Jump to content

[Επίσημο] Nokia 8800


cicilianos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το 8800 οπως το αγορασα με την 3.60 επανω.

1)Εαν παω για αναβαθμιση απο οτι ειδα στην 4.17 που ειναι η latest θα δω καμια διαφορα η τσαμπα θα ταλαιπωρηθω?

2)Στο update θα χαθουν τα παντα πρεπει να εχω κανει backup γνωριζει κανεις?

3)Επειδη οπως ολοι εχω το γνωστο προβλημα με την διαρκεια της μπαταριας (BL-5X) ειδα οτι το sirroco edition

εχει την BP-6X .Ειναι καλυτερη σε αποδοση? Κανει για το 8800 το απλο?

 

Εχω μεινει λιγο πισω και λογω της μπαταριας δεν χρησιμοποιουσα το τηλεφωνο.Φυσικα το νοσταλγησα και ειπα να το βαλω παλι σε λειτουργια.

Συγνωμη αν σας κουρασα και θα εκτιμουσα οποιον απαντησει .

 

 

Ευχαριστω!!

 

1) Καθε αναβαθμιση λυνει υπαρχοντα προβληματα και προσθετει συνηθως καποια. Διαφορα ειχαμε απο την 3.28 που ειχε πολλα προβληματα. Στην 4.17 το μενου δειχνει πιο γρηγορο, το ΒΤ συνεργαζεται χωρις προβληματα αλλα γενικως λιγες μικροδιαφορες. Εγω ειχα καποιο προβληματακι με την 4.10 και την περασα την 4.17 !!

 

2) Ναι χανονται τα παντα (επαφες, θέματα, ηχοι κλησεων κλπ) . Κανε οπωσδηποτε backup με το Pc Suite.

 

3) Κανει σιγουρα 100% για το απλο 8800 η BP-6X. Για την αποδοση της μιας και την αγορασα 6 μερες δωσε μου ακομη 1 εβδομαδα και θα γραψω πως παει δεν το εχω ξεχασει. Σιγουρα, μου εφτιαξε ηδη το προβλημα με τις γραμμες (οπου στις 4 γραμμες με καλουσαν και εκλεινε με την παλιά) και σιγουρα δινει μεγαλυτερη αυτονομια. Απλα θελω καμια εβδομαδα για να την τεσταρω πιο σωστα. 45 € απο Νοκια Κανιγγος (Βερατζερου 8) την αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Καθε αναβαθμιση λυνει υπαρχοντα προβληματα και προσθετει συνηθως καποια. Διαφορα ειχαμε απο την 3.28 που ειχε πολλα προβληματα. Στην 4.17 το μενου δειχνει πιο γρηγορο, το ΒΤ συνεργαζεται χωρις προβληματα αλλα γενικως λιγες μικροδιαφορες. Εγω ειχα καποιο προβληματακι με την 4.10 και την περασα την 4.17 !!

 

2) Ναι χανονται τα παντα (επαφες, θέματα, ηχοι κλησεων κλπ) . Κανε οπωσδηποτε backup με το Pc Suite.

 

3) Κανει σιγουρα 100% για το απλο 8800 η BP-6X. Για την αποδοση της μιας και την αγορασα 6 μερες δωσε μου ακομη 1 εβδομαδα και θα γραψω πως παει δεν το εχω ξεχασει. Σιγουρα, μου εφτιαξε ηδη το προβλημα με τις γραμμες (οπου στις 4 γραμμες με καλουσαν και εκλεινε με την παλιά) και σιγουρα δινει μεγαλυτερη αυτονομια. Απλα θελω καμια εβδομαδα για να την τεσταρω πιο σωστα. 45 € απο Νοκια Κανιγγος (Βερατζερου 8) την αγορασα.

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.

Και μονο που λυνει το προβλημα με τις μπαρες θα την αγορασω γιατι με ειχε τρελανει να βλεπω 3 η 4 μπαρες και να σβηνει το τηλεφωνο ενω μιλαω και ενας λογος ηταν αυτος που το ειχα αντικαταστησει.

 

Δοκιμασα backup και ενω ξεκιναει μετα απο λιγο σταματαει και μενει εκει.Restart phone ξαναδοκιμαζω τα ιδια.Παιζει να ειναι bug του ΒΤ και να με βασανιζει:( Καμια ιδεα? γιατι βολευει το full backup πριν το update.

 

Να εισαι καλα και περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα της μπαταριας σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.

Και μονο που λυνει το προβλημα με τις μπαρες θα την αγορασω γιατι με ειχε τρελανει να βλεπω 3 η 4 μπαρες και να σβηνει το τηλεφωνο ενω μιλαω και ενας λογος ηταν αυτος που το ειχα αντικαταστησει.

Παω για backup και ευχομαι να κρατησει τα παντα μιας και δεν εχω ξανακανει full backup .

