Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρα; Δε μπορω να καταλαβω τι δεν εχει "καθισει" σ εμενα. Και το εχουν επιβεβαιωσει κι αλλοι χρηστες.

Βεβαια κανενας dev δεν εχει απαντησει.

 

Δεν ξέρω, μάλλον δεν το έχω δώσει και τόση σημασία.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ......

Για ποιό MIUI μιλάει; Αφού το MiA1 είναι Android One

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ......

Για ποιό MIUI μιλάει; Αφού το MiA1 είναι Android One

 

Υπάρχουν MIUI ports για το Mi A1. Αμαρτία :lol::lol::lol::lol::lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει να παίξει με custom ROMs ελεύθερα. Εγώ όχι

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει να παίξει με custom ROMs ελεύθερα. Εγώ όχι

 

Θέμα εμπιστοσύνης να φανταστώ ε;

Link to comment
Share on other sites

Θέμα εμπιστοσύνης να φανταστώ ε;

 

Μπορεί και θέμα βαρεμάρας. Εγώ βαριέμαι και που την σκέφτομαι όλη την διαδικασία! :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και θέμα βαρεμάρας. Εγώ βαριέμαι και που την σκέφτομαι όλη την διαδικασία! :p :lol:

Και τα δύο, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με custom ROMs γι'αυτόν τον λόγο

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και θέμα βαρεμάρας. Εγώ βαριέμαι και που την σκέφτομαι όλη την διαδικασία! :p :lol:

 

Δεν είναι κάτι το τρομερό πάντως. Είναι 5 λεπτά υπόθεσης όλη η διαδικασία.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι το τρομερό πάντως. Είναι 5 λεπτά υπόθεσης όλη η διαδικασία.

 

Καλά 5' είναι το flashάρισμα, αλλά αν δεν σου κάνει ή έχει κάποιο bug που σε ενοχλεί... Μετά μπλέκεις με πολύ διάβασμα και ψάξιμο, backup IMEI κτλ... Και δεν είναι δύσκολο να έχεις σοβαρό πρόβλημα με την συσκευή σου... ;)

 

Προσωπικά ένα Android One smartphone όπως το Α1 δεν θα το πείραζα, εκτός αν το είχα για τρίτο smartphone, ούτε καν ως δεύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά 5' είναι το flashάρισμα, αλλά αν δεν σου κάνει ή έχει κάποιο bug που σε ενοχλεί... Μετά μπλέκεις με πολύ διάβασμα και ψάξιμο, backup IMEI κτλ... Και δεν είναι δύσκολο να έχεις σοβαρό πρόβλημα με την συσκευή σου... ;)

 

Προσωπικά ένα Android One smartphone όπως το Α1 δεν θα το πείραζα, εκτός αν το είχα για τρίτο smartphone, ούτε καν ως δεύτερο!!

 

Ε άμα θα κοιτάμε μόνο αυτά, τότε τζάμπα υπάρχουν.

Βέβαια, άμα δεν γνωρίζει τι κάνει κάποιος, καλύτερα να μην μπει στον κόπο.

 

Εγώ έχω περάσει custom rom στο Α1 μου και ούτε ΙΜΕΙ έχασα ούτε κάτι κουλό εμφανίστηκε στη συσκευή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ε άμα θα κοιτάμε μόνο αυτά, τότε τζάμπα υπάρχουν.

Βέβαια, άμα δεν γνωρίζει τι κάνει κάποιος, καλύτερα να μην μπει στον κόπο.

 

Εγώ έχω περάσει custom rom στο Α1 μου και ούτε ΙΜΕΙ έχασα ούτε κάτι κουλό εμφανίστηκε στη συσκευή.

 

Δεν είπα εγώ ότι τζάμπα υπάρχουν, είναι πολύ καλό που υπάρχουν!

