Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και δεν βλέπω πού το πρόβλημα.....27% μπαταρία σε 15 ώρες με δεδομένα ανοιχτά και 3 ώρες οθόνη....οποτε μέχρι το 10% μπαταρία θα έχει περάσει τις 4,5 ώρες οθόνη και 18 ώρες λειτουργίας....η αν δεν λειτουργήσει την οθόνη τότε πάει για 30 ώρες λειτουργίας...μια χαρά....

Βαγγέλη έλα να τσακωθούμε λίγο χαχαχαχα....

Πρόσεξα όταν είναι κλειδωμένο π.χ σήμερα το έβγαζα από τη τσέπη έστελνα μήνυμα και το έβαλα στη τσέπη πάλι και έχανε 1% . Λες και κάτι δεν πάει καλά όταν είναι η οθόνη σβηστεί. Μπορώ να το δω τι μπορεί να φταίει κάπως με κάποια εφαρμογη ;;;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά δεν έχω κάνει κάτι.... Απλά εσάς δεν σας έδωσαν καλά τηλέφωνα...

Αστειεύομαι βέβαια.... Αυτή είναι η καθημερινή μου συμβίωση με το Note 8 μου σύμφωνα με την δική μου χρηση

Η χρήση περιλαμβάνει λιγότερο από 30 λεπτά 4g και συνεχώς ενεργοποιημενο το wifi... Μόλις μπήκε για φόρτιση...

Καλό βράδυ σε όλους...

 

Screenshot_20171212-232718.jpg"]Screenshot_20171212-232718.jpg[/url]

 

Screenshot_20171212-232732.jpg"]Screenshot_20171212-232732.jpg[/url]

 

Screenshot_20171212-232742.jpg"]Screenshot_20171212-232742.jpg[/url]

 

Screenshot_20171212-232752.jpg"]Screenshot_20171212-232752.jpg[/url]

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Και δεν βλέπω πού το πρόβλημα.....27% μπαταρία σε 15 ώρες με δεδομένα ανοιχτά και 3 ώρες οθόνη....οποτε μέχρι το 10% μπαταρία θα έχει περάσει τις 4,5 ώρες οθόνη και 18 ώρες λειτουργίας....η αν δεν λειτουργήσει την οθόνη τότε πάει για 30 ώρες λειτουργίας...μια χαρά....

Βαγγέλη έλα να τσακωθούμε λίγο χαχαχαχα....

 

Χαχαχα, Κωστα, δεν προκειται να τσακωθουμε :lol:

Αλλα μερικα facts:

- Ανετα το note 8 ειναι η καλυτερη συσκευη του εμποριου

- Η μπαταρια του ειναι το μοναδικο μειον του κι ειναι απλα μετρια. Εχει τεραστιο battery drain σε standby mode (σε μια συσκευη παντα θελω ολα ανοιχτα. Ουτε εξοικονομηση ενεργειας, ουτε "σκρηναρισμενες" εφαρμογες για τη χρηση στο παρασκηνιο, ολες τις κεραιες ανοιχτες (gsm, GPS, Wifi, BT, 3 email account 24/7 syncing etc)

Με αυτα σαν δεδομενα χρειαζεται φορτιση καπου το απογευμα... Το μοναδικο παραπονο που εχω απο τη συσκευη ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, Κωστα, δεν προκειται να τσακωθουμε :lol:

Αλλα μερικα facts:

- Ανετα το note 8 ειναι η καλυτερη συσκευη του εμποριου

- Η μπαταρια του ειναι το μοναδικο μειον του κι ειναι απλα μετρια. Εχει τεραστιο battery drain σε standby mode (σε μια συσκευη παντα θελω ολα ανοιχτα. Ουτε εξοικονομηση ενεργειας, ουτε "σκρηναρισμενες" εφαρμογες για τη χρηση στο παρασκηνιο, ολες τις κεραιες ανοιχτες (gsm, GPS, Wifi, BT, 3 email account 24/7 syncing etc)

Με αυτα σαν δεδομενα χρειαζεται φορτιση καπου το απογευμα... Το μοναδικο παραπονο που εχω απο τη συσκευη ;)

Τώρα μάλιστα μου άρεσες και εγώ έτσι είμαι. Άρα να μην έχω παράπονο από την μπαταρία μου βάση τον δικό μου δεδομένων. Απλα επειδή ακούω κάτι 6ωρα και 7ωρα απλα με προβληματίζει πως γίνεται αυτό

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, Κωστα, δεν προκειται να τσακωθουμε :lol:

Αλλα μερικα facts:

- Ανετα το note 8 ειναι η καλυτερη συσκευη του εμποριου

- Η μπαταρια του ειναι το μοναδικο μειον του κι ειναι απλα μετρια. Εχει τεραστιο battery drain σε standby mode (σε μια συσκευη παντα θελω ολα ανοιχτα. Ουτε εξοικονομηση ενεργειας, ουτε "σκρηναρισμενες" εφαρμογες για τη χρηση στο παρασκηνιο, ολες τις κεραιες ανοιχτες (gsm, GPS, Wifi, BT, 3 email account 24/7 syncing etc)

Με αυτα σαν δεδομενα χρειαζεται φορτιση καπου το απογευμα... Το μοναδικο παραπονο που εχω απο τη συσκευη ;)

 

Βαγγο, σορρυ αλλα η κουβεντα "καλυτερη συσκευη του εμποριου" δε στεκει.

Αν εξαιρεσεις το πενακι που το κανει να ξεχωριζει, δε βρισκω κατι αλλο που το κανει καλυτερο απο ενα π.χ. Mate 10 Pro ή ενα HTC U11+.

Iσα ισα που σε πολλα ειναι χειροτερο (αυτονομια, ηχεια, καμερα σε καποιες περιστασεις).

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα μου άρεσες και εγώ έτσι είμαι. Άρα να μην έχω παράπονο από την μπαταρία μου βάση τον δικό μου δεδομένων. Απλα επειδή ακούω κάτι 6ωρα και 7ωρα απλα με προβληματίζει πως γίνεται αυτό

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Γινεται, αν εισαι με 40% φωτεινοτητα μονιμα, ελεγχομενα push email, κλειστα ΒΤ, GPS, κλειστους συγχρονισμους "παρα μονο οταν τους χρειαζεσαι", το 90% των εφαρμογων παγωμενες για background activity, χρηση WiFi (με 4g ελαχιστο), κλπ κλπ.

Εγω δε θελω την παραμικρη εκπτωση σε τετοια θεματα, ουτε να "εχω το νου μου", τα θελω ολα ανοιχτα. Ε, εκει, στο θεμα καταναλωση σε αναμονη ειναι για κλαματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βαγγο, σορρυ αλλα η κουβεντα "καλυτερη συσκευη του εμποριου" δε στεκει.

Αν εξαιρεσεις το πενακι που το κανει να ξεχωριζει, δε βρισκω κατι αλλο που το κανει καλυτερο απο ενα π.χ. Mate 10 Pro ή ενα HTC U11+.

Iσα ισα που σε πολλα ειναι χειροτερο (αυτονομια, ηχεια, καμερα σε καποιες περιστασεις).

 

Σωτηρη, μεγαλη η κουβεντα, αλλα θα σου πω μονο το εξης. Οταν σπαταλας το 30% του ημερησιου χρονου σου σε μια οθονη κινητου (τις 5-6 ωρες sot που κυνηγαμε πολλοι δηλαδη), τοτε το να εχεις οθονες 3-4ετιας (ναι, τετοιες ειναι αυτες του ανταγωνισμου - η διαφορα ειναι χαοτικη) συγκριτικα με το νοτε, τοτε τελειωνει οποιαδηποτε κουβεντα για μενα.

Ναι εχει μετρια αυτονομια, ναι εχει μικρολαγκακια, αλλα συνολικα ειναι μακραν η καλυτερη προταση με ισορροπια οθονης - καμερας (των πιο κρισιμων components μιας συσκευης δηλαδη), απο οτιδηποτε κινεται στην αγορα.

Τα υπολοιπα (spen, ip68, οικοσυστημα samsung (με gear 360, dex κλπ κλπ)), το καλυτερο service (με τεραστια διαφορα απο το επομενο στη χωρα μας) ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα. Ετσι απλα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Γινεται, αν εισαι με 40% φωτεινοτητα μονιμα, ελεγχομενα push email, κλειστα ΒΤ, GPS, κλειστους συγχρονισμους "παρα μονο οταν τους χρειαζεσαι", το 90% των εφαρμογων παγωμενες για background activity, χρηση WiFi (με 4g ελαχιστο), κλπ κλπ.

Εγω δε θελω την παραμικρη εκπτωση σε τετοια θεματα, ουτε να "εχω το νου μου", τα θελω ολα ανοιχτα. Ε, εκει, στο θεμα καταναλωση σε αναμονη ειναι για κλαματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωτηρη, μεγαλη η κουβεντα, αλλα θα σου πω μονο το εξης. Οταν σπαταλας το 30% του ημερησιου χρονου σου σε μια οθονη κινητου (τις 4-5 ωρες sot που κυνηγαμε πολλοι δηλαδη), τοτε το να εχεις οθονες 3-4ετιας (ναι, τετοιες ειναι αυτες του ανταγωνισμου - η διαφορα ειναι χαοτικη) συγκριτικα με το νοτε, τοτε τελειωνει οποιαδηποτε κουβεντα για μενα.

