Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εντυπωσιακά τα χαρακτηριστικά του p20 pro μεν, αλλά και πάλι δε ρε παιδιά δε νομίζω να δώσει κανείς τόσο μεγάλη βάση σε βραδινή φώτο κτηρίου ας πούμε που θα κάτσει στο pc να την κροπάρει για να δει άμα φαίνεται καλύτερα μια λεπτομέρεια στο τσιμέντο παραπάνω από τον ανταγωνισμό...

στις περισσότερες βραδινές κοιτάω προσωπικά να έχω ένα όμορφο οπτικό αποτέλεσμα σε κανονική προβολή, δεν κοιτάω ούτε κροπαρίσματα ούτε τίποτα. Θέλω σωστό wb και όχι κιτρινίλες και ένα όμορφο DRange που να μην καίει τις φωτεινές πηγές μαζί με λίγο sharpness (όχι να είναι κανβάς δλδ από τον θόρυβο).

Στις φωτεινές, αντιθέτως, θα κοιτάξω να κροπάρω μερικές φορές για να βγάλω ένα καδράκι πχ. Εκεί θέλω και καλή λεπτομέρεια με φυσικά χρώματα. Και σε αυτόν τον τομέα δε βλέπω κάτι διαφορετικό, ακόμα προτιμάω pixel2 όπως τα βλέπω.

Μένει να δούμε και δείγματα από άτομα εδώ βέβαια.

 

Πάρτε και λίγες σημερινές φώτο από τον κήπο

G6 με cstark πάντα

 

27201421088_5c139ebfa6_z.jpgIMG_20180328_153724 by Kostas Char, on Flickr

 

27201428148_f9a710270f_z.jpgIMG_20180328_153827 by Kostas Char, on Flickr

 

27201436178_b7681b8b8f_z.jpgIMG_20180328_153616 by Kostas Char, on Flickr

 

39264861050_724ca32d40_z.jpgIMG_20180328_153102 by Kostas Char, on Flickr

 

27201448318_69d0254425_z.jpgIMG_20180328_153155 by Kostas Char, on Flickr

 

40364581574_a3138da9e0_z.jpgIMG_20180328_153007 by Kostas Char, on Flickr

 

27201465198_028fcc53f1_z.jpgIMG_20180328_152836 by Kostas Char, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακά τα χαρακτηριστικά του p20 pro μεν, αλλά και πάλι δε ρε παιδιά δε νομίζω να δώσει κανείς τόσο μεγάλη βάση σε βραδινή φώτο κτηρίου ας πούμε που θα κάτσει στο pc να την κροπάρει για να δει άμα φαίνεται καλύτερα μια λεπτομέρεια στο τσιμέντο παραπάνω από τον ανταγωνισμό...

στις περισσότερες βραδινές κοιτάω προσωπικά να έχω ένα όμορφο οπτικό αποτέλεσμα σε κανονική προβολή, δεν κοιτάω ούτε κροπαρίσματα ούτε τίποτα. Θέλω σωστό wb και όχι κιτρινίλες και ένα όμορφο DRange που να μην καίει τις φωτεινές πηγές μαζί με λίγο sharpness (όχι να είναι κανβάς δλδ από τον θόρυβο).

Στις φωτεινές, αντιθέτως, θα κοιτάξω να κροπάρω μερικές φορές για να βγάλω ένα καδράκι πχ. Εκεί θέλω και καλή λεπτομέρεια με φυσικά χρώματα. Και σε αυτόν τον τομέα δε βλέπω κάτι διαφορετικό, ακόμα προτιμάω pixel2 όπως τα βλέπω.

Μένει να δούμε και δείγματα από άτομα εδώ βέβαια.

 

 

δεν ειναι ετσι...δε χρειαζεσαι crop για να καταλαβεις την υπεροχη του p20 εναντι των αλλων κινητων.

Η διαφορα ειναι χαωδης.

Μεγεθος αισθητηρα 1/1.73"

Με απλα μαθηματικα ο αισθητηρας ειναι διπλασιος σε μεγεθος απο τον αισθητηρα του Galaxy Σ9

Link to comment
Share on other sites

Με απλα μαθηματικα ο αισθητηρας ειναι διπλασιος σε μεγεθος απο τον αισθητηρα του Galaxy Σ9

γύρω στο 45+% παραπάνω είναι, αλλά περιμένω να δω και στην πράξη πως αυτό μεταφράζεται στην απόδοση λεπτομέρειας.

Αν αυτό που είδα στην φωτογραφία με την κοπέλα στο αμάξι (DxO) είναι αντιπροσοπευτικό τότε υπάρχει πράγματι μεγάλο βήμα μπρος για τη φωτογραφία.