 

Να εισαι καλα και περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα της μπαταριας σου :)

 

Μπα, να το αντικαταστησω εγω με τιποτα, παρολο που με ταλαιπωρησε πολυ το θεμα μπαταρια εκανα υπομονή και βγηκε μια καπως πιο καλυτερη. 1 μερα το αφησα για service και ηδη οτι επιανα ητανε πλαστικο πραγμα που δεν ειχα συνηθισει. Οταν βγει νεο 8xxx series εννοω νεο μοντελλο και οχι αναβαθμισμενο (ελπιζω το 2008 να το χουμε και 3 χρονια) τοτε ναι θα το αλλαξω αφου και αποσβεση θα χει γινει και ικανο διαστημα για αλλαγη θα ναι.

 

Ναι αυτο με τις 4 μπαρες ητανε προβλημα το οποιο επειτα απο 2 πρωτες φορτισεις δειχνει οτι λυθηκε προς το παρων. Απλα περιμενω να περασουν 2 εβδομαδες να στρωσει η καινουργια μπαταρια για να πω τις αποδοσεις της παντως δειχνει καλυτερη αυτονομια.

 

Καλο backup ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπα, να το αντικαταστησω εγω με τιποτα, παρολο που με ταλαιπωρησε πολυ το θεμα μπαταρια εκανα υπομονή και βγηκε μια καπως πιο καλυτερη. 1 μερα το αφησα για service και ηδη οτι επιανα ητανε πλαστικο πραγμα που δεν ειχα συνηθισει. Οταν βγει νεο 8xxx series εννοω νεο μοντελλο και οχι αναβαθμισμενο (ελπιζω το 2008 να το χουμε και 3 χρονια) τοτε ναι θα το αλλαξω αφου και αποσβεση θα χει γινει και ικανο διαστημα για αλλαγη θα ναι.

Ναι αυτο με τις 4 μπαρες ητανε προβλημα το οποιο επειτα απο 2 πρωτες φορτισεις δειχνει οτι λυθηκε προς το παρων. Απλα περιμενω να περασουν 2 εβδομαδες να στρωσει η καινουργια μπαταρια για να πω τις αποδοσεις της παντως δειχνει καλυτερη αυτονομια.

 

Καλο backup ;)

 

quote for the truth:up:

Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

Μπα, να το αντικαταστησω εγω με τιποτα, παρολο που με ταλαιπωρησε πολυ το θεμα μπαταρια εκανα υπομονή και βγηκε μια καπως πιο καλυτερη. 1 μερα το αφησα για service και ηδη οτι επιανα ητανε πλαστικο πραγμα που δεν ειχα συνηθισει. Οταν βγει νεο 8xxx series εννοω νεο μοντελλο και οχι αναβαθμισμενο (ελπιζω το 2008 να το χουμε και 3 χρονια) τοτε ναι θα το αλλαξω αφου και αποσβεση θα χει γινει και ικανο διαστημα για αλλαγη θα ναι.

 

Ναι αυτο με τις 4 μπαρες ητανε προβλημα το οποιο επειτα απο 2 πρωτες φορτισεις δειχνει οτι λυθηκε προς το παρων. Απλα περιμενω να περασουν 2 εβδομαδες να στρωσει η καινουργια μπαταρια για να πω τις αποδοσεις της παντως δειχνει καλυτερη αυτονομια.

 

Καλο backup ;)

 

Το εκανα αναβαθμιση στο ενα και μοναδικο Nokia club της περιοχης μου και περασαν την 4.17. Δειχνει πιο γρηγορο το μενου και επιτελους εκοψε τις σπαστικες διακοπες που εκανε με το ΒΤ ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

Μπαταρια δυστηχως δεν ειχαν του sirroco αλλα αυριο μου ειπαν να παρω τηλεφωνο αν υπαρχει να μου την παραγγειλουν.

Θα περιμενω ομως τα δικα σου αποτελεσματα πριν την αγορασω γιατι 43Ε δεν τα εχω για πεταμα :D

Link to comment
Share on other sites

Χτές πήρα και εγώ την μπαταρία του Scirroco, την φόρτισα όλο το βράδυ και τώρα αναμένω να δώ πως θα πάει. Από Δευτέρα θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις. Ελπίζω πάντως να είναι καλύτερη από την ''1000αρα'' που πήρα από Αγγλία, η οποία κρατάει ελάχιστα παραπάνω από την 600αρα.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η 700αρα του Scirroco είναι ελάχιστα πιο παχειά (χωράει κανονικά πάντως στο 8800) από την 600αρα αλλά και από την υποτιθέμενη 1000αρα.