Ναι εχει μετρια αυτονομια, ναι εχει μικρολαγκακια, αλλα συνολικα ειναι μακραν η καλυτερη προταση με ισορροπια οθονης - καμερας (των πιο κρισιμων components μιας συσκευης δηλαδη), απο οτιδηποτε κινεται στην αγορα. Ετσι απλα...

 

Βαγγέλη η αυτονομία του Νοτε δεν είναι μέτρια. Είναι κακή και εξηγούμαι. Το κινητό το κράτησα από σχεδόν day1 μέχρι πριν λίγες μέρες. Δεν υπήρξε ποτέ μέρα που να έβγαλα οθόνη περισσότερο από 4 ώρες. Η συνήθης οθόνη μου έπαιζε κάτω από τις 3 ώρες. Συνδεδεμένα πάνω ρολόι, bluetooth ακουστικό , exchange της δουλειάς και 3 λογαριασμοί gmail και φυσικά όλα ανοιχτά. Φωτεινότητα 80% και κλήσεις μέσω bluetooth 1-1,5 ώρα.

Καμία μα καμία μέρα από όσες το κράτησα το κινητό δεν άντεξε χωρίς φόρτιση μέχρι να πέσω για ύπνο. Δεύτερη μέρα χωρίς φόρτιση μάλλον για το δικό μου στήσιμο ήταν στη σφαίρα της φαντασίας.

 

Αν αυτή την αυτονομία δεν την λες κακή τότε να ποια ονομάζεται κακή; Παράλληλα με την κακή αυτονομία έχει και τραγική φόρτιση το κινητό μιας και με ανοιχτή οθόνη δεν έχει quick charge. Κάηκε πέρισυ η samsung με τις μπαταρίες και το πήγε εντελώς με ασφάλεια με αποστέλεσμα αυτά τα προβλήματα.

 

Επίσης το κινητό πάσχει από έντολο lag που με τον καιρό αυξάνεται.

Όποιος δεν έχει θήκη μεγάλη έχει πρόβλημα με το κράτημα και τις άκρες στην οθόνη.

Ξεκλείδωμα ανύπαρκτο αφού το δαχτυλικό είναι σε λάθος θέση και οι εναλλακτικές όπως υπέρυθρες και πρόσωπο είναι υλοποιημένες λάθος.

 

Όλα τα παραπάνω δεν μπορούν να κατατάξουν το κινητό σαν το καλύτερο της αγοράς. Ένα άχρηστο πενάκι για τους περισσότερους δεν φέρνει την άνοιξη.

 

Να πω ότι η οθόνη πραγματικά είναι όμως η κορυφαία της αγοράς.

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη η αυτονομία του Νοτε δεν είναι μέτρια. Είναι κακή και εξηγούμαι. Το κινητό το κράτησα από σχεδόν day1 μέχρι πριν λίγες μέρες. Δεν υπήρξε ποτέ μέτα που να έβγαλα οθόνη περισσότερο από 4 ώρες. Η συνήθης οθόνη μου έπαιζε κάτω από τις 3 ώρες. Συνδεδεμένα πάνω ρολόι, bluetooth ακουστικό , exchange της δουλειάς και 3 λογαριασμοί gmail και φυσικά όλα ανοιχτά. Φωτεινότητα 80% και κλήσεις μέσω bluetooth 1-1,5 ώρα.

Καμία μα καμία μέρα από όσες το κράτησα το κινητό δεν άντεξε χωρίς φόρτιση μέχρι να πέσω για ύπνο. Δεύτερη μέρα με χωρίς φόρτιση μάλλον για το δικό μου στήσιμο ήταν στη σφαίρα της φαντασίας.

 

Αν αυτή την αυτονομία δεν την λες κακή τότε να ποια ονομάζεται κακή; Παράλληλα με την κακή αυτονομία έχει και τραγική φόρτιση το κινητό μιας και με ανοιχτή οθόνη δεν έχει quick charge. Κάηκε πέρισυ η samsung με τις μπαταρίες και το πήγε εντελώς με ασφάλεια με αποστέλεσμα αυτά τα προβλήματα.

 

Επίσης το κινητό πάσχει από έντολο lag που με τον καιρό αυξάνεται.

