Jump to content

Nokia 2


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Οπως ηταν αναμενομενο δηλαδη...Εξαιρετικη μπαταρια για τα λεφτα του Αλλα ειναι πλεον τοσο παρωχημενο το hardware του, κανοντας το υπερβολικα αργο για τα σημερινα δεδομενα ακομα και στα πιο απλα πραγματα..Που πας μωρε με 1gb ram-snap 212 εν ετη 2018 ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η εσωτερική μνήμη θα μπορούσε να είναι στα 16GB αντί για 8GB.

Μια 2άρα ram θα ήταν καλύτερα.

Μόνο μια μεγάλη μπαταρία από μόνη της δεν είναι αρκετή. Απορώ γιατί τις βάζουν σε low end συσκευές και δεν τις βάζουν σε high end συσκευές τέτοιες μπαταρίες.

Βέβαια αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες και όχι μόνο τη Nokia.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η εσωτερική μνήμη θα μπορούσε να είναι στα 16GB αντί για 8GB.

Μια 2άρα ram θα ήταν καλύτερα.

Μόνο μια μεγάλη μπαταρία από μόνη της δεν είναι αρκετή. Απορώ γιατί τις βάζουν σε low end συσκευές και δεν τις βάζουν σε high end συσκευές τέτοιες μπαταρίες.

Βέβαια αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες και όχι μόνο τη Nokia.

 

Αυτο με τα 8Gb εσωτερικη μνημη που το βαζεις? Δεν χωραει τιποτα...

Δες και ελληνικο Review..που λεει ξεκαθαρα ο ανθρωπος πως το ερμο παλευει με νυχια και με δοντια να προσφερει μια απογοητευτικη εμπειρια χρησης..Ειναι αδειο και αργει και στα πιο βασικα..Κανονικη ξεπετα το κινητο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 8 εσωτερική κι εμένα λίγα μου φαίνονται.

Βασικά αυτό το κινητό απευθύνεται σε άτομα που βασικά χρειάζονται απλοφωνο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 8 εσωτερική κι εμένα λίγα μου φαίνονται.

Βασικά αυτό το κινητό απευθύνεται σε άτομα που βασικά χρειάζονται απλοφωνο.

 

Βασικα απευθυνεται σε οποιον θελει να κανει την ζωη του δυσκολη..Στα 120 ευρω περνεις σαφεστατα πιο γρηγορα smartphones...Ακου εκει 1gb-8gb-snap 212 μες το 2018...Α πα πα πα..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απευθυνεται σε οποιον θελει να κανει την ζωη του δυσκολη..Στα 120 ευρω περνεις σαφεστατα πιο γρηγορα smartphones...Ακου εκει 1gb-8gb-snap 212 μες το 2018...Α πα πα πα..

Δηλαδή το Nokia 1 που σκέφτονται να βγάλουν, τι χαρακτηριστικά θα εχει;;;; :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Το αγόρασα τελικά για χρήση ως 2ο τηλέφωνο σε λευκό χρώμα.

Ήξερα από την αρχή πως δεν είναι κάτι γρήγορο, και το προτίμησα λόγω καλής κατασκευής(αλουμίνιο στο πλαίσιο, gorilla glass κλπ), μπαταρίας και συμπάθειας προς τη Nokia.

Με το που το άνοιξα βρήκε αναβάθμιση και όσο κατέβαζε και κάποιες αναβαθμίσεις εφαρμογών σερνόταν. Αρκετά.

Ήταν με ενημέρωση ασφαλείας από Σεπτέμβρη του 17 και πήγε Δεκέμβρη.

Αμέσως μετά βρήκε 2η ενημέρωση σε 1/18.

Μετά την 2η ενημέρωση, ευχάριστη έκπληξη ήταν πως εμφάνισε άμεσα σηματάκι VoLTE.

Μέσα στις ρυθμίσεις έχει εμφανίσει extra επιλογή με όνομα cosmote wi-fi calling μέσα στην οποία επιλέγεις αν θέλεις να δώσει προτεραιότητα σε κινητά δίκτυα/wi-fi/ ή σε ότι έχει καλύτερο σήμα.

Επίσης κατά την κλήση μέσω wi-fi εμφανίζει στον dialer ένδειξη "cosmote wi-fi calling".

Oμολογώ πως δεν το περίμενα αυτό και μου άρεσε αρκετά.

Στη συνέχεια έκανε και 3η αναβάθμιση σε 2/18.

Μετά εγκατάστησα λίγες εφαρμογές που χρησιμοποιώ και μπορώ να πω πως δεν είναι τόσο άσχημα.

Δηλαδή είναι σαν να έχει κάποιο μικρό lag όταν ανοίγεις κάτι αλλά κατά τη λειτουργία πάει ικανοποιητικά.

Για χρήση σαν 2ο είναι ότι πρέπει για μένα.

Όταν ανοίγει που κάνει τον κλασικό ήχο των Nokia, όπως και οι ήχοι κλήσης και ειδοποιήσης που είναι σαν τα παλιά μπορώ να πω κάπως νοσταλγικά πως με συγκίνησαν λιγάκι...:lol:

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, έχω παραλάβει ένα Nokia 2 και η ερώτηση μου είναι η εξής. Στην εφαρμογή του ραδιοφώνου μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να εναλλάσσω τους σταθμούς που έχω αποθηκεύσει ως αγαπημένους (Δηλαδή να πηγαίνω στον επόμενο αποθηκευμένο) με κάποιο τρόπο χωρίς να το επιλέγω κάθε φορά από την λίστα ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη LTPS IPS LCD που λέει εδώ τι είναι; Έχει κάποια διαφορά από την IPS LCD;

https://www.gsmarena.com/nokia_2-8513.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σκέφτομαι να το χτυπησω μια και θα κάνω περιορισμένη χρήση εφαρμογών.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όσο περιορισμένη χρήση και να κάνεις, είναι πολύ αργό να ξέρεις.

