Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδικά η πρώτη είναι φοβερή την είδα και στον υπολογιστή έχει βελτιώσεις σίγουρα σε sharpening και ελαφρως πιο ήπια χρώματα απο τον προκατοχο.

Σίγουρα θα είναι από τις τοπ κάμερες της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λίγο που είδα δεν υπάρχει καινούριο, ναι μέχει 250 λέω να δώσω εγώ, τελευταία μαζί με μπαταρία θέλω να έχει καλή κάμερα από όσο είδα βγαζει ωραίες, θα παρακολουθώ το θέμα μήπως μάθω παραπάνω λεπτομέρειες. εσυ τι λές έχει άλλο στα 250

 

Σε σκρουτζομαγαζο υπάρχει. Στα 388€ για την ακρίβεια. Τώρα τι άλλο μπορείς να πάρεις με 250€ με καλή καμερα, καλύτερα να το ρωτήσεις στην κατάλληλη ενότητα γιατί εδώ βγαίνουμε off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα βαζω τη φωτογραφια απο το κ750, καθως σβηστηκε χωρις λογο.

Ο τιτλος του θεματος ειναι "Συγκρίσεις καμερών κινητών"

Δεν βλεπω να ειναι εκτος θεματος, και μαλιστα υπηρξε και σχετικο ενδιαφερον.

Αν ειναι εκτος θεματος βεβαια, νομιζω οτι προηγουνται αλλοι.

Ειναι κριμα να λειτουργει η διαχειριση με 2 μετρα και 2 σταθμα επειδη καποιοι κλαιγονται.

 

Ευχαριστω

 

39988214725_40760780bc_c.jpgDSC00687 by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες...σε επιπεδο λεπτομερειας και επεξεργασιας θυμιζει εντονα το u11
Ευχαριστώ Κώστα!!

 

Don't mess with oneplus 5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνυματα μου γιατι σβηστηκαν;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Στη στοκ αυξησε μια σκάλα το contrast. Επιπλεον μηπως έκανες ταπ πάνω στο μαύρο της τηλεόρασης;

Είναι περισσοτερο φωτεινη απο οτι πρεπει για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτίμησα το HTC U11 από τις 3 συσκευές που είχα υπ όψη μου. Η επιλογή έγινε με γνώμωνα τα VM, κάμερα σε low light και ταχύτητα. Για την ιστορία τα αλλά δυο ήταν το OP 5t και το Xiaomi Mix2.

Χρειαζόμουν ένα ευρυγωνιο φακό για την την dslr ο οποίος θα χρησιμοποειτο σπάνια και χωρίς μεγάλες απαιτήσεις. Όποτε με τα χρήματα που θα έδινα αγόρασα και τηλέφωνο. Εντάξει δεν συγκρίνονται αλλά μιλάω για ένα φακό που θα χρησιμοποιούσα μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Απ ότι έχω δει το U11 έχει θέμα με hight lights αλλά αυτό διορθώνεται εκ των υστέρων, ενώ σε manual το φτιάχνεις με τις ρυθμίσεις.

Το βρήκα εδώ που βρίσκομαι στα 450 το δικαρτο αλλά σε κόκκινο μόνο :O

Δεν πειράζει, η πλάτη θα κρυφτεί και θα βγει στην επιφάνεια τα Χριστούγεννα που ταιριάζει με τις μπάλες του δέντρου :lol::p

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτίμησα το HTC U11 από τις 3 συσκευές που είχα υπ όψη μου. Η επιλογή έγινε με γνώμωνα τα VM, κάμερα σε low light και ταχύτητα. Για την ιστορία τα αλλά δυο ήταν το OP 5t και το Xiaomi Mix2.

Χρειαζόμουν ένα ευρυγωνιο φακό για την την dslr ο οποίος θα χρησιμοποειτο σπάνια και χωρίς μεγάλες απαιτήσεις. Όποτε με τα χρήματα που θα έδινα αγόρασα και τηλέφωνο. Εντάξει δεν συγκρίνονται αλλά μιλάω για ένα φακό που θα χρησιμοποιούσα μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Απ ότι έχω δει το U11 έχει θέμα με hight lights αλλά αυτό διορθώνεται εκ των υστέρων, ενώ σε manual το φτιάχνεις με τις ρυθμίσεις.

Το βρήκα εδώ που βρίσκομαι στα 450 το δικαρτο αλλά σε κόκκινο μόνο :O

Δεν πειράζει, η πλάτη θα κρυφτεί και θα βγει στην επιφάνεια τα Χριστούγεννα που ταιριάζει με τις μπάλες του δέντρου :lol::p

 

Χαχα, ωραίος, κορυφαία συσκευή για τη χρήση που την θες.