Και το ότι το έχεις περάσει εσύ, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν "προβλήματα" ή "επικινδυνότητα" ;) (Μία βόλτα από το XDA... ;) )

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι είναι καλό ο μέσος χρήστης να γνωρίζει ότι φαίνεται μία απλή διαδικασία αλλά δεν είναι!! Θέλει πολύ διάβασμα πολύ ψάξιμο και να ξέρει ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα ακόμα και να ολοκληρώσει σωστά την εκάστοτε διαδικασία να έχει soft brick ή hard brick!! Και στο soft brick OK!! Στο hard brick θα έχει απλά ένα Τούβλο όπως αναφέρει και η ομώνυμη λέξη... ;)

Και στο hard brick είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, γιατί τουλάχιστον η δική μας αντιπροσωπεία δεν αναλαμβάνει ούτε αντικατάσταση μπαταρίας πέρα από συσκευές που έχουν αγοραστεί από καταστήματα που συνεργάζονται με την αντιπροσωπεία... ;) :D

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την Experience (Android 10) και εχω ενα θεμα - δε λειτουργει το Led Notification. Το εχουν και αλλοι χρηστες της εν λογω rom.

Κατα τα αλλα πεταει.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την Experience (Android 10) και εχω ενα θεμα - δε λειτουργει το Led Notification. Το εχουν και αλλοι χρηστες της εν λογω rom.

Κατα τα αλλα πεταει.

 

Κοίτα. Είναι αρκετοί που το έχουν. Δεν παίζει όταν έρχεται sms. Κατά τα άλλα, παίζει κανονικά.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Είναι αρκετοί που το έχουν. Δεν παίζει όταν έρχεται sms. Κατά τα άλλα, παίζει κανονικά.

 

Εμενα δεν παιζει σε καμια ενεργεια/ειδοποιηση. Μονο στη φορτιση αναβει.

Το εχω αναφερει στο xda. Λογικα για να βοηθησω πρεπει να στειλω καποιο log, αλλα δεν εχω ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν παιζει σε καμια ενεργεια/ειδοποιηση. Μονο στη φορτιση αναβει.

Το εχω αναφερει στο xda. Λογικα για να βοηθησω πρεπει να στειλω καποιο log, αλλα δεν εχω ασχοληθει.

 

Πάνε στις Ρυθμίσεις, Εφαρμογές και ειδοποιήσεις, Ειδοποιήσεις, Τέρμα κάτω τα "Περισσότερα", και πατάς το "Φως που αναβοσβήνει" ή στα Αγγλικά "Blink light".

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στις Ρυθμίσεις, Εφαρμογές και ειδοποιήσεις, Ειδοποιήσεις, Τέρμα κάτω τα "Περισσότερα", και πατάς το "Φως που αναβοσβήνει" ή στα Αγγλικά "Blink light".

 

Ξέρεις πόσες φορές έχω "χτενίσει" τις ρυθμίσεις και μάλιστα και το μενού που αναφέρεις.

Θεωρούσα πως αναφερόταν στο φως της οθόνης.

Μ' έσωσες-ήταν το μοναδικό πράγμα που με ξενέρωνε, αλλά επειδή έχω και xiaomi smart band πάνω μου, δε μ' ενοχλεί τόσο, γιατί (συνήθως) το έχω συνδεδεμένο με το τηλ., οπότε σπάνια χάνω ειδοποίηση.

Σε υπερευχαριστώ. :up:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές έχω "χτενίσει" τις ρυθμίσεις και μάλιστα και το μενού που αναφέρεις.

Θεωρούσα πως αναφερόταν στο φως της οθόνης.

Μ' έσωσες-ήταν το μοναδικό πράγμα που με ξενέρωνε, αλλά επειδή έχω και xiaomi smart band πάνω μου, δε μ' ενοχλεί τόσο, γιατί (συνήθως) το έχω συνδεδεμένο με το τηλ., οπότε σπάνια χάνω ειδοποίηση.

