Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2


Green_Dragon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να αλλάξω ήχο στο yahoo mail;

Δε μου δίνει τη δυνατότητα ούτε η εφαρμογή αλλα ούτε όταν πηγαίνω από ρυθμίσεις - εγκατεστημένες εφαρμογές.

Επίσης παρατηρώ ότι ο ήχος ειδοποιήσεων είναι πολύ χαμηλός συγκριτικά με τον ήχο κλήσης. Ενώ το τηλέφωνο χτυπάει δυνατά, όταν λαμβάνω viber ή mail, μετα βίας ακούγεται.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βρε παιδιά προσπαθώ από τον ιούλιο (κυριολεκτικά) να αγοράσω ένα Nillkin 9H+PRO tempered glass και δεν τα έχω καταφέρει... έριξα τον ιούλιο μια παραγγελια από ebay δε ήρθε ποτε και έγινε refund. ξανά έριξα τον σεπτέμβριο άλλη μια από άλλο πωλητή και σήμερα ήρθε tempered glass για άλλη συσκευή και άνοιξα case στο ebay για δεύτερο refund...έχετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή να προτείνετε να αγοράσω?

 

ευχάριστω εκ των προτερων :happy:

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Έχει σημασία σε ποια από τις δυο υποδοχές θα τοποθετήσουμε την κάρτα sim;

Τα έχω δίπλα δίπλα κι ενώ το OP5 πιάνει καμπάνα 4G+, το Mi Mix 2 έχει φτάνει μέχρι Η+. (cosmote και τα δυο)

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάποια δυσκολία στη λήψη 4G+;

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά προσπαθώ από τον ιούλιο (κυριολεκτικά) να αγοράσω ένα Nillkin 9H+PRO tempered glass και δεν τα έχω καταφέρει... έριξα τον ιούλιο μια παραγγελια από ebay δε ήρθε ποτε και έγινε refund. ξανά έριξα τον σεπτέμβριο άλλη μια από άλλο πωλητή και σήμερα ήρθε tempered glass για άλλη συσκευή και άνοιξα case στο ebay για δεύτερο refund...έχετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή να προτείνετε να αγοράσω?

 

ευχάριστω εκ των προτερων :happy:

Κοίτα και στο aliexpress. Το θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο κατάστημα από το ebay.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Έχει σημασία σε ποια από τις δυο υποδοχές θα τοποθετήσουμε την κάρτα sim;

Τα έχω δίπλα δίπλα κι ενώ το OP5 πιάνει καμπάνα 4G+, το Mi Mix 2 έχει φτάνει μέχρι Η+. (cosmote και τα δυο)

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάποια δυσκολία στη λήψη 4G+;

Τελικά άκυρο. Το 4G+ έδωσε σημεία ζωής μεν, αλλά πολύ περιστασιακά δε.

Γενικά από χθες που το έχω, παρατηρώ μια δυσκολία στη λήψη σήματος, όχι μόνο δεδομένων αλλά και ομιλίας.

Αντίθετα ένα ΟΡ5 κι ένα J7 (2017) που υπάρχουν μέσα στο σπίτι, πιάνουν καμπάνα.

 

Σα συσκευή πάντως είναι καταπληκτική. Δε λέω για το SD835 και τα 6GB RAM. Αυτά είναι αυτονόητα.

Μιλάω γενικά για το φινίρισμα της συσκευής.

Πραγματικά πολύ όμορφο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και στο aliexpress. Το θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο κατάστημα από το ebay.
ειναι μεχρι να σου ερθει καποιο χαλασμενο η λαθος παραγγελια,η χρειαστεις εγγυηση και πρεπει να μιλησεις με τον πωλητη για επιστροφη/dispute/refund.

 

Ο μονος τροπος επικοινωνιας με το ali απευθειας (αν ο κινεζος το παιζει κινεζος,πραγμα που συμβαινει στο 90% των περιπτωσεων) ειναι μεσω chatbot η live chat με κινεζο που δεν μιλαει καν αγγλικα.Τοτε καλη τυχη.Θα σου λενε μια κουβεντα την ημερα και την επομενη μεθαυριο.