Θα βοηθήσει πολύ (εμάς) ο ανταγωνισμός και θέλω να δω από περιέργεια τι θα παρουσιάσει η Google. Από θέμα εγωισμού και μόνο δεν θα ήθελε να βγάλει κινητό 3-4 μήνες μετά και αυτό να μην βρεθεί μπροστά...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αμμοθύελλα, U11- gcam vs D750

Τραβηγμένη μέσα από το τζάμι γιατί δεν με παίρνει για έξω.

cac2dc4bda62e671ce6b70bb79b1081b.jpg1d803ee0515a57a92bbae2805a185305.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το Huawei 20 pro ζηλεύω το μεγάλο αισθητήρα. Αυτά να τα βλέπουν οι άλλοι μπας και στις επόμενες εκδόσεις αλλάξουν τακτική :cool:.

 

μέχρι τώρα τα κινητά με μεγάλο αισθητήρα ειχαν και μεγάλο πάχος αν τα λέω καλά.. εαν κατάφεραν να βάλουν τέτοια κάμερα σε τόσο λεπτό σώμα τους βγάζω το καπέλο

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε βιντεάκια που χαζολόγησα σήμερα στο youtube το Huawei 20 pro σε σχέση με το S9+ δεν το βρήκα καλύτερο παρά τη βαθμολογία του DxoMark. To S9+ σε πάρα πολλές περιπτώσεις μου φάνηκε καλύτερο και εδώ φαίνεται η καλή δουλειά που κάνει η Σάμυ τα τελευταία χρόνια στο software.

Και εγώ τα είδα, αλλά κάποια σχόλια έλεγαν ότι είναι ψεύτικα. Πάντως διπλάσιο μέγεθος αισθητήρα έχει, θα πάρει και λίγο διάστημα μέχρι να βγει κάποια βελτίωση με αναβάθμιση, τα specs είναι πολύ δυνατά, η εταιρεία με αυτή την κίνηση θέλει να είναι ο αρχηγός στην κάμερα. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το διπλάσιο μέγεθος αισθητήρα είναι σοβαρή βελτίωση αλλά στην πράξη όχι όσο νομίζουμε στο άκουσμα του μεγέθους.

Αν ήταν έτσι τότε οι full frame που έχουν σχεδόν 2.5 φορές μεγαλύτερο αισθητήρα από τις crop θα έπρεπε να είναι νύχτα με την μέρα. Ναι μεν υπάρχει διαφορά αλλά όχι χαώδης.

 

Πιστεύω λοιπόν όπως ξανά είπα ότι ναι μεν θα δίνει καλύτερες φωτογραφίες αλλά όχι τεράστιες διαφορές.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 5 Auto HQ

 

41081247021_a8c38f4989_c.jpgIMG_20180328_202526 by John, on Flickr

 

HDR+

 

41038442472_aa1d76094f_c.jpgIMG_20180328_202601 by John, on Flickr

 

Stock

 

27209085198_ece1771892_c.jpgIMG_20180328_195244 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

και ορισμένα νυχτερινά δείγματα για να μη βάζω μόνο σε εύκολες συνθήκες

G6 cstark HDR+

όλες οι φώτο στο πόδι με ψιλόβροχο παράλληλα εξού και το λίγο κούνημα στη τελευταία

 

auto

40188483485_1d424bbaed_z.jpgIMG_20180329_013629 by Kostas Char, on Flickr

 

adaptive shutter speed / slow

40188483915_ac7e6f43dd_z.jpgIMG_20180329_013613 by Kostas Char, on Flickr

 

adaptive shutter speed / slow

39273160870_2e98a5afcf_z.jpgIMG_20180329_013322 by Kostas Char, on Flickr

Edited by kostakis77
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι...δε χρειαζεσαι crop για να καταλαβεις την υπεροχη του p20 εναντι των αλλων κινητων.

Η διαφορα ειναι χαωδης.

Μεγεθος αισθητηρα 1/1.73"

Με απλα μαθηματικα ο αισθητηρας ειναι διπλασιος σε μεγεθος απο τον αισθητηρα του Galaxy Σ9

 

 

 

Το θέμα είναι να φανεί στην πράξη...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Βλεπω οτι παλι αρχισαμε τη θεωρια..

Σιγουρα μια συζητηση λογικο ειναι να γινεται αλλα ας αφησουμε να το δουμε στην πραξη Προσωπικα θεωρω οτι πιο σημαντικο το μεγεθος αισθητηρα, αλλα σιγουρα μονο αυτο δε φτανει.

Το p20 pro αν εχει μεγαλη διαφορα σε νυχτερινες, εσωτερικου χωρου κλπ, σιγουρα θα το χτυπησω εαν αντεξω το μενου της huawei που ελπιζω μεχρι τοτε να εχει βελτιωθει.

