Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω οτι χρειαζεται επαναφορά στα μηνιαια updates ασφαλείας. Αντε οποιος ασχολείται να κανει wipe cache η εστω ενα δυο ρεσταρτ αμεσως μετά την εγκατασταση του update.

Τις περισσοτερες φορές την ζημία την κάνουν configs περίεργων εφαρμογών.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τις ίδιες εφαρμογές και αν τύχει να προσθέσω κάποια καινουργια, την τσεκάρω μέρες. ποτέ δεν περνάω μαζεμένες 2 καινουργιες εφαρμογές.

Να ξέρετε: στο android δεν κρατάμε στο κινητό μας εφαρμογές που δεν χρειαζόματσε μηπως μια φορα τις χρειαστούμε. Μπορεί το oreo να κοντρολάρει περισσότερο απο παλιά τις εφαρμογές αλλά ακόμα και τώρα βλέπουμε συχνά το μύνημα οτι η τάδε εφαρμογή συνεχιζει να τρεχει ενώ την έχουμε κλείσει.

Αν λοιπόν έχουμε 10 τετοιες εφαρμογές μειώνεται η αυτονομία μας, χαλάει η διαχειρηση της ραμ και δημιουργούνται πιθανοτατα αλληλεπιδράσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά να συμπληρώσω για τις εφαρμογές που επιμένουν να είναι ενεργές χρησιμοποιούμε το Greenify!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χρειαζεται επαναφορά στα μηνιαια updates ασφαλείας. Αντε οποιος ασχολείται να κανει wipe cache η εστω ενα δυο ρεσταρτ αμεσως μετά την εγκατασταση του update.

Τις περισσοτερες φορές την ζημία την κάνουν configs περίεργων εφαρμογών.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τις ίδιες εφαρμογές και αν τύχει να προσθέσω κάποια καινουργια, την τσεκάρω μέρες. ποτέ δεν περνάω μαζεμένες 2 καινουργιες εφαρμογές.

Να ξέρετε: στο android δεν κρατάμε στο κινητό μας εφαρμογές που δεν χρειαζόματσε μηπως μια φορα τις χρειαστούμε. Μπορεί το oreo να κοντρολάρει περισσότερο απο παλιά τις εφαρμογές αλλά ακόμα και τώρα βλέπουμε συχνά το μύνημα οτι η τάδε εφαρμογή συνεχιζει να τρεχει ενώ την έχουμε κλείσει.

Αν λοιπόν έχουμε 10 τετοιες εφαρμογές μειώνεται η αυτονομία μας, χαλάει η διαχειρηση της ραμ και δημιουργούνται πιθανοτατα αλληλεπιδράσεις.

 

θα μπορουσες να μας πεις καποιες εφαρμογες που αν τις καταργησουμε δεν επηρεαζουν την λειτουργια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη δυνατή ένταση ήχου στα ακουστικά κατά τη διάρκεια της κλήσης, μόνο σε εμένα φαίνεται πολύ δυνατή;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη δυνατή ένταση ήχου στα ακουστικά κατά τη διάρκεια της κλήσης, μόνο σε εμένα φαίνεται πολύ δυνατή;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Είναι, όντως! Όπως και στο ξυπνητήρι.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όταν δεν υπάρχει λύση είναι μονόδρομος ο εργοστασιακος καταποντισμος :p

 

Δύο μέρες έφαγα να το βρώ, αλλά μάταια...

Το πρωί σε κάποια στιγμή Μ βρήκε την ακριβή θέση που ήμουν (σπίτι μου) μετά άλλαξε και γύρισε σε αυτή που είχε τις τελευταίες μέρες και που είχα περάσει πριν κάποιες μέρες 100 χιλιόμετρα πιο μακριά χωρίς όμως να μετακινηθω προς εκεί,σαν να την έχει αποθήκευση,να περιμένω καινούργιο update ,έχω εγκαταστήσει την ενημέρωση του Φεβρουαρίου..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο τρόποι για να ενεργοποιήσουμε το ραδιόφωνο στη συσκευή.

 

https://www.doctorandroid.gr/2018/03/xiaomi-mi-a1-enable-fm-radio.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+doctorandroid/qxyY+(Dr.+Android)&m=1

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μας πεις καποιες εφαρμογες που αν τις καταργησουμε δεν επηρεαζουν την λειτουργια?

 

ευχαριστω

 

 

 

Δεν μπορώ να ξέρω ποιες εφαρμογές χρησιμοποεί καθένας . Διαβάζω όμως ποστ για περίεργες εφαρμογές που δημιουργούν διαφορά.

Γενικά να αποφεύγεις εφαρμογές που δεν είναι γνωστές και έχουν άσχημες κριτικές. Προσπάθησε να έχεις μόνο αυτές που χρειάζεσαι πραγματικά και χρησιμοποιείς συχνά.

 

Όσο για τις εφαρμογές που αρνούνται να κλείσουν και πρέπει να κάνουμε εμείς αναγκαστική διακοπή, φταίει και η google που τους το επιτρέπει.

Έχω δυο τέτοιες αλλά μου είναι απαραίτητες. Μια είναι το TuneIn radio ιντερνετικό ραδιόφωνο που το θέλω γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν έχω άλλο τρόπο να ακούσω ελληνικό ραδιόφωνο και η άλλη το PhotoSync που επιτρέπει την ασύρματη μεταφορά φωτό και βίντεο ακόμα και χωρίς σύνδεση Ίντερνετ μεταξύ κινητών και με τον υπολογιστή.

Τις έχω μάθει και κάνω πάντα διακοπή όταν δεν τις χρησιμοποιω.

 

@@ konstantinos 77

Κωνσταντίνε επειδή όπως είπα έχω μόνο δυο τέτοιες εφαρμογές σκέπτομαι ότι το Greenifay θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία αφού τρέχει μονίμως. Όποτε μάλλον δεν αξίζει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χρειαζεται επαναφορά στα μηνιαια updates ασφαλείας. Αντε οποιος ασχολείται να κανει wipe cache η εστω ενα δυο ρεσταρτ αμεσως μετά την εγκατασταση του update.

Τις περισσοτερες φορές την ζημία την κάνουν configs περίεργων εφαρμογών.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τις ίδιες εφαρμογές και αν τύχει να προσθέσω κάποια καινουργια, την τσεκάρω μέρες. ποτέ δεν περνάω μαζεμένες 2 καινουργιες εφαρμογές.

Να ξέρετε: στο android δεν κρατάμε στο κινητό μας εφαρμογές που δεν χρειαζόματσε μηπως μια φορα τις χρειαστούμε. Μπορεί το oreo να κοντρολάρει περισσότερο απο παλιά τις εφαρμογές αλλά ακόμα και τώρα βλέπουμε συχνά το μύνημα οτι η τάδε εφαρμογή συνεχιζει να τρεχει ενώ την έχουμε κλείσει.

Αν λοιπόν έχουμε 10 τετοιες εφαρμογές μειώνεται η αυτονομία μας, χαλάει η διαχειρηση της ραμ και δημιουργούνται πιθανοτατα αλληλεπιδράσεις.

 

Μία ερώτηση μόνο, όταν λες "αλλά ακόμα και τώρα βλέπουμε συχνά το μύνημα οτι η τάδε εφαρμογή συνεχιζει να τρεχει ενώ την έχουμε κλείσει." που το βλέπεις αυτό το "μήνυμα"; Τι εννοείς "μήνυμα"; Γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο 2-3 μήνες που χρησιμοποιώ την Oreo. Και ποιον τρόπο χρησιμοποιείς να βλέπεις ποιες εφαρμογές είναι ενεργές;

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση μόνο, όταν λες "αλλά ακόμα και τώρα βλέπουμε συχνά το μύνημα οτι η τάδε εφαρμογή συνεχιζει να τρεχει ενώ την έχουμε κλείσει." που το βλέπεις αυτό το "μήνυμα"; Τι εννοείς "μήνυμα"; Γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο 2-3 μήνες που χρησιμοποιώ την Oreo. Και ποιον τρόπο χρησιμοποιείς να βλέπεις ποιες εφαρμογές είναι ενεργές;

 

Εμφανίζεται στις ειδοποιήσεις ένα μήνυμα που σου λέει ότι η τάδε εφαρμογή συνεχίζει να τρέχει στο background και σου λέει να πας στις ρυθμίσεις για να την κλείσεις. Πατώντας στην ειδοποίηση σε πάει αυτόματα στις ρυθμίσεις/εφαρμογές/ συγκεκριμένη εφαρμογή όπου με αναγκαστικό κλείσιμο την στέλνεις αδιάβαστη.

Κάποιες όπως το Dropbox, η εφαρμογή μουσικής PowerAmp που είναι από τις καλύτερες στο είδος της, ενώ δεν κλείνουν εντελώς, δεν καταναλώνουν σχεδόν τίποτα και δεν θα λάβεις ποτέ ειδοποίηση για force stop.

Αντιθέτως αυτό το TuneIn αμέσως μόλις το κλείσω με Χ από τον task manager, μου έρχεται η ειδοποίηση ότι παραμένει ανοικτό. Παμπόνηρος developer. Έχει κρύψει στα μενού ένα exit και αν δεν την κλείσεις από εκεί συνεχίζει να τρέχει και να παρακολουθεί προφανώς για συλλογή πληροφοριών.

 

To Greenify νομίζω ότι δεν κάνει αυτόματο κλησιμο αν έχεις επιλέξει να κλειδώνει η συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Factory reset πώς κάνουμε?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπον του εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα παλι το gps δεν μ βγαζει σωστη τοποθεσια...τι άλλο μπορεί να φταίει κάποια βοήθεια

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήμαστε, σίγουροι οτι έκανες factory reset; σβήστηκαν όλα απο μέσα;
Επαναφορά έκανα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επαναφορά έκανα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σύστημα.... επαναφορά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επαναφορά έκανα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σύστημα.... επαναφορά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε update

https://ibb.co/kKJ6fH

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε update

https://ibb.co/kKJ6fH

 

Τρολια? Χαχαχ πριν μπει ο Απρίλιος για να μην έχουμε να παραπονιομαστε?

 

Edit: μόλις πάτησα για έλεγχο ενημερώσεων και μου την έβγαλε και μένα! Μεγάλη είναι ρε παιδιά 440 mb τι να έχει άραγε ?

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε update

https://ibb.co/kKJ6fH

 

του μαρτιου την φαγανε?? και μενα μου ηρθε τωρα..

 

Για να είναι τόσο μεγάλο πολύ πιθανόν να έχει και του Μαρτίου μέσα...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι τόσο μεγάλο πολύ πιθανόν να έχει και του Μαρτίου μέσα...

 

και τρολια η χιαομι.. χαχα μαλλον αλλα επρεπε να το γραφε μαρτιου και απριλιου..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το εγκαταστήσετε λέει Μαρτίου

http://ibb.co/c7hhLH

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

οτι να ναι...

Έτσι σωστά καλά τα λες

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται στις ειδοποιήσεις ένα μήνυμα που σου λέει ότι η τάδε εφαρμογή συνεχίζει να τρέχει στο background και σου λέει να πας στις ρυθμίσεις για να την κλείσεις. Πατώντας στην ειδοποίηση σε πάει αυτόματα στις ρυθμίσεις/εφαρμογές/ συγκεκριμένη εφαρμογή όπου με αναγκαστικό κλείσιμο την στέλνεις αδιάβαστη.

Κάποιες όπως το Dropbox, η εφαρμογή μουσικής PowerAmp που είναι από τις καλύτερες στο είδος της, ενώ δεν κλείνουν εντελώς, δεν καταναλώνουν σχεδόν τίποτα και δεν θα λάβεις ποτέ ειδοποίηση για force stop.

Αντιθέτως αυτό το TuneIn αμέσως μόλις το κλείσω με Χ από τον task manager, μου έρχεται η ειδοποίηση ότι παραμένει ανοικτό. Παμπόνηρος developer. Έχει κρύψει στα μενού ένα exit και αν δεν την κλείσεις από εκεί συνεχίζει να τρέχει και να παρακολουθεί προφανώς για συλλογή πληροφοριών.

 

To Greenify νομίζω ότι δεν κάνει αυτόματο κλησιμο αν έχεις επιλέξει να κλειδώνει η συσκευή.

 

Μάλιστα, οπότε δεν το έχω δει ακόμα στο smartphone μου γιατί χρησιμοποιώ το Greenify από την πρώτη μέρα ;)

Πάντως αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το Greenify και για κάτι εφαρμογές τύπου PowerAmp, το οποίο έχω και εγώ, και επειδή δεν το χρησιμοποιώ συχνά δεν θέλω να τρέχει συνέχεια και ας μην καταναλώνει πόρους... ;)

Το Greenify πάντως δεν φαίνεται να καταναλώνει καθόλου σχεδόν πόρους. Και έχει και το shortcut για αδρανοποίηση εφαρμογών και κλείδωμα της συσκευής χωρίς να πατάω το power button,οπότε δύο σε ένα η χρήση του για εμένα ;)

(το αυτόματο κλείσιμο εφαρμογών δεν με ενδιαφέρει τόσο στο Greenify γιατί ίσα ίσα που θέλω να ελέγχω ποιες εφαρμογές ξανά ξεκινάνε μόνες τους! ;) )

 

Μου ήρθε και εμένα το update του Απριλίου και όντως μεγάλο είναι... :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε δεν το έχω δει ακόμα στο smartphone μου γιατί χρησιμοποιώ το Greenify από την πρώτη μέρα ;)

Πάντως αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το Greenify και για κάτι εφαρμογές τύπου PowerAmp, το οποίο έχω και εγώ, και επειδή δεν το χρησιμοποιώ συχνά δεν θέλω να τρέχει συνέχεια και ας μην καταναλώνει πόρους... ;)

Το Greenify πάντως δεν φαίνεται να καταναλώνει καθόλου σχεδόν πόρους. Και έχει και το shortcut για αδρανοποίηση εφαρμογών και κλείδωμα της συσκευής χωρίς να πατάω το power button,οπότε δύο σε ένα η χρήση του για εμένα ;)

(το αυτόματο κλείσιμο εφαρμογών δεν με ενδιαφέρει τόσο στο Greenify γιατί ίσα ίσα που θέλω να ελέγχω ποιες εφαρμογές ξανά ξεκινάνε μόνες τους! ;) )

 

Μου ήρθε και εμένα το update του Απριλίου και όντως μεγάλο είναι... :p

Απριλίου λέει αλλά Μαρτίου θα γράφει όταν γίνει εγκατάσταση

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την συσκευή δεν μπορώ να συνδεθώ σε ένα hifi lg. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και με το mate 10 pro. Λέτε να είναι λόγο android 8?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάω να το αγοράσω σε λίγο από σκρουτζομαγαζο. Χρειάζεται να ξέρω κάτι πριν την αγορά του;

Θα πάρω θήκη και γυαλί το απόγευμα

Για πείτε..

 

Στάλθηκε από το Lenovo K53a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...