Εγώ ήθελα πολύ το μπλε, αλλά την πάτησα με το χρώμα που πήρα. Νόμιζα ασημί και ήταν ένα γαλάζιο πολύ περίεργο. Κακή περιγραφή.

Περιμένουμε δείγματα και συγκρίσεις με άλλα αν έχεις

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 100% στο θέμα με τα highlights στο htc11 είναι κάτι που το επισημάναμε αρκετές φορές εδω μέσα και κάποιοι μας εβγαζαν τρελούς.
Link to comment
Share on other sites

Delka ευχαριστώ για την απάντηση νομίζω ότι θα ψάξω μεταχειρισμένο g5 έχω δει ότι πιάνει ωραίες φωτογραφίες. Πάντως αντί να μαθαίνω για φωτογραφία εδώ βλέπω μια ανεξήγητη κατάσταση. Κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Delka ευχαριστώ για την απάντηση νομίζω ότι θα ψάξω μεταχειρισμένο g5 έχω δει ότι πιάνει ωραίες φωτογραφίες. Πάντως αντί να μαθαίνω για φωτογραφία εδώ βλέπω μια ανεξήγητη κατάσταση. Κρίμα.

 

Στα λεφτά του είναι ότι καλύτερο φωτογραφικά.

Μόνο το shutter lag ίσως σε χαλάσει αν έχεις παιδί και θες ακαριαιο κλικ, αλλιώς είναι κομπλέ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, ωραίος, κορυφαία συσκευή για τη χρήση που την θες.

Εγώ ήθελα πολύ το μπλε, αλλά την πάτησα με το χρώμα που πήρα. Νόμιζα ασημί και ήταν ένα γαλάζιο πολύ περίεργο. Κακή περιγραφή.

Περιμένουμε δείγματα και συγκρίσεις με άλλα αν έχεις

Το κακό είναι ότι δεν βρήκα μαύρη θήκη να το σκέπασε. Παράγγειλα 2 σιλικόνης μια μπλε και μια κόκκινη και ελπίζω να βρω Κατ καλύτερο στα καταστήματα.

Δείγματα από μεθαύριο που θα παραλάβω.

Προς το πάρω. Κατέβασα κάποιες σε πραγματικό μέγεθος και τις επεξεργάστηκα. Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Εννοείται ότι το raw θα είναι πάντα ενεργοποιημένο.

 

Θα συμφωνήσω 100% στο θέμα με τα highlights στο htc11 είναι κάτι που το επισημάναμε αρκετές φορές εδω μέσα και κάποιοι μας εβγαζαν τρελούς.

Έχει μια τάση για over exposure με αποτέλεσμα να χάνεται λεπτομέρεια στα φωτεινά σημεία. Αν το dynamic range είναι ικανοποιητικό, αυτά διορθώνονται με οποιαδήποτε mobile app επεξεργασίας όπως Snapseed, lightroom κλπ

Έχω συνηθίσει να επεξεργάζομαι όσες φωτογραφίες θέλω να κρατήσω. Δεν τραβάω χωρίς λόγο δεκάδες shots. Λίγες και καλές. Μετά εισαγωγή στο Lightroom του pc και επιλογή ποιες θα κρατήσω και θα επεξεργαστώ.

Επίσης στις βραδινές στο Auto ανεβάζει το iso περισσότερο απ ότι χρειάζεται. Με manual μπορώ να κρατήσω το iso χαμηλότερα και μετά στο Lightroom φτιάχνω shadows κλπ. Όχι όμως υπερβολές γιατί προτιμώ κάποιες φορές λίγο θορυβο από το να χαθεί οποιαδήποτε λεπτομέρεια.

 

Θα δούμε και σε Auto καθώς κάποιοι που το έχουν, έχουν βρει απλο τρόπο για την υπέρ έκθεση.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νίκο τι εννοείς με το shutter lag? Οχι δεν το θέλω για παιδιά κυρίως τοπία σκέφτομαι.

 

Πατάς το κουμπί για φώτο και αργεί να την βγάλει.