 

Edit: Την φόρτισα 8 ώρες την Πέμπτη το βράδυ και μου κράτησε 3μέρες με λίγο ομιλία (περίπου 30')!! Τόσο πολύ δεν κράταγε με τίποτα η 600αρα, ακόμα και όταν ήταν καινούργια. Το πιο βασικό όμως είναι ότι πλέον ο μετρητής μπαταρίας λειτουργεί σωστά και δεν κλέινει το τηλέφωνο ενώ μου δείχνε 5 γραμμές (κάτι που εκανε συνέχεια το τελευταίο 3μηνο)....χτές μίλησα στο τηλέφωνο με 1 γραμμή και δεν έκλεισε. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την 1η φόρτιση. Νεότερα σε 1-2 εβδομάδες, που θα έχει στρωθεί η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το 8800 αλλαθελω να βαλω τη μπαταρια απο το αιροκο. αξιζει και ποιο ειναι το κοστος; ευχαριστω

Η Μπαταρία του Scirocco αξίζει στο 8800...και το κόστος είναι €45.

Link to comment
Share on other sites

Με το update στο κινητο εχασα καποιο λογοτυπο που ειχα και ηταν κενο οποτε οταν το ενεργοποιουσα εξαφανιζοταν το Vodafone GR .

Επειδη δεν θυμαμαι ποτε και πως το ειχα φτιαξει εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορουμε με απλο γρηγορο τροπο να εξαφανισουμε το λογοτυπο του Provider?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως να είναι καλύτερη από την ''1000αρα'' που πήρα από Αγγλία, η οποία κρατάει ελάχιστα παραπάνω από την 600αρα.

 

 

http://www.elcell.co.uk/images/Battery/8800.jpg

 

ελπιζω να μην αναφερεσε σε αυτη και κλαψω και εγω ενα 10ευρακι ... :p

Link to comment
Share on other sites

exw ena prob me to 8800

to akoustiko kammia fora den kanei epafi k den borw na akousw opote prepei kapws as poume na "xtypisw"

me ta polla xtypimata i mavri plaka pou exei pisw xekollhse stin panw aristeri gwnia k proswrina evala mia stagona logo giati evriske k den anoige me efkolia to tilefwno

 

to paw stin nokia stin vouliagmenis k me pairnoun thl k mou lene oti einai kostos 130euros peripou, den thymamai, dioti leei to tilefwno exei anoixtei apo kapoion mi exousiodothmeno!! na shmeiwsw edw oti to agorasa apo TIM sfragismeno k imoun o monos katoxos tou kinitou

 

episis zitisa na ginei anavathmisi k mou lene oti yparxei kostos 13euros -den xerw gia poio logo afou einai akomi stin eggyish to kinito

 

k 3on tous lew gia tin battery oti otan einai stis 4grammes kleinei to kinito k mou apantane oti einai fysiologiki leitourgeia tou tilefwnou!xexexe

 

epeidh exw arketo kairo na diavasw to forum edw yparxei kaneis pou borei na me kathodigisei pws borw na kinithw apo edw k ebros??

 

efxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

Espoo, Finland - Inspired by nature, and one of its most beautiful elements, gold, Nokia today unveiled the Nokia 8800 Sirocco Gold - a bold and prestigious new style statement. Encased in a luxurious 18-carat gold plating, the precisely crafted Nokia 8800 Sirocco Gold combines timeless design with a contemporary flair, resulting in an exclusive display of personal style and elegance. The Nokia 8800 Sirocco Gold is now available in select markets, with an estimated retail price of EUR 1000, before taxes or subsidies.

 

"The Nokia 8800 Sirocco Gold is set to continue Nokia's strong legacy in exclusive and highly desirable style accessories," explains Heikki Norta, Senior Vice President, Mobile Phones, Nokia. "The Nokia 8800 Sirocco Gold remains true to the "form follows function" mantra of Nokia designers and engineers - a tradition built upon decades of experience in mobility."

 

Combining its heritage of highly desired communication devices with organic designs inspired by surfaces found in nature, the Nokia 8800 Sirocco Gold pays artful attention to the smallest details and selection of materials. A stunning achievement of craftsmanship, fine white gold accents enhance the 18-carat gold plating while the sapphire-coated, scratch-resistant glass display helps to ensure that the beauty of the Nokia 8800 Sirocco Gold endures.

 

Created with a dedication to perfection, the crafting of each Nokia 8800 Sirocco Gold draws from techniques mastered over hundreds of years by watchmakers and jewelers. A smooth sliding mechanism reveals a high-resolution camera (2 Megapixel) and the intuitive and ergonomic keypad. Further "inner beauty" highlights of the Nokia 8800 Sirocco Gold include a stunning color screen (up to 262K colors), and a wide array of messaging functionalities. The elegance of the Nokia 8800 Sirocco Gold is also complemented by a coordinating desk stand and color-matching Bluetooth headset.

