Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να τις κάνετε αντιγραφή, μια μια. Αρκετά χρονοβόρο, το κάνεις μια φορά και ξεμπερδεψες.
Τι εννοείς αντιγραφή σε παρακαλώ;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται να δειχνει τι εχω στο ημερολογιο το κινητο οπως εδω;

81KgaU7qznL._SX425_.jpg

Νομίζω θέλει το pixel launcher

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Πεiράζει να αφήσουμε τον Bootloader open????????????/

Όχι, απλά αν χρειαστείς εγγύηση,ριξε μαμα ρομ με καθαρή εγκατάσταση να φύγει το ρουτ και κλείδωσε τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αντιγραφή σε παρακαλώ;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοώ πως μπαίνεις στο calendar και κάνεις καταχώρηση ένα-ένα τα συμβάντα που θες υπενθύμιση, όπως πχ τα γενέθλια, αν είναι αποθηκευμένα στο ημερολόγιο σου ενεργοποιεί την επιλογή για υπενθύμιση.

Αν τα κάνεις απο τον υπολογιστή είναι πιο γρήγορο.

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Edit: Υπάρχει ακόμα ένας χρονοβορος τρόπος σε περίπτωση που έχεις παρά πολλές επαφές με γενέθλια, τις κάνεις συγχρονισμό στο outlook, μπαίνεις σε κάθε επαφή ξεχωριστά και προσθέτεις υπενθύμιση, όταν τελειώσεις τα συγχρονίζει με το outlook calendar, τα κάνεις export σε csv και τα κάνεις import στο Google calendar.

Αλλά πιστεύω πως αφού θα μπεις σε κάθε επαφή να προσθέτεις υπενθύμιση, πιο γρήγορο είναι να τα περνάς ένα-ένα στο Google calendar.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Πεiράζει να αφήσουμε τον Bootloader open????????????/

 

Με ανοιχτό bootloader δεν παίρνεις αναβαθμίσεις, πρέπει να είναι κλειστός.

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι μια custom rom καλύτερη από τη stock και όταν μιλάμε και για stock android κινητά, μου φαίνεται λίγο περιέργο. Το να προσφέρουν περισσότερα features δεκτό. Αλλά θεωρώ ότι οι Custom πάντα έχουν κάποια μικρά bugs έστω και στα καλυτερα τους. Τώρα για τι συγκεκριμένο κινητό δε έχω προσωπική άποψη.

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

 

Resurrection remix official stable και το "χρεπι" επιτελους πεταει! Ακομα καλυτερη απο την lineage ****

 

Οσοι εχετε παραπονο απο τη συσκευη δοκιμαστε την, παει την συσκευη σε αλλο επιπεδο και βγαινουν updates καθε λιγες μερες. Με ενσωματομενη την gcam για καλες φωτο κ βιντεο...

Link to comment
Share on other sites

Resurrection remix official stable και το "χρεπι" επιτελους πεταει! Ακομα καλυτερη απο την lineage ****

 

Οσοι εχετε παραπονο απο τη συσκευη δοκιμαστε την, παει την συσκευη σε αλλο επιπεδο και βγαινουν updates καθε λιγες μερες. Με ενσωματομενη την gcam για καλες φωτο κ βιντεο...

 

Ο αμπαλος εχει δικιο, εγω τέτοιες ρομ δεν ακουμπαω καν.

οσες φορες εχω βαλει, εχω βαρεθεί να μετραω bug και να μου χαλαει το μυαλο.

 

EΙΔΙΚΑ σε κατι RR που εχει επιλογες για τα παντα και εχουν επεμβει παντου.

 

ΥΓ

Σαφως και ΔΕΝ ειναι stable η RR, ειναι OFFICIAL. Δεν θα μπορουσε να ειναι stable φυσικα, όταν βασιζεται σε lineageos (που ουτε stable ειναι, ουτε official για το mi a1)

Link to comment
Share on other sites

Ο αμπαλος εχει δικιο, εγω τέτοιες ρομ δεν ακουμπαω καν.