Προς το παρον ας περιμενουμε κανα δειγμα εδω μεσα γιατι και με το s9 καποιοι μιλησαν για παπαδες την 1η μερα και μετα τα πηραν πισω, κρινοντας απο τα δειγματα της εταιρειας και καποιων reviewers.

 

Η αληθεια θα φανει σε αμεση συγκριση με αλλες συσκευες απο εμας και μονο. Μεχρι τοτε καλυτερα να παιξουμε με ο,τι εχουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γιαννη νομιζω οτι το βραδυ το hdr+ ειναι πολυ ανωτερο απο hq..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μεγεθος αισθητηρα 1/1.73"

Με απλα μαθηματικα ο αισθητηρας ειναι διπλασιος σε μεγεθος απο τον αισθητηρα του Galaxy Σ9

Με απλά μαθηματικά: 1/1,73"=0,58" και 1/2.3"=0,43"

 

Άρα 35% μεγαλύτερος ναι.. μη γράφουμε μόνο για να κάνουμε εντύπωση επειδή είμαστε anti-sammy

 

@Nikos_Mpl

Νίκο εκπληκτικά τα τελευταία συγκριτικά σου. Πολύ δυνατό το V30 και δε μπορώ να πω ότι το περίμενα έτσι

 

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και ορισμένα νυχτερινά δείγματα για να μη βάζω μόνο σε εύκολες συνθήκες

G6 cstark HDR+

όλες οι φώτο στο πόδι με ψιλόβροχο παράλληλα εξού και το λίγο κούνημα στη τελευταία

 

τις εχεις Private φιλε μου αλλα ωραιες φαινονται απο εδω

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με απλά μαθηματικά: 1/1,73"=0,58" και 1/2.3"=0,43"

 

Άρα 35% μεγαλύτερος ναι.. μη γράφουμε μόνο για να κάνουμε εντύπωση επειδή είμαστε anti-sammy

 

@Nikos_Mpl

Νίκο εκπληκτικά τα τελευταία συγκριτικά σου. Πολύ δυνατό το V30 και δε μπορώ να πω ότι το περίμενα έτσι

 

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, προσπαθω να φανω χρησιμος οσο μπορω.

 

Η διαπιστωση που εχω να κανω παντως παιζοντας με ολα αυτα τα κινητα ειναι οτι οι διαφορες πλεον ειναι μικρες...

Καποτε βλεπαμε μεγαλη διαφορα σε λεπτομερεια ή δυναμικο ευρος. Τωρα καθομαστε και κροπαρουμε, ψαχνουμε μες τη φωτο να δουμε που ειναι η διαφορες.

Γιαυτο και πλεον κοιταζω αλλα πραγματα. Στο θεμα καμερας κοιταζω να την ευκολια φωτογραφισης και χρησης καμερας. Πχ να μην εχει shutter lag ή να εχει ευκολο μενου στο να κανεις 2 ρυθμισεις (πχ ανοιγμα hdr ή ρυθμισης εκθεσης και μετα χρηση Manual) και απο εκει και περα κοιταζω τα υπολοιπα θεματα της συσκευης αφου δεν ειναι μονο καμερα ενα κινητο.

 

Το V30 παρολο τον μικρο αισθητηρα δεν εχει μεγαλη διαφορα απο το Note και το mate Που εχουν μικροτερο ή σχεδον ισα αντιστοιχα, και αυτο με χαροποιει γιατι η wide Που εχει ειναι ολα τα λεφτα για φωτογραφιες απο βολτες με φιλους, απο παρτυ μες το σπιτι, και γενικα για ξεχωριστες φωτο που δεν παιρνεις τοσο ευκολα με αλλο κινητο και ειδικα για social τα σπανε, αλλα οχι μονο. Τελος το V30 ειναι το πιο ομορφο κινητο που ειχα μεχρι τωρα.

Μονο τα asus Μου αρεσουν πιο πολυ αλλα ακομα η asus δεν εχει δωσει ενα πληρες τηλεφωνο, φτιαχνει ναυαρχιδες με μπαταριες 3000Mah ή δινει μπαταριες τερας σε Mid τα οποια δεν ειναι ναυαρχιδες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με απλά μαθηματικά: 1/1,73"=0,58" και 1/2.3"=0,43"

 

Άρα 35% μεγαλύτερος ναι.. μη γράφουμε μόνο για να κάνουμε εντύπωση επειδή είμαστε anti-sammy

 

Μία διόρθωση μόνο, όχι ότι παίζει σημασία.

Ο αισθητήρας του S9 είναι 1/2.55... με Pixel size 1.4µm

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση μόνο, όχι ότι παίζει σημασία.

Ο αισθητήρας του S9 είναι 1/2.55... με Pixel size 1.4µm

 

Εντάξει είναι 50% μεγαλύτερος συν την διαφορά των mp θα είναι αρκετά καλύτερος ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμου καθώς θα