Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή αύριο θα πάω να πάρω το Mi A1 ή Mi 5X, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Πρέπει και σε αυτό να έχουμε το νου μας, όπως στα περισσότερα xiaomi, ή από τη μάνα του βγαίνει με τη Β20;

Πρέπει δηλαδή να κοιτάξουμε να είναι global, να έχει ένα συγκεκριμένο αριθμό μοντέλου και άλλα τέτοια ή όποιο και να πάρω θα είμαι μια χαρά;

 

Επίσης υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ Mi A1 και Mi 5X;

Υπάρχει λόγος να προτιμήσω το ένα έναντι του άλλου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

1)αν λέει Mi 5x τότε σίγουρα δεν έχει την Β20 γιατί είναι για την αγορά της Κίνας

2)σίγουρα έχει miui (σε σχέση με την ρομ του α1)

το θέμα είναι αυτό για το μι α1 , αν δεν θέλεις stock android γιατί να βιαστείς καν ; πάρε κάτι άλλο , 100 συσκευές έχει με παρόμοιες τιμές/χαρακτηριστικά

 

3)και παίζει και να μην έχεις καν global rom ποτέ :)

στην σελίδα δεν υπάρχει ρομ γκλόμπαλ για κατέβασμα οπότε δεν ξέρω αν σου βάζουν πειραγμένη για να έχει ελληνικά (αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό καλώς , αν δεν ξέρεις θα σου έλεγα μην το κοιτάς καν)

 

 

τώρα για το Mi A1 όντως πρέπει να έχει διαφορετικές εκδόσεις (π.χ. ινδία / global και άλλες)

 

btw από που θα πας να το πάρεις ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αύριο θα πάω να πάρω το Mi A1 ή Mi 5X, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Πρέπει και σε αυτό να έχουμε το νου μας, όπως στα περισσότερα xiaomi, ή από τη μάνα του βγαίνει με τη Β20;

Πρέπει δηλαδή να κοιτάξουμε να είναι global, να έχει ένα συγκεκριμένο αριθμό μοντέλου και άλλα τέτοια ή όποιο και να πάρω θα είμαι μια χαρά;

 

Επίσης υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ Mi A1 και Mi 5X;

Υπάρχει λόγος να προτιμήσω το ένα έναντι του άλλου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Αδερφέ ακουσε με λίγο να τελειώνουμε. Υπάρχουν 2 κινητα. Το ενα το xiaomi mi 5x και το άλλο το xiaomi mi a1. Και τα δυο έχουν ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστκά αλλά το mi a1 περιέχει και την b20 μπάντα για 4g στην ελλάδα, το mi 5x δεν την έχει.

Τωρα όσον αφορά το λειτουργικό το mi 5x φοράει το mui 9 ενώ το mi a1 διαθέσει pure android. Το πρώτο έρχεται με δυο rom, μια κινεζικη και μια international που έχει όλες τις γλώσσες αλλα δεν σημαίνει πως εχει την b20 ενώ το δεύτερο έχει μονο μια rom που ειναι παγκόσμια.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

btw από που θα πας να το πάρεις;

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά.

Κι εδώ κουλουβάχατα δηλαδή.

Ένα κινητό της εταιρείας το οποίο μπορείς να το πάρεις, χωρίς να πρέπει πρωτίστως να κοιτάξεις 500 διαφορετικά πράγματα, υπάρχει;

Ήμαρτον δηλαδή. Πως έμπλεξα έτσι με τα Xiaomi;

Το μαγαζί είναι αυτό....

 

https://www.mymegastore.gr/product-category/kinita/?swoof=1&product_cat=kinita-xiaomi&orderby=price-desc

 

Δεν αναφέρει τίποτα για Global. Ελληνικό μενού λέει μόνο. Τώρα τι είναι αυτό, τρέχα γύρευε.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται περί ηλιθιων μάλλον... Δεν υπάρχει κινητό A1/5x. Είναι 2 διαφορετικά μοντέλα. Εξηγήθηκε επαρκώς πριν. Επίσης οι τιμές είναι αστείες.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά.

Κι εδώ κουλουβάχατα δηλαδή.