οσες φορες εχω βαλει, εχω βαρεθεί να μετραω bug και να μου χαλαει το μυαλο.

 

EΙΔΙΚΑ σε κατι RR που εχει επιλογες για τα παντα και εχουν επεμβει παντου.

 

ΥΓ

Σαφως και ΔΕΝ ειναι stable η RR, ειναι OFFICIAL. Δεν θα μπορουσε να ειναι stable φυσικα, όταν βασιζεται σε lineageos (που ουτε stable ειναι, ουτε official για το mi a1)

 

Παρα ταυτα δουλευει καλυτερα ομως...

 

Με εκτιμηση,

 

Ο αμπαλος της καρδιας σας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν σας:

Στον ίδιο υπολογιστή που πέρασα την gcam, το συνδέω να περάσω τραγούδια (flac). Μου πετάει ένα μήνυμα όταν κάνω παστε του τύπου θέλετε να παίζουν τα τραγούδια σας στην συσκευή; Είτε ναι είτε όχι πατήσω, μου λέει κόλλησε η συσκευή η αποσυνδέθηκε και βγάζει σφάλμα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρα ταυτα δουλευει καλυτερα ομως...

 

Με εκτιμηση,

 

Ο αμπαλος της καρδιας σας :lol:

 

Kαι λιγο πιο smooth να ειναι (που δεν νομιζω) θα ειναι σιγουρα ασταθης, οποτε μακρυα και αγαπημενοι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι λιγο πιο smooth να ειναι (που δεν νομιζω) θα ειναι σιγουρα ασταθης, οποτε μακρυα και αγαπημενοι.

 

Μα δεν ειναι ρε αδερφε, αυτο λεμε

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό bootloader δεν παίρνεις αναβαθμίσεις, πρέπει να είναι κλειστός.

 

Δεν ισχύει αυτό... Ανοιχτός bootloader και rooted με Magisk και παρόλαυτα παίρνει κανονικά OTA

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ που έβαλα gcam κλπ παίρνω κανονικά αναβάθμιση.

Ενημερώνω ότι έβαλα από xda τον Pixel launcher από το Android 9 developer edition που έβγαλαν και είναι πολύ ωραίος.δουλευει καλά.ενα bug που βρήκα ένα δεν μπορώ να βάλω άμεση κλήση.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαι λιγο πιο smooth να ειναι (που δεν νομιζω) θα ειναι σιγουρα ασταθης, οποτε μακρυα και αγαπημενοι.
Μην είσαι τόσο σίγουρος, όλα εξαρτώνται από τον εκάστοτε maintainer της rom. Μια rom μπορεί να γίνει καλύτερη ή χειρότερη ανάλογα με τις επεμβάσεις πάνω της το ίδιο εύκολα. Το καλό με τις custom είναι οτι τα bugs διορθώνονται πολύ πιο γρήγορα και υπάρχει καλύτερο feedback μεταξύ χρηστών και devs. Αλλά όλα είναι σχετικά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρος, όλα εξαρτώνται από τον εκάστοτε maintainer της rom. Μια rom μπορεί να γίνει καλύτερη ή χειρότερη ανάλογα με τις επεμβάσεις πάνω της το ίδιο εύκολα. Το καλό με τις custom είναι οτι τα bugs διορθώνονται πολύ πιο γρήγορα και υπάρχει καλύτερο feedback μεταξύ χρηστών και devs. Αλλά όλα είναι σχετικά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Υπάρχει ήδη σχετικό νήμα στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι custom rom, αλλά και η μαμά ρομ είναι μια χαρά. Από το update του Μαρτίου δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Το να κρατάει 1-2 ώρες παραπάνω πχ η μπαταρία είναι θετικό και θεμιτό, αλλά ρεαλιστικά αυτό που με νοιάζει στην καθημερινότητα είναι να το βγάζω το πρωί από το φορτιστή και με τη δική μου χρήση να γυρίζω την επόμενη μέρα το βράδυ σπίτι και να έχει ακόμη ικανή φόρτιση, πράγμα που το κάνει. Το μόνο έξτρα που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω το API για την gcam. Τα security updates έρχονται με ~15 μέρες καθυστέρηση που δεν τρέχει και τίποτα και όλα ρολόι. Reboot αναγκάζομαι να κάνω μια φορά το μήνα στα updates - στο μήνα πάνω οκ έχει γίνει ένα τσακ πιο αργό και λίγο χειρότερη μπαταρία, αλλά ποιος νοιάζεται...

