Jump to content

android 5.5 '' - 6'' best camera και οθόνη, λογική τιμή


Jopar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Μέχρι 250 €, θα πάει παραπάνω μάλλον αναγκαστικά, δεν κοιτάμε όμως ναυαρχίδες των 600+

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. απο 5.5 ως 6''

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Από Ελλάδα κατά προτίμηση αλλά μπορεί να γίνει και συμβιβασμός. Αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; μαλλον Ναι. πήγα στη WIND

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ραδιο θεωρείται plus, όχι απολύτως απαραίτητο, τα υπόλοιπα αδιάφορα

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Όχι ελληνικό μενού -αλλά δε θα ήθελα να ασχοληθώ με φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Ο καλύτερος δυνατός ήχος.δεν ξερω περι amoled αλλά θέλω καλή οθόνη

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα, αυτονομία,

αδιάφορο ταχύτητα,no gaming ever

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. windows phone 650XL που έχω 2 χρόνια (αλλαγή λόγω μιας απαραίτητης εφαρμογής σε android),

 

ψάχνω:

το καλύτερο andoid κινητό όσο πιο κοντά στα 300€ με οθόνη από 5,5'' και πάνω.

εννοώ: ποιότητα σε οθόνη, λήψη σήματος, ηχείο και ήχο, ποιότητα ομιλίας, ακουστικών, μουσικής, gps. Κυριότερα όμως ποιότητα φωτογραφίας -βίντεο.

Δεν με νοιάζουν πράγματα που ενδιαφέρουν όσους ταλαιπωρούν το κινητό με πολλές εφαρμογές, παιχνίδια, όπως επιδόσεις θερμοκρασίες κτλ.

ΟΚ καλή είναι κι η αυτονομία αλλά μπορώ να το ανεχτώ, όχι όμως την κακή κάμερα ή οθόνη.

Αυτά. δεκτές προτάσεις καθώς δεν έχω ψάξει τίποτα λογω έλλειψης χρόνου, ήμουν ευχαριστημένος από τη συσκευή μου (οθονη, φωτο, αυτονομια, ληψη, gps).

(προηγούμενες εταιρίες σε κινητά που συμπαθώ: siemens, nokia , LG, SONY ) -όμως θα έπαιρνα και κινέζο όπως ένα φτηνότερο mate 9.

 

Ιδανικά δεν κοιτάμε συσκευές προ του 2017, τη θέλουμε με android 7 τουλάχιστον και αν είναι και bezel-less καλύτερα.

υπάρχει κάτι για μένα; (θα ήθελα να βρω το κινητό που καλύπτει τις παραμέτρους μου έστω και ανεξαρτήτως τιμής και να δω τα μεταχειρισμένα)

 

εγώ με αυτά βρήκα το G6 και το ΜΑΤΕ 9.

Edited by Jopar
android version

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήραμε κάποια απάντηση...

δηλαδή έχουμε και λέμε:

1.στα 500 το MATE 9

2. στα 400 το G6 και το S7edge

3. στα 350 το ΧΑ1 ultra

4. στα 300 ??

ξέρει κανείς καμιά επερχόμενη κινέζικη συσκευή σε αυτά τα χρήματα;

Edited by Jopar

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

 

απο οτι ακουμε σταματησε και η παραγωγή τους (έκλεισε τελειος δλδ) αν θελεις να ρισκάρεις δεν είναι ασχιμο.........

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ακουμε σταματησε και η παραγωγή τους (έκλεισε τελειος δλδ) αν θελεις να ρισκάρεις δεν είναι ασχιμο.........

 

Δεν έχει Β20

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ιδια ακριβως φαση με 'σενα, ψαχνοντας για κατι αξιολογο απο 5,5" και πανω και μεχρι 270€-280€.

Ειδα και επεξεργαστηκα πολλα κινητα τις τελευταιες 10 ημερες.

Ενα απο αυτα ηταν και το xa1 ultra. Δε με επεισε ομως για καποιο λογο.

Εχει πολυ εντυπωσιακη οθονη λογω του οτι την εχουν τραβηξει οριακα στα πλαϊνα.

