Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

P20

αυτόματο

το περίμενα καλύτερο είναι η αλήθεια.. πολυ επιθετικό noise reduction

 

r

 

οντως...αφου πηρες το p20, κανε την υπερβαση και παρε το pro ρε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιάννη πραγματικά πολύ καλές οι φωτογραφίες απο το 5... έβγαζες μια φωτο και τελος ή πολλες; Αντρέα(antretng) αλλαξες κάποια ρύθμιση στο 5τ;;

 

Bokeh oneplus 5t με μια λήψη

https://farm1.staticflickr.com/785/39382985170_ee893e8fbf_z.jpg' alt='39382985170_ee893e8fbf_z.jpg'>Bokeh by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πραγματικά πολύ καλές οι φωτογραφίες απο το 5... έβγαζες μια φωτο και τελος ή πολλες; Αντρέα(antretng) αλλαξες κάποια ρύθμιση στο 5τ;;

 

Bokeh oneplus 5t με μια λήψη

https://farm1.staticflickr.com/785/39382985170_ee893e8fbf_z.jpg' alt='39382985170_ee893e8fbf_z.jpg'>Bokeh by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

 

Ευχαριστω πολυ!Μια φιλε μου μπαμ και κατω!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πραγματικά πολύ καλές οι φωτογραφίες απο το 5... έβγαζες μια φωτο και τελος ή πολλες; Αντρέα(antretng) αλλαξες κάποια ρύθμιση στο 5τ;;

 

Bokeh oneplus 5t με μια λήψη

[mg]https://farm1.staticflickr.com/785/39382985170_ee893e8fbf_z.jpg' alt='39382985170_ee893e8fbf_z.jpg'>Bokeh by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

 

Σπύρο σε σχέση με την πρώτη πρώτη που χα βγάλει απο το μπαλκόνι, έχω περάσει κάποια updates που μου δωσε ο Γιαννης. Έχει σαφέστατη βελτίωση. Για να ειμαι σίγουρος οτι ειναι δίκαιο το συγκριτικό, τράβηξα μπόλικες με το Op5t και ανέβασα τελικά την πιο sharp σε κάθε περίπτωση.

 

Βέβαια αν τα κανεις download θα δεις οτι και πάλι έχει πιο επιθετικό noise reduction από mi note 3 και χανει σε λεπτομέρεια. Όσο πέφτει ο φωτισμός και ανεβαίνει το iso, τοσο ανοίγει και η ψαλίδα μεταξύ τους. Είναι αυτό που έγραψα και το μεσημέρι. Μέχρι iso 3200 (φωτισμένο) ειναι οκ. Αλλά σε πιο σκοτάδι χάνει (πχ στα τελευταία 2 σετ η διαφορά ειναι μεγάλη).

 

Όσον αφορά αυτή που ανέβασες, ένα σαλάκι μου έτρεξε μπορώ να πω :D

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Mate pro 10.

Στην 1η φώτο τα στοιχεία της φώτο και στην δεύτερη η φώτο. Νυχτερινή σε κλειστό χώρο δίχως περιβάλλοντα φωτισμό.

 

Στιγμιότυπο 2018-04-02, 21.34.03

 

IMG_20180401_214709

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

 

Λες και βλέπω το αγαπημένο μου 950 xl με καλύτερο wb!!!

Προσωπικά μου αρέσουν τα έντονα χρωματα,δίνουν μια ζωντάνια στις φωτογραφίες και κάνουν ακόμα και την ποιο απλή

λήψη εντυπωσιακή.

Κακα τα ψέματα,το mi 5s τραβά ακριβός αυτο που βλέπεις και αυτο εχει σαν αποτέλεσμα οταν δεις τις φωτογραφίες στο pc να

δειχνουν φλατ. Σε άλλα τηλεφωνα ειναι πολυ μπλε ο ουρανός οπως το p20 και το 950 xl και σε άλλα ειναι σχεδόν μοβ,οπως το oneplus 5.

Με κανει να αναρωτιέμαι για το τι θέλουμε τελικά απο τα τηλεφωνα μας....