 

Το ebay εχει το paypal,δεν συγκρινεται με τιποτα με το ali.

 

Εμενα μου χουν φαει λεφτα απο το ali,να ξερεις οτι σε αντιθεση με το paypal,τα dispute στο ali βγαινουν 9 στις 10 υπερ του πωλητη,γιατι αυτη ειναι η γενικοτερη Κινεζικη κουλτουρα σε τετοια πραγματα.

 

Απο ali το πολυ θηκες και τετοια,που δε σε νοιαζει και να χασεις τα λεφτα σου.

 

Sorry για το offtopic!

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεχρι να σου ερθει καποιο χαλασμενο η λαθος παραγγελια,η χρειαστεις εγγυηση και πρεπει να μιλησεις με τον πωλητη για επιστροφη/dispute/refund.

 

Ο μονος τροπος επικοινωνιας με το ali απευθειας (αν ο κινεζος το παιζει κινεζος,πραγμα που συμβαινει στο 90% των περιπτωσεων) ειναι μεσω chatbot η live chat με κινεζο που δεν μιλαει καν αγγλικα.Τοτε καλη τυχη.Θα σου λενε μια κουβεντα την ημερα και την επομενη μεθαυριο.

 

Το ebay εχει το paypal,δεν συγκρινεται με τιποτα με το ali.

 

Εμενα μου χουν φαει λεφτα απο το ali,να ξερεις οτι σε αντιθεση με το paypal,τα dispute στο ali βγαινουν 9 στις 10 υπερ του πωλητη,γιατι αυτη ειναι η γενικοτερη Κινεζικη κουλτουρα σε τετοια πραγματα.

 

Απο ali το πολυ θηκες και τετοια,που δε σε νοιαζει και να χασεις τα λεφτα σου.

 

Sorry για το offtopic!

Καταρχήν μιλάω για tempered glass.

Και για να γίνω ακόμα πιο ξεκάθαρος θεωρώ ότι και τα δυο καταστήματα αξίζουν μόνο για αγορές προϊόντων χαμηλής αξίας.

Για ακριβά προϊόντα προτιμώ amazon.

Όσον αφορά την αξιοπιστία του ali όσες φορές μου ήρθε ελαττωματικό προϊόν ενέκρινε την επιστροφή χρημάτων σε λίγα λεπτά μιλώντας άπταιστα αγγλικά, αν και ο πωλητής διαφωνούσε.

Επίσης το ali σου δίνει tracking number σε κάθε παραγγελία και οι χρόνοι παράδοσης είναι αρκετά μικρότεροι από του ebay.

Τέλος τα παραπάνω αποτελούν την προσωπική μου άποψη. Καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει όποιο κατάστημα επιθυμεί.

Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά προσπαθώ από τον ιούλιο (κυριολεκτικά) να αγοράσω ένα Nillkin 9H+PRO tempered glass και δεν τα έχω καταφέρει... έριξα τον ιούλιο μια παραγγελια από ebay δε ήρθε ποτε και έγινε refund. ξανά έριξα τον σεπτέμβριο άλλη μια από άλλο πωλητή και σήμερα ήρθε tempered glass για άλλη συσκευή και άνοιξα case στο ebay για δεύτερο refund...έχετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή να προτείνετε να αγοράσω?

 

ευχάριστω εκ των προτερων :happy:

 

Εγώ το πήρα από banggood και έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άκυρο. Το 4G+ έδωσε σημεία ζωής μεν, αλλά πολύ περιστασιακά δε.

Γενικά από χθες που το έχω, παρατηρώ μια δυσκολία στη λήψη σήματος, όχι μόνο δεδομένων αλλά και ομιλίας.

Αντίθετα ένα ΟΡ5 κι ένα J7 (2017) που υπάρχουν μέσα στο σπίτι, πιάνουν καμπάνα.

