Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάω να το αγοράσω σε λίγο από σκρουτζομαγαζο. Χρειάζεται να ξέρω κάτι πριν την αγορά του;

Θα πάρω θήκη και γυαλί το απόγευμα

Για πείτε..

 

Στάλθηκε από το Lenovo K53a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν εννοείς κάποια παρτίδα προβληματική πχ. όχι δεν έχει αναφερθεί κάτι.

Global rom θα έχει σίγουρα. Δε νομίζω να υπάρχει κάτι να προσέξεις.

Με γεια - να το χαρείς. Που θα το χαρείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το apkmirror την τελευταία έκδοση google services και όπως και την προηγούμενη φορά μου έβγαλε update. Πρέπει να είναι σημαντικό γιατί είναι 440 ΜΒ και μάλιστα γράφει για April...Μόλις τελειώσει το κατέβασμα και η εγκατάσταση θα σας πω σίγουρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά ενώ έλεγε για April update, όταν τελείωσε η εγκατάσταση δείχνει march 1st security update. Για να δούμε αν διορθώθηκε το θέμα που είχα με το Bluetooth...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το apkmirror την τελευταία έκδοση google services και όπως και την προηγούμενη φορά μου έβγαλε update. Πρέπει να είναι σημαντικό γιατί είναι 440 ΜΒ και μάλιστα γράφει για April...Μόλις τελειώσει το κατέβασμα και η εγκατάσταση θα σας πω σίγουρα.

 

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση λέει 1η Μαρτίου και ο kernel έγινε build/complied 16 Μαρτίου. Το έκανα προ ολίγου κι εγώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το apkmirror την τελευταία έκδοση google services και όπως και την προηγούμενη φορά μου έβγαλε update. Πρέπει να είναι σημαντικό γιατί είναι 440 ΜΒ και μάλιστα γράφει για April...Μόλις τελειώσει το κατέβασμα και η εγκατάσταση θα σας πω σίγουρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά ενώ έλεγε για April update, όταν τελείωσε η εγκατάσταση δείχνει march 1st security update. Για να δούμε αν διορθώθηκε το θέμα που είχα με το Bluetooth...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Μπορείς να μου δώσεις το link για να κάνω τ update

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά έκανα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύστημα.... επαναφορά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύστημα.... επαναφορά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε δούκα, πρέπει να σβηστούν όλα, να μη μείνει τπτ μέσα, ούτε η σκόνη.

 

Πέρασε το καινούριο update και αν δεν αλλάξει κάτι πρέπει να τα σβήσεις όλα factory reset...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω κάτι άσχετο που είχε συζητηθεί και πριν μερικά posts, ο δωρεάν χώρος που έχουμε με το Mi A1 στο Google Photos για original μέγεθος φωτογραφιών είναι μόνο για το ανέβασμα των φωτογραφιών που γίνεται μέσω του Mi A1 ή και για το upload που κάνουμε μέσω του pc μας;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δούκα, πρέπει να σβηστούν όλα, να μη μείνει τπτ μέσα, ούτε η σκόνη.

 

Πέρασε το καινούριο update και αν δεν αλλάξει κάτι πρέπει να τα σβήσεις όλα factory reset...

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά από τ αντίγραφο ασφάλειας που έχω στην google ξαναπέρασα τις εφαρμογές που είχα... και αυτό τ βιολί του

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά από τ αντίγραφο ασφάλειας που έχω στην google ξαναπέρασα τις εφαρμογές που είχα... και αυτό τ βιολί του

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέρασα και το update του Απριλίου που είναι όμως Μαρτίου τελικά!!αλλά τπτ λάθος εντοπισμός κάνει ξανα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά από τ αντίγραφο ασφάλειας που έχω στην google ξαναπέρασα τις εφαρμογές που είχα... και αυτό τ βιολί του

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μη περνάς το αντίγραφο ασφαλείας, περνάει και τις ρυθμίσεις, είναι σαν να κάνεις τρύπα στο νερό. Όσο είναι φρέσκο μετά απο το factory reset χωρίς να έχει τπτ πάνω του κάνε τις δοκιμές για το θέμα location.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη περνάς το αντίγραφο ασφαλείας, περνάει και τις ρυθμίσεις, είναι σαν να κάνεις τρύπα στο νερό. Όσο είναι φρέσκο μετά απο το factory reset χωρίς να έχει τπτ πάνω του κάνε τις δοκιμές για το θέμα location.
Τώρα ξαναέκανα επαναφορά εργοστασιακών μετά και το update του Μαρτίου χωρίς να περάσω το αντίγραφο ασφάλειας αλλά και πάλι του,μια το βρίσκει και μετά το χάνει και πάει σε περιοχή 100 χιλιόμετρα μακριά..τα νεύρα μου

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ήμαστε σίγουροι πως δεν κάνεις κάτι άλλο ή μπερδεύεσαι με κάτι άλλο; Κάνε κάτι ακόμα. Μπες στο λογαριασμό σου ggl απ το pc και κάνε Αναζήτηση συσκευής να δεις που χτυπάει location. Αν χτυπάει το σπίτι σου κάτι κάνεις λάθος, αν όχι ας το στείλεις σε σέρβις