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη λεπτομέρεια έπιασε στο πρόσωπο! Με στοκ εφαρμογή ή με την gcam?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Με gCam. Σε αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει σημαντική διαφορά. Βρίσκω πιο βολική την gCam. Είναι πιο άμεση και φέρνει το αντικείμενο λίγο πιο κοντά σαν ένα ελαφρό ζουμ.

Λειτουργεί πραγματικά λες και έχει γραφτεί για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οντως...αφου πηρες το p20, κανε την υπερβαση και παρε το pro ρε

 

δεν με πείραξε που ειναι κατώτερο του pro, αλλά που δεν βλέπω καμιά ουσιαστική διαφορά με το honor 9 που είχα

 

Λες και βλέπω το αγαπημένο μου 950 xl με καλύτερο wb!!!

Προσωπικά μου αρέσουν τα έντονα χρωματα,δίνουν μια ζωντάνια στις φωτογραφίες και κάνουν ακόμα και την ποιο απλή

λήψη εντυπωσιακή.

 

χαχαχα να κι ενας σύμμαχος:D

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Λες και βλέπω το αγαπημένο μου 950 xl με καλύτερο wb!!!

Προσωπικά μου αρέσουν τα έντονα χρωματα,δίνουν μια ζωντάνια στις φωτογραφίες και κάνουν ακόμα και την ποιο απλή

λήψη εντυπωσιακή.

Κακα τα ψέματα,το mi 5s τραβά ακριβός αυτο που βλέπεις και αυτο εχει σαν αποτέλεσμα οταν δεις τις φωτογραφίες στο pc να

δειχνουν φλατ. Σε άλλα τηλεφωνα ειναι πολυ μπλε ο ουρανός οπως το p20 και το 950 xl και σε άλλα ειναι σχεδόν μοβ,οπως το oneplus 5.

Με κανει να αναρωτιέμαι για το τι θέλουμε τελικά απο τα τηλεφωνα μας....

Το θέμα είναι μια φλατ φωτογραφία μπορείς να την φτιάξεις όπως θέλεις. Το αντίθετο είναι πιο δύσκολο.

Και καλά όταν αυτές οι επεμβάσεις αφορούν landscape photography, αν όμως γίνεται όταν υπάρχουν πρόσωπα στο πλάνο, χαλάει πολύ το πράγμα.

Προσωπικά το profile που χρησιμοποιώ στις κάμερες μου είναι +1 sharpening και +1 contrast. Δεν θέλω παραπάνω επεμβασεις.

 

Τώρα για το Ρ20 νομίζω είναι νωρίς ακόμα. Κάθε κάμερα χρειάζεται λίγο χρόνο να μάθεις πως και πού αποδίδει καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα να κι ενας σύμμαχος:D

 

Πραγματικά σκεφτομαι να ξανα πάρω το 950 xl να δούμε λιγάκι ουρανό! (για τρίτη φορά.) Δεν ξερω αν θα αντέξω βέβαια το

κράξιμο απο τους υπόλοιπους :lol:

Κάτσε να δούμε σε τι τιμή θα παίξει το mix 2s...

Link to comment
Share on other sites

Με gCam. Σε αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει σημαντική διαφορά. Βρίσκω πιο βολική την gCam. Είναι πιο άμεση και φέρνει το αντικείμενο λίγο πιο κοντά σαν ένα ελαφρό ζουμ.

Λειτουργεί πραγματικά λες και έχει γραφτεί για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κωστα η στοκ στα προσωπα ειναι καλυτερη απο Hdr+...Πιο φυσικη

Link to comment
Share on other sites

Κωστα η στοκ στα προσωπα ειναι καλυτερη απο Hdr+...Πιο φυσικη
Νομίζω πως ναι. Μπορεί να δίνει λίγο θόρυβο αλλά είναι πιο φυσικές. Θα τραβάω και με τις δύο για να βρω τα όρια της.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, σε έκθεση φωτογραφίας.

 

41189816471_820494a76c_c.jpg

HTC U11 by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/100s, ISO236

 

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κωστα τι φωτογραφιαρα ειναι αυτη!φοβερη αναλυση..

