Jump to content

Αναζήτηση κινητου εως 400


Psyhiatros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχνω νεο κινητο λόγω bootloop.

Ισως ειναι λιγα τα λεφτά που δινω.

Ειχα δει το a5 2017 αλλά κάτι δε μου κάθεται καλά.

Το p9 δε ξέρω ποσο καλή καμερα έχει σχετικα με a5 καθώς και για αναβαθμίσεις δε ξέρω τι παίζει.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. εως 400

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. -

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Απο ελλάδα

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Κατα προτίμηση dual + nfc

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; οχι, δε θελω φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. καλη οθονη

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. καμερα, αυτονομία,ταχυτητα,βαρυ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Το p9 έχει σίγουρα καλύτερη κάμερα από το a5

 

Το dual δεν κατάλαβα, είναι δεσμευτικό; Γιατι αν δεν είναι μπορείς να δεις το s7. Γενικά το dual ανεβάζει αρκετά την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το p9 έχει σίγουρα καλύτερη κάμερα από το a5

 

Το dual δεν κατάλαβα, είναι δεσμευτικό; Γιατι αν δεν είναι μπορείς να δεις το s7. Γενικά το dual ανεβάζει αρκετά την τιμή.

 

Οχι μπορώ να ζήσω και χωρις, αλλά καλό θα ηταν.

Το s7 βλέπω ειναι λιγο πιο πάνω απο 400 αλλα δε ξέρω αν αξίζει μιας και δε μου πολυαρεσουν τα samsung(μου τη δινουν τα κουμπια που δεν ειναι στην οθονη και δε μπορουσα να το συνηθίσω ποτε, καθώς και χαζο lags που έχει χωρις νοημα)

 

Βλεποντας παντως το p9 καλύτερα δεν ειναι και τοσο ασχημο https://phonegallerystore.gr/kinita-tilefona/kinita-huawei/huawei-p9-4g-dual-sim-titanium-grey-eu/ αυτο;

Αλλά και το honor 8 εχει το + οτι σε dual σε αφήνει να έχεις nfc.

Εχει κάποιο (-) το honor;

Edited by Psyhiatros
Link to comment
Share on other sites

honor 8: εξτρα 1 gb ram και ir blaster

p9: καλύτερη οθόνη, καλύτερο ηχείο και gorilla glass

 

Σε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια ενω και τα 2 έχουν dual εκδόσεις με nfc. Υπόψιν το Honor 8 πέραν από την έλλειψη gorilla, έχει γυαλί στη πλάτη όπου και γεμίζει εύκολα γρατζουνιές ή αν είσαι άτυχος μπορεί να κάνει και ράγισμα από πτώση.

 

Πάντως στις νυχτερινές φωτογραφίες είναι κατώτερα από το s7. Από την άλλη έχουν κάποια ενδιαφέρονται Modes (πχ dslr bokeh effect, α/μ, light painting κλπ)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

honor 8: εξτρα 1 gb ram και ir blaster

p9: καλύτερη οθόνη, καλύτερο ηχείο και gorilla glass

 

Σε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια ενω και τα 2 έχουν dual εκδόσεις με nfc. Υπόψιν το Honor 8 πέραν από την έλλειψη gorilla, έχει γυαλί στη πλάτη όπου και γεμίζει εύκολα γρατζουνιές ή αν είσαι άτυχος μπορεί να κάνει και ράγισμα από πτώση.

 

Πάντως στις νυχτερινές φωτογραφίες είναι κατώτερα από το s7. Από την άλλη έχουν κάποια ενδιαφέρονται Modes (πχ dslr bokeh effect, α/μ, light painting κλπ)

Μπορεις να μου δειξεις εκδοση με nfc σε dual γιατι δεν βρηκα..(p9)

Link to comment
Share on other sites

Το nfc είναι άσχετο από το αν είναι dual ή single. Που το διάβασες ότι το dual δεν έχει nfc?

 

Πάντως επειδή με έβαλες σε περέργεια, μια χαρά βλέπω να γράφουν για nfc

https://www.vnp.gr/kinita-tilefona/huawei-p9-4g-32gb-dual-sim-titanium-gray.html

http://www.smarties.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&product_id=898&category_id=59

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση τέτοια διαφορά εφόσον μιλάμε για ίδιο region.

 

Συνήθως τέτοια έλλειψη το ακριβότερο dual θα μπορούσε να την έχει μόνο αν έβγαινε για εκτός ευρώπης οπότε και εκει ίσως προσφέραν άλλα καλούδια. Εκτός εαν έκανα λάθος και δεν το φέραν επίσημα Ευρώπη.

 

Εν πάση περιπτώσει, για να το γράφει το επίσημο site έτσι θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δεδομένο... Δεν έχει nfc. Έκανα λάθος.

 

Απορώ με τον ερασιτεχνισμό των σκρουτζομάγαζων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δεδομένο... Δεν έχει nfc. Έκανα λάθος.

 

Απορώ με τον ερασιτεχνισμό των σκρουτζομάγαζων.

