Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νετάρει ικανοποιητικά γρήγορα, ναι. Δεν είναι τιποτα σπέσιαλ, τύπου Samsung, αλλά δεν με έχει απογοητεύσει. Θα βάλω δείγματα και γενική γνώμη για το XZ Premium μέσα στη βδομάδα. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως από ότι έχω καταλάβει, από κάποιο price level και πάνω (πχ xperia xa1, xperia x, xperia z5 κλπ) έχουν παρόμοια απόδοση οι κάμερες όσον αφορά την ποιότητα των νυχτερινών. Ίσως βέβαια να διαφέρουν σε ταχύτητα. Περιμένω και τα δικά σου δείγματα για να δω αν έπεσα μέσα. :) Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο γνωστός κόφτης της Sony που ως προμηθευτής αισθητήρων "αναγκαστικά" σακατεύει την εμπειρία με μη-αξιοποίηση του hardware από το software. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δεν αφήνει τους third-parties να αξιοποιήσουν api2 για να μην ανέβουν πάνω από τους ανταγωνιστές (τους οποίους προμηθεύουν). Το λέω αυτό μετά από προσπάθειες να δοκιμάσω Google Camera HDR+. Φανταζόμουν -χωρίς να το έχω ψάξει από πριν- πως είμαι ένα root μακρυά από το να ενεργοποιήσω api2 και HDR+ αλλά όχι.

 

Η Sony ακόμη και με root δεν επιτρέπει την πλήρη αξιοποίηση του api2 αλλά ενός υποκαταστατου που ναι μεν επιτρέπει raw capture (που θέλει το HDR+) αλλά μέχρι 8mpixels. Οπότε η GCam και οι third party που αξιοποιούν api2 (ανεξάρτητα από το αν απαιτούν raw capture) είνα περιορισμένες στα 8mpixel.

 

Ελλείψει OIS το αποτέλεσμα το βράδυ είναι passable χεράτο και πολύ καλύτερο με τρίποδο (λόγω μεγέθους αισθητήρα και base ISO 50). Αλλά ως εκεί.

 

Και κάπως έτσι πωλείται μεταχειρισμένο άριστο XZ Premium λίγων ημερών. :)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες Βαγγέλη. Βέβαια το αυτοματο του δεν παίζεται. Αναγνωρίζει σκηνές αυτόματα και παίζει ανάλογα με shutter speed, saturation, contrast κλπ όπως οι φωτογραφικές της μηχανές. Αν ήταν λίγο καλύτερες οι νυχτερινές σε συνδιασμό μάλιστα με ois θα ειχε απλά εξαλείψει τον ανταγωνισμό από άποψη φωτογραφικής.

 

Οπότε προφανώς βάζει σκόπιμα κόφτη και είναι μια άγραφη συμφωνία (αγοράζετε τους αισθητήρες μου και δεν θα εκμεταλλευτώ το συγκριτικό πλεονέκτημα τεχνογνωσίας που έχω). Κρίμα γιατί ως κινητά είναι απίστευτα smooth, με σχεδόν μηναία security updates και εντυπωσιακή διαχείριση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάει και το Mi max 2...καλο χρυσό αλλά με κούρασε λίγο το μέγεθος και η ψιλό καθυστέρησεις που είχε..

Το mi note 3 είναι απίστευτα γρήγορο.. Τέτοιο πράμα δεν έχω ξαναδεί στα όσα κινηατα6εχω πάρει και η κάμερα φένετε απίστευτη.

Έφυγες Βαγγέλη μην κάθεσαι :)

 

Don't mess with mi note 3

Από μπαταρία πες μας Γιάννη.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 Auto Μερικες γρηγορες προχειρες!!

 

24139876747_3a6f65c42c_c.jpgIMG_20171212_115553 by Guardian, on Flickr

 

38117124085_0968a50c04_c.jpgIMG_20171212_115516 by Guardian, on Flickr

 

27226716509_c2e1487c61_c.jpgIMG_20171212_115456 by Guardian, on Flickr

 

39003388851_f94b2febc0_c.jpgIMG_20171212_112341 by Guardian, on Flickr

 

Από μπαταρία πες μας Γιάννη.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπαταρια μεσα στην εβδομαδα θα σας πω!!Την πεμπτη βραδυ θα περασω και xiaomi.eu μολις ξεκλειδωσω!! :)

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πάει αλλά νομίζω έχει μικρότερο dynamic range από το mi5s

 

Ο λόγος που το συγκρίνω είναι γιατί μέχρι στιγμής είναι η καλύτερη κάμερα της xiaomi (από άποψη τελικού αποτελέσματος) και όχι να μειώσω τη συσκευή αφού έχει άλλα φωτογραφικά καλούδια (τηλεφακός και bokeh ;) ). Οπότε για εμάς τους xiaomaki-δες βοηθάει μια τέτοια σύγκριση. Κατά τα άλλα το mi5s για μένα δεν αποτελεί επιλογή αφού δεν μου κάνει ως κινητό.