Σε υπερευχαριστώ. :up:

 

Σε έμενα είναι ενεργό από προεπιλογή. :p

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εκανα root το κινητό, εβαλα gcam, εκανα unroot, το θέμα τωρα ειναι οτι η συσκευή δεν φαίνεται πιστοποιημένη και δεν κανει εγκατάσταση τα security updates...καμιά λύση-βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Εκανα root το κινητό, εβαλα gcam, εκανα unroot, το θέμα τωρα ειναι οτι η συσκευή δεν φαίνεται πιστοποιημένη και δεν κανει εγκατάσταση τα security updates...καμιά λύση-βοήθεια;

 

Το ότι η συσκευή δεν είναι πιστοποιημένη είναι επειδή το bootloader είναι ξεκλείδωτο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει hard reset και έχασα την gcam, δεν θυμάμαι τωρα ποιον ακριβώς οδηγό ακολούθησα, εκανα root? έβαλα magisk, έβαλα gcam, έκανα unroot, έβγαλα magisk.

 

Μπορώ να κλειδώσω τώρα το bootloader? είναι εύκολο; χάνω αρχεία; το κινητό το έχω κυρίως για την gcam

Υπάρχει κάποιος ολοκληρωμένος / ανανεωμένος οδηγός, ώστε να κανω από την αρχή την όλη διαδικασία εγκατάστασης gcam αλλά να εχω και locked bootloader μετά ώστε να παίρνω OTA updates?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει hard reset και έχασα την gcam, δεν θυμάμαι τωρα ποιον ακριβώς οδηγό ακολούθησα, εκανα root? έβαλα magisk, έβαλα gcam, έκανα unroot, έβγαλα magisk.

 

Μπορώ να κλειδώσω τώρα το bootloader? είναι εύκολο; χάνω αρχεία; το κινητό το έχω κυρίως για την gcam

Υπάρχει κάποιος ολοκληρωμένος / ανανεωμένος οδηγός, ώστε να κανω από την αρχή την όλη διαδικασία εγκατάστασης gcam αλλά να εχω και locked bootloader μετά ώστε να παίρνω OTA updates?

 

Ποια OTA Updates; 1 σελιδα πριν λεγαμε πως αντε 1-2 μηνες να υπαρχουν ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από σχεδόν 3 χρόνια που έχω το κινητακι και είμαι υπέρ ευχαριστημένος, μετά από πέσιμο η οθόνη βγάζει μια γραμμή.

Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά επειδή μέσα σε μια βδομάδα προχώρησε κι άλλο η γραμμή, σκέφτομαι να αλλάξω την οθόνη, εννοείται ολόκληρη μαζί με το digitizer.

Έψαξα να βρω γνήσια και δεν βρίσκω πουθενά Ελλάδα. Ξέρει κάποιος από πού προμηθευόμαστε; Δεν θέλω να βάλω οεμ με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από σχεδόν 3 χρόνια που έχω το κινητακι και είμαι υπέρ ευχαριστημένος, μετά από πέσιμο η οθόνη βγάζει μια γραμμή.

Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά επειδή μέσα σε μια βδομάδα προχώρησε κι άλλο η γραμμή, σκέφτομαι να αλλάξω την οθόνη, εννοείται ολόκληρη μαζί με το digitizer.

Έψαξα να βρω γνήσια και δεν βρίσκω πουθενά Ελλάδα. Ξέρει κάποιος από πού προμηθευόμαστε; Δεν θέλω να βάλω οεμ με τίποτα.

 

Κινητάκι;;;

Το Mi A1 είναι ΚΙΝΗΤΆΡΑΑΑ!!! :D

Άκου κινητάκι... :mad:

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο Aliexpress, αλλά δεν νομίζω να καταφέρεις να αποφύγεις το τελωνείο, δεν στέλνει απ'ότι γνωρίζω όπως στέλνουν τα Banggood κτλ μέσω Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Κινητάκι;;;

Το Mi A1 είναι ΚΙΝΗΤΆΡΑΑΑ!!! :D

Άκου κινητάκι... :mad:

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο Aliexpress, αλλά δεν νομίζω να καταφέρεις να αποφύγεις το τελωνείο, δεν στέλνει απ'ότι γνωρίζω όπως στέλνουν τα Banggood κτλ μέσω Ευρώπης.

 

Ε για να το κοντεύω 3 χρόνια και γω κινητάρα θα το θεωρώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...