 

Και εγώ είχα μπλέξει με μαγαζί ελληνικό αλλά ακρη δεν έβγαλα Ουτε το ινκα κτλ σε καλυπτει.. 100%

Link to comment
Share on other sites

Παρε το honor 8 (L09). Σχεδον ιδια, διπλη καρτα, nfc, 4GB/32GB. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος χονορ 8 καπου 40 μερες το συνιστω πολυ γρηγορο,καλες καμερες με πολλα ενδιαφεροντα modes..στα αρνητικα του μπαταρια και ισως η τιμη του που παιζει καπου τωρα στα 335ε κ σιγουρα θηκη,τζαμι...εγω λογω γνωστου στα παμπλικ το τσιμπησα 165 οποτε ηταν ευκαιρια...π9 χονορ 8 περιπου ιδιες συσκευες οποτε για εκει σε βλεπω...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερε την μπαταρία ο stalas7, να πούμε ότι το a5 2017 που έχεις αυτή τη στιγμή πρέπει να έχει ελαφρώς μεγαλύτερη αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Απο κοντά μου άρεσε πιο πολυ το p9. Για καποιο λογο η οθονη του honor ηταν κάπως σκοτεινή ανεξαρτητα απο φωτεινότητα με εντονη διαφορά. Επισης ως κατασκευη προτιμώ το αλουμίνιο. θα το ψαξω λιγο ακομα
Link to comment
Share on other sites

Απο κοντά μου άρεσε πιο πολυ το p9. Για καποιο λογο η οθονη του honor ηταν κάπως σκοτεινή ανεξαρτητα απο φωτεινότητα με εντονη διαφορά. Επισης ως κατασκευη προτιμώ το αλουμίνιο. θα το ψαξω λιγο ακομα

 

Το p9 έχει όντως καλύτερη οθόνη.

 

Εγώ πάντως θα λεγα οτί εφόσον έχεις budget 400 ευρώ, να ξανασκεφτείς το s7. ;) Έχει καλύτερη κάμερα, οθόνη και αυτονομία καθώς και χαμηλότερο sar. Εκτός και αν πραγματικά δεν μπορείς το κουμπί που έχει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το p9 έχει όντως καλύτερη οθόνη.

 

Εγώ πάντως θα λεγα οτί εφόσον έχεις budget 400 ευρώ, να ξανασκεφτείς το s7. ;) Έχει καλύτερη κάμερα, οθόνη και αυτονομία καθώς και χαμηλότερο sar. Εκτός και αν πραγματικά δεν μπορείς το κουμπί που έχει.

 

Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι. Απλα χανω σε dual αλλά οκ ζω και χωρις. Η καμερα ειναι κλασεις ανώτερη και τα τελευταία χρονια εχω καταργήσει compact καμερες κτλ μιας και με το κινητο ειναι κομπλε για απλές φωτο για τον απλό λαό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχίσει να το σκέφτομαι. Απλα χανω σε dual αλλά οκ ζω και χωρις. Η καμερα ειναι κλασεις ανώτερη και τα τελευταία χρονια εχω καταργήσει compact καμερες κτλ μιας και με το κινητο ειναι κομπλε για απλές φωτο για τον απλό λαό.

 

Από την άλλη όμως, η Samsung έχει απαίσιο software. Ένας φίλος μου έχει το s7 edge, πριν λίγες μέρες είχε βγάλει κάτι φωτογραφίες και επειδή είχε τιγκάρει τη μνήμη δεν τον άφηνε να τις δει. Πάω να του καθαρίσω την cache μήπως αδειάσει λίγο και τον αφήσει να τις δει, αλλά μόλις πήγαινα ρυθμίσεις > αποθ. χώρος το μόνο που έβλεπα ήταν το clean master στα χρώματα της Samsung :w00t: Πουθενά επιλογή για wipe cache. Το μόνο που μπορούσα να κάνω εκεί ήταν να πατήσω "Βελτιστοποίηση", κάτι που πρακτικά δεν έκανε απολύτως τίποτα. Τελικά το έκανα από recovery και κατάφερε να τις δει.

Link to comment
Share on other sites

αξιολογες προτασεις στα λεφτα σου ειναι και το lg g6 και με λιγο υπομονη σε πτωση τιμης και το νεο honor 9 ;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βιάζομαι λέω να παω σε s7.. ελπίζω να μου βγάλει 1,5 χρόνο.

Αλλά είμαι ανάμεσα στο g6 και το s7

Edited by Psyhiatros
Link to comment
Share on other sites

Το s7 έχει λίγο καλύτερη αυτονομία όταν είναι κλειστό το always on display (βάση gsmarena), έχει amoled οθόνη ενώ νομίζω έχει και καλύτερη σελφοκάμερα (Δεν έχω διαωβάσει τα καλύτερα για την μπροστινή το g6). Επιπλέον δεν ξέρουμε αν θα εμφανίσει προβλήματα το g6 όπως οι άλλες συσκευές της lg (πχ image retention, bootloop κλπ).

 

Από την άλλη το g6 δεν έχει το εκνευριστικό για σένα κουμπάκι, έχει μικρότερα μπέζελς και ως νεώτερη συσκευή ενδεχομένως να πάρει περισσότερα updates.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...