Κυριολεκτικα σου δινει την εντυπωση οτι ξεχειλιζει απο εικονα.

Με χαλασαν ομως απιστευτα τα περιθωρια που εχει πανω και κατω.

Ειναι που ειναι μεγαλο το κινητο λογω της 6αρας οθονης, ποιος ο λογος να το κανουμε ακομα μεγαλυτερο με τοση περιττη πλαστικουρα; Χωρια που διπλα στα αλλα, δειχνει να ειναι ξεχασμενο απο αλλη δεκαετια.

Επισης δε μου αρεσει που του βαλανε τοσο μικρη μπαταρια.

Κατι αλλο που με προβληματισε, ειναι η αποκριση που εχει στο σκρολαρισμα με το δαχτυλο. Δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα.

Μπαινοντας σε διαφορες ιστοσελιδες, διαπιστωσα οτι το κειμενο που ηθελα να διαβασω δεν κατεβαινε με τη μια. Επρεπε να σκρολαρω πολλες φορες με τον αντιχειρα για να φτασω στο τελος της σελιδας.

 

Για να μη σε κουραζω, ειμαι αναμεσα σε δυο.

Τουλαχιστον μεχρι τωρα που μιλαμε, γιατι ολο και το ψαχνω.

Κοιταζω λοιπον τα xiaomi mi max 2 και το mi 5x.

6,5" το πρωτο, 5,5" το δευτερο.

Στους περισσοτερους τομεις, αν δεν κανω λαθος, μοιραζονται τα ιδια χαρακτηριστικα, με το mi 5x να εχει καλυτερη καμερα. Ετσι λενε τουλαχιστον.

Το mi max 2 το εχω δει και μου αρεσε.

Το mi 5x μολις χθες εγινε διαθεσιμο στο σκρουτζ. Μεχρι τωρα ηταν κατοπιν παραγγελιας. Αν τα καταφερω, θα πεταχτω να του ριξω μια ματια.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλο κινιτο μ καλή Camera και αυτή η τημη νωμιζω δεν υπάρχει όσο και να έψαξα δεν βρήκα
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλο κινιτο μ καλή Camera και αυτή η τημη νωμιζω δεν υπάρχει όσο και να έψαξα δεν βρήκα

Ισχύει....

Το "καλή κάμερα" είναι λιγάκι σχετικό και ο καθένας το ορίζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια.

Απλά εγώ θεωρώ ότι το mi max 2 δεν έχει κάτι να ζηλέψει από το lg g3, σε ότι αφορά τις πρωινές λήψεις.

Στις βραδυνές και τα δυο χωλαίνουν.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχετε δει το Moto x style το οποίο είναι ενα πραγματικά άριστο κινητό με μόνο αρνητικό την αυτονομία που είναι κοντα στις 3,5 με 4 ώρες sot (λίγο παραπάνω από το nexus 5x και το lg g4 μου βγαζε). Η κάμερα του είναι καλύτερη από honor 6x. Θα έλεγα ότι είναι ενα κλικ κάτω από το p9.

 

Το le max 2 έχει χειρότερη κάμερα ακόμα και από την stock του redmi note 4x. Επίσς το g3 του φίλου τα από πάνω τα πάει αρκετά καλύτερα. Με λίγα λόγια, σαφέστα και υπάρχουν κινητά με παρόμοιο μέγεθος και καλύτερη κάμερα.

 

Γενικά δεν θα πάρεις το Le max 2 για τη κάμερα. Σε όλα τα υπόλοιπα όμως είναι κινητάρα. Βέβαια ίσως χρειαστεί λίγο παίδεμα με roms. Σε κάθε περίπτωση σε ένα θέμα με τίτλο best camera δεν προτείνεις το Le max 2. Πόσο μάλλον όταν δεν τον νοιάζει η ταχύτητα/gaming που αυτό είναι και το κυριότερο προτέρημα του κινητού (μαζί με την οθόνη) ενώ έχει στις προτιμήσεις έστω και τις 5,5 ίντσες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει....

Το "καλή κάμερα" είναι λιγάκι σχετικό και ο καθένας το ορίζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια.