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ήμαστε σίγουροι πως δεν κάνεις κάτι άλλο ή μπερδεύεσαι με κάτι άλλο; Κάνε κάτι ακόμα. Μπες στο λογαριασμό σου ggl απ το pc και κάνε Αναζήτηση συσκευής να δεις που χτυπάει location. Αν χτυπάει το σπίτι σου κάτι κάνεις λάθος, αν όχι ας το στείλεις σε σέρβις
Θα το κάνω και αυτό ...σ ευχαριστώ για την βοήθεια σου πάντως...δεν νομίζω να κάνω κάτι...σε όλες τις εφαρμογές που μου ζητάει τοποθεσία με πετάει σε μια που δεν έχει καμμία σχέση με αυτή που είμαι,και είναι πάντα η ίδια .

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτό, το θέμα είναι να δούμε που υπάρχει το πρόβλημα να μη στέλνεις τζάμπα τη συσκευή στο σέρβις. Η πλοήγηση δουλεύει; την δοκιμασες; Επίσης μπήκες σε κάποιο site που δείχνει τις ip να δεις αν είναι το ίδιο σημείο που σου δείχνει ο καιρός; πχ εδώ https://www.whatismyip.com

Αν σου δείχνει το ίδιο σημείο δεν φταίει το gps.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ την αναβάθμιση του Μαρτίου :) πρόσεξε κάποιος κάποια αλλαγή γενικά μετά την αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω τα βελακια που αναβοσβηνουν διπλα απο το συμβολο του wifi?!
Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω κάτι άσχετο που είχε συζητηθεί και πριν μερικά posts, ο δωρεάν χώρος που έχουμε με το Mi A1 στο Google Photos για original μέγεθος φωτογραφιών είναι μόνο για το ανέβασμα των φωτογραφιών που γίνεται μέσω του Mi A1 ή και για το upload που κάνουμε μέσω του pc μας;
Αυτό ήταν μια μεγάλη απάτη.Ο χώρος δεν είναι για original, αλλά για high quality όπως παντού! Κι εγώ είχα χαρεί τσάμπα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ίσως κάνω λάθος;;; διάβασα κάτι και το γύρισα σε ορίτζιναλ. Ότι δηλαδή το ορίτζιναλ δεν τρώει καθόλου χώρο!

Άκυρο.το γύρισα σε ορίτζιναλ κ τρώει χώρο.

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου πρότειναν το κινητό στο νήμα για την επιλογή κινητού. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε δύο ερωτήσεις. Το σήμα του γενικά είναι καλό; Είμαι επαρχία και έχουμε θέμα γενικά. Διάβασα για το ψηλό sar οπότε να υποθέσω ότι γενικά έχει καλό σήμα;

Επίσης διαβάζω στην αρχή του νήματος, δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο, ότι είχε ένα θέμα ο σενσορας της οθόνης και δεν έκλεινε όταν πλησίαζε στο αυτί με αποτέλεσμα να πατιούνται διάφορα. Έχει φτιάξει αυτό με update?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου πρότειναν το κινητό στο νήμα για την επιλογή κινητού. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε δύο ερωτήσεις. Το σήμα του γενικά είναι καλό; Είμαι επαρχία και έχουμε θέμα γενικά. Διάβασα για το ψηλό sar οπότε να υποθέσω ότι γενικά έχει καλό σήμα;

Επίσης διαβάζω στην αρχή του νήματος, δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο, ότι είχε ένα θέμα ο σενσορας της οθόνης και δεν έκλεινε όταν πλησίαζε στο αυτί με αποτέλεσμα να πατιούνται διάφορα. Έχει φτιάξει αυτό με update?

 

Καλημέρα,

- Για το θέμα σήματος: Είμαι Μάλτα και το σήμα είναι εξαιρετικό σε κλήσεις και Data. Με το Galaxy S6 αντίστοιχα μερικές φορές δείχνει ότι έχει 4G αλλά δεν μπορείς καν να κάνεις ένα refresh social media εφαρμογή. Δεν είναι μόνο θέμα παρόχου γτ έκανα τράμπα και τις κάρτες SIM να δοκιμάσω και τα αποτελέσματα είναι παρόμοια. Στο WiFi είναι επίσης εξαιρετικό, στο δωμάτιο του σπιτιού που το S6 και το iPhone 6 ενός φίλου που δοκιμάσαμε χάνουν το WiFi σήμα, εντελώς όμως, το MiA1 έχει 3/4 γραμμές και σερφάρω απρόσκοπτα. Γενικά δλδ σήμα καμπάνα που έλεγε και η διαφήμιση. :D

- Για τον σένσορα δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Κανένα καλό Bluetooth ακουστικό/handsfree έχετε να προτείνετε παιδιά?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου πρότειναν το κινητό στο νήμα για την επιλογή κινητού. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε σε δύο ερωτήσεις. Το σήμα του γενικά είναι καλό; Είμαι επαρχία και έχουμε θέμα γενικά. Διάβασα για το ψηλό sar οπότε να υποθέσω ότι γενικά έχει καλό σήμα;

Επίσης διαβάζω στην αρχή του νήματος, δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο, ότι είχε ένα θέμα ο σενσορας της οθόνης και δεν έκλεινε όταν πλησίαζε στο αυτί με αποτέλεσμα να πατιούνται διάφορα. Έχει φτιάξει αυτό με update?

