Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια υπαρχει καποιος αναλυτικος οδηγος για ροοτ στο φορουμ ?

δοκιμασα απο XDA ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΦΑΛΜΑ

 

Δοκίμασες μπροστά από την εντολή να προσθέσεις ".\" όπως σου προτείνουν τα windows στο error?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες μπροστά από την εντολή να προσθέσεις ".\" όπως σου προτείνουν τα windows στο error?

 

Δηλαδη ".\" fastboot oem unlock ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ".\" fastboot oem unlock ?

 

Ναι αλλά χωρίς τα "" (.\fastboot oem unlock). Φαντάζομαι οτι τις εντολές τις τρέχεις μέσα από τον ίδιο φάκελο.

Επίσης η εντολή αυτή είναι για ξεκλείδωμα του bootloader, υποθέτω ότι απλά έχεις κολλήσει σ'αυτό το βήμα.

Edited by noobas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έκανα την διαδικασία που έχει ανεβάσει κάποιος για την google camera στο χιόνι αλλά όταν την πέρασε καταρχας έκλεινε όλη την ώρα τι παίζει? Διάβασα και άλλοι έχουν αυτό το θέμα τι κάνω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χωρίς τα "" (.\fastboot oem unlock). Φαντάζομαι οτι τις εντολές τις τρέχεις μέσα από τον ίδιο φάκελο.

Επίσης η εντολή αυτή είναι για ξεκλείδωμα του bootloader, υποθέτω ότι απλά έχεις κολλήσει σ'αυτό το βήμα.

 

ok το εκανα , τωρα να κανω και το ιδιο με την εντολη fastboot boot , βαλω .\ μπροστα ?

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια ρουταρα το ΜΙΑ1 και μετα την τελευταια εντολη εκανε ριμπουτ μονο του αλλα εχει κολλησει στην οθονη του Android One εδω και αρκετα λεπτα, τι να κανω ???
Link to comment
Share on other sites

Πρίν οτιδήποτε άλλο , κλείσε το και ξαναάνοιξέ το .

 

λοιπον το εκλεισα και μετα το ανοιγμα μπουταρε κανονικα στην αρχη μου εβγαλε ενα warning οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader.

πηγα τωρα να κανω εγκατασταση το magisk και μου εβγαλε αυτο το μυνημα

 

1olwaFO.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το εκλεισα και μετα το ανοιγμα μπουταρε κανονικα στην αρχη μου εβγαλε ενα warning οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader.

πηγα τωρα να κανω εγκατασταση το magisk και μου εβγαλε αυτο το μυνημα

Τσέκαρες με κάποιο app (root checker πχ) οτι είσαι όντως rooted? Το magisk έχει root δικαιώματα?
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες με κάποιο app (root checker πχ) οτι είσαι όντως rooted? Το magisk έχει root δικαιώματα?

 

δεν ειμαι ροοτ το τσεκαρα με SU

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ροοτ το τσεκαρα με SU
Για να περάσεις το magisk μέσα από την εφαρμογή πρέπει να είσαι rooted και να έχει και το app root δικαιώματα.
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις το magisk μέσα από την εφαρμογή πρέπει να είσαι rooted και να έχει και το app root δικαιώματα.

 

οποτε δεν πετυχε το ρουτ ?

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν πετυχε το ρουτ ?
Προφανώς όχι, εφ' όσον το root check σου βγαίνει αρνητικό (και δεν εμφανίζεται κανένα παράθυρο για να δώσεις δικαιώματα root).

Δες με τη σειρά τα βήματα που σου λέει ο οδηγός που ακολουθείς μήπως ξέχασες κάτι. Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά πόσταρε αν θες τα βήματα που ακολουθείς μήπως κάνεις κάτι λάθος και το ανακαλύψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όχι, εφ' όσον το root check σου βγαίνει αρνητικό (και δεν εμφανίζεται κανένα παράθυρο για να δώσεις δικαιώματα root).

Δες με τη σειρά τα βήματα που σου λέει ο οδηγός που ακολουθείς μήπως ξέχασες κάτι. Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά πόσταρε αν θες τα βήματα που ακολουθείς μήπως κάνεις κάτι λάθος και το ανακαλύψουμε.

 

λοιπον εκανα τελικα ροοτ την συσκευη αλλα παλι μου βγαζει το ιδιο σφαλμα

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα αυτόν τον οδηγό, έχει 100% επιτυχία...