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ας μη πνιγομαστε σε μια κουταλιά νερό και ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. Τα κινητά είναι σχεδιασμένα για να αρέσουν στους πολλούς και όχι για τους ψείρες σαν εμάς. Τα φανταχτερά χρώματα είναι που αρέσουν οπότε αυτά θα έχουμε κατά βάση. Από κει και πέρα υπάρχει σχεδόν σε όλα τα κινητά ή ωραιότατη ρύθμιση για να ρίξεις τον κορεσμό οπότε θα είσαι οκ. Και για όλους όσοι μιλάνε για εκτυπώσεις η φωτογραφίες που θα μείνουν, υπάρχουν τα raw, τα manual και lightroom για να κάνεις σωστή δουλειά. Γιατί πλέον εδώ μέσα αν βγάλει κάποιος με manual είναι σαν να μη μετράει καθόλου! Σε jpeg δεν τραβάς ούτε στη μηχανή σου συνήθως.

 

Βασίλη δώσε δείγματα για να χαρούμε! Διαβάζω κ για το νέο νοκια και περιμένουμε να δούμε καινοτομίες. Δοκίμασε και handheld πόσα σεκ μπορείς να βγάλεις και κάνε πειράματα για να δούμε τι κάνει εν τέλει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ας μη πνιγομαστε σε μια κουταλιά νερό και ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. Τα κινητά είναι σχεδιασμένα για να αρέσουν στους πολλούς και όχι για τους ψείρες σαν εμάς. Τα φανταχτερά χρώματα είναι που αρέσουν οπότε αυτά θα έχουμε κατά βάση. Από κει και πέρα υπάρχει σχεδόν σε όλα τα κινητά ή ωραιότατη ρύθμιση για να ρίξεις τον κορεσμό οπότε θα είσαι οκ. Και για όλους όσοι μιλάνε για εκτυπώσεις η φωτογραφίες που θα μείνουν, υπάρχουν τα raw, τα manual και lightroom για να κάνεις σωστή δουλειά. Γιατί πλέον εδώ μέσα αν βγάλει κάποιος με manual είναι σαν να μη μετράει καθόλου! Σε jpeg δεν τραβάς ούτε στη μηχανή σου συνήθως.

 

Βασίλη δώσε δείγματα για να χαρούμε! Διαβάζω κ για το νέο νοκια και περιμένουμε να δούμε καινοτομίες. Δοκίμασε και handheld πόσα σεκ μπορείς να βγάλεις και κάνε πειράματα για να δούμε τι κάνει εν τέλει η συσκευή.

 

Αλεξ καλημερα. Μιας και μιλας για τους πολλους ομως, θα ελεγα οτι η χρηση raw/lightroom Κλπ δεν τους αφορα. Προσωπικα ουτε εγω εχω ορεξη να ξοδευω χρονο σε pc για επεξεργασια. Ειδικα οταν θελω να πιανω καθημερινες οικογενειακες στιγμες ή σε καμια βολτα/εκδρομη 5 τοπια κλπ.

Θεωρω οτι οι πολλοι θελουν ενα καλο αποτελεσμα με την 1η και τελος. Οποτε το βρισκω λογικο να ασχολουμαστε με τετοιες φωτο και οχι με επεξεργασμενες κλπ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τι φωτογραφιαρα ειναι αυτη!φοβερη αναλυση..

Πράγματι αρκετά καλή. Εκτός ακραίων συνθηκών που ούτε η FF dslr μου θα τα κατάφερνε, τραβάει ωραία πορτραιτα.

 

Σε ακραίες συνθήκες διαπιστώνω ότι σε manual μπορείς με λίγη προσπάθεια να πάρεις καλό αποτέλεσμα. Εκεί δεν σε σώζει η GCam ούτε οι software παρεμβάσεις των περισσότερων φετινών συσκευών.