 

1)Το σήμα του είναι μια χαρά δυνατό.

2)Το sar δε είναι σε συνάρτηση με το τι σήμα θα έχεις.

3)Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σβήσιμο της οθόνης όταν βρισκόμουν σε κλήση.

 

Για τα λεφτά τού είναι άψογο με καλή μπαταρία,αξιόλογη κάμερα και το καλύτερο από όλα για εμένα stock android, προχώρα άφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέλω για τον σύζυγο μου. Εγώ είμαι με oneplus 5t και εκείνος το παλιό μου g2 που άρχισε όμως να παραδίδει πνεύμα. Θέλει ένα τηλέφωνο να είναι καταρχήν τηλέφωνο (κλήσεις, μυνηματα) και να μην κολλάει με τις λίγες εφαρμογές που έχει. Γενικά δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Ένα λειτουργικό τηλέφωνο που θα το κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια. Ρώτησα για το σενσορα γιατί αν γίνεται αυτό που διαβάζω, να μένει ανοικτή η οθόνη, θα εξφενδονιστει σε κανένα τοίχο το τηλέφωνο :) Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέλω για τον σύζυγο μου. Εγώ είμαι με oneplus 5t και εκείνος το παλιό μου g2 που άρχισε όμως να παραδίδει πνεύμα. Θέλει ένα τηλέφωνο να είναι καταρχήν τηλέφωνο (κλήσεις, μυνηματα) και να μην κολλάει με τις λίγες εφαρμογές που έχει. Γενικά δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Ένα λειτουργικό τηλέφωνο που θα το κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια. Ρώτησα για το σενσορα γιατί αν γίνεται αυτό που διαβάζω, να μένει ανοικτή η οθόνη, θα εξφενδονιστει σε κανένα τοίχο το τηλέφωνο :)

 

Προέρχομαι και εγώ από g2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.το τηλέφωνο δεν κολλάει ποτέ,θα το ευχαριστηθεί.με κλήσεις και wifi κανένα θέμα. Όσο για το σενσορα της οθόνης συμβαίνει σε πολλούς αυτό το θέμα και αναγκάζονται κατά τη διάρκεια της κλήσης να πατήσουν το power button για να μην ανάβει η οθόνη.προσωπικα δεν ξέρω αν συμβαίνει στο δικό μου γιατί μιλαω μόνο με bluetooth.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα καλό Bluetooth ακουστικό/handsfree έχετε να προτείνετε παιδιά?

 

Plantronics Explorer 10. Φοβερό ακουστικό και τρομερά ανθεκτικό.εχω αλλάξει πολλά άλλα αυτό είναι το κορυφαίο και είναι και πολύ φθηνό.Στην Ελλάδα το βρίσκεις με 14 ευρώ.στο εξωτερικό που είσαι δε το έχω ψάξει αλλά φαντάζομαι το ebay θα κάνει τη δουλειά του.Μου το είχε προτείνει ταξιτζής και παρατηρώ στο δρόμο ότι 8 στα 10 άτομα έχουν αυτό το ακουστικό!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω τα βελακια που αναβοσβηνουν διπλα απο το συμβολο του wifi?!

 

Και συ συνάδελφος ψυχαναγκαστικος σαν εμένα; σου την δίνει που κάνει αριστερά δεξιά το σύμβολο του WiFi όταν εμφανίζονται τα βελάκια; δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Έτσι είναι δυστυχώς, μόνο με launcher και themes.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτό, το θέμα είναι να δούμε που υπάρχει το πρόβλημα να μη στέλνεις τζάμπα τη συσκευή στο σέρβις. Η πλοήγηση δουλεύει; την δοκιμασες; Επίσης μπήκες σε κάποιο site που δείχνει τις ip να δεις αν είναι το ίδιο σημείο που σου δείχνει ο καιρός; πχ εδώ https://www.whatismyip.com

Αν σου δείχνει το ίδιο σημείο δεν φταίει το gps.

Λοιπόν η Ip είναι η ίδια...χτες έπιασαν και τ κινητό της κοπέλας μου και παρατήρησα ότι και σε αυτήν κλειδώνει στην ίδια περιοχή.

Μετά σκέφτηκα και κατέβασα το gpslocker για να δω αν κλειδώνουν οι δορυφόροι και πόσο γρήγορα.Παρατηρησα ότι κάποιες φορές αργούν αρκετά αλλά μόλις κλειδώσει αμέσως και τ google maps μου βγάζει στην σωστή περιοχή

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα....εχω ενα θεμα με μια εφαρμογη.....την camping...δεν μπορω να την βρω στις εφαρμογες.....οταν ανοιγω το wifi μου βγαζει συνεχεια μηνυματα...

εχετε καμια ιδεα πως μπορω να την βρω?..στις εφαρμογες δεν μου την δειχνει παντως...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...