 

Λοιπόν για όποιον θέλει να κάνει root και είναι στην τελευταία oreo (OPR1.170623.026.8.1.10) παραθέτω παρακάτω λίγο πιο αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησα και το έκανα πανεύκολα με οδηγίες από αυτόν τον οδηγό. (Να πω εδώ ότι κυκλοφορεί και ένας οδηγός στο xda τον οποίο όμως φοβόμουν να ακολουθήσω καθώς δεν εμπιστευόμουν να flashάρω στην συσκευή μου ένα πειραγμένο αρχείο από κάποιον που δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει πειράξει.

 

1. Αρχικά να έχετε την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό

2. Να έχετε κάνει unlock τον bootloader. Οδηγός εδώ

3. Κατεβάζετε το update από εδώ, μόλις κατέβει ξεζιπάρετε δύο φορές το αρχείο μέχρι να φτάσετε στον φάκελο με όνομα tissot_images_8.1.10_8.0. Τον ανοίγετε και πηγαίνετε στον φάκελο images, έπειτα βρίσκεται το αρχείο boot και το κάνετε copy χύμα στην μνήμη του κινητού σας.

από εκεί και πέρα ακολουθήστε τα βήματα του οδηγού που παραθέτω πιο πάνω και θα κάνετε root την συσκευή σας.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα τελικα ροοτ την συσκευη αλλα παλι μου βγαζει το ιδιο σφαλμα
Δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το ποιά διαδικασία ακολουθείς και δεν γίνεται να ξέρουμε τι πάει στραβά. Δοκίμασε με τον τρόπο που γράφει ο φίλος πιο πάνω μιας και είναι δοκιμασμένο από άλλους εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το ποιά διαδικασία ακολουθείς και δεν γίνεται να ξέρουμε τι πάει στραβά. Δοκίμασε με τον τρόπο που γράφει ο φίλος πιο πάνω μιας και είναι δοκιμασμένο από άλλους εδώ.

 

σορρυ ημουν απασχολημενος, τελικα το ρουταρα τωρα περναω το SU αλλα μου βγαζει su binary occupied, τι κανω ?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ημουν απασχολημενος, τελικα το ρουταρα τωρα περναω το SU αλλα μου βγαζει su binary occupied, τι κανω ?
Με μπέρδεψες..

Αν κατάλαβα σωστά, ήθελες να ρουταρεις και το κατάφερες με το magisk. Το su δεν το χρειάζεσαι, αφού τη διαχείριση των app που θέλουν root την κάνεις μέσα από το magisk (πάνω αριστερά -> superuser), γι'αυτό μάλλον εμφανίζεται αυτό το error. Λογικά είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες..

Αν κατάλαβα σωστά, ήθελες να ρουταρεις και το κατάφερες με το magisk. Το su δεν το χρειάζεσαι, αφού τη διαχείριση των app που θέλουν root την κάνεις μέσα από το magisk (πάνω αριστερά -> superuser), γι'αυτό μάλλον εμφανίζεται αυτό το error. Λογικά είσαι έτοιμος.

 

α ναι δεν το ηξερα οποτε το SU ειναι αχρηστο το διεγραψα, πηγα εκει που λες και ενω εχω δωσει δικαιωματα καποιες εφαρμογες δεν τρεχουν πχ το adaway γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

α ναι δεν το ηξερα οποτε το SU ειναι αχρηστο το διεγραψα, πηγα εκει που λες και ενω εχω δωσει δικαιωματα καποιες εφαρμογες δεν τρεχουν πχ το adaway γιατι ?
Τι μήνυμα σου εμφανίζει? Κάποια εφαρμογή που να θέλει root λειτουργεί?
Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα σου εμφανίζει? Κάποια εφαρμογή που να θέλει root λειτουργεί?

 

ναι το luckypatcher και aptoide τρεχουν κανονικα , το adaway μου βγαζει μυνημα οτι ειτε δεν μπορει να τρεξει

 

O2yMLtv.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το luckypatcher και aptoide τρεχουν κανονικα , το adaway μου βγαζει μυνημα οτι ειτε δεν μπορει να τρεξει

 

Περίεργο μου φαίνεται.. σου ζήτησε root δικαιώματα το app μόλις άνοιξε για πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...