 

Άρα ανέβασε δείγματα να το δούμε το εργαλείο Γιάννη. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 Auto

 

38971434282_e74f84c816_c.jpgIMG_20171212_161310 by Guardian, on Flickr

 

25136999988_e4f87476da_c.jpgIMG_20171212_161517 by Guardian, on Flickr

 

25137026328_221c83abdf_c.jpgIMG_20171212_161247 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 Auto

 

 

τζονυ, πολυ καλες οι ημερησιες αλλα οι βραδυνες που ανεβασες δεν μ'αρεσαν καθολου.

Χρωματα χωρις saturation καθολου, καμμενα σημεια και υπεβολικο noise reduction.

μιλαω για στοκ καμερα

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο γνωστός κόφτης της Sony που ως προμηθευτής αισθητήρων "αναγκαστικά" σακατεύει την εμπειρία με μη-αξιοποίηση του hardware από το software. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δεν αφήνει τους third-parties να αξιοποιήσουν api2 για να μην ανέβουν πάνω από τους ανταγωνιστές (τους οποίους προμηθεύουν). Το λέω αυτό μετά από προσπάθειες να δοκιμάσω Google Camera HDR+. Φανταζόμουν -χωρίς να το έχω ψάξει από πριν- πως είμαι ένα root μακρυά από το να ενεργοποιήσω api2 και HDR+ αλλά όχι.

 

Η Sony ακόμη και με root δεν επιτρέπει την πλήρη αξιοποίηση του api2 αλλά ενός υποκαταστατου που ναι μεν επιτρέπει raw capture (που θέλει το HDR+) αλλά μέχρι 8mpixels. Οπότε η GCam και οι third party που αξιοποιούν api2 (ανεξάρτητα από το αν απαιτούν raw capture) είνα περιορισμένες στα 8mpixel.

 

Ελλείψει OIS το αποτέλεσμα το βράδυ είναι passable χεράτο και πολύ καλύτερο με τρίποδο (λόγω μεγέθους αισθητήρα και base ISO 50). Αλλά ως εκεί.

 

Και κάπως έτσι πωλείται μεταχειρισμένο άριστο XZ Premium λίγων ημερών. :)

 

Κλασσικη Sony...μπορει αλλα δεν θελει.

η τελευταια αξιολογη καμερα που εβγαλε ηταν επι εποχης Ερικσον.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 auto

 

24152128307_dd3c814d01_c.jpgIMG_20171212_210507_HHT by Guardian, on Flickr

 

Edit:Μερικες σημερινες!!

 

25158393688_6d6304b590_c.jpgIMG_20171213_133705 by Guardian, on Flickr

 

38992738022_050796696d_c.jpgIMG_20171213_135013 by Guardian, on

 

Flickr38992751202_ac481643b8_c.jpgIMG_20171213_140636 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου..! Ναι όντως. Θα την δω λίγο με το Snapseed. :)

 

Don't mess with mi note 3

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Googled pixel XL

38997648792_752bd2dcda_c.jpg2017-12-13_06-53-43 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντάξει Βαγγέλη εδω είσαι νομίζω.

Αλλο επίπεδο το pixel τι να λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Μάριε όντως η ποιότητα του στις φωτογραφίες για point and shoot είναι εκπληκτική

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές από μένα και το νέο μου pixel XL

 

https://flic.kr/p/22tuoiZ

 

https://flic.kr/p/EkL18C

 

https://flic.kr/p/21oew3h

 

https://flic.kr/p/22qgdhb

 

https://flic.kr/p/HwRL1P

 

https://flic.kr/p/22tueyz

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Googled pixel XL

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4679/38997648792_752bd2dcda_c.jpg[/img]2017-12-13_06-53-43 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παραδοξως για pixel βλεπω αρκετα καμμενα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είναι πολύ δύσκολη φωτογραφία με πολλά φώτα έντονα και σε διαφορετικά σημεία,δεν ξέρω ποια συσκευή θα μπορούσε να έχει καλύτερο αποτέλεσμα μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, πραγματικά η φωτογραφία είναι στο χέρι τραβηγμένη

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είναι πολύ δύσκολη φωτογραφία με πολλά φώτα έντονα και σε διαφορετικά σημεία,δεν ξέρω ποια συσκευή θα μπορούσε να έχει καλύτερο αποτέλεσμα μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, πραγματικά η φωτογραφία είναι στο χέρι τραβηγμένη

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με ποιο hdr+ ειναι τραβηγμενη?

με το μανισιο η με το port?

Link to comment
Share on other sites

Με το μαμά είναι στοκ 8.1

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαγγελη η φωτο ειναι τρομερη !!

Και εγω δεν.ειδα κανενα καμενο σημείο φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...