 

Σα συσκευή πάντως είναι καταπληκτική. Δε λέω για το SD835 και τα 6GB RAM. Αυτά είναι αυτονόητα.

Μιλάω γενικά για το φινίρισμα της συσκευής.

Πραγματικά πολύ όμορφο.

 

Ποια έκδοση έχει επάνω;Κάνε ένα σοφτ ρεσετ μήπως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχει επάνω;Κάνε ένα σοφτ ρεσετ μήπως βοηθήσει.
Καλησπέρα. Θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ.6848d68750dc5a2da7cf6bab551f3ef0.jpg

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

.....και κάτι ακόμα.

Ψάχνω ένα δεύτερο φορτιστή για τη δουλειά.

Να πάρω έναν σαν τον παρακάτω που είναι quick charge 3.0 όπως ο μαμά;

Έχετε κάποιον άλλον να μου προτείνετε;

https://www.germanos.gr/product/fortistis-taksidiou-ttec-me-qualcomm-quick-charge-3-0-kalodio-type-c/20376668/

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά προσπαθώ από τον ιούλιο (κυριολεκτικά) να αγοράσω ένα Nillkin 9H+PRO tempered glass και δεν τα έχω καταφέρει... έριξα τον ιούλιο μια παραγγελια από ebay δε ήρθε ποτε και έγινε refund. ξανά έριξα τον σεπτέμβριο άλλη μια από άλλο πωλητή και σήμερα ήρθε tempered glass για άλλη συσκευή και άνοιξα case στο ebay για δεύτερο refund...έχετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή να προτείνετε να αγοράσω?

 

ευχάριστω εκ των προτερων :happy:

Κάτι τέτοιο δε σου κάνει; Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε να το πάρεις απ' έξω.

https://www.skroutz.gr/s/14684604/NILLKIN-Amazing-H-PRO-Tempered-Glass-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Xiaomi-Mi-Mix-2-2S.html

Εγώ πάντως έχω βάλει αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

https://www.skroutz.gr/s/15051298/3MK-Premium-Flexible-Glass-Xiaomi-Mi-Mix-2-0-2mm-13217.html

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

.....και κάτι ακόμα.

Ψάχνω ένα δεύτερο φορτιστή για τη δουλειά.

Να πάρω έναν σαν τον παρακάτω που είναι quick charge 3.0 όπως ο μαμά;

Έχετε κάποιον άλλον να μου προτείνετε;

https://www.germanos.gr/product/fortistis-taksidiou-ttec-me-qualcomm-quick-charge-3-0-kalodio-type-c/20376668/

Εννοείται QC 3.0.

Μπορείς να βρεις κι από εξωτερικό σε καλύτερες τιμές αν δεν βιάζεσαι.

Για παράδειγμα: https://m.gearbest.com/chargers-cables/pp_009462905395.html?wid=1433363&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_cellphone_gb_181029_1540808698_x95&eo=EOQTIPX9GN6GS309

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται QC 3.0.

Μπορείς να βρεις κι από εξωτερικό σε καλύτερες τιμές αν δεν βιάζεσαι.

Για παράδειγμα: https://m.gearbest.com/chargers-cables/pp_009462905395.html?wid=1433363&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_cellphone_gb_181029_1540808698_x95&eo=EOQTIPX9GN6GS309

Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ πάντως έχω βάλει αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

https://www.skroutz.gr/s/15051298/3MK-Premium-Flexible-Glass-Xiaomi-Mi-Mix-2-0-2mm-13217.html

Πιστεύω ότι αν το βάλεις, θα ενθουσιαστείς. Ότι καλύτερο έχω βάλει σε tempered.

Λεπτό όσο πρέπει και διακριτικό, που δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ότι υπάρχει.