 

The Sirocco wind - originating in the Sahara desert - serves as the inspiration to the design and naming of the Nokia 8800 Sirocco Gold. The harmonious blend of the strength and beauty of nature is the theme for the extire Nokia 8800 Sirocco line.

http://www.iyiz.com/photofile/nokia_diamond_2.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Γειά

Γνωρίζει κάποιος εάν το 8800 μείνει αφόρτιστο για διάστημα πάνω της εβδομάδας(χωρίς sim) θέλει ξανά ρύθμιση ημερομηνίας και ώρας;

Το πήγα στην Νόκια για αυτόν το λόγο και μου είπαν ότι έτσι κάνουν όλα τα 8800 διότι η μικρή μπαταρία που έχει στην πλακέτα δέν αντέχει παρα πάνω από κάποιες ώρες και ότι στο βιβλίο του κατασκευαστή το γράφει.Μέχρι τώρα στο θέμα της φόρτισης μπαταριών στην σελίδα 105 δεν γράφει κάτι τέτοιο.Με δουλεύουν;

εάν ξέρει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό η συμβαίνει και σε αυτόν να μου πεί.

thanks

Link to comment
Share on other sites

@esykas: Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν βγάλω την μπαταρία και το αφήσω πάνω από μια ώρα χωρίς μπαταρια, τότε χάνει τις ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας. Δεν έχω μετρήσει πότε τις χάνει (π.χ εάν αλλάξω μπαταρία μέσα σε 5 λεπτά είναι ΟΚ...αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλα χρονικά διαστήματα), πάντως σίγουρα δεν αντέχει πολύ ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακρίβώς είναι..

Μην περιμένεις να κρατάει 5 χρόνια με μια μικρή εσωτερική μπαταρία ρολογιού, αυτή συνήθως τροφοδοτείται απο την κύρια μπαταρία που αν βγεί απ τη συσκευη (η ειναι άδεια) κρατάει μερικές ώρες το πολύ.

Να χέρεσαι που κρατάει ώρες, οι άλλες κρατάνε λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εκείνο. Εκείνο είχε και windows mobile 2003. Και στις δυο περιπτώσεις όι μπαταρίες βρίσκονται για να μή χάνονται τα δεδομένα οταν αλλάζουμε sim κλπ.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1137510#post1137510

 

ισχύ το πρόβλημα ακόμη με την βάση η ήταν θέμα έκδοσης λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΓΟΝ.... Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.... μου ράγισε το τζαμάκι του 8800 και μου ξεκόλλησε κιόλας (είναι κολλημένο με ειδική κόλλα προφανώς, δηλαδή κι εγώ το ανακάλυψα τώρα που είχα αυτό το ατύχημα) !!!!!!!

Δεν πειράχτηκε ευτυχώς καθόλου η οθόνη, μήπως έχετε υπ'οψην σας κόστος και χρόνο αντικατάστασης (προφανώς στο ΝΟΚΙΑ Συγγρού ε ????)...

GH388-> GF788e-> GA628-> GD90-> 8210-> 6210-> 6510-> 3510i-> 8910-> V525-> 6230-> 8800-> 8600Luna-> 8800Arte-> 8800Carbon Arte-> iPhone 5...
Link to comment
Share on other sites

(προφανώς στο ΝΟΚΙΑ Συγγρού ε ????)...

 

Μην πας αδικα Συγγρου ,εχουν μεταφερθει Βουλιαγμενης .

NCS Αθήνας 1

Λ.Βουλιαγμένης 187 & Άρτης

16674 Γλυφάδα, Αθήνα

Τηλ : 2108918700

Fax : 2108918899

 

Υπαρχουν και τα νοκια shops

http://www.alphacopy.gr/default.asp?langid=1&pagecode=00.01

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

pedia geiasas pira to 8800 mallon blakia moy giati pedia blepo oute 5 ores den moy krataei i bataria kamia apo tis treis ti na kano re pedia pes mou san pio ebeiroi kai me anabathmisi ti ginetai boro na kano monos moy eyxaristo pedes
:lol: παντα προθυμος
Link to comment
Share on other sites

ντρεπομαι που ρωταω κατι τοσο χαζο αλλα μετα απο την αναβαθμιση χανω ολα τα δεδομενα οπως τηλεφωνα,φωτογραφιες κτλ;;
TRUST YOUR SOLE
Link to comment
Share on other sites

ντρεπομαι που ρωταω κατι τοσο χαζο αλλα μετα απο την αναβαθμιση χανω ολα τα δεδομενα οπως τηλεφωνα,φωτογραφιες κτλ;;

 

Τα πάντα στη μνήμη του τηλεφώνου, κατάλογο, φωτογραφίες, mp3 ήχους, εφαρμογές κλπ. Όλες τις ρυθμίσεις βέβαια, menu mms wap... Χάνονται κατά την αναβάθμιση

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...