Απλά απροβλημάτιστο και πολύ γρήγορο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρος, όλα εξαρτώνται από τον εκάστοτε maintainer της rom. Μια rom μπορεί να γίνει καλύτερη ή χειρότερη ανάλογα με τις επεμβάσεις πάνω της το ίδιο εύκολα. Το καλό με τις custom είναι οτι τα bugs διορθώνονται πολύ πιο γρήγορα και υπάρχει καλύτερο feedback μεταξύ χρηστών και devs. Αλλά όλα είναι σχετικά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Οποια ρομ βασιζεται πανω σε lineageos, αποκταει αυτοματα ολα τα bugs απο εκει, πρωτο και κυριο.

Απο εκει και περα, οτι αλλαγες κανει, εχουν τον αντιστοιχο αντικτυπο.

 

Το feedback που παιρνει ο καθε maintainer ειναι μηδαμινο, καμια σχεση με αυτα που παιρνει η ομαδα της xiaomi.

 

Δεν ισχύει αυτό... Ανοιχτός bootloader και rooted με Magisk και παρόλαυτα παίρνει κανονικά OTA

 

Eχεις δικιο, δεν ξερω γιατι νομιζα οτι επρεπε να κλεισεις bootloader για να παρεις ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Της Nilkin είναι μάλλον το καλύτερο. Αν το βάλεις καλά σχεδόν ταυτίζεται με το λειτουργικό μέρος της οθόνης. Ένα της senso Που είχα πάρει στην αρχή, εκτός το ότι έσπασε εύκολα, άφηνε περίπου 0.5-1 mm και από τις 2 πλευρές.
Εγώ πάντως έβαλα το Nillkin (πάντα θεωρώ κορυφαία τα προϊόντα της) και δεν είμαι ευχαριστημένος. Αφήνει ένα ελάχιστο κενό δεξιά και αριστερά στο λειτουργικό μέρος της οθόνης. Αλλά το κυριότερο δεν κολλάει καλά και στις 4 πλευρές του αφήνοντας τη γνωστή γυαλάδα γύρω γύρω (πάχους 3-4mm) που είναι αρκετά αντιαισθητικη.

Οκ καταλαβαίνω πως η curved οθόνη δημιουργεί το πρόβλημα αλλά περίμενα κάτι καλύτερο από τη Nillkin.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα το Nillkin (πάντα θεωρώ κορυφαία τα προϊόντα της) και δεν είμαι ευχαριστημένος. Αφήνει ένα ελάχιστο κενό δεξιά και αριστερά στο λειτουργικό μέρος της οθόνης. Αλλά το κυριότερο δεν κολλάει καλά και στις 4 πλευρές του αφήνοντας τη γνωστή γυαλάδα γύρω γύρω (πάχους 3-4mm) που είναι αρκετά αντιαισθητικη.

Οκ καταλαβαίνω πως η curved οθόνη δημιουργεί το πρόβλημα αλλά περίμενα κάτι καλύτερο από τη Nillkin.

 

Τι θα κανει η Νιλκιν, θα υπερβει τους νομους της φυσικης;

Κανενα γυαλι δεν προκειται να μην αφηνει κενο αριστερα-δεξια και να μην εχει τη 'γυαλαδα' λογω curved οθονης.

