Jump to content

ΑΕΙ-ΤΕΙ:Τέλος οι εισακτέοι με βαθμό κάτω απ'τη βάση


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Συμφωνειτε με τον "αποκλεισμο" οσων δεν πιανουν τη βαση?  

188 members have voted

  1. 1. Συμφωνειτε με τον "αποκλεισμο" οσων δεν πιανουν τη βαση?

    • Ναι,καιρος ηταν...
      130
    • Οχι,κι αυτοι εχουν δικαιωμα στις σπουδες...
      45
    • Μου ειναι αδιαφορο...
      13


Recommended Posts

Tελικα μηπως αυτο το "οριο φοιτησης" ειναι καλο & οχι κακο για τους φοιτητες?Και εξηγουμαι...οταν καποιος πχ. χρωσταει 2 μαθηματα απ'το ετος του & δεν μπορει να τα περασει,οι καθηγητες δε θα τον βοηθησουν αν δειχνει ενα στοιχειωδες εστω ενδιαφερον?Δεν θ'ασχοληθουν μαζι του περισσοτερο απ'οσο ενας καθηγητης που λεει "αστον να γινει αιωνιος"?Μηπως ετσι & ο ιδιος ο φοιτητης δεν θα επαναπαυθει & θα διαβασει περισσοτερο,ωστε να μπορεσει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις του παν/μιου?Απλες ερωτησεις κανω... :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tελικα μηπως αυτο το "οριο φοιτησης" ειναι καλο & οχι κακο για τους φοιτητες?Και εξηγουμαι...οταν καποιος πχ. χρωσταει 2 μαθηματα απ'το ετος του & δεν μπορει να τα περασει,οι καθηγητες δε θα τον βοηθησουν αν δειχνει ενα στοιχειωδες εστω ενδιαφερον?Δεν θ'ασχοληθουν μαζι του περισσοτερο απ'οσο ενας καθηγητης που λεει "αστον να γινει αιωνιος"?Μηπως ετσι & ο ιδιος ο φοιτητης δεν θα επαναπαυθει & θα διαβασει περισσοτερο,ωστε να μπορεσει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις του παν/μιου?Απλες ερωτησεις κανω... :)

 

Ενταξει δεν θα το πω και καλο γιατι οσο να'ναι ειναι λιγακι αγχωτικο! Πανω κατω τα λες σωστα, οσο για το αν θα ασχοληθουν μαζι του οι καθηγητες οπως παντα εξαρταται απο τον ανθρωπο αν και δεν νομιζω οτι θα ασχοληθει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

-Διάβασα από ένα παιδί ότι στα ξένα πανεπιστήμια ένας από τους λόγους που είναι δύσκολη η ύλη είναι επειδή είναι στα αγγλικά!Το συγκεκριμένο επιχείρημα ούτε καν πρέπει αν το αναφέρετε παιδιά γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ!Στο εξωτερικό πήγες...περίμενες να μιλάνε ελληνικά;Αν ήθελες ελληνικά θα σπούδαζες στην Ελλάδα!

 

-Διάβασα για ύλη 20 σελίδων!Εγώ μπορώ να σου δώσω πολλά περισσότερα παραδείγματα που λένε το αντίθετο!Εγώ ξέρω μάθημα που είναι περίπου 600 σελίδες ύλη και είναι από τα μεγάλα σε μέγεθος βιβλία και λέγεται ΑΝΑΤΟΜΙΑ!Δεν είμαι στην Ιατρική αλλά Γυμναστική Ακαδημία!Με απόλυτα ιατρικούς όρους έτσι;Και όχι γενικότητες!Έχω δει αντίστοιχα βιβλία ξένων πανεπιστημίων!Εκτός που είναι το 1/3 με 1/4 η ύλη,είναι και πιο πολύ πιο κατανοητό σαν μάθημα!Από όρους και τέτοια!Μπορώ να σου πω και άλλα πάμπολλα παραδείγματα για άλλες σχολές αλλά ακόμα και για την δική μου!Μην ξεχάσω και τον αριθμό των μαθημάτων!Έκεί να δείτε γέλιο!Αλλά όλα όσα λέω δεν ίσχύουν για όλα τα ξένα πανεπιστήμια!Υπάρχουν κάποια που είναι πάρα πολύ καλά και μάλιστα καλύτερα!Απλώς δεν είναι τόσα πολλά όσα λέτε!

 

-Για τα μεγάλα μυαλά που είπε κάποιος που είναι στην ΝΑΣΑ..........εσύ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί σπούδασαν Αμερική;Γελιέσαι φίλε μου!Όλοι τους σπούδασαν Ελλάδα και σε άλλες χώρες ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΝ ΑΜΕΡΙΚΗ!Εκεί μπορεί να τελείωσαν κανένα ΜΙΤ κι έτσι αλλά τις βάσεις μόνο από τα αμερικάνικα κολέγια και απλά πανεπιστήμια δεν την πήραν!

 

-Γενικώς θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα όσα λέει ο ibaxevan.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

-Διάβασα από ένα παιδί ότι στα ξένα πανεπιστήμια ένας από τους λόγους που είναι δύσκολη η ύλη είναι επειδή είναι στα αγγλικά!Το συγκεκριμένο επιχείρημα ούτε καν πρέπει αν το αναφέρετε παιδιά γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ!Στο εξωτερικό πήγες...περίμενες να μιλάνε ελληνικά;Αν ήθελες ελληνικά θα σπούδαζες στην Ελλάδα!

 

-Διάβασα για ύλη 20 σελίδων!Εγώ μπορώ να σου δώσω πολλά περισσότερα παραδείγματα που λένε το αντίθετο!Εγώ ξέρω μάθημα που είναι περίπου 600 σελίδες ύλη και είναι από τα μεγάλα σε μέγεθος βιβλία και λέγεται ΑΝΑΤΟΜΙΑ!Δεν είμαι στην Ιατρική αλλά Γυμναστική Ακαδημία!Με απόλυτα ιατρικούς όρους έτσι;Και όχι γενικότητες!Έχω δει αντίστοιχα βιβλία ξένων πανεπιστημίων!Εκτός που είναι το 1/3 με 1/4 η ύλη,είναι και πιο πολύ πιο κατανοητό σαν μάθημα!Από όρους και τέτοια!Μπορώ να σου πω και άλλα πάμπολλα παραδείγματα για άλλες σχολές αλλά ακόμα και για την δική μου!Μην ξεχάσω και τον αριθμό των μαθημάτων!Έκεί να δείτε γέλιο!Αλλά όλα όσα λέω δεν ίσχύουν για όλα τα ξένα πανεπιστήμια!Υπάρχουν κάποια που είναι πάρα πολύ καλά και μάλιστα καλύτερα!Απλώς δεν είναι τόσα πολλά όσα λέτε!

 

-Για τα μεγάλα μυαλά που είπε κάποιος που είναι στην ΝΑΣΑ..........εσύ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί σπούδασαν Αμερική;Γελιέσαι φίλε μου!Όλοι τους σπούδασαν Ελλάδα και σε άλλες χώρες ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΝ ΑΜΕΡΙΚΗ!Εκεί μπορεί να τελείωσαν κανένα ΜΙΤ κι έτσι αλλά τις βάσεις μόνο από τα αμερικάνικα κολέγια και απλά πανεπιστήμια δεν την πήραν!

Καταρχην μην εισαι τοσο απολυτος... :rolleyes:

 

Δεν παραπονεθηκε κανεις για τα βιβλια σε ξενη γλωσσα,απλα,οπως & να το κανουμε,ειναι πολυ πιο ευκολο για εναν Ελληνα να διαβαζει απ'τα ελληνικα βιβλια παρα απ'τα ξενα(ακομα κι αν ξερει απταιστα τη γλωσσα). ;)

 

Ανεφερα ενα παραδειγμα ατομων που παραπονιουνται επειδη τους βαζουν να μαθουν 20 σελιδες στ'αγγλικα...δεν ειπα οτι τα βιβλια των ελληνικων πν/μιων ειναι 20 σελιδες :!: Και μιας & εθιξες το θεμα,να σου πω πως δε σημαινει πως περισσοτερα μαθηματα=μεγαλυτερη δυσκολια,καθως μπορει 2-3 μαθηματα 300-400 σελιδων να ισοδυναμουν με ενα 1000 και πλεον... ;)

 

Οσο για το τελευταιο σχολιο περι...ελληνικης μορφωσης των...μυαλων της ΝΑΣΑ,τι να σου πω...σε λιγο θα μας πεις πως...παρακαλανε να ερθουν πισω στην Ελλαδα & οπου βρεθουν κι οπου σταθουν μιλανε με τα καλυτερα λογια για τα ελληνικα παν/μια,τα οποια ομως πολλοι ΔΕΝ γνωρισαν ποτε,καθως ή "απετυχαν"(συμφωνα με το αλανθαστο συστημα των πανελληνιων :rolleyes: ),ή πηγαν κατευθειαν εξω,ή γεννηθηκαν εκει κλπ...

 

Ας σοβαρευτουμε... :X

Link to comment
Share on other sites

ναι, ας σοβαρευτούμε και ας δεχτούμε την άποψη όσων υποτιμούν τα ελληνικά πανεπιστήμια επειδή δεν ήταν άξιοι να περάσουν εδώ και κατηγορούν το σύστημα των εξετάσεων,τους καθηγητές,τους φοιτητές,κτλ.εγώ δε μπορώ να καταλάβω ποιό το κόλλημα σας σχετικά με τα μαθήματα.στην ελλάδα το σύστημα είναι οτι υπάρχει μεταφορά μαθημάτων απο έτος σε έτος και πάλεψαν γενιές και γενιές φοιτητών για να το καταφέρουν αυτό.αν δεν σας αρέσει, πρόβλημα σας.όσο για τα πανεπιστήμια στην αγγλία- κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός οτι έχουν μετατραπεί σε επιχειρήσεις και πλέον πουλάνε πτυχία.γελοίο όποιος υποστηρίζει οτι το επίπεδο στην αγγλία είναι καλύτερο απο αυτό της ελλάδας για τον απλούστατο και μόνο λόγο οτι εκεί μαζεύονται άσχετοι φοιτητές απο όλο τον κόσμο που απέτυχαν στο εθνικό σύστημα αξιολόγησς για την είσοδο στα πανεπιστήμια και πήγαν αγγλία γιατί εκεί τους δέχτηκαν.χαρακτηριστικό παράδειγμα : ελλάδα,ιταλία,γαλλία,κτλ. προχωρόντας έχω πάμπολα παραδείγματα φοιτητών που τέλειωσαν στην αγγλία και εδώ με τα ζόρια τέλειωσαν το λύκειο.είναι τυχαίο οτι όσοι πηγαίνουν αγγλία ενα ποσοστό 90% τελειώνει, ενώ στην ελλάδα υπάρχουν φοιτητές που δεν τελειώνουν ποτέ σε τεράστια ποσοστά??καταλαβαίνω την τάση σας να μειώσετε το εθνικό μας σύστημα εκπαίδευσης λόγω του κόμπλεξ που σας δέρνει αλλά οτι και να κάνετε πάντα θα ξέρετε μέσα σας οτι εσείς είστε που αποτύχατε και αναγκαστήκατε να γίνετε μετανάστες για να σπουδάσετε επειδή σας απέρριψε το σύστημα αξιολόγησης της ίδιας της χ΄ψρας,αποκαλώντας σας ουσιαστικά άχρηστους και οτι δεν ταιριάζετε στο επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων.
Link to comment
Share on other sites

...Ανούσιες και προσβλητικές για την νοητική ικανότητα διάφορων ατόμων αερολογίες....

 

Δεν θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω. Ισχύει το παλιό ρητό του "Βούτα τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσεις για καλύτερα αποτελέσματα". - Εδώ ίσως να εννοεί το keyboard αντί της γλώσσας...Θεωρώ το post σου προσβολή για τόσα σκεπτόμενα άτομα που έχουν βοηθήσει αυτό το thread να εξελιχθεί σε εποικοδομητική κριτική για σύγχρονα θέματα Παιδείας.

 

Καλή σου νύχτα...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

τι να απαντήσεις ??στα αναπάντητα ή καταλαβαίνεις οτι έχω απόλυτο δίκιο??ο καθένας οτι κάνει μπορεί για να σωθεί σε αυτή τη ζωή.το έσχατο κατά την γνώμη μου είναι σπουδές στο εξωτερικό.και εδώ μιλάνε τα γεγονότα.δεν λέω αοριστολογίες ούτε τα βγάζω απο το μυαλό μου.γιατί να εξισώνομαι εγώ που τέλειωσα ελληνικό πανεπιστήμιο με εσένα που δεν ξέρεις τι σου γίνεται??και στο κάτω κάτω, μην γυρίσεις πίσω.εκεί που τέλειωσες κάτσε και κάνε οτι θές.
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω οτι σε ολα τα Βρετανικα ΑΕΙ υπαρχει οριο φοιτησης.Δεν μπορεις να εισαι αιωνιος φοιτητης.Σε αυτο που ειμαι εγω εχει οριο φοιτητης τα 5 χρονια.Για να πας απο το ενα ετος σε αλλο πρεπει να περασεις ολα τα μαθηματα του ετους.Για να βοηθηθουν οι φοιτητες μπορουν να γινουν επιπλεον ωρες.Απλα θελω να πω οτι ειδικα για τα Αγγλικα ΑΕΙ η τα παραρτηματα τους υπαρχουν κανονισμοι και χρονικος περιορισμος και φυσικα δεν μπορεις να χρωστας μαθηματα.Στην καλυτερη των περιπτωσεων αναλογα με το Πανεπιστημιο μεχρι 2 μαθηματα μπορεις να κουβαλησεις απο τα 8.Βεβαια οσο πιο καλο ειναι ενα ΑΕΙ τοτε η πρεπει να περασεις ολα η να κουβαλησεις μεχρι 1 που πρεπει να το περασεις το επομενο ετος.

Δεν ειναι ολα φλου.

Σημασια εχει να ειναι καποιος στην σχολη που θελει και με τα μετρα του υπουργειου ανοιγει ο δρομος για αυξηση φοιτητων σε ιδιωτικες σχολες και σε φοιτητες εξωτερικου.

Αυτο το παρουσιαζεις για καλο? :worry: Γιατι και στην Ελλαδα θα ψηφιστει,αν δεν εχει γινει ηδη, το ανωτατο οριο στα 6 χρονια.Θεωρητικα ισχυει κατι τετοιο και τωρα αφου μετα το 6 ετος δεν σου χωρηγειται πασο και δεν εχεις δικαιωμα να τρως και να μενεις σε εστια και καταργηση και αλλων δικαιωματων...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το παρουσιαζεις για καλο? :worry: Γιατι και στην Ελλαδα θα ψηφιστει,αν δεν εχει γινει ηδη, το ανωτατο οριο στα 6 χρονια.Θεωρητικα ισχυει κατι τετοιο και τωρα αφου μετα το 6 ετος δεν σου χωρηγειται πασο και δεν εχεις δικαιωμα να τρως και να μενεις σε εστια και καταργηση και αλλων δικαιωματων...

 

Καλο απο την αποψη οτι στρωνεσαι απο την αρχη και δεν εχει παιξε-γελασε. Κακο απο την αποψη οτι δεν θα περασουν οι νεοτεροι καλη φοιτητικη ζωη :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το παρουσιαζεις για καλο? :worry: Γιατι και στην Ελλαδα θα ψηφιστει,αν δεν εχει γινει ηδη, το ανωτατο οριο στα 6 χρονια.Θεωρητικα ισχυει κατι τετοιο και τωρα αφου μετα το 6 ετος δεν σου χωρηγειται πασο και δεν εχεις δικαιωμα να τρως και να μενεις σε εστια και καταργηση και αλλων δικαιωματων...

Με το πάσο, εστία κλπ. ίσχυε ανέκαθεν αυτό. Όχι δεν πρόκειται να περάσει αυτό με τα 6 χρόνια γιατί θα γίνει πανικός άμα περάσει κάτι τέτοιο.

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να αλλάξει η νοοτροπία ορισμένων (αν όχι όλων) των καθηγητών να κόβουν αβέρτα φοιτητές και γραπτά που είναι προβιβάσιμα. Η ευκολία με την οποία κόβουν είναι πρωτοφανής.

 

Τουλάχιστον στη σχολή μου δεν σου χαρίζονται με τίποτα. Ας μην κόβουν με το παραμικρό και ευχαρίστως τότε να μπει ανώτατο όριο φοίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Με το πάσο, εστία κλπ. ίσχυε ανέκαθεν αυτό. Όχι δεν πρόκειται να περάσει αυτό με τα 6 χρόνια γιατί θα γίνει πανικός άμα περάσει κάτι τέτοιο.

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να αλλάξει η νοοτροπία ορισμένων (αν όχι όλων) των καθηγητών να κόβουν αβέρτα φοιτητές και γραπτά που είναι προβιβάσιμα. Η ευκολία με την οποία κόβουν είναι πρωτοφανής.

 

Τουλάχιστον στη σχολή μου δεν σου χαρίζονται με τίποτα. Ας μην κόβουν με το παραμικρό και ευχαρίστως τότε να μπει ανώτατο όριο φοίτησης.

Διστυχως θα το προωθησουν φιλε μου και αρχισε ηδη να γινεται χαμος...

 

Και σιγα να μην αλλαξουν νοοτροπια οι καθηγητες.Οσο ειναι μονιμοι αδιαφορουν.Εγω εχω δει στο ΤΕΙ μου συνεργασιμους μονο τους συμβασιουχους καθηγητες...

 

offtopic:Τι γκαντεμια ειναι αυτη που μας δερνει ρε φιλε?...(για τον Αρη μιλαω σημερα...)offtopic τελος.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Διστυχως θα το προωθησουν φιλε μου και αρχισε ηδη να γινεται χαμος...

 

Και σιγα να μην αλλαξουν νοοτροπια οι καθηγητες.Οσο ειναι μονιμοι αδιαφορουν.Εγω εχω δει στο ΤΕΙ μου συνεργασιμους μονο τους συμβασιουχους καθηγητες...

 

offtopic:Τι γκαντεμια ειναι αυτη που μας δερνει ρε φιλε?...(για τον Αρη μιλαω σημερα...)offtopic τελος.

Δεν πρόκειται να περάσει στα επόμενα 10 χρόνια φίλε. Αποκλείεται. Δε γίνεται. Πρέπει να αλλάξουν πολλά σου είπα για να γίνει αυτό και το σύστημα μας δεν είναι έτοιμο να υποδεχτεί τέτοιες δομικές αλλαγές.

 

Υ.Γ. offtopic. Φίλε ο Θεός άλλους έπλασε και άλλους έκλασε. :p Είμαστε γκαντέμηδες. :O

Link to comment
Share on other sites

Dimitris79:

-Δεν θα έλεγα ότι είμαι τόσο απόλυτος όταν αυτά που λέω είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ!άλλο το ένα άλλο το άλλο!Το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ για σένα!

 

-Μπορεί να μην παραπονέθηκες και όντως είναι πιο δύσκολο να μάθεις να διαβάζεις σε μια ξένη γλώσσα αλλά ΕΣΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕΣ γιατί δεν κατάφερες να πετύχεις τον στόχο σου εδώ!Άρα σε αυτό δεν μπορείς να πεις κάτι παραπάνω γιατί είναι επιλογή σου!

 

-Μου φαίνεται δεν καταλαβαίνεις τι γράφω!Μίλησα και για τεράστια ύλη(που μπορεί και για κάποιες σχολές τόσες πολλές γνώσεις να είναι ανούσιες για το συγκεκριμένο πράγμα που σπουδάζουν) αλλά και για δυσκολία!

 

-Μου φαίνεται φίλε μου ότι εσύ δεν ξέρεις τι παίζεται!Πρώτα από όλα είπα ότι όσοι Έλληνες είναι στην ΝΑΣΑ είναι από Ελληνικά πανεπιστήμια και κάποια άλλα εκτός Αμερικής!Διάβαζε λίγο καλύτερα τι γράφω! :)

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα του τρομερού επιπέδου μόρφωσης των Αμερικανών στα σχολεία....όταν εμείς μαθαίνουμε εξισώσεις στο γυμνάσιο αυτοί το κάνουν στο τέλος του αντίστοιχου λυκείου τους!Αν πάμε τώρα σε αυτά που κάνουμε στο λύκειο......αυτοί τα κάνουν πολύ πιο μετά στα πανεπιστήμιά τους!!!Αυτό και μόνο τα λέει όλα!Και να σου πω και ένα παράδειγμα θεωρητικό καθαρά......από θέμα φιλολογικών εκτός από τα νεοελληνικά μαθαίνουμε και αρχαία και λατινικά!Αλλά αν θες βγάλε τα λατινικά γιατί είναι και ανάλογα την κατεύθυνση που θες!Έτσι πάμε μόνο στα βασικά!Ακόμα και στην Ιστορία έχουμε μεγαλύτερη δυσκολία σε σχέση με τους Αμερικάνους!Θες να σου πω και άλλα για να καταλάβεις ότι έχουμε μεγαλύτερο επίπεδο στα σχολεία από τους Αμερικάνους;Κάτι ακόμα...δες από τι εθνικότητες είναι η πλειοψηφία αυτών που φοιτούν στο ΜΙΤ και σε αντίστοιχα (εκτός από Έλληνες).Αυτά δεν ισχύουν μόνο για την Αμερική αλλά και για αρκετές χώρες!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να περάσει στα επόμενα 10 χρόνια φίλε. Αποκλείεται. Δε γίνεται. Πρέπει να αλλάξουν πολλά σου είπα για να γίνει αυτό και το σύστημα μας δεν είναι έτοιμο να υποδεχτεί τέτοιες δομικές αλλαγές.

 

Υ.Γ. offtopic. Φίλε ο Θεός άλλους έπλασε και άλλους έκλασε. :p Είμαστε γκαντέμηδες. :O

Πες το αυτο στη κυβερνηση που θα το προωθησει αμεσα και δεν θα μας ρωτησει κιολας.Ειναι μεσα στα πλαισια των μεταρρυθμισεων στην εκπαιδευση :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Dimitris79:

-Δεν θα έλεγα ότι είμαι τόσο απόλυτος όταν αυτά που λέω είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ!άλλο το ένα άλλο το άλλο!Το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ για σένα!

 

-Μπορεί να μην παραπονέθηκες και όντως είναι πιο δύσκολο να μάθεις να διαβάζεις σε μια ξένη γλώσσα αλλά ΕΣΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΕΣ γιατί δεν κατάφερες να πετύχεις τον στόχο σου εδώ!Άρα σε αυτό δεν μπορείς να πεις κάτι παραπάνω γιατί είναι επιλογή σου!

 

-Μου φαίνεται δεν καταλαβαίνεις τι γράφω!Μίλησα και για τεράστια ύλη(που μπορεί και για κάποιες σχολές τόσες πολλές γνώσεις να είναι ανούσιες για το συγκεκριμένο πράγμα που σπουδάζουν) αλλά και για δυσκολία!

 

-Μου φαίνεται φίλε μου ότι εσύ δεν ξέρεις τι παίζεται!Πρώτα από όλα είπα ότι όσοι Έλληνες είναι στην ΝΑΣΑ είναι από Ελληνικά πανεπιστήμια και κάποια άλλα εκτός Αμερικής!Διάβαζε λίγο καλύτερα τι γράφω! :)

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα του τρομερού επιπέδου μόρφωσης των Αμερικανών στα σχολεία....όταν εμείς μαθαίνουμε εξισώσεις στο γυμνάσιο αυτοί το κάνουν στο τέλος του αντίστοιχου λυκείου τους!Αν πάμε τώρα σε αυτά που κάνουμε στο λύκειο......αυτοί τα κάνουν πολύ πιο μετά στα πανεπιστήμιά τους!!!Αυτό και μόνο τα λέει όλα!Και να σου πω και ένα παράδειγμα θεωρητικό καθαρά......από θέμα φιλολογικών εκτός από τα νεοελληνικά μαθαίνουμε και αρχαία και λατινικά!Αλλά αν θες βγάλε τα λατινικά γιατί είναι και ανάλογα την κατεύθυνση που θες!Έτσι πάμε μόνο στα βασικά!Ακόμα και στην Ιστορία έχουμε μεγαλύτερη δυσκολία σε σχέση με τους Αμερικάνους!Θες να σου πω και άλλα για να καταλάβεις ότι έχουμε μεγαλύτερο επίπεδο στα σχολεία από τους Αμερικάνους;Κάτι ακόμα...δες από τι εθνικότητες είναι η πλειοψηφία αυτών που φοιτούν στο ΜΙΤ και σε αντίστοιχα (εκτός από Έλληνες).Αυτά δεν ισχύουν μόνο για την Αμερική αλλά και για αρκετές χώρες!

 

mporei na ksekinane sto panepistimio tis eksisoseis opos les alla se 3o etos kanoun kai mathainoun pragmata poy den mporeis na fantasteis kan.

 

den ksero apo pou brikes ta stoixeia kai ta dedomena pou les alla ego toulaxiston exo kai ta 2 prota mou ksaderfia ameriki opos kai ton kollito mou ekei kai mou ta lene. tora esi pou ta brikes auta pou les ti na po ;)

am i an alien or just crazy?????? :p

:alien: :tease:

Link to comment
Share on other sites

-Διάβασα από ένα παιδί ότι στα ξένα πανεπιστήμια ένας από τους λόγους που είναι δύσκολη η ύλη είναι επειδή είναι στα αγγλικά!Το συγκεκριμένο επιχείρημα ούτε καν πρέπει αν το αναφέρετε παιδιά γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ!Στο εξωτερικό πήγες...περίμενες να μιλάνε ελληνικά;Αν ήθελες ελληνικά θα σπούδαζες στην Ελλάδα!

 

-Διάβασα για ύλη 20 σελίδων!Εγώ μπορώ να σου δώσω πολλά περισσότερα παραδείγματα που λένε το αντίθετο!Εγώ ξέρω μάθημα που είναι περίπου 600 σελίδες ύλη και είναι από τα μεγάλα σε μέγεθος βιβλία και λέγεται ΑΝΑΤΟΜΙΑ!Δεν είμαι στην Ιατρική αλλά Γυμναστική Ακαδημία!Με απόλυτα ιατρικούς όρους έτσι;Και όχι γενικότητες!Έχω δει αντίστοιχα βιβλία ξένων πανεπιστημίων!Εκτός που είναι το 1/3 με 1/4 η ύλη,είναι και πιο πολύ πιο κατανοητό σαν μάθημα!Από όρους και τέτοια!Μπορώ να σου πω και άλλα πάμπολλα παραδείγματα για άλλες σχολές αλλά ακόμα και για την δική μου!Μην ξεχάσω και τον αριθμό των μαθημάτων!Έκεί να δείτε γέλιο!Αλλά όλα όσα λέω δεν ίσχύουν για όλα τα ξένα πανεπιστήμια!Υπάρχουν κάποια που είναι πάρα πολύ καλά και μάλιστα καλύτερα!Απλώς δεν είναι τόσα πολλά όσα λέτε!

 

-Για τα μεγάλα μυαλά που είπε κάποιος που είναι στην ΝΑΣΑ..........εσύ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί σπούδασαν Αμερική;Γελιέσαι φίλε μου!Όλοι τους σπούδασαν Ελλάδα και σε άλλες χώρες ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΝ ΑΜΕΡΙΚΗ!Εκεί μπορεί να τελείωσαν κανένα ΜΙΤ κι έτσι αλλά τις βάσεις μόνο από τα αμερικάνικα κολέγια και απλά πανεπιστήμια δεν την πήραν!

 

-Γενικώς θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα όσα λέει ο ibaxevan.

 

oso gia tin apolitotita poy milas na sou toniso na diabaseis parapano post mou giati opos anafero emena mou ta lene ta ksaderfia mou kai o kollitos mou kai den akouo fimes i na ta bgazo apo to mialo mou.

 

oso afora tora tin sxoli sou kai tin eidikotita sou, ekei den mporo na apantiso mias kai pote den asxolithika me auti tin sxoli oute sto elaxisto kai to mono atomo poy iksera poy teliose gimnastiki akadimia stin komotini einai ena paidi pou pigainame mazi sto gimnastirio to 2003 kai apla mou elege oti ginotan o kakos o xamos ekei mesa kai apla thimamai polli entona oti ithele na teleiosei giati polli apla eixe dei tosa polla pou eixe sixathei to olo periballon.

 

ps einai tixaio pou oi pio gkomenares gimnastries kataligoun akoma prin teleiosoun me autokinita arketa lefta se trapezikous logariasmous, spitia kai meta to paizoun oi fotomontela i ithopoioi????

am i an alien or just crazy?????? :p

:alien: :tease:

Link to comment
Share on other sites

τι να απαντήσεις ??στα αναπάντητα ή καταλαβαίνεις οτι έχω απόλυτο δίκιο??ο καθένας οτι κάνει μπορεί για να σωθεί σε αυτή τη ζωή.το έσχατο κατά την γνώμη μου είναι σπουδές στο εξωτερικό.και εδώ μιλάνε τα γεγονότα.δεν λέω αοριστολογίες ούτε τα βγάζω απο το μυαλό μου.γιατί να εξισώνομαι εγώ που τέλειωσα ελληνικό πανεπιστήμιο με εσένα που δεν ξέρεις τι σου γίνεται??και στο κάτω κάτω, μην γυρίσεις πίσω.εκεί που τέλειωσες κάτσε και κάνε οτι θές.

 

o dialogos kai i logiki se olo to megaliotis. kai meta lene oti sta panepistimia ftiaxneis kai xaraktira kai mathaineis na sizitas kai na blepeis kai tis 2 opsis tou nomismatos.

 

kala edo gelane polli para polli :lol: :lol: :lol: :lol:

 

tora gia to an ksero ti mou ginetai poy les ego otan eixa sto metaptixiako mou kathigites epixeirimaties apo agglia kai italia i agglia kai mou mathainan pos douleuoun ta crm erp mrp k.a. kai pigaina kai stis epixeiriseis tous na do apo konta tin praktiki xrisimotita tous sigoura den mathaina tipota kai ksereis esi i o kathe esi polli parapano pragmata apo emena pou isos auta na ta exeis mono oneireuti.

am i an alien or just crazy?????? :p

:alien: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Για το όριο φοίτησης είμαι υπέρ, διότι έτσι θα πάψει η ασυδοσία των καθηγητών που κόβουν αβέρτα, καθώς και η νοοτροπία των φοιτητών "ασ' το για Σεπτέμβρη/του χρόνου κλπ."

 

Για την εισδοχή σε ξένα πανεπιστήμια, κυρίως σε αυτά της Αγγλίας: Έχετε υποψιν τις εξετάσεις GCE A(Advanced) Level. Στην Κύπρο, για να πας σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας απευθείας (χωρίς φοίτηση σε τοπικό κολλέγιο) ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ, από τα καλά πανεπιστήμια τουλάχιστον, επιτυχίες σε 3-4 μαθήματα, και το επίπεδο είναι ανώτερο των πανελληνίων. Ενδεικτικά να αναφέρω οτι για τα μαθηματικά, υπήρχαν θέματα τα οποία στην Ελλάδα οι συμφοιτητές μου τα είδαν για πρώτη φορά στο πανεπιστήμιο, ενώ είναι στην εξεταστέα ύλη του GCE A Level in Pure Mathematics. Το ίδιο ισχύει για φυσική και χημεία. Βέβαια δεν είμαι σε θέση να ξέρω με ποία κριτήρια γίνονται δεκτοι για φοίτηση σε Αγγλικά πανεπιστήμια από Ελλάδα

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα του τρομερού επιπέδου μόρφωσης των Αμερικανών στα σχολεία....όταν εμείς μαθαίνουμε εξισώσεις στο γυμνάσιο αυτοί το κάνουν στο τέλος του αντίστοιχου λυκείου τους!Αν πάμε τώρα σε αυτά που κάνουμε στο λύκειο......αυτοί τα κάνουν πολύ πιο μετά στα πανεπιστήμιά τους!!!Αυτό και μόνο τα λέει όλα!Και να σου πω και ένα παράδειγμα θεωρητικό καθαρά......από θέμα φιλολογικών εκτός από τα νεοελληνικά μαθαίνουμε και αρχαία και λατινικά!Αλλά αν θες βγάλε τα λατινικά γιατί είναι και ανάλογα την κατεύθυνση που θες!Έτσι πάμε μόνο στα βασικά!Ακόμα και στην Ιστορία έχουμε μεγαλύτερη δυσκολία σε σχέση με τους Αμερικάνους!Θες να σου πω και άλλα για να καταλάβεις ότι έχουμε μεγαλύτερο επίπεδο στα σχολεία από τους Αμερικάνους;Κάτι ακόμα...δες από τι εθνικότητες είναι η πλειοψηφία αυτών που φοιτούν στο ΜΙΤ και σε αντίστοιχα (εκτός από Έλληνες).Αυτά δεν ισχύουν μόνο για την Αμερική αλλά και για αρκετές χώρες!

Κι εσυ που τα ξερεις αυτα? :confused: Anyway,αλλο το σχολικο & αλλο το παν/κο επιπεδο καθε χωρας...γιατι μη μου πειτε πως σε πολλες ελληνικες σχολες σου διδασκουν πολυ περισσοτερα απ'αυτα που μαθαινεις μεχρι τριτη λυκειου... :rolleyes: επισης στο εξωτερικο(τουλαχιστον στην ιταλια,που ξερω απο πρωτο χερι)εχουν πολυ περισσοτερα εργαστηρια,"πρακτικα" μαθηματα που συμβαδιζουν με τις γνωσεις που πρεπει να εχει ο φοιτητης & δεν περιοριζονται στη θεωρητικη υλη μονο...με λιγα λογια,ειναι πολυ πιο εκσυγχρονισμενα τα πραγματα... ;) παραδειγμα?Εμας στη φαρμακευτικη μας κανουν καθε μηνα-διμηνο σεμιναρια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σεμιναρια σχετικα με την ανακαλυψη νεων φαρμακων,νεων τεχνολογιων κλπ.

 

Για τον...σεριφη της Αγριας Δυσης δεν χρειαζονται σχολια...το ban τα λεει ολα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω να πω οτι το δικαιωμα για σπουδες ανηκει σε ολους.Αλλοι μπαινουν στα δημοσια ελληνικα πανεπιστημια,αλλοι στα ιδιωτικα πανεπιστημια και αλλοι πανε εξω.

Δηλαδη τι λετε?

Να χαρισει αυτος που σπουδαζει σε ιδιωτικο εδω η αυτος που τελιωσε εξω την θεση του σε καποιον μονο και μονο επειδη τελιωσε ελληνικο πανεπιστημιο?

Ε οχι δεν συμφωνω.

Δεν σημαινει οτι μπαινω καπου=πιανω τον ταυρο απο τα κερατα και δεν με κουνα κανενας και ειμαι αυτος που θα προηγηθει..

Καποιοι εχουν κολλημα με οσους πληρωνοντας χρηματα ειτε για εξω ειτε για διδακτρα σε ιδιωτικα πανεπιστημια τελιωνουν ενα πτυχιο.Ε οχι ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει αυτο το φαινομενο οσο συνεχιζονται οι πειραματισμοι στην παιδεια.

Και ναι πρεπει καποιος να πει στους καθηγητες των Ελληνικων ΑΕΙ οτι δεν μπορει να κοβεις επειδη ετσι γουσταρεις.στην τελικη ποιος νομιζεις οτι εισαι?

Στα Αγγλικα ΑΕΙ ελεγχονται τα γραπτα και απο εξωτερικο διορθωτη και δεν μπορεις να κανεις οτι θελεις.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικώς καλύτερη οργάνωση και υποδομή, φίλε Tomorrow. Και θα συμφωνήσω οτι η ασυδοσία των καθηγητών είναι από τα μελανότερα σημεία των ελληνικών ΑΕΙ

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικώς καλύτερη οργάνωση και υποδομή, φίλε Tomorrow

Για Αγγλια δεν νομιζω.Σε σχεση με ιδιωτικα πανεπιστημια μπορει.Ομως δεν μπορεις να αγνοεις τους χιλιαδες πτυχιουχους και να λες να κανουν στην ακρη για να παρουν ολες τις θεσεις οι αποφοιτοι των Ελληνικων ΑΕΙ.Η αγορα θα μας κρινει ολους.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κρίνεσαι εκ του αποτελέσματος (αγορά εργασίας) και όχι από το πανεπιστήμιο που φοίτησες ή το βαθμό του πτυχίου το ενστερνίζομαι και το έχω αναφέρει. Όσον αφορά οργάνωση, πιστεύω οτι τα ξένα πανεπιστήμια (αγγλικά, αμερικάνικα, γαλλικα, γερμανικά) υπερέχουν σαφώς των ελληνικών. Να δώσω ένα παράδειγμα: Δίνεις μάθημα και ο καθηγητής σε κόβει. Εσύ πιστεύεις οτι άδικα κόπηκες, δεν τα βρίσκεις μαζι του, και ζητάς επαναδιόρθωση, και, όλως παραδόξως, μόνο ο συγκεκριμένος καθηγητής είναι ο ειδήμων στο αντικείμενο. Σε πόσα χρονια είπαμε οτι θα πάρεις πτυχίο? :p Σε ποσα? :lol: :mad:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Το Πανεπιστημιο και ο βαθμος πτυχιου παιζουν ρολο φυσικα για να καταταγεις σε μια θεση.Αλλα μετα αφου πιασεις την θεση μπορει να ανεβεις η και να κατεβεις.

Ναι δυστυχως ορισμενοι καθηγητες στα Ελληνικα ΑΕΙ θελουν να κοψουν γιατι να μην βγαινουν και καλα ανεργοι.Ομως δεν συμφνωνω γιατι στοχος ενος φοιτητη ειναι να παρει το πτυχιο του και οχι ποσοι θα βγουν.Οι καλυτεροι απλα θα παρουν μεγαλυτερους βαθμους.Η οτι σε αλλους μετραει μια εργασια και σε αλλους δεν λογιζεται καθολου.Και τα γραπτα καλυπτονται στα Βρετανικα ΑΕΙ η τα παραρτηματα τους και υπαρχει και δευτερος διορθωτης.Επισης μπορεις να ζητησεις ξανααξιολογηση του γραπτου εν εχεις σοβαρους λογους για να αμφισβητεις τον βαθμο που πηρες.

Φυσικα ολοι ελεγχονται.Δεν ειναι οτι εγω ειμαι ο καθηγητης οτι θελω σου δινω και δεν λογοδοτω πουθενα.

Εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι τους καθηγητες των Ελληνικων ΑΕΙ γιατι πιστευω οτι θα θελουν να κοψουν ακομα και αν ηταν ελευθερη η εισοδος για οποιοδηποτε τμημα γιατι απλα ειναι προκαταλειμενοι με οσουσ δεν πηγαν καλα στις πανελληνιες.

Το ραβε ξηλωμα στο συστημα ειναι το κατι αλλο.Μεχρι και απο το ιδιο κομμα υπηρχαν διαφορετικες αποψεις.Τι να πει κανεις.Αντι να υπαρχει συνεναιση και συνθεση των κομματων εχουμε αποφασεις του στυλ αποφασιζουμε και διαταζουμε χωρις να ρωταμε κανεναν.Και δεν ειχαν πει προεκλογικα για οτι δεν θα μπαινεις αν δεν εχεις την βαση.Ειναι εξαπατηση του ελληνικου λαου.Θα μου πεις εκεινοι δεν εχουν προβλημα γιατι δεν ζουν τα προβληματα της νεολαιας το αγχος των φοιτητων και οτι ο ελληνας γονιος θελει το παιδι του να σπουδαζει καπου.Και τωρα ανοιγουν οι ανισοτητες γιατι ενω η ακριβεια ειναι ηδη μεγαλη πως θα διαθεσει ο γονιος τα λεφτα που θα απαιτουνται η και να δουλευει ο νεος ποσα λεφτα θα παιρνει?ψιχουλα και τα λεφτα ειδικα με την σημερινη ακριβεια φευγουν ευκολα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Επανασχεδιασμός της παιδείας ίσως (from scratch, που λένε και οι αγγλοσάξωνες)? Η μήπως αιθεροβατώ διοτι η υπάρχουσα κατάσταση βολεύει πολλους.....

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...