Απλά εγώ θεωρώ ότι το mi max 2 δεν έχει κάτι να ζηλέψει από το lg g3, σε ότι αφορά τις πρωινές λήψεις.

Στις βραδυνές και τα δυο χωλαίνουν.

 

mi max εχει αρκετά θέματα αν το πάρεις ενα ενα

camera κατο απο μετρια

οθονη αν και εχει μπόλικο φως colour calibration είναι αλλον νταλον (αν το βαλεις διπλα στο mate 9 θα καταλαβεις)

miui είναι ο ορισμός του bug (η δεν θέλουν να τα φτιάξουν η ειναι τοσα πολλα που βαριουντε δεν ξερω)

σημα ειναι για καποιο λογο αρκετα ποοι χαμυλο (ομ υπερβαλλο αλλα ενα 25 30% ειναι ποιο κατο απο τα υπόλοιπα της κατηγορίας)

 

στα λεφτά που ζητάει βέβαια ειναι πάρα πολύ καλό (να λεμε και αυτό) αλλα αν καποιος θελει καλη οθονη (οχι απλά μετρια) καλη camera (Εδω να δεις) κλπ το 500 ευρω θα πρέπει να το αγγίξει (και να πάρει και παλι κατι περσινο και οχι του τώρα....)

 

απο την άλλη μπορεί απλα να συμβιβαστεί :D

 

θα του πρότεινα το moto x style ( το εχει ο συναδελφος) δεν εχει και άσχημη camera αλλα είναι μόνιμα με έναν φορτιστή στο χέρι........

 

για αυτο ειπα η συμβιβάζεται η βάζει χέρι ποοι βαθιά

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει τη κάμερα πάνω από την αυτονομία σε προτεραιότητα, το Le max 2 δεν το κοιτάει. Αμα δεις γράφει "Κυριότερα όμως ποιότητα φωτογραφίας -βίντεο." Άλλωστε δεν είναι και κανα τέρας αυτονομίας και αυτό.

 

Επιπλέον εφόσον δεν παίζει παιχνίδια και δεν αποκλείει τις 5,5 ιντσες υπάρχουν αρκετά καλύτερες επιλογές για τη χρήση που θέλει ακόμα και Ελλάδα και μάλιστα με μεγάλη αυτονομία (πχ honor 6x).

 

Όσον αφορά το mi max, η καινούργια του έκδοση (Mi max 2) έχει καλύτερη κάμερα από το Le max 2. ;)

 

Τέλος, αν είναι να το πάρει απο κίνα, γιατί να μην δει και το εξαιρετικό mi5s plus (5.7 ίντσες) που έχει καλύτερη κάμερα από όλα όσα ανέφερα; (edit δεν έχει 800αρα). Γενικά το le max 2 είναι το τελευταίο κινητό που θα πάρεις για κάμερα. Κινητάρα μεν (επεξεργάστης, μεγάλη οθόνη, ram κλπ) και προσωπικά αυτό θα επέλεγα αλλά σε κάμερα πάσχει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

σημα ειναι για καποιο λογο αρκετα ποοι χαμυλο (ομ υπερβαλλο αλλα ενα 25 30% ειναι ποιο κατο απο τα υπόλοιπα της κατηγορίας)

Με φρεναρες αποτομα τωρα. Ειναι σιγουρο αυτο;

Τι εννοεις χαμηλο;

Αναφερεσαι στο 4G ή στο σημα κινητης τηλεφωνιας;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με φρεναρες αποτομα τωρα. Ειναι σιγουρο αυτο;

Τι εννοεις χαμηλο;

Αναφερεσαι στο 4G ή στο σημα κινητης τηλεφωνιας;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cosmote εγώ cosmote συναδέλφος

Στο μαγαζί

Εγώ mate 9 και iphone se

Αυτός mi max και iphone 6 εγώ από της 5 γραμμές 4 σταθερά καμία φορά όταν βρέχει πάει 3 με το mate και τα δύο iphonia 3 γραμμές σταθερά 2 όταν έχει χάλια καιρό και το mix 2 σταθερά και αν βρέχει κλπ χάνει στιγμές στιγμές σήμα... Και τα 4 στο ίδιο μέρος και τα 4 cosmote 4g σήμα κινιτης ήταν (το ίδιο ακριβός παίζει και με 3h(h+) και 2g

Link to comment
Share on other sites

Καλά η huawei ούτως ή άλλος φημίζεται για το σήμα της. :) (Παρεμπιπτόντως το mate 9 κινηταρα)

 

Πάντως να σημειωθεί ότι το mi max δεν έχει 800αρα.

