι πολύ μεγάλο, να κρατάς μόνο μία γλώσσα από τις διαθέσιμες (για τον ήχο μιλάω, όχι για τους υπότιτλους).

Έτσι μειώνεις σημαντικά το ποσοστό της συμπίεσης.

 

Όσο για το VCD και το SVCD, φυσικά και μπορείς να κάνεις εγγραφή σε CD με έναν cd-writer και κάποιο πρόγραμμα εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για αυτά που δέχονται εγγραφή και στις δύο πλευρές...Εγώ μιλώ για την μιά πλευρά, όπως είναι γραμμένες οι κινηματογραφικές ταινίες μεγάλης διάρκειας σε απλά dvd μεγάλης χωρητικότητας....Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτα μπορούν να βρεθούν στην αγορά ή οπουδήποτε αλλού; :blink:

 

Επ΄ευκαιρίας όμως να ρωτήσω, ενα dvd dual layer μπορεί να γραφτεί σε dvd writer μονό, με εναλλαγή της πλευράς;;; :worry:

 

Και τέλος η εγγραφή dvd double layer γίνεται αυτόματα ή με χειροκινητη εναλλαγή της πλευράς;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :)

Οχι εννοω αυτα που λεει και ο φιλος sallax δηλαδη τα dvd (μιας πλευρας) που γραφουν σε διπλη στρωση!

Επισης τσεκαρε το παρακατω Link που εχει πληροφοριες για τα dual layer

dvd dual layer

Θα βρεις αρκετα χρησιμα πραγματακια. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα πολύ καλό link είναι αυτό. Έχει δεκάδες οδηγούς για back-up ( :whistle: ) DVD, μετατροπή από DivX σε video DVD, Video CD κ.ά. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα, έχω μάθει πολλά πράγματα από εκεί. :happy:
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστω όλους.... :) Μου ανοίξατε τα μάτια.... :w00t:

 

Το thread παραμένει ανοιχτό για νέες ερωτήσεις, διευκρινήσεις και πληροφορίες, προς και από οποιοδήποτε φίλο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση?

Χρησιμοποιω το DVD Shrink για συμπιεση. Μπορω να αφαιρεσω τελειως τα extras απο μια ταινια? Οχι να τα συμπιεσω, να τα βγαλω τελειως. Εψαξα αλλα δεν βρηκα καμια επιλογη.

Γινεται αυτο και αν ναι, μπορει καποιος να μου πει πως?

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση?

Χρησιμοποιω το DVD Shrink για συμπιεση. Μπορω να αφαιρεσω τελειως τα extras απο μια ταινια? Οχι να τα συμπιεσω, να τα βγαλω τελειως. Εψαξα αλλα δεν βρηκα καμια επιλογη.

Γινεται αυτο και αν ναι, μπορει καποιος να μου πει πως?

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!

Γινεται με την επιλογη για reauthor του dvd αλλα η διαδικασια ειναι λιγο ‘μανουρα‘...

Πιο καλο πιστευω σε αυτην την περιπτωση ειναι να επιλεξεις για τα extra συμπιεση «still picture» ετσι ωστε να καταλαμβανει ελαχιστα kb!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Γινεται με την επιλογη για reauthor του dvd αλλα η διαδικασια ειναι λιγο ‘μανουρα‘...

Πιο καλο πιστευω σε αυτην την περιπτωση ειναι να επιλεξεις για τα extra συμπιεση «still picture» ετσι ωστε να καταλαμβανει ελαχιστα kb!!

 

Δηλαδη θα τα παιζει σαν φωτο και οχι σαν βιντεο? Καλο ακουγεται.

Εφτιαξα μια ταινια με 70% ποιοτητα. Αν το κανω still picture τα extras, μεχρι ποσο θα παει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι...θα υπαρχει στο menu αλλα θα ειναι μονο οι οθονες...χωρις περισσοτερες επιλογες.

Αν στην συμπιεσμενη ταινια τα extras ειναι αρκετα, μπορει να σου φτασει και πανω απο το 85% η συμπιεση!!Το βασικο που σε ενδιαφερει ειναι το main movie. Τα υπολοιπα μπορεις να τα συμπιεσεις full.

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Πειραματίσου και με το re-author, δεν είναι τόσο δύσκολο πια και δεν σου μένει τίποτα που δεν χρειάζεσαι. Συνήθως αρκεί να διαλέξεις το κυρίως τμήμα της ταινίας μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Πειραματίσου και με το re-author, δεν είναι τόσο δύσκολο πια και δεν σου μένει τίποτα που δεν χρειάζεσαι. Συνήθως αρκεί να διαλέξεις το κυρίως τμήμα της ταινίας μόνο.

 

Θα δοκιμασω και το re-author αλλα καπου διαβασα στο νετ οτι δεν κραταει τα menu απο το dvd. Τωρα τι εννοουσε με αυτο, δεν ξερω. Μαλλον ξεκιναει η ταινια κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω και το re-author αλλα καπου διαβασα στο νετ οτι δεν κραταει τα menu απο το dvd. Τωρα τι εννοουσε με αυτο, δεν ξερω. Μαλλον ξεκιναει η ταινια κατευθειαν.

 

Me to reauthor, epilegeis auta pou theleis apo to DVD(menu,tainia,k.a.) kai ta bazeis opws einai. Alla ean baleis menu, tha sou pei oti tha ta metatrepsei se videos, dld den tha patiounte ta koumpia(Play,Extras..). Tha paiksei to video kai molis teleiwsei, tha arxisei i tainia.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, επαιξα με τις επιλογες "stil image & stil pictures" και η ποιοτητα ανεβηκε απο 70% σε 81%.

Τωρα πιστευω ειναι καλα ή πρεπει να ανεβει κι αλλο η ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Aπο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ειναι μια χαρα!!! Γενικοτερα με συμπιεση πανω απο το 75% ειναι πιστευω ΟΚ.

Τωρα δοκιμαζεις, συγκρινεις και αποφασιζεις με ποιο ποσοστο εισαι EDIT «αυζαριστημενος» = ευχαριστημενος :lol:

Π.χ. αν το dvd με συμπιεση 75% παιξει σε μια Lcd πολυ καλη τοτε θα δεις καποιες διαφορες με ενα που εχει 85%..(λογικο :))

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσο % είναι ανεκτή μια συμπίεση σε dvd που αναπαραγέται σε μια κλασική 29'' τηλεόραση;Εννοώ μέχρι εκεί που δεν καταλαβαίνεις διαφορά με το μάτι στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικός κανόνας είναι να μην πηγαίνεις ποτέ κάτω από 70%. Μετά είναι εμφανή τα προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το nero recode και αφαιρω τα παντα (εξτρα γλωσσες και υποτιτλους, εξτρα γενικοτερα κλπ κλπ). Απλα για να το χρησιμοποιησεις δεν θα πρεπει το DVD ή η ταινια να εχει προστασια macrovision, ή να μπορεις να την αφαιρεσεις...

 

Σε εργο με διαρκεια περιπου 1:40 με αφαιρεμενα τα παντα σπανια δινει συμπιεση κατω του 80%

Link to comment
Share on other sites

Γενικός κανόνας είναι να μην πηγαίνεις ποτέ κάτω από 70%. Μετά είναι εμφανή τα προβλήματα.

 

 

70 ειναι too much, με 85 ισως κανουμε κατι

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...