Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά είναι η μπαταρία σου. Άσε τις έξτρα ρυθμίσεις για τώρα. Εμένα με όλη μέρα 4g μου δίνει 5μιση με 6 ώρες sot. Μια χαρά.

 

Γενικότερα να πω ότι είναι απίστευτο το κινητό για τα λεφτά του. Το μόνο που θα ήθελα είναι on screen buttons.

 

Έχει πάρει κανείς καμιά ωραία εμφανισιακά θήκη ; το μόνο μου παράπονο είναι αυτό ότι από γνωστές μάρκες αξεσουάρ σχεδόν καμία δεν ασχολείται με xiaomi.

Καλησπέρα σε όλους. Νέος κάτοχος του Α1, ερχόμενος απο redmi note 4 High edition(MTK). Όσο κι αν είχα εντυπωσιαστεί με το redmi, δε με κάλυπτε το MiUi...ειδικά αισθητικά. Επιτέλους νομίζω οτι βηκα ενα κινητο που μου ταιριάζει γάντι και σε προσιτή τιμη. Τώρα κοιτάω για θήκη να ταιριάζει γάντι και βλεπω αυτη: OEM MSVII Back Cover Πλαστικό Μαύρο (Xiaomi Mi 5X/Mi A1)

Μου φαίνεται πολύ κομψή και μιας και το A1 είναι αρκετα κομψο δε θα ήθελα να πάρω κάτι πιο χοντροκομένο και ας χάσω σε ποσοστό προστασίας.

Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

4,30€ από Κίνα η συγκεκριμένη, μόλις παρήγγειλα δυο με τιμή 3,7 η μια, από Bangood...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Νέος κάτοχος του Α1, ερχόμενος απο redmi note 4 High edition(MTK). Όσο κι αν είχα εντυπωσιαστεί με το redmi, δε με κάλυπτε το MiUi...ειδικά αισθητικά. Επιτέλους νομίζω οτι βηκα ενα κινητο που μου ταιριάζει γάντι και σε προσιτή τιμη. Τώρα κοιτάω για θήκη να ταιριάζει γάντι και βλεπω αυτη: OEM MSVII Back Cover Πλαστικό Μαύρο (Xiaomi Mi 5X/Mi A1)

Μου φαίνεται πολύ κομψή και μιας και το A1 είναι αρκετα κομψο δε θα ήθελα να πάρω κάτι πιο χοντροκομένο και ας χάσω σε ποσοστό προστασίας.

Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Εγώ πήρα αυτή OEM Back Cover Σιλικόνης και είναι πολύ καλή...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

4,30€ από Κίνα η συγκεκριμένη, μόλις παρήγγειλα δυο με τιμή 3,7 η μια, από Bangood...

ελα ρε συ. μπορεις να δωσεις ενα λινκ;;:ninja:

 

found it: https://www.banggood.com/Ultra-thin-Silky-PC-Hard-Protective-Back-Case-For-Xiaomi-Mi-5X-Mi5X-Xiaomi-Mi-A1-p-1195013.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

Edited by rad
Link to comment
Share on other sites

με root δουλεουν οι τραπεζικες εφαρμογες?
Eurobank που έχω, κανονικά, με magisk

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα.καθε φορά που βάζω το κινητό για φόρτιση , είτε κάνει μόνο του reboot, είτε σβήνει.αν δεν το αφήσω να φορτίσει και το βγάλω καπάκι κολλάει στοreboot και δεν ανοίγει.πρεπει να κουμπωσω πάλι το φορτιστή για να μπουταρει και να ανοίξει

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλά και όταν τελειώνει τη φόρτιση και το βγάζω ένα reboot το έχω πάλι για πρωινό.ωραια

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα.καθε φορά που βάζω το κινητό για φόρτιση , είτε κάνει μόνο του reboot, είτε σβήνει.αν δεν το αφήσω να φορτίσει και το βγάλω καπάκι κολλάει στοreboot και δεν ανοίγει.πρεπει να κουμπωσω πάλι το φορτιστή για να μπουταρει και να ανοίξει

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλά και όταν τελειώνει τη φόρτιση και το βγάζω ένα reboot το έχω πάλι για πρωινό.ωραια

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Ξεκίνα με ένα factory reset, πέρνα με το miflash ξανά από την αρχή το τελευταίο update και αν δεν φτιάξει το πας πίσω γιατί μάλλον ελαττωματικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του ραδιοφώνου στο κινητό μπορείτε να κατεβάσετε το δωράκι που δίνει ο jpower73 post 25730 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=1716

Που τα κάνει όλα μόνο του και νοικοκυρεμενα ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΈΤ και να το χρησιμοποιήσετε και χωρίς ιντερνέτ μετά από το αποτέλεσμα που θα έχετε πάρει μέσω της εφαρμογής. ( Δεν είναι ραδιόφωνο χωρίς ιντερνέτ).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι προς αναζήτηση νέας συσκευής. Έχοντας δει διάφορες έφτασα και στο Xiaomi Mi A1. Νομίζω πως αν εξεαιρέσεις την μεγάλη μπαταρία του Note 4 (το οποίο έχει μαζέψει αρκετά θετικά σχόλια) το Mi A1 με pure Android πρόκειται να γίνει το επόμενο best seller τους επόμενους μήνες (ήδη έχει αρχίσει να δημιουργεί φοβερές εντυπώσεις). Μία απορία έχω που δεν μπορώ να τη βρώ πουθενα. Έχει Knock on? δηλαδή να χτυπας 2 φορές την οθόνη και να κάνει wake up; Επίσης έχει Window case ...λειτουργει λειτουργία Window αν πάρεις ανάλογη θήκη και επίσης σε ένα site εξωτερικού που κοίταξα φαίνεται να μην έχει πυξίδα στους Sensor. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με ένα factory reset, πέρνα με το miflash ξανά από την αρχή το τελευταίο update και αν δεν φτιάξει το πας πίσω γιατί μάλλον ελαττωματικό είναι
Έκανα factory reset αλλά το τελευταίο update έχει ήδη ενημερωθεί.αυτο το patch της 1ης οκτωβρίου.θα το δω πως θα πάει και θα ενημερώσω. η αγορά πάντως έχει γίνει από banggood μέσα Οκτωβρίου

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω πρόβλημα. Ενώ συνδέεται κανονικά το xiaomi mi a1 στο car kit (Hyundai i30) μου και μπορώ να δεχτώ κλήσεις, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις από αυτό. Όταν πληκτρολογώ τον αριθμό στην οθόνη του αυτοκινήτου και πατάω κλήση, αυτή δεν προωθείται στο τηλέφωνο και το κινητό παραμένει ανενεργό.

Υπάρχει καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι προς αναζήτηση νέας συσκευής. Έχοντας δει διάφορες έφτασα και στο Xiaomi Mi A1. Νομίζω πως αν εξεαιρέσεις την μεγάλη μπαταρία του Note 4 (το οποίο έχει μαζέψει αρκετά θετικά σχόλια) το Mi A1 με pure Android πρόκειται να γίνει το επόμενο best seller τους επόμενους μήνες (ήδη έχει αρχίσει να δημιουργεί φοβερές εντυπώσεις). Μία απορία έχω που δεν μπορώ να τη βρώ πουθενα. Έχει Knock on? δηλαδή να χτυπας 2 φορές την οθόνη και να κάνει wake up; Επίσης έχει Window case ...λειτουργει λειτουργία Window αν πάρεις ανάλογη θήκη και επίσης σε ένα site εξωτερικού που κοίταξα φαίνεται να μην έχει πυξίδα στους Sensor. Ισχύει;

Δεν έχει double tap to wake, δυστυχώς! Για το άλλο δεν ξέρω, δεν χρησιμοποιώ τέτοιες θήκες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχω το παρακάτω πρόβλημα. Ενώ συνδέεται κανονικά το xiaomi mi a1 στο car kit (Hyundai i30) μου και μπορώ να δεχτώ κλήσεις, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις από αυτό. Όταν πληκτρολογώ τον αριθμό στην οθόνη του αυτοκινήτου και πατάω κλήση, αυτή δεν προωθείται στο τηλέφωνο και το κινητό παραμένει ανενεργό.

Υπάρχει καμία λύση;

Αν πληκτρολογήσεις τον αριθμό στο κινητό (αντί στην οθόνη του αυτοκινήτου) δεν δουλεύει; δεν πραγματοποιεί εξερχόμενη κλήση; (εμένα δουλεύει)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψήνομαι να αλλάξω το redmi 3 με το Α1. Αξίζει να το πάρω από εδω https://m.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Mi-A1-5-5-Inch-4GB-32GB-Smartphone-Black-389028.html . Βλέπω στο σκρουτζ είναι πιο φτηνό απο το gb.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό είναι κρυπτογραφημένο από μόνο του??δεν μπορώ να απενεργοποιήσω την επιλογή...κάθε φορά που το ανοίγω αργεί κ ζητά τον κωδικό..
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό είναι κρυπτογραφημένο από μόνο του??δεν μπορώ να απενεργοποιήσω την επιλογή...κάθε φορά που το ανοίγω αργεί κ ζητά τον κωδικό..

 

Το pin ξεκλειδωματος της οθόνης εννοείς;

 

Αν εννοείς αυτό είναι επειδή όταν έβαλες τον κωδικό έβαλες και την επιλογή να έχει κωδικό και κατά την εκκίνηση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το pin ξεκλειδωματος της οθόνης εννοείς;

 

Αν εννοείς αυτό είναι επειδή όταν έβαλες τον κωδικό έβαλες και την επιλογή να έχει κωδικό και κατά την εκκίνηση της συσκευής.

 

Ναι αυτό ήταν.ευχαριστω φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Το pin ξεκλειδωματος της οθόνης εννοείς;

 

Αν εννοείς αυτό είναι επειδή όταν έβαλες τον κωδικό έβαλες και την επιλογή να έχει κωδικό και κατά την εκκίνηση της συσκευής.

 

Και απενεργοποιείτε αυτό τώρα ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει double tap to wake, δυστυχώς! Για το άλλο δεν ξέρω, δεν χρησιμοποιώ τέτοιες θήκες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν πληκτρολογήσεις τον αριθμό στο κινητό (αντί στην οθόνη του αυτοκινήτου) δεν δουλεύει; δεν πραγματοποιεί εξερχόμενη κλήση; (εμένα δουλεύει)

 

Όταν πληκτρολογώ τον αριθμό στο κινητό, καλεί αλλά δεν μεταδίδει τον ήχο και το μικρόφωνο στο car kit ( αν και είναι συνδεδεμένο μέσω bluetooth).

Link to comment
Share on other sites

Και απενεργοποιείτε αυτό τώρα ?

 

Ναι. Αν πας και βγάλεις την ασφάλεια του κινητού, όλα πάλι είναι από την αρχή. Αν και για εμένα καλό είναι να το κλειδώσεις γιατί σε περίπτωση που χαθεί να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά ως συσκευή. Τύπου κλειδώματος samsung. Γράψτε και ένα κινητό επικοινωνίας από πίσω σε περίπτωση που το βρει κάποιος,αν θελήσει θα το επιστρέψει μόλις καταλάβει ότι του είναι άχρηστο. Και μην ξεχνάμε ότι από την στιγμή που το κινητό δεν έχει μέσο αποθήκευσης που να αφαιρείται ( γι'αυτους που έχουν 2 κάρτες ή δεν έχουν sd card) καλό είναι να κλειδώνονται οι προσωπικές στιγμές μας φωτογραφίες, βίντεο κλπ.

Λέω εγώ τώρα....

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα μετά από δύο περίπου μήνες χρήσης.

Απλά το κουμπί ξεκλειδώματος κάτω από τα volume buttons έχει μαπαριστεί στο άνοιγμα κάμερας και ΠΑΡΑΕΙΝΑΙευαισθητο ευαισθητο.

δεν τολμάω να το αγγίξω και ανοίγει κάμερα app.

Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε unmap?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα μετά από δύο περίπου μήνες χρήσης.

Απλά το κουμπί ξεκλειδώματος κάτω από τα volume buttons έχει μαπαριστεί στο άνοιγμα κάμερας και ΠΑΡΑΕΙΝΑΙευαισθητο ευαισθητο.

δεν τολμάω να το αγγίξω και ανοίγει κάμερα app.

Υπάρχει τρόπος να το κάνουμε unmap?

 

Ρυθμίσεις - Κινήσεις - και ξετικαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να σας κάνω μια ερώτηση, θα μου εξήγηση κάνεις άμα αξίζει τα λεφτά του το ΧΙΟΑΜΙ ΝΟΤΕ 4 64GB, γιατί θέλω να το αγοράσω αν και έχω δει τα χαρακτηρηστικα. και θέλω να με προτείνετε σαν δικιά σας εμπειρία άμα το είχατε πότε στο χέρι και πως λειτουργεί άμα είναι γρήγορο και δεν έχει κολλήματα
Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω πρόβλημα. Ενώ συνδέεται κανονικά το xiaomi mi a1 στο car kit (Hyundai i30) μου και μπορώ να δεχτώ κλήσεις, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις από αυτό. Όταν πληκτρολογώ τον αριθμό στην οθόνη του αυτοκινήτου και πατάω κλήση, αυτή δεν προωθείται στο τηλέφωνο και το κινητό παραμένει ανενεργό.

Υπάρχει καμία λύση;

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις του Hyundai στο κινητό. Καμιά φορά από βιασύνη, μπορεί να μην τα ενεργοποίησες όλα όσα πρέπει. Εμένα σε yaris, έτσι είναι το μενού(φώτο)1472a6d508930744a90dd5b3ef355bb9.jpg

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...