Όποιος δεν έχει θήκη μεγάλη έχει πρόβλημα με το κράτημα και τις άκρες στην οθόνη.

Ξεκλείδωμα ανύπαρκτο αφού το δαχτυλικό είναι σε λάθος θέση και οι εναλλακτικές όπως υπέρυθρες και πρόσωπο είναι υλοποιημένες λάθος.

 

Όλα τα παραπάνω δεν μπορούν να κατατάξουν το κινητό σαν το καλύτερο της αγοράς. Ένα άχρηστο πενάκι για τους περισσότερους δεν φέρνει την άνοιξη.

 

Να πω ότι η οθόνη πραγματικά είναι όμως η κορυφαία της αγοράς.

 

Μπαταρια πραγματι για κλαματα Γιωργο, το εγραψα ευθεως. Δακτυλικο συνηθιζεται, δεν ειναι λογος απορριψης, οπως και το θεμα του grip (εκτος αν εχεις θηκη με παχος 1mm max). Αναφορικα με το εντονο lag δε συμφωνω. Μικρολαγκ υπαρχει, για πρωτη φορα στα χρονικα της σαμμυ ομως δε δημιουργει κανενα πραγματικο θεμα, παρα μονο στη σφαιρα του OCD. Κανενας πραγματικος λογος απορριψης, φετος, για το θεμα λαγκ.

Για την οθονη, τα ειπα επισης παραπανω.

Για μενα δεν τιθεται θεμα. Ευκολα no1 smartphone για το 2017, για τους λογους που εξηγησα...

Link to comment
Share on other sites

Eμενα παντως δε λαγκαρει ή λαγκαρει εξαιρετικα σπανια.

Βαγγελη dex δεν εχει μονο η σαμμυ αλλα και η huawei στο mate 10 pro και μαλιστα τσαμπα, χωρις να χρειαζεται να αγορασεις το εξαρτημα. Μονο ενα καλωδιο.

Επισης οθονες 3τιας-4ετιας δεν εχουν επουδενι τα mate 10pro και u11+.

Αντιθετα οι αυτονομιες και τα ηχεια τους ειναι πολυ καλυτερα απο της σαμμυ.

Οποτε οταν λες οτι ενα κινητο ειναι το καλυτερο της αγορας θα πρεπει να ειναι παντου καλυτερο και οχι σε 2 πραγματα μονο.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη εχει και το ματε 10 προ, αλλα αν το δοκιμασεις θα δεις οτι ουδεμια σχεση εχει σαν εμπερια χρησης.

Για την οθονη, για μενα δεν τιθετα καν θεμα, ειναι ετη φωτος πισω ο ανταγωνισμος (ακομα και του s6 edge plus, κανει χοντρη πλακα σε mate 10 pro ή htc u11+), αλλα φυσικα δε γινεται να συμφωνουμε, ολα ειναι και θεμα γουστου ;)

Παντου, κανενα κινητο δε μπορει να ειναι καλυτερο, αλλα σαν συνολο, ναι, για μενα ειναι ευκολα no1. Η συζητηση, βεβαια, οπως και καθε χρονο που δινει τα καλυτερα η σαμμυ, ειναι μεγαλη και φυσικα ειναι λογικο να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις, σε δουλεια να βρισκομαστε ;)

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο κινητο ουτε "βασιλιαδες" και ξωτικά. Καθενα υπερέχει σε διαφορετικά πράγματα. Αν το νοτε ειχε την μπαταρία του mate 10, θα υπηρχε καλύτερο. Απο τη στιγμή που δεν την εχει, ειναι που δινεις μεγαλύτερη βαση. Για καθεναν αλλο θα ειναι το καλυτερο βαση των αναγκων του.

Ειναι αστειο παντως, για το ιδιο κινητο καποιοι να εχουν περιγραψει την αυτονομία του περίπου απίστευτη, με δηλώσεις του στυλ δεν υπάρχει χρηστης να χρειαστεί παραπανω, και καποιοι άλλοι να την περιγραφουν ως "της πλακας".

Η αλήθεια είναι κάπου στη μεση. Μιλαμε ξεκαθαρα για μια μετρια αυτονομια και καλο ειναι κάποιοι να μη παραπληροφορουν παρουσιαζοντας την τέλεια.

Στις αγγελίες στο ποιο γνωστο φορουμ, πουλιουνται αβερτα νοτε 8 με το κιλο. Ολα μιας βδομαδας, 1 μηνα κλπ.

Μαντεψτε γιατι. Αποκλειστικά λογω αυτονομίας, οπως ακριβως προέβλεπα οτι θα συμβει.