Με καλό OIS και manual 1/4 μπορείς να πάρεις σχετικά καλά πορτραιτα σε στημένα άτομα εννοείται. Η τεχνική είναι απλή. Χρειάζεται να τραβήξουμε 3-4 συνεχόμενα frames ώστε να πιάσουμε το άτομο σε πλήρη ακινησία, σ ένα από αυτά.

Για φωτό νυχτερινών τοπίων, δρόμων κλπ οι περισσότερες κάμερες δίνουν καλά αποτελέσματα γιατί εκεί τις παίρνει για παρεμβάσεις εξαλείψεις θορύβου.

Προσωπικά δεν ενθουσιάζομαι καθόλου με τα όσα βλέπω στο P20 pro κλπ. Ενώ έκαναν βήματα προς την σωστή κατεύθυνση με την αύξηση του μεγέθους του αισθητήρα, οι υπερβολικές παρεμβάσεις που δεν είναι σωστές τις περισσότερες φορές κάνουν το αποτέλεσμα μέτριο φωτογραφικά.

Μάλλον οι πολλοί βλέπουν το θέμα φωτογραφία με διαφορετικό μάτι, όποτε οι περισσότεροι κατασκευαστές κοιτούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

41203096441_36669e0b24_c.jpgP_20180401_104054_SRES by σπυρος τσαγγαρακης, on Flickr 39392722720_dec8b14244_c.jpgP_20180401_104146_p by σπυρος τσαγγαρακης, on Flickr καλημέρα.δειγματα από το ασους των 69 ευρω της γυναικας μου.ετσι για να μην βλέπουμε μονο καλα εργαλεία.η πρωτη εχει μια λειτουργια στο μενου της φωτογραφικης που γραφει υπεραναλυση.την εβάλα για δοκιμη.edit.τωρα τις βλεπω στο pc και προσεξα ότι η πρωτη με την λειτουργια της υπεραναλυσης στο κεντρο εχει βγει θαμπη.δεν εκανα σωστο focus;μηπως η λειτουργια αυτή θελει περισσοτερη ωρα να κρατησω ακινητο το κινητο;δεν ξερω θα το εχω υποψην την άλλη φορα. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ καλημερα. Μιας και μιλας για τους πολλους ομως, θα ελεγα οτι η χρηση raw/lightroom Κλπ δεν τους αφορα. Προσωπικα ουτε εγω εχω ορεξη να ξοδευω χρονο σε pc για επεξεργασια. Ειδικα οταν θελω να πιανω καθημερινες οικογενειακες στιγμες ή σε καμια βολτα/εκδρομη 5 τοπια κλπ.

Θεωρω οτι οι πολλοι θελουν ενα καλο αποτελεσμα με την 1η και τελος. Οποτε το βρισκω λογικο να ασχολουμαστε με τετοιες φωτο και οχι με επεξεργασμενες κλπ.

 

Νίκο εννοώ πως αυτά τα παραπάνω είναι για εμάς του ψείρες. Γιατί και τέλεια φωτογραφία και χωρίς επεξεργασία δεν γίνεται.

 

Για τον πολύ κόσμο συνήθως αυτά είναι τα αρεστα χρώματα μιας και οι φωτογραφίες τους ούτως ή άλλως συνήθως περνάνε μετά από φίλτρα για να ανέβουν σε ινστα η φβ.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εννοώ πως αυτά τα παραπάνω είναι για εμάς του ψείρες. Γιατί και τέλεια φωτογραφία και χωρίς επεξεργασία δεν γίνεται.

 

Για τον πολύ κόσμο συνήθως αυτά είναι τα αρεστα χρώματα μιας και οι φωτογραφίες τους ούτως ή άλλως συνήθως περνάνε μετά από φίλτρα για να ανέβουν σε ινστα η φβ.

 

Για μενα το ιδανικο ειναι να χει η κάμερα ρυθμισεις contrast/sharpness/saturation με το χρηστη να μπορει να τα πειραξει στη περιπτωση που δεν του αρεσει το στησιμο του κατασκευαστη. Βεβαια τωρα μιλαμε για scenes αλλα οκ και τα scenes αν θες τα απενεργοποιεις έστω με manual.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει, από παλιότερα topics, μας ενδιέφερε περισσότερο το full auto (ακόμη και το exposure να πειράζαμε, ή το white balance κτλ "ενοχλούσε").