Για μένα εντελώς αποτυχημένη επιλογή CPU.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Πιο αργο από moto g 3ης γενιάς με sd 400 και 1 ram;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πιο αργο από moto g 3ης γενιάς με sd 400 και 1 ram;

Σε περίπτωση πού το πάρεις, πες μας αν διακρίνεις κάποια διαφορά από την LTPS IPS σε σχέση με την σκέτη IPS LCD οθόνη!

Πάντως τα 4100mAh πρέπει να υπόσχονται αρκετή αυτονομία!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πιο αργο από moto g 3ης γενιάς με sd 400 και 1 ram;
Έχω ένα moto e2 με sd410 αν θυμάμαι καλά ( νομίζω αυτόν έχει και το moto g σου και όχι τον 400) με 1gb ram και που είναι και 3,5 ετών. Είναι πύραυλος συγκριτικά με το 2. Για να καταλάβεις τι εννοώ, το 2 σέρνεται τόσο που σε αρκετές περιπτώσεις έχει lag 2-3" τουλάχιστον όταν πατήσεις κάτι. Επίσης πολύ συχνά όταν βγαίνεις στην αρχική οθόνη κάνει μερικά δευτερόλεπτα να εμφανίσει τα εικονίδια. Μιλάμε έχω να το δω χρόνια αυτό σε φθηνή συσκευή.

 

Μπαταρία και οθόνη είναι καλές, αλλά τι να το κάνεις. Με αρκετή υπομονή αξίζει μόνο αν το θες για κλήσεις. Προσωπικά το έχω πλέον σαν τέταρτο κινητό για χρήση λίγο ομιλίας και σαν hot spot.

 

Υπόψιν ότι το VoLTE που είχα αναφέρει σταμάτησε μετά από ένα μήνα λειτουργίας που έπαιζε μια χαρά, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα cosmote.

 

Τέλος , να αναφέρω πως δοκίμασα και την beta oreo 8.1 και σερνόταν ακόμη περισσότερο. Ευτυχώς που υπήρχε επιλογή για επιστροφή στην 7.1.1.

 

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω σε κάτι με καθαρό android παντα, αλλά με 2 GB μνήμη παντα. Πιθανόν για δεύτερο να αξιζει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 2gb πρέπει να είναι το ελάχιστο πλέον σε ένα τηλέφωνο που θα επιλέξουμε. Αν και το πρόβλημα στο 2 που συζητήσαμε δεν είναι τόσο η μνήμη, όσο ο επεξεργαστής. Έχει 4 πυρήνες τύπου cortex A7 που είναι παλαιότερης σχεδίασης. Συγκριτικά ο 410 που λέγαμε έχει Α53 και έχει αρκετή διαφορά.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

To antutu είναι 25000 δεν είναι αρκετό; Ή υπάρχει άλλος πιο αξιόπιστος;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το παν τα benchmarks. Δεν έχω σκεφτεί να το τρέξω να δω πόσο θα βγάλει. Πάντα υπήρχε θέμα χώρου.

Θα το βάλω για πλάκα, και θα σου πω.

 

Edit: στη δικιά μου συσκευή η τελευταία έκδοση του antutu δεν τρέχει.

Μόλις φορτώνει το 3D benchmark επιστρέφει στην αρχική οθόνη και μένει στο 0%. Επί μια ώρα δεν άλλαξε κάτι.

Στο δικό μου έχω κάνει όλα τα update και πρόσφατα hard reset και έχω ελάχιστες εφαρμογές...

 

Sent from my SM-G930F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Νεώτερα..

Η συσκευή μου είχε γίνει πάρα πολύ αργή. Δηλαδή, με σβηστή οθόνη πατούσα το power και μέχρι να ανάψει έπαιρνε 5-6". Σε κλήση ακόμη πιο δραματικά τα πράγματα. Αν έσβηνε η οθόνη όταν το φέρνεις κοντά στο κεφάλι, δεν άναβε με τίποτα όταν το απομακρύνεις, παρά μόνο με το power και μετά από ώρα.

Είχα βάλει και oreo αλλά τα ίδια χάλια.

 

Όταν μπήκε recovery για update, καθώς δούλευε σε φουλ φωτεινότητα και είχε μαύρο φόντο βλέπω μερικά κολλημένα pixels. Όταν άνοιξε έβαλα wallpaper ένα σκέτο μαύρο χρώμα και παρατήρησα πως ήταν αρκετά (πάνω από 8-9 pixels) που φαίνονταν μόνο σε φουλ φωτεινότητα και με μαύρο φόντο, για αυτό δεν τα είχα προσέξει.

 

Το πήγα στο Mediamarkt από όπου το είχα αγοράσει, και το έστειλαν στην TS solutions την προηγούμενη Πέμπτη. Μετά από 6 μέρες γύρισε με αλλαγμένη οθόνη και πλακέτα.

 

Γύρισε με android 7.1.1 και πλέον πάει πολύ καλύτερα από πριν. Δεν είναι κάτι γρήγορο, σε καμία περίπτωση, αλλά πλέον δουλεύεται κάπως άνετα για 3ο τηλέφωνο που το έχω.

 

Το antutu πάντως εξακολουθεί να σταματάει και να μην τρέχει...

 

Sent from my SM-G930F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...