Αυτό σημαίνει ότι αν βιάζεσαι μπορεί να χάσεις κάποια σκηνή. Και αυτή η καθυστέρηση γίνεται πιο έντονη σε δύσκολες σκηνές με λίγο φως..πχ μες το σπίτι που ήθελα να πιάσω το παιδί ήταν όλες θολες ή το παιδί εκτός πλάνου τελείως. Γενικά δε με είχε βολέψει εκεί, αλλά γενικά είναι πολύ καλό φωτογραφικά. Σαν κινητό επίσης έχει θέματα αλλά δε θα το αναλύσω σε αυτό το θέμα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα ευχαριστώ, είναι ένα πρόβλημα αυτό τελικά, ίσως διαβάσω και άλλα για φωτογραφία όπως το βλέπω και αποφάσισω πιο μετά.

 

Αν είσαι Αθήνα και το πάρεις μεταχειρισμενο δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.. Όπως θα το πάρεις έτσι θα το δώσεις.. Αντε να χάσεις λίγο ή να περιμένεις λίγο παραπάνω διάστημα να φύγει.. Η δοκιμή είναι εμπειρία και η εμπειρία γνώση..όρεξη να έχεις.

Μπες στο Flickr μου, έχω δείγματα δικά μου από αρκετές συσκευές αν θες.

Βέβαια δεν μετράει μόνο το αποτέλεσμα αλλά και ο τρόπος να τα βγάλεις.. Πχ υπάρχουν πολλές φωτογραφίες εδώ με τρίποδα κλπ που οκ είναι καλές αλλά για να βγουν θέλουν κόπο κλπ.. Εγω θέλω πρώτα καλό αυτόματο, άρα είναι διαφορετικό πολύ από το πολύ στημένο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι από επαρχία οπότε αυτό που λες είναι λιγάκι δύσκολο.

Θα δω τις φωτογραφίες σου και ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια και τις λεπτομέρειες είναι σημαντικά σε νέα μέλη. Αν μου αρέσουν από κάποιο θα δω και την τιμή όπως κατάλαβα θέλει λεφτά για να πιανω πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι από επαρχία οπότε αυτό που λες είναι λιγάκι δύσκολο.

Θα δω τις φωτογραφίες σου και ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια και τις λεπτομέρειες είναι σημαντικά σε νέα μέλη. Αν μου αρέσουν από κάποιο θα δω και την τιμή όπως κατάλαβα θέλει λεφτά για να πιανω πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Και εγώ επαρχία είμαι αλλά το παλεύω με τις αγγελίες σε άλλο site..

Γίνεται δουλειά αλλά θέλει υπομονή να φύγουν μερικές συσκευές.

Κατά τα άλλα σίγουρα θέλει λεφτά αλλά εντάξει, αν πουλάς όσο πήρες δε θα χάνεις πολλά και συνέχεια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, όσο διαβάζω πάντως τόσο λέω ότι θέλει λεφτά για να πάω σε υψηλό επίπεδο. Ίσως μαζέψω ένα ποσό να πάρω κάτι πολύ καλό. Θα συνεχίσω να διαβάζω το θέμα για να μαθαίνω λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, όσο διαβάζω πάντως τόσο λέω ότι θέλει λεφτά για να πάω σε υψηλό επίπεδο. Ίσως μαζέψω ένα ποσό να πάρω κάτι πολύ καλό. Θα συνεχίσω να διαβάζω το θέμα για να μαθαίνω λεπτομέρειες.

 

Καλό κουράγιο, υπάρχει πολύ πράμα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, όσο διαβάζω πάντως τόσο λέω ότι θέλει λεφτά για να πάω σε υψηλό επίπεδο. Ίσως μαζέψω ένα ποσό να πάρω κάτι πολύ καλό. Θα συνεχίσω να διαβάζω το θέμα για να μαθαίνω λεπτομέρειες.

 

Μην ζοριστείς με τα χρήματα. Αφού θέλεις να ασχοληθείς πάρε την συσκευή που μπορείς και προσπάθησε να μάθεις. Αργότερα όταν θα έχεις βελτιώσει τις γνώσεις σου θα επιλέξεις με δικά σου κριτήρια την ακριβότερη.

Ένας τρόπος για να καταλαβαίνεις κάποιους φωτογραφικούς όρους είναι να ψάξεις στο google για άρθρα που εξηγούν την φωτογραφική ορολογία και γενικά κάνε αναζήτησή για κάθε τι που συναντάς και δεν καταλαβαίνεις. Υπάρχουν τα πάντα στο διαδίκτυο για αρχάριους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια τα μέλη πραγματικά κάτι χρήσιμο, βρήκα και ένα φωτογραφικό φόρουμ και λεω να κάνω εγγραφή και εκεί σίγουρα θα μάθω πράγματα. Οπότε συνεχίζω όπως είμαι και ανάλογα προχωράω. Ελπίζω να μείνω στην παρέα σας.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...