Το ποσοστό νοτε 8 που πουλιουνται είναι τρομερά μεγάλο για τοσο ακριβο κινητο σε τοσο λιγο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη εχει και το ματε 10 προ, αλλα αν το δοκιμασεις θα δεις οτι ουδεμια σχεση εχει σαν εμπερια χρησης.

Για την οθονη, για μενα δεν τιθετα καν θεμα, ειναι ετη φωτος πισω ο ανταγωνισμος (ακομα και του s6 edge plus, κανει χοντρη πλακα σε mate 10 pro ή htc u11+), αλλα φυσικα δε γινεται να συμφωνουμε, ολα ειναι και θεμα γουστου ;)

 

Ολα τα κινητα εχουν μικρο lags, ακομα και τα iPhone.

Δεν ειναι θεμα γουστου οταν μου λες οτι η οθονη της sammy ειναι ετη φωτος μπροστα απο τους αλλους. Σορρυ κιολας αλλα ματακια εχουμε κι εμεις. Στο review του notebookcheck, η οθονη του mate 10 pro ειναι σε αρκετα σημεια καλυτερη σε εργαστηριακες μετρησεις.

Περα απο το γουστο του καθενος, υπαρχει και το αντικειμενικο. :)

https://www.notebookcheck.net/Huawei-Mate-10-Pro-Smartphone-Review.261376.0.html

 

"The brightness of the panel even beats the top of the class Galaxy Note 8, achieving up to 659 cd/m² on a pure white background, with the surrounding-light sensor activated"

 

Στο ιδιο review τα σκορ του mate σε colorchecker και grayscale delta ειναι καλυτερα απο του Note 8 + τη μεγαλυτερη φωτεινοτητα.

Σιγουρα η αναλυση του note 8 ειναι μεγαλυτερη οποτε καταληγουμε οτι οι οθονες ειναι πανω κατω, ας το πουμε, ισοδυναμες.

Σε καμια περιπτωση δε στεκει κουβεντα "ετη φωτος μπροστα".

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κινητα εχουν μικρο lags, ακομα και τα iPhone.

Δεν ειναι θεμα γουστου οταν μου λες οτι η οθονη της sammy ειναι ετη φωτος μπροστα απο τους αλλους. Σορρυ κιολας αλλα ματακια εχουμε κι εμεις. Στο review του notebookcheck, η οθονη του mate 10 pro ειναι σε αρκετα σημεια καλυτερη σε εργαστηριακες μετρησεις.

Περα απο το γουστο του καθενος, υπαρχει και το αντικειμενικο. :)

https://www.notebookcheck.net/Huawei-Mate-10-Pro-Smartphone-Review.261376.0.html

 

"The brightness of the panel even beats the top of the class Galaxy Note 8, achieving up to 659 cd/m² on a pure white background, with the surrounding-light sensor activated"

 

Στο ιδιο review τα σκορ του mate σε colorchecker και grayscale delta ειναι καλυτερα απο του Note 8 + τη μεγαλυτερη φωτεινοτητα.

Σιγουρα η αναλυση του note 8 ειναι μεγαλυτερη οποτε καταληγουμε οτι οι οθονες ειναι πανω κατω, ας το πουμε, ισοδυναμες.

Σε καμια περιπτωση δε στεκει κουβεντα "ετη φωτος μπροστα".

 

Σωτηρη, εχω παψει να ασχολουμαι με τα "επιφανη" sites εδω και 10 χρονια περιπου, απο την εποχη που αρθρογραφουσα στο χωρο και ξερω παρα πολλα θεματα εκ των εσω ;)

Κραταμε ο καθενας την αποψη του και μενουμε στο θεμα, γιατι ξεφυγαμε για τα καλα. Η αυτονομια ειναι το ζητουμενο στο νημα αυτο κι αυτη ειναι μετρια.

Over and out...

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη, εχω παψει να ασχολουμαι με τα "επιφανη" sites εδω και 10 χρονια περιπου, απο την εποχη που αρθρογραφουσα στο χωρο και ξερω παρα πολλα θεματα εκ των εσω ;)

Κραταμε ο καθενας την αποψη του και μενουμε στο θεμα, γιατι ξεφυγαμε για τα καλα. Η αυτονομια ειναι το ζητουμενο στο νημα αυτο κι αυτη ειναι μετρια.

Over and out...

 

Συμφωνω κι εγω. Μετρια αυτονομια.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν τιθεται θεμα. Ευκολα no1 smartphone για το 2017, για τους λογους που εξηγησα...

Η πρώτη θέση είναι δεδομένη για φέτος...τον 2ο ψάχνουμε εδώ και καιρό.