 

Αυτο που περιμενες ειναι αδυνατο να γινει με tempered glass σε curved οθονη.

 

Η Νιλκιν βγαζει το καλυτερο προιον παντως, πολυ λεπτο και πολυ ωραιο στην αφη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα το Nillkin (πάντα θεωρώ κορυφαία τα προϊόντα της) και δεν είμαι ευχαριστημένος. Αφήνει ένα ελάχιστο κενό δεξιά και αριστερά στο λειτουργικό μέρος της οθόνης. Αλλά το κυριότερο δεν κολλάει καλά και στις 4 πλευρές του αφήνοντας τη γνωστή γυαλάδα γύρω γύρω (πάχους 3-4mm) που είναι αρκετά αντιαισθητικη.

Οκ καταλαβαίνω πως η curved οθόνη δημιουργεί το πρόβλημα αλλά περίμενα κάτι καλύτερο από τη Nillkin.

Έτσι ακριβώς είναι, Της Nilkin έχω κι εγώ.

Τι θα κανει η Νιλκιν, θα υπερβει τους νομους της φυσικης;

Κανενα γυαλι δεν προκειται να μην αφηνει κενο αριστερα-δεξια και να μην εχει τη 'γυαλαδα' λογω curved οθονης.

 

Αυτο που περιμενες ειναι αδυνατο να γινει με tempered glass σε curved οθονη.

 

Η Νιλκιν βγαζει το καλυτερο προιον παντως, πολυ λεπτο και πολυ ωραιο στην αφη

Εντάξει, δεν είπε τίποτα ο άνθρωπος. Κριτική ζητήθηκε πάνω σε κάποιο προϊόν και την έκανε όπως τη νιώθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει γυρισει καποιος σε στοκ υστερα απο custom me TWRP εγκατεστημενο μονιμα?

Κατεβασα την τελευταια ρομ απο το official site της xiaomi δοκιμαζω με mi flash tool

αλλα εμεινε κολλημενο στο "flashing" ενω εδειχνε οτι εχει τελειωσει για καμια ωρα περιπου.

Καμια ιδεα? :wacko:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κανει η Νιλκιν, θα υπερβει τους νομους της φυσικης;

Κανενα γυαλι δεν προκειται να μην αφηνει κενο αριστερα-δεξια και να μην εχει τη 'γυαλαδα' λογω curved οθονης.

 

Αυτο που περιμενες ειναι αδυνατο να γινει με tempered glass σε curved οθονη.

 

Η Νιλκιν βγαζει το καλυτερο προιον παντως, πολυ λεπτο και πολυ ωραιο στην αφη

Κοίταξε, όταν πληρώνεις 7 ευρώ ένα τζαμακι περιμένεις καλό αποτέλεσμα. Σε ένα φίλο έβαλα ένα no name με 0.70 ευρώ από Aliexpress και οπτικά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο χάλια. Νταξει, έχει λίγο καλύτερη ποιότητα αφής το nilkkin αλλά δε δικαιολογεί τη 10πλάσια τιμή.

Η hard case της ας πούμε τα σπάει, την πληρώνεις ακριβότερα αλλά αξίζει σαν ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το feedback που παιρνει ο καθε maintainer ειναι μηδαμινο, καμια σχεση με αυτα που παιρνει η ομαδα της xiaomi.

 

Το θέμα είναι πόσο εύκολα διορθώνονται τα bug στην official και πόσο σε custom που ανανεώνονται πολύ συχνότερα. Όλα είναι σχετικά βέβαια, υπάρχουν και κάκιστες rom εννοείται. Τεσπά, για τη συγκεκριμένη δεν μπορώ να πω και πολλά γιατί δεν την έχω στην κατοχή μου, αναφέρομαι γενικά για custom roms.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...