Ένα κινητό της εταιρείας το οποίο μπορείς να το πάρεις, χωρίς να πρέπει πρωτίστως να κοιτάξεις 500 διαφορετικά πράγματα, υπάρχει;

Ήμαρτον δηλαδή. Πως έμπλεξα έτσι με τα Xiaomi;

Το μαγαζί είναι αυτό....

 

https://www.mymegastore.gr/product-category/kinita/?swoof=1&product_cat=kinita-xiaomi&orderby=price-desc

 

Δεν αναφέρει τίποτα για Global. Ελληνικό μενού λέει μόνο. Τώρα τι είναι αυτό, τρέχα γύρευε.

 

τώρα σκέψου ότι μπλέκεις με μαγαζιά που δεν ξέρεις ποια εκδοχή έχουν πάρει κλπ

 

εκεί ρωτάς το μαγαζί στο τι εννοεί , τώρα όμως αλήθεια , καίγεσαι τόσο πολύ και θες να δώσεις 300 ε για συσκευή που μόλις βγήκε (α1);

γιατί π.χ. να μη πάρεις το redmi note 4x κι από το πλαίσιο μη σου πω που θα σου βγει πολύ φθηνότερα ;;;;;

βρίσκεις καμία λογική το να δώσεις 300+ και μάλιστα για συσκευή που δεν ξέρεις καν τι έχει ;

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες με τον δεικτη σαρ τι γίνεται?είναι όντως 1,7 head?γιατί σε σαιτ είδα ότι έχει τα ίδια με το 5Χ :X .

 

1,7 Sar??Που το είδες;;;;

Αν ισχύει,περάσανε και την Huawei....

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Απο το επίσημο site http://www.mi.com/en/certification/rfexposure/

Model MDG2 2.0 W/kg (over 10 g) SAR Limit

Head:1.75W/Kg Body:0.760W/Kg (Max distance 5 mm)

 

δυστυχώς τρομερά υψηλό sar....

Link to comment
Share on other sites

Απο το επίσημο site http://www.mi.com/en/certification/rfexposure/

Model MDG2 2.0 W/kg (over 10 g) SAR Limit

Head:1.75W/Kg Body:0.760W/Kg (Max distance 5 mm)

 

δυστυχώς τρομερά υψηλό sar....

 

Δεν είναι απλά υψηλό Sar,είναι υπερβολικά υψηλό...

Προσωπικά εγώ ούτε θα επιανα ένα κινητό με τέτοιες τιμές....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί θορυβείστε τόσο με το SAR; 2W δεν είναι το όριο; Κάτω από το όριο είναι το 1,7 συνεπώς. Δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται περί ηλιθιων μάλλον... Δεν υπάρχει κινητό A1/5x. Είναι 2 διαφορετικά μοντέλα. Εξηγήθηκε επαρκώς πριν. Επίσης οι τιμές είναι αστείες.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

μαλλον προκειται περι του 5χ με περασμενη τη ρομ του Α1

λογικα δεν θα εχει την Β20 αλλα παιρνεις δωρο φιτζε σπινερ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά το 1,75 σαρ είναι το μόνο που με προβληματίζει..έχουμε καμία άποψη πάνω σε αυτό?ως προς την σημασία,είναι αποδεκτό το νούμερο(είναι γνωστό ότι το όριο είναι 2 αλλά...) ή θα πήξουμε στην ακτινοβολία?
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από Gear στις 12 Σεπτεμβρίου. Ακόμη δεν έφυγε από HK. Εχει κάποιος εμπειρία με αυτούς. Μπορώ να ακυρώσω αν αργήσουν πάρα πολύ?
Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά το 1,75 σαρ είναι το μόνο που με προβληματίζει..έχουμε καμία άποψη πάνω σε αυτό?ως προς την σημασία,είναι αποδεκτό το νούμερο(είναι γνωστό ότι το όριο είναι 2 αλλά...) ή θα πήξουμε στην ακτινοβολία?

 

Έχει και λειτουργία τοστιέρας.

Παραπονιαρηδες

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το sar είναι μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα. Τα όρια που γράφουν οι εταιρίες τα φτάνουν όταν δυσκολεύονται να πιάσουν σήμα. Δλδ ένα κινητό με υψηλό sar θα έχει σήμα εκεί που ένα άλλο κινητό με χαμηλό sar δεν θα έχει.

Προσωπικά επιλέγω για αγορά πιο εύκολα κινητά που μπορεί να έχουν σήμα σε ένα τούνελ αν μείνω με το αμάξι πχ, από άλλα που ίσως να μην έχουν.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια για το sar γίνεται πολύ λόγος για το τίποτα πιστεύω εφοσον δεν είμαστε ειδικοί. Καταρχάς εχουν βγει κάποια όρια ασφαλειας για τον δείκτη sar. Αν δεν τα ξεπερνάει τι θέμα υπάρχει; ενταξει μπορεί πιο χαμηλός δεικτης να ειναι πιο ασφαλής συσκευή αλλα ποιός το ξέρει; εγω σου λέω οτι το sar πάντα δημιουργει πρόβλημα. και για το ηλεκτρινό τσιγάρρο λέγανε ποσο ασφαλές ειναι και τώρα τι λένε; αποψη μου ειναι πως η ΕΕ δεν θα δεχονταν να πωληθεί στην κοινότητα προιον επικίνδυνο για τον καταναλωτή και σαν νομικός το ξέρω καλα. επομένως πολύ φασαρία για το τίποτα. Αν ειναι έτσι παρτε όλοι handsfree ανεξαρτήτως δείχτη γιατι για εμένα όλα τα κινητα εκπέμπυν ακτινοβολία. τι λίγο τι λιγο περισσότερη ειναι επιβλαβής. ψηλους στ αχυρα δλδ

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

μαλλον προκειται περι του 5χ με περασμενη τη ρομ του Α1

λογικα δεν θα εχει την Β20 αλλα παιρνεις δωρο φιτζε σπινερ :lol:

Άρα όχι ηλιθιοι, αλλά απατεώνες.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από Gear στις 12 Σεπτεμβρίου. Ακόμη δεν έφυγε από HK. Εχει κάποιος εμπειρία με αυτούς. Μπορώ να ακυρώσω αν αργήσουν πάρα πολύ?

 

ελα ντε κι εγω εχω αυτη την απορια. Παιδια διαβασα οτι γενικα το gearbest αργει με παραγγελιες μπορει καποιος να ενημερωσει; Επισης ειναι αξιόπιστο; Εκανα την παραγγελια πληρωθηκαν τα προιοντα και δεν εχω καποια ενδειξη εδω και 3 μερες

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε κι εγω εχω αυτη την απορια. Παιδια διαβασα οτι γενικα το gearbest αργει με παραγγελιες μπορει καποιος να ενημερωσει; Επισης ειναι αξιόπιστο; Εκανα την παραγγελια πληρωθηκαν τα προιοντα και δεν εχω καποια ενδειξη εδω και 3 μερες

 

Εστειλα e-mail και περιμενω απαντηση. Τους εγραψα οτι αν δεν μπορουν να εκτελεσου την παραγγελια στις επομενες 8 μερες ,να μου πουν πως θα κανω ακυρωση. Περιμενουμε λοιπον:blink:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται η συσκευή υπάρχει σε 3 καταστήματα ήδη στο σκρουτζ με τιμή από 285€. Δεδομένου οτι μολις ήρθε ελλάδα, η τιμή νομίζω πως είναι καλή. Αν πέσει και κάτω απο τα 250 τις επόμενες εβδομάδες super
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

ελα ντε κι εγω εχω αυτη την απορια. Παιδια διαβασα οτι γενικα το gearbest αργει με παραγγελιες μπορει καποιος να ενημερωσει; Επισης ειναι αξιόπιστο; Εκανα την παραγγελια πληρωθηκαν τα προιοντα και δεν εχω καποια ενδειξη εδω και 3 μερες

 

Εστειλα e-mail και περιμενω απαντηση. Τους εγραψα οτι αν δεν μπορουν να εκτελεσου την παραγγελια στις επομενες 8 μερες ,να μου πουν πως θα κανω ακυρωση. Περιμενουμε λοιπον:blink:

 

εσείς οι βιαστικοί που παραγγέλνετε κι από gear το πότε κάνει dispatch (όχι ότι η ισχύει 100%) το κοιτάτε ή μπααα ;; :)

 

νααααα περιμένεεεετε :)

Link to comment
Share on other sites

εσείς οι βιαστικοί που παραγγέλνετε κι από gear το πότε κάνει dispatch (όχι ότι η ισχύει 100%) το κοιτάτε ή μπααα ;; :)

 

νααααα περιμένεεεετε :)

 

Την ημέρα που εκανα την παραγγελια ηταν και το dispatch προφανως καποια καθυστερηση, παντως τα ελεγχουμε δεν ειμαστε στοκοι

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα που εκανα την παραγγελια ηταν και το dispatch προφανως καποια καθυστερηση, παντως τα ελεγχουμε δεν ειμαστε στοκοι

 

δε σε είπα στόκο φυσικά αλλά αν προφανώς και το "τα ελέγχουμε" δεν είναι ενδεικτικό

πολλοί και δεν τα ελέγχουν , πολλοί δεν ξέρουν καν τι αγοράζουν , οπότε άστο καλύτερα

(παράδειγμα -> όλοι τρέχαν να πάρουν το Redmi Note 3 με Snapdragon Και ύστερα γεμίζανε μηνύματα σε φόρουμ του στυλ "με κορόιδεψαν, δεν γράφει πουθενά Pro , είναι άλλη συσκευή" κ.ο.κ.

 

επίσης τι έλεγχο έκανες γενικά όταν ρωτάς "είναι αξιόπιστο"; "πέρασαν 3 μέρες" , σου έλεγε το dispatch ημέρα ακριβώς ; ή είχε από τόσο έως τόσο ;

και γιατί να βιαστείς να πάρεις κάτι από μια σελίδα που δεν ξέρεις καν (εσύ) αν είναι αξιόπιστη ;

 

οπότε για να το ξαναδείς

 

ναααααααααααααα περιμένετε :)

Link to comment
Share on other sites

Πορτογαλια παντως στην ιδια τιμη με το Note 4 κυκλοφορησε, στα 249. Υπαρχει ετοιμοπαραδοτο στο ...rose gold.
I am never gonna work another day in my life the GODS told me to relax!
Link to comment
Share on other sites

δε σε είπα στόκο φυσικά αλλά αν προφανώς και το "τα ελέγχουμε" δεν είναι ενδεικτικό

πολλοί και δεν τα ελέγχουν , πολλοί δεν ξέρουν καν τι αγοράζουν , οπότε άστο καλύτερα

(παράδειγμα -> όλοι τρέχαν να πάρουν το Redmi Note 3 με Snapdragon Και ύστερα γεμίζανε μηνύματα σε φόρουμ του στυλ "με κορόιδεψαν, δεν γράφει πουθενά Pro , είναι άλλη συσκευή" κ.ο.κ.

 

επίσης τι έλεγχο έκανες γενικά όταν ρωτάς "είναι αξιόπιστο"; "πέρασαν 3 μέρες" , σου έλεγε το dispatch ημέρα ακριβώς ; ή είχε από τόσο έως τόσο ;

και γιατί να βιαστείς να πάρεις κάτι από μια σελίδα που δεν ξέρεις καν (εσύ) αν είναι αξιόπιστη ;

 

οπότε για να το ξαναδείς

 

ναααααααααααααα περιμένετε :)

 

Συμφωνω οτι καποιοι δεν θα το ελεγχουν. Τωρα με πασα επιφυλαξη νομιζω δεν ειχε ημερομηνια εως ταδε...Βιαζομαι διοτι εμεινα απο κιν και το χρειαζομαι, διαβασα γενικα για το gearbest καλες κριτικες τωρα αποψεις λαμβανω δεν χανω και κατι να εχω ολοκληρωμενη γνωμη. Οταν λες να το ξαναδω απο αποψη φερεγγυοτητας; η μηπως εκανα στις ημερομηνιες λαθος;ευτυχως πληρωσα με paypal

Edited by almond
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...