Και μόνο το γεγονός ότι παραμένω για σχεδόν ένα 3μηνο με το ίδιο κινητό, για μένα λέει πολλά. Πραγματικά δεν βρίσκω κάτι που να πλησιάζει συνολικά την εμπειρία χρήσης τους Note 8, συμπεριλαμβανομένων και ios συσκευών στις οποίες πετάγομαι αραιά και που.

 

Όσο για τα υπόλοιπα: στο θέμα μπαταρία αν και τα έχουμε ξαναπεί η δική μου χρήση περιλαμβάνει περίπου 1 περίπου ώρα ομιλίας, 3 mail να συγχρονίζουν μόνιμα, μόνιμα ανοιχτά GPS και BT (για να συνδέεται στο αυτοκίνητο όταν μπαίνω), Viber, Facebook, Whatsapp, facebook messenger, samsung health (pedometer) κτλ κτλ Επίσης το περισσότερο μέρος της ημέρας χρησιμοποιώ 4G δεδομένα και πολύ λιγότερο wifi . Ενα συνηθισμένω 24ωρο περιλαμβάνει περίπου 5 ώρες οθόνη. Στις περιπτώσεις που χρησιμοποιήσω λιγότερο κινητό η χρήση φτάνει και τις 1,5-2 ημέρες. Αυτή τη στιγμή είμαι με 30 ώρες χρήσης, 3 ώρες και 20 λεπτά οθόνη και εχω 41% υπόλοιπο μπαταρίας (σ.σ.: και έχω χρησιμοποιήσει και κανένα 10λεπτο wifi-direct για μεταφορές αρχείων).

Καθόλου κακή λοιπόν η μπαταρία για την δική μου χρήση, ούτε θυμάμαι άλλη ναυαρχίδα που να με έχει συγκλονίσει στον τομέα αυτό.

Κατά τα λοιπά κάμερα, οθόνη, touch, ποιότητα κατασκευής είναι πέρα κάθε ανταγωνισμού.

Επίσης έχεις μια dual sim συσκευή, με εγγύηση χωρίς περιπέτειες και κυνήγια....firmwares και updates που βάζεις όποτε και αν επιθυμείς...χωρίς τα πρόσφατα τερτίπια άλλων εταιρειών (sim based/region based κτλ).

 

Για μένα το μόνο μέτριο σε αυτό το κινητό είναι το ηχείο του. Να δεχτώ και την θέση του fingerprint reader η οποία βέβαια συνηθίζεται, αλλά για κάποιους αποτελεί μείον. Προσωπικά το 90% ξεκλειδώνω με iris scanner σχεδόν ακαριαία.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω. Μετρια αυτονομια.

 

Τα "επιφανη" sites, ομως, τη μετρουν (την αυτονομια, για να μην παρεξηγηθουμε :lol:) "on par" ή και -σε καποιες περιπτωσεις- ανωτερη (στην πραξη, παντα, με "αξιοπιστες" μετρησεις) απο το mate 10 pro.

Μπορω να σου δωσω μπολικα τετοια "επιφανη" reviews.

Η αληθεια, ομως, ειναι αλλη. Η αυτονομια του mate 10 pro ειναι κατα πολυ ανωτερη και σε sot και σε standby απο το note 8...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, Κωστα, δεν προκειται να τσακωθουμε :lol:

Αλλα μερικα facts:

- Ανετα το note 8 ειναι η καλυτερη συσκευη του εμποριου

- Η μπαταρια του ειναι το μοναδικο μειον του κι ειναι απλα μετρια. Εχει τεραστιο battery drain σε standby mode (σε μια συσκευη παντα θελω ολα ανοιχτα. Ουτε εξοικονομηση ενεργειας, ουτε "σκρηναρισμενες" εφαρμογες για τη χρηση στο παρασκηνιο, ολες τις κεραιες ανοιχτες (gsm, GPS, Wifi, BT, 3 email account 24/7 syncing etc)

Με αυτα σαν δεδομενα χρειαζεται φορτιση καπου το απογευμα... Το μοναδικο παραπονο που εχω απο τη συσκευη ;)

 

Βαγγελη πια ειναι αυτη η συσκευη η οποια συμφωνα παντα με αυτα που γραφεις παραπανω φουλ τα παντα ανοιχτα οπως λες χωρις καμια εξοικονομηση ενεργειας να κρατα θεαματικα παραπανω αλλα προσεξε δεν μιλαμε για μιση-μια ωρα .Επισης Αυτη η συσκευη να εχει το μεγεθος και την αναλυση του Note Οχι καμια υπαβαθμισμενη με προπερσινους snap ips πανελ μικροτερες ιντσες κτλ.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη πια ειναι αυτη η συσκευη η οποια συμφωνα παντα με αυτα που γραφεις παραπανω φουλ τα παντα ανοιχτα οπως λες χωρις καμια εξοικονομηση ενεργειας να κρατα θεαματικα παραπανω αλλα προσεξε δεν μιλαμε για μιση-μια ωρα .Επισης Αυτη η συσκευη να εχει το μεγεθος και την αναλυση του Note Οχι καμια υπαβασμισμενη με προπερσινους snap ips πανελ μικροτερες ιντσες κτλ.

1 ωρα παραπανω που αναφερεις, οταν το ενα βγαζει 4 και το αλλο 5, δεν ειναι καθόλου λιγο.

Κοιτα το review που αναφέρθηκε παραπάνω τα νούμερα του mate 10 pro. Σε κάποια σενάρια 38% παραπανω αυτονομια. Συγκεκριμένα στο σεναριο load, οταν δηλαδή δουλευεις πραγματικά και βαρια ενα κινητο, που ειναι και αυτο που κυρίως ενδιαφέρει .. Σαφεστατα πολυ καλυτερη αυτονομια. Τα υπόλοιπα που αναφερεις είναι εντελώς φανμποιστικα και εκ του πονηρου. Να ζητας να σου βρουν ολοιδια χαρακτηριστικά να συγκρινεις οταν γνωριζεις οτι το νοτε είναι το μοναδικο με oled 6.3 ιντσες ειναι απλα για γελια..

Με τη δικη σου φανμποιστικη 200% ξαναγραφω και τονιζω λογικη, και μισή ώρα οθονη να βγαζει το νοτε, είναι το καλύτερο γιατί δεν υπάρχει αλλο με 6.3 ιντσες που να βγαζει παραπάνω ..

Αποψεις σαν τις δικες σου δημιουργούν ολο αυτο το νταραβερι που γινεται στο φορουμ..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

1 ωρα παραπανω που αναφερεις, οταν το ενα βγαζει 4 και το αλλο 5, δεν ειναι καθόλου λιγο.

Κοιτα το review που αναφέρθηκε παραπάνω τα νούμερα του mate 10 pro. Σε κάποια σενάρια 38% παραπανω αυτονομια. Συγκεκριμένα στο σεναριο load, οταν δηλαδή δουλευεις πραγματικά και βαρια ενα κινητο, που ειναι και αυτο που κυρίως ενδιαφέρει .. Σαφεστατα πολυ καλυτερη αυτονομια. Τα υπόλοιπα που αναφερεις είναι εντελώς φανμποιστικα και εκ του πονηρου. Να ζητας να σου βρουν ολοιδια χαρακτηριστικά να συγκρινεις οταν γνωριζεις οτιτο νοτε είναι το μοναδικο με oled 6.3 ιντσες ειναι απλα για γελια..

Με τη δικη σου φανμποιστικη 200% ξαναγραφω και τονιζω λογικη, και μισή ώρα οθονη να βγαζει το νοτε, είναι το καλύτερο γιατί δεν υπάρχει αλλο με 6.3 ιντσες που να βγαζει παραπάνω ..

Αποψεις σαν τις δικες σου δημιουργούν ολο αυτο το νταραβερι που γινεται στο φορουμ..

 

Ενταξει την εδωσες μονος σου την απαντηση ως ο πνευματικος του Βαγγελη αλλα και πολλων χρηστων παντα οπως κανεις :p Δεν υπαρχει αλλο οπως λες ευχαριστω.Ε αφου το παραδεχθηκες και συ .:lol:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω..... Δεν τσακώθηκε ο Βαγγέλης μαζί μου αλλά σας άναψα φωτιά και τσακώνεστε μεταξύ σας.... Θα παρακολουθώ σιωπηλός...

 

Γιώργο gkp φίλε χαθήκαμε και μην ξεχνάμε όλα σκουπίδια υπέρ τιμημενα φίλε....

 

Περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη συσκευή εννοείται πάνω από 6.2 ίντσες που θα με συνεπάρει....

Μέχρι τότε εντός σπιτιού s2 tab και εκτός Note 8....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

[quote=megatr0n;7421371Στο review του notebookcheck, η οθονη του mate 10 pro ειναι σε αρκετα σημεια καλυτερη σε εργαστηριακες μετρησεις.

Περα απο το γουστο του καθενος, υπαρχει και το αντικειμενικο. :)

https://www.notebookcheck.net/Huawei-Mate-10-Pro-Smartphone-Review.261376.0.html

"The brightness of the panel even beats the top of the class Galaxy Note 8, achieving up to 659 cd/m² on a pure white background, with the surrounding-light sensor activated"

Στο ιδιο review τα σκορ του mate σε colorchecker και grayscale delta ειναι καλυτερα απο του Note 8 + τη μεγαλυτερη φωτεινοτητα.

Σιγουρα η αναλυση του note 8 ειναι μεγαλυτερη οποτε καταληγουμε οτι οι οθονες ειναι πανω κατω, ας το πουμε, ισοδυναμες.

To notebookcheck μην το έχεις και ευαγγέλιο. Κάνει τακτικά λάθη. Έχω δει ακριβως ιδιο display σε macbook να δίνει 200nits διαφορά, άλλο black level και άλλο contrast . Και σε fps καρτων γραφικων κάνει λαθη, αλλά και σε αυτονομίες.

Επί του θέματος όμως όσο και να προσπαθήσουμε να τετραγωνησουμε τον κύκλο, η οθόνη του note 8 θα παραμείνει η καλύτερη οθόνη κινητού τη στιγμή που μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Και η καλυτερη οθονη να ειναι, δεν ειναι με τιποτα ετη φωτος μπροστα πο τις υπολοιπες.

Εκει ηταν η ενσταση μου.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Και η καλυτερη οθονη να ειναι, δεν ειναι με τιποτα ετη φωτος μπροστα πο τις υπολοιπες.

Εκει ηταν η ενσταση μου.

Αυτό ναι. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου! Στις μέρες μας ομως, εκτός ισως των καμερών, κανένας κατασκευαστής δεν απέχει έτη φωτός από κανέναν. Και αν δεν είχαμε αυτό το χόμπι ή κάλο, θεωρώ ότι με ένα κινητό των 300ευρω θα κάλυπταμε το 95+% των αναγκών μας.

Link to comment
Share on other sites

Και η καλυτερη οθονη να ειναι, δεν ειναι με τιποτα ετη φωτος μπροστα πο τις υπολοιπες.

Εκει ηταν η ενσταση μου.

Σωτηρη το "ετη φωτος" ειναι σχετικο, ο καθενας το εκλαμβανει οπως θελει.

Μπορω να σου βρω μερικα εκατομμυρια χρηστες, στους οποιους θα δειξεις ενα google phone με snapdragon 801 και ενα pixel xl 2 με snapdragon 835 και οταν συγκρινουν επιδοσεις ταχυτητας (φορτωση ιστοσελιδων και γενικοτερη καθημερινη χρηση) θα σου πουν "ειναι σχεδον τα ιδια". Για σενα και μενα ειναι "σχεδον τα ιδια" ή "έτη φωτος" η διαφορα??? Μαντεψε την απαντηση.

Τα κινητα εχουν κορεστει σε ολα τα hardware components τα τελευταια 5 χρονια κι οι διαφορες αντικειμενικα ειναι ελαχιστες.

Οποτε το αν ειναι major κατι ή οχι, ειναι παντα σχετικο και απο τη σκοπια του χρηστη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό ναι. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου! Στις μέρες μας ομως, εκτός ισως των καμερών, κανένας κατασκευαστής δεν απέχει έτη φωτός από κανέναν. Και αν δεν είχαμε αυτό το χόμπι ή κάλο, θεωρώ ότι με ένα κινητό των 300ευρω θα κάλυπταμε το 95+% των αναγκών μας.

 

Ειδα το μηνυμα σου, γραψαμε περιπου το ιδιο πραγμα.

Οταν ομως δεν καθομαστε στα αυγα μας και σκαμε 800-1000 ευρω για κινητο, τι θα πουμε? Ελα μωρε ενταξει, δεν τρεχει και τιποτα που πιξελιαζει λιγο η "παλια" αναλυση του mate 10 pro, ειναι "σχεδον τα ιδια"? Σε καμια περιπτωση.

Για τα "επιφανη" sites των μετρησεων τα ειπαμε. Ειναι τα ιδια sites που "βγαζουν" καλυτερη την αυτονομια του νοτε απο το ματε. Αστειες καταστασεις...

Link to comment
Share on other sites

Και η καλυτερη οθονη να ειναι, δεν ειναι με τιποτα ετη φωτος μπροστα πο τις υπολοιπες.

Εκει ηταν η ενσταση μου.

Και πως έχει καλύτερη οθόνη από το s8 plus αφού είναι ακριβώς ολοιδιες δεν μπορώ να το καταλάβω. Μάλλον όπως είχε και καλύτερη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...