Τα χοντρά tempered που εξέχουν πολύ από την οθόνη, δεν τα πολυσυμπαθώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει να κάνουμε ροοτ για να βάλουμε gcam και να χάσουμε τις πληρωμές μέσω nfc και τα ota updates?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει να κάνουμε ροοτ για να βάλουμε gcam και να χάσουμε τις πληρωμές μέσω nfc και τα ota updates?

Αν βάλεις magisk δεν χάνεις τα ota updates. Για τις πληρωμές μέσω nfc δεν είμαι σίγουρος.

Όσον αφορά την gcam θεωρώ ότι αξίζει αρκετά.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει να κάνουμε ροοτ για να βάλουμε gcam και να χάσουμε τις πληρωμές μέσω nfc και τα ota updates?

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ χθες.

Κατέβασα gcam αλλά ενώ το βίντεο έπαιζε μια χαρά, η φωτογραφία έδειχνε μόνο μαύρο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ χθες.

Κατέβασα gcam αλλά ενώ το βίντεο έπαιζε μια χαρά, η φωτογραφία έδειχνε μόνο μαύρο.

Εγώ που κατέβασα την gcam από το miui hellas δεν είχα κανένα θέμα.

Μπορείτε να δοκιμάσετε αν σας ενδιαφέρει: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/30748-HDR-google-κάμερες-και-xiaomi-κινητά/

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κατέβασα την gcam από το miui hellas δεν είχα κανένα θέμα.

Μπορείτε να δοκιμάσετε αν σας ενδιαφέρει: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/30748-HDR-google-κάμερες-και-xiaomi-κινητά/

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Ποιο απ' όλα τα link ακολούθησες;

Βλέπω ότι έχει 4 διαφορετικά για το mi mix2.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Ποιο απ' όλα τα link ακολούθησες;

Βλέπω ότι έχει 4 διαφορετικά για το mi mix2.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από όσο θυμάμαι το δεύτερο και τέταρτο link.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κατέβασα την gcam από το miui hellas δεν είχα κανένα θέμα.

Μπορείτε να δοκιμάσετε αν σας ενδιαφέρει: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/30748-HDR-google-κάμερες-και-xiaomi-κινητά/

Καλημέρα.

Δοκίμασα και τις 4 εκδοχές αλλά τίποτα.

Έβαλα σε όλες τις προβλεπόμενες ρυθμίσεις και καθάρισα το backround αλλά σε αντίθεση με το βίντεο που δουλεύει μια χαρά, η φωτογραφία δείχνει πάντα μαύρο.

Πάει κάπου το μυαλό σου;;;

 

Υ.Γ. Δεν είμαι ρουτ αλλά απ' ότι είπες παραπάνω, δεν παίζει ρόλο. Σωστά;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Mix 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μου δουλεύει η μία εφαρμογή. Και η άλλη δεν παίζει η φωτογραφία αλλά μόνο το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκίμασα και τις 4 εκδοχές αλλά τίποτα.

Έβαλα σε όλες τις προβλεπόμενες ρυθμίσεις και καθάρισα το backround αλλά σε αντίθεση με το βίντεο που δουλεύει μια χαρά, η φωτογραφία δείχνει πάντα μαύρο.

Πάει κάπου το μυαλό σου;;;

 

Υ.Γ. Δεν είμαι ρουτ αλλά απ' ότι είπες παραπάνω, δεν παίζει ρόλο. Σωστά;

Νόμιζα ότι έκανες root και ψάχνεις μια google camera που να λειτουργεί σωστά.

Η συνολική διαδικασία είναι οι παρακάτω.

1. Κάνετε root μέσω magisk https://forum.xda-developers.com/mi-mix-2/how-to/one-xiaomi-mi-mix-2-chiron-unlock-t3785004

Ωστόσο επιφυλάσσομαι για το αν θα δουλεύουν οι πληρωμές μέσω nfc μετά το root.

2. Ακολουθείτε τον παρακάτω οδηγό για να δουλέψει η google camera

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31927-GOOGLE-CAMERA-STO-XIAOMI-MI-MIX-2/

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...