 

Τη σύγκριση την έκανες με το πρώτο mi max ή με το mi max 2?

Link to comment
Share on other sites

Καλά η huawei ούτως ή άλλος φημίζεται για το σημα της.

Ισχυει αυτο ή το λες ειρωνικα;

 

Τη σύγκριση την έκανες με το πρώτο mi max ή με το mi max 2?

Θα με ενδιεφερε να το μαθω αυτο γιατι ειναι η πρωτη φορα που ακουω για προβληματικο σημα. Δεν εχει ξαναανφερθει κατι τετοιο.

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, αν κρινω απ τον κυκλο μου ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ποιο από τα δυο ισχύει γιατί μπερδεύτηκα.

Το καλό σήμα των huawei ή το κακό σήμα των mi max 2;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα ειρωνικά. Για αυτό άλλωστε και η τόση μεγάλη διαφορά μεταξύ mate 9 και Mi max

 

Βέβαια υπόψιν ότι τα huawei έχουν και πολύ υψηλό sar ενώ το mi max δεν έχει 800αρα (μπορεί να έφερε διαφορά στο 4g).

 

Θα με ενδιεφερε να το μαθω αυτο γιατι ειναι η πρωτη φορα που ακουω για προβληματικο σημα. Δεν εχει ξαναανφερθει κατι τετοιο.

 

Γιατί έχεις ξανακάνει τέτοια σύγκριση; :) Όλα τα κινητά διαφέρουν. Ακόμα και ίδιες συσκευές. Οπότε μια σύγκριση ενός κινητού που φημίζεται για το καλό του σήμα θα το κάνει να φανεί πολύ κακό. Αλλά ούτως ή άλλος το Mi max (το πρώτο) δεν κάνει για τον φίλο αφού και κακή κάμερα έχει ενώ του λείπει και η 800αρα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δυο ισχύει γιατί μπερδεύτηκα.

Το καλό σήμα των huawei ή το κακό σήμα των mi max 2;

Το οτι εχουν καλο σημα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά η huawei ούτως ή άλλος φημίζεται για το σήμα της. :) (Παρεμπιπτόντως το mate 9 κινηταρα)

 

Πάντως να σημειωθεί ότι το mi max δεν έχει 800αρα.

 

Τη σύγκριση την έκανες με το πρώτο mi max ή με το mi max 2?

με το 1 εκανα (800 στην περιοχη που ειμαστε ετσι και αλλιος κανεις δεν εχει ακομη βαλει)

Link to comment
Share on other sites

Eδώ και ένα μήνα ψάχνομαι πάνω - κάτω στα ίδια. Μετάβαση (αναγκαστική) σε Android μετά από χρόνια σε Windows.

 

Αποφάσισα Mi Max 2

 

Για μένα η πλέον συμφέρουσα και ασφαλής επιλογή -> Honorbuy ευρωπαικο στοκ - μαζί με ταχυδρομικα 268 ευρώ. Το φθηνότερο Ελλάδα γύρω στα 270 και 25 ευρω να έλθει Κύπρο όπου μένω.

Edited by mishka
Link to comment
Share on other sites

Eδώ και ένα μήνα ψάχνομαι πάνω - κάτω στα ίδια. Μετάβαση (αναγκαστική) σε Android μετά από χρόνια σε Windows.

 

Αποφάσισα Mi Max 2

 

Για μένα η πλέον συμφέρουσα και ασφαλής επιλογή -> Honorbuy ευρωπαικο στοκ - μαζί με ταχυδρομικα 268 ευρώ. Το φθηνότερο Ελλάδα γύρω στα 270 και 25 ευρω να έλθει Κύπρο όπου μένω.

 

Στην Κύπρο όμως, τι παίζει με τα τελωνεία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...