 

Κι εγώ θεωρώ πως επί ίσοις όροις, θα έπρεπε να συγκρίνουμε το εντελώς αυτόματο (βγάζω & πυροβολώ), και σε δεύτερο χρόνο το χειροκίνητο (ή έστω πειραγμένο αυτόματο) που απαιτεί γνώσεις και "στήσιμο".

 

Δεκτό να μπορείς να βγάλεις αριστουργήματα βράδυ με τρίποδο και 1/2", αλλά ακόμη περισσότεορ αποδεκτό να μπορείς να βγάλεις χεράτη χωρίς πολλά πολλά και να είναι εξίσου εντυπωσιακή με ένα αποτέλεσμα έστω λίγ οκατώτερο από αυτό που θα έπαιρνες με HDR+, λόγου χάρη.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη οταν γράψαμε manual δεν εννοουσαμε να πειραξεις ταχυτητα κλπ.

Τα αφηνεις ολα auto. Απλά έτσι δεν ενεργοποιούνται τα scenes. Φυσικα το πιο βολικο θα ηταν να τα απενεργοποιησεις απο τις ρυθμισεις της καμερας, αλλα οκ, έστω και ετσι κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κατάλαβα, απλώς αναφέρω πως θα έπρεπε να είναι ήπια και λιγότερο forced η παρέμβαση του AI ή έστω να σου επιτρέπει να την απενεργοποιήσεις χωρίς να μπεις σε μπερδευτικά μενού για τον απλό χρήστη ;)

 

Με τον ίδιο τρόπο που αλλάζεις εσύ το contrast-saturation στις συσκευές σου, πχ, θα ήθελα κι εγώ το white balance του πάλαι ποτέ 950 μου ή καλή ώρα του P20 το saturation να μπορεί να ρυθμιστεί σαν default στο αυτόματο και να μην χρειάζεται να πάω σε άλλο mode.

 

Αυτό λέω ;)

 

Ειδικά εμένα δεν με πειράζει καθόλου να χρειαστεί να πειράξω ρυθμίσεις στις φωτογραφίες μου. Σπάνια φωτογραφίζω candid shots ή κινούμενα θέματα, οπότε έχω χρόνο να το σετάρω όπως θέλω. Το αναφέρω περισσότερο λόγω σύγκρισης και για να κάνουμε κουβέντα. :)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα. Το ιδανικό θα ηταν αυτά να μπορείς να τα πειράξεις στις ρυθμίσεις της κάμερας μια και καλή μονιμα για το auto.

Τέσπα. Μένει να δουμε κανα δείγμα ακόμα απο τις νέες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση στα κινητά αναγκαστικά γίνεται σε auto.

Στις DSLR δεν παίζει κάτι τέτοιο γιατί εκεί οι χρήστες είναι ψαγμενοι και τραβάνε raw.

Όμως αυτό που πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τους οι χρήστες που ενδιαφέρονται για την φωτογραφία μέσω του κινητού τους, είναι γενικά οι δυνατότητες του φωτογραφικού συνόλου δηλαδή hardware-software και που μπορούν να φτάσουν οι ίδιοι την κάμερα τους.

Αυτός που ενδιαφέρεται μόνο για γρήγορα snapshots δεν χρειάζεται να το πολύ κουράζει, και με φλας θα κάνει την δουλειά του.

Αυτό που κοιτάω εγώ στα συγκριτικά είναι κάποια βασικά πράγματα που δεν βελτιώνονται και χαρακτηρίζουν την ποιότητα της κάμερας.

Όλα τα υπόλοιπα θα τα φτιάξω εγώ.

 

Θα απορρίψω ένα κινητό που δεν μπορεί να τραβήξει σωστά ενα πορτραίτο και παράλληλα θα προτιμήσω ένα άλλο που το κάνει σωστά αλλα έχει πχ πρόβλημα στο WB η στην υπερεκθεση.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...