Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν πήγα από κεί τελικά και του είπα αν είναι ναστρώσει τις φυσσαλίδες.. πάει στην αρχή στο μπροστινό παράθυρο, δέ φεύγαν, λέει αυτη θα την αλλάξουμε, πάει στο πίσω μετά που μαζί με το μπροστα είχε και αυτο πρόβλημα και λέει θα δούμε, πάει μετα και από τα άλλα παράθυρα κι είχε κι άλλες, προσπαθούσε προσπαθούσε, άρχισε να μου λέει ότι θα φύγουν με τον καιρο και τέτοια και ξαφνικά εκει που ματαια προσπαθουσε να φυγουν μου λεει, φέρ'το μέσα να στις βγάλω... Εντάξει μου τις έβγαλε κράτησε μόνο 20€ για τον κόπο και μου έδωσε πίσω τα χρήματα!!
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και βαλε llumar ή 3Μ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και βαλε llumar ή 3Μ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο !!!

3M ήθελα να βάλω ήταν κανένα 40άρι πιο ακριβές αλλά με είχε επιβεβαιώσει ότι πληρώνω καθαρά τη μάρκα και τη διαφήμιση, και ότι θα ήταν το ίδιο καλές και οι madico αλλά πραγματικά μπορεί να ήταν, αλλά να φταίει η απειρία του τεχνίτη..

 

Ψιλοκλαίω τα 20€ όχι τίποτα άλλο αλλά γιατί δέν άξιζεούτε κάν τόσα, δικό του ήταν το λάθος αλλά τί να κάνω:D

Link to comment
Share on other sites

3M ήθελα να βάλω ήταν κανένα 40άρι πιο ακριβές αλλά με είχε επιβεβαιώσει ότι πληρώνω καθαρά τη μάρκα και τη διαφήμιση, και ότι θα ήταν το ίδιο καλές και οι madico αλλά πραγματικά μπορεί να ήταν, αλλά να φταίει η απειρία του τεχνίτη..

 

Ψιλοκλαίω τα 20€ όχι τίποτα άλλο αλλά γιατί δέν άξιζεούτε κάν τόσα, δικό του ήταν το λάθος αλλά τί να κάνω:D

 

Άν κουβέντες του αέρα θεωρείται το ότι μου το έχει πεί άτομο που γνωρίζω πολύ καλά και δουλεύει σε μαγαζί με αντιηλιακές μεμβράνες ότι οι 3Μ είναι μόνο όνομα και τίποτα παραπάνω, άν κουβέντες του αέρα θεωρείται ότι ο ξαδερφός μου έβαλε 3Μ σε seat leon 2008 και στα πισω τζαμακια μετα από λίγες μέρες έκανε φουσκάλες,άν κουβέντα του αέρα ή απλά το έχω ακούσει θεωρείται το ότι έχω δεί αμάξια από φίλους με 3Μ και Hanita τα βαλαν την ιδια περίοδο και αν δείτε τις 3Μ είναι κάθετες γραμμές και γρατσουνιές στα παράθυρα και οι Ηαnitα είναι σαν καινούριες,άν το ότι ενημερώνομαι με αυτοκινητιστικά νέα συνεχώς και έχω διαβάσει αμέτρητα περιοδικά σχετικά και μ'αυτό το θέμα εντάξει τότε τί να πώ είναι λόγια του αέρα.. Μάλλον πρέπει να τις δοκιμάσω όλες στο δικό μου αμάξι για να έχω αποδεικτικά στοιχεία...

Άλλη φορά ότι στοιχείο έχω θα το βάζω με σκάνερ σε γραπτή δήλωση και με σφραγίδα επικυρωμένο από τα ΚΕΠ... Άν είναι έτσι να μη μπαίνει κανένας στο φόρουμ να κάνει σχόλια ούτε να λέει αυτά που γνωρίζει...

 

Aλλα μας ελεγες πριν 2 μηνες για την 3Μ.Επισης αφου εχεις γνωστο που δουλευει σε τετοιο μαγαζι γιατι δεν πας σ αυτον???Η μηπως ειναι αυτος ο οποιος σου ελεγε οτι η 3Μ ειναι μονο ονομα και τιποτα αλλο???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H 3M είναι είναι υπερτιμημένες και πανάκριβες.

Εγώ έβαλα τις Johnson στην Θεσσαλονίκη και είμαι κατευχαριστημένος.

 

Νekrosouvlaki αν έχεις χρόνο και δεν βαριέσαι να ανέβεις Θεσσαλονίκη για μεμβράνες, έχω να σου συστήσω κορυφαίο μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Aλλα μας ελεγες πριν 2 μηνες για την 3Μ.Επισης αφου εχεις γνωστο που δουλευει σε τετοιο μαγαζι γιατι δεν πας σ αυτον???Η μηπως ειναι αυτος ο οποιος σου ελεγε οτι η 3Μ ειναι μονο ονομα και τιποτα αλλο???

 

zyp3r με το ειρωνικό υφάκι, έχεις απόλυτο δίκαιο και ακόμη το ίδιο πιστεύω για τις 3Μ, και δέν είπα ότι είναι μάπα, απλά είπα ότι δέν έχουν τίποτα παραπάνω από τις άλλες μπορουν να πάθουν και αυτές ζημιά ή να κάνουν φυσσαλίδες, δέν είναι αθάνατες, στην ουσία είναι πιό διαφημισμένες!! Άν ήταν πιό φθηνές δέ θα έλεγα τίποτα γι'αυτές..

Αυτός ο γνωστός μου που έλεγα δέν το έχει εδώ το μαγαζί αλλά σε άλλη πόλη είναι αδερφός μιας φίλης, δέν ήθελα να πάω αλλού μακρια γιατί οτιδήποτε προκύψει ήθελα να έχω εύκολη και γρήγορη πρόσβαση..

Mα γι'αυτό δέν έβαλα 3Μ τελικά, η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να βάλω και 3Μ αλλά ήταν και η διαφορά στην τιμή!! Αν είχαν ίδια τιμή ναι θα έβαζα γιατί λένε πολλοί ότι τους βγήκαν καλές, όπως έχει τύχει να ακούσω και το αντίθετο, όπως και για όλες έχω ακούσει καλά και άσχημα (και το ότι τα έχω ακούσει δέν είναι λόγια του αέρα)

Tελικά συμπέρανα ότι δέ παίζει ρόλο η μάρκα αλλά όπως φαίνεται παίζει ρόλο ο τεχνίτης που θα τις περάσει...

Α και ακόμη ισχύει ότι το seat leon του κξεδερφού μου έκανε πίσω φουσκάλες κι άς έχει 3Μ.... Αυτός που τις πέρασε ήταν ΄΄οτι να ναι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα τιποτα ειρωνικα,ερωτησεις εκανα πανω σε αυτα που ελεγες γιατι μου φανηκαν περιεργα(δεν σε παρεξηγω παντως απ το γραπτο λογο δεν μπορεις να καταλαβεις ισως γι αυτο θεωρησες οτι σε ειρωνευομαι).Οι 3Μ και Liumar σαφως ειναι ποιο ακριβες γιατι αποδεδειγμενα ειναι οι καλυτερες,οσοι μειναν δυσαρεστημενοι ηταν επειδη δεν εγινε σωστη δουλεια.Παντως αφου εχεις γνωστο πηγαινε ακομη και σε αλλη πολη εφοσον ξερεις οτι θα σου κανει καλη δουλεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο αμάξι μου ειχα opel vectra περάσει αντιηλιακες 3M με είχαν πρηξει ολοι οτι ειναι οι καλυτερες, δε λεω μπορει να ειναι, και τα παραθυρα καναν αρκετες φουσκαλες και ειδα ρε σεις μια bmw τις ειχαμε περασει ίδια μέρα σε κεινο το μαγαζι και εβαλε και αυτος τις ιδιες 3Μ και εστρωσαν τελεια κοντεψα να παθω εγκεφαλικο. εμενα τις ειχε περασει ο ενας μεμβρανας και την bmw ο αλλος ηταν συναιτεροι μαζι στο μαγαζι.

Ε νταξει ρολο παιζει ποιος θα τις περασει και πως τον δικο μου τον εβλεπα βιαζοταν.

δεν εκανα ομως τιποτα τις αφησα ετσι.

Και προς το nekrosouvlaki κατι

οι φουσκαλες δε φευγουν μετα απο καιρο, ο αερας που μενει μεσα απο την αρχη δε φευγει. ..καλα εκανε και στις εβγαλε μετα απο καιρο θα φαινοταν χαλια,ουτε τα 20 επρεπε να κρατησει δεν κανουν πειραματα σε καινουρια αμαξια που δεν ξερουν τον τροπο και εχουμε και το ιδιο απ'οτι βλεπω:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πάντως στο δικό μου πήρα μεμβράνη LLumar και τις πέρασα μόνος μου. Και το αποτέλεσμα τέλειο φυσικά!:cool: Δεν έχουν το παραμικρό!:cool: Πιστεύω ότι το αμάξι σου δεν θα το προσέξει κανείς όσο εσύ...!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω κάπου στα 60-70€, δέ είναι απόλυτη βέβαια η τιμή. Ας μας πεί και το παιδί που τις πέρασε μόνος του και ξέρει.. φανταστείτε πόσα καθαρά βγάζει ο τεχνίτης:X
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο όσο ξέρω το 20άρικο που σου πήρε ο μάστορας ,είναι το κόστος του για τα υλικά.Τα υπόλοιπα ειναι κέρδος επι του υλικού και αμοιβή εργασίας.
Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει κανεις διαφανη μεμβρανη (οχι φιμε)?αν ναι αισθητικα πως ειναι το αποτελεσμα?

κανει δουλεια προστατευει απο ηλιο?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

δε ζοριστικες λιγο? :p

ποσο κανουν οι μεμβρανες?

 

Δεν μπορώ να πω ότι με ζόρισε ιδιαίτερα, βέβαια, ήταν η δεύτερη φορά που περνούσα μεμβράνες οπότε ήξερα τι έπρεπε να προσέξω!

Οι μεμβράνες μου κόστισαν 32€.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου φαίνεται δύσκολο, είναι το σωστό κόψιμο.

Με φαλτσέτα τις κόβεις τις μεμβράνες;

 

Ναι, με φαλτσέτα! Δεν είναι δύσκολο πάντως, απλά θέλει σταθερό χέρι!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!! Είχα πάει για ΚΤΕΟ στην Auteco και πάνω σε συζήτηση με έναν υπεύθυνο με ενημέρωσε υπεύθυνα οτι παίζει νέος κανονισμός από 1 Οκτωβρίου 2008.

 

Με αυτόν τον νόμο όλοι οι εγκαταστάτες είναι υποχρεωμένοι να τοποθετούν ένα αυτοκόλλητο 3cm Χ 3cm όπου θα αναγράφονται το όνομα του εργοστασίου, ο τύπος της μεμβράνης, ο αριθμός έγκρισης από την χώρα ΕΕ, το όνομα και τηλέφωνο του εγκαταστάτη. Μαζι με το αυτοκόλλητο θα πρέπει να δίνουν και βεβαίωση με το ίδιο αυτοκόλλητο πάνω.

 

Όσους έχουν τοποθετήσει μεμβράνες στο παρελθόν είναι υποχρεωμένοι να εφοδιαστούν τα αυτοκόλλητα και τις καινούργιες Βεβαιώσεις απο τους εγκαταστάτες που ειναι υποχρεωμένοι να τις δώσουν!

 

Οι βεβαιώσεις ισχύουν για ΚΤΕΟ και αστυνομία.

 

Όπως έγραψα και πριν απο κατι σελίδες, αν τις περάσετε μόνοι σας και σας σταματήσουν τοτε σίγουρα θα τρωτε προστιμο σε καθε απλο έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πριν απο κατι σελίδες, αν τις περάσετε μόνοι σας και σας σταματήσουν τοτε σίγουρα θα τρωτε προστιμο σε καθε απλο έλεγχο!

 

Όταν μπαίνουμε στην διαδικασία να κάνουμε κάτι, τότε το κάνουμε και σωστά!:cool: Στις μεμβράνες έβαλα σε όλα τα τζάμια τα αυτοκολλητάκια που ορίζει ο νόμος, όπως επίσης πήρα και την βεβαίωση. Παρόλα αυτά τα θεωρώ περιττά, καθώς όσες φορές με έχουν σταματήσει σε κάποιο μπλόκο, ποτέ δεν μου έχουν αναφέρει κάτι...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνουμε στην διαδικασία να κάνουμε κάτι, τότε το κάνουμε και σωστά!:cool: Στις μεμβράνες έβαλα σε όλα τα τζάμια τα αυτοκολλητάκια που ορίζει ο νόμος, όπως επίσης πήρα και την βεβαίωση. Παρόλα αυτά τα θεωρώ περιττά, καθώς όσες φορές με έχουν σταματήσει σε κάποιο μπλόκο, ποτέ δεν μου έχουν αναφέρει κάτι...

 

 

Θα συμφωνησω με τον φιλο. Προσοχη και τηρηση των διαδικασιων και δεν θα υπαρξει προβλημα:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνουμε στην διαδικασία να κάνουμε κάτι, τότε το κάνουμε και σωστά!:cool: Στις μεμβράνες έβαλα σε όλα τα τζάμια τα αυτοκολλητάκια που ορίζει ο νόμος, όπως επίσης πήρα και την βεβαίωση. Παρόλα αυτά τα θεωρώ περιττά, καθώς όσες φορές με έχουν σταματήσει σε κάποιο μπλόκο, ποτέ δεν μου έχουν αναφέρει κάτι...

 

Νομιζω ο νομος οριζει μονο στα μπροστινα τζαμια που υπαρχουν και περιορισμοι. Στα πισω βαζεις οτι θελεις οποτε δεν εχει νοημα το αυτοκολλητο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο νομος οριζει μονο στα μπροστινα τζαμια που υπαρχουν και περιορισμοι. Στα πισω βαζεις οτι θελεις οποτε δεν εχει νοημα το αυτοκολλητο.

 

 

Στο αρθρο 4 του νομου περι μεβρανων το λεει ξεκαθαρα.

 

http://www.et.gr/view_publication/2008/2/1069/svg/4?form.submitted=True

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα κι εγω τις 3Μ crystalline 70 αλλα παρατητησα 1 -2 πολυ μικρες φουσκιτσες στα πισω πλαινα παραθυρα (στην πανω πλευρα) ,-μπορει να εχει και αλλου αλλα εχει γεμισει σκονη το αυτοκινητο και δεν μπορω να το ελεγξω - τι κανω??....περιμενω 2-3 μερες??η αυριο παω να το κοιταξει??

 

πς σε μια τετοια περιπτωση οπου υπαρχουνε φουσκαλες τι γινεται??μπορει να τις αφαιρεσει ο μαστορας η χρειαζεται επανατοποθετηση???

 

πς 2 οι φουσκαλες δεν ειναι στην μεση του τζαμιου ειναι λιγα χιλιοστα απο την ακρη στο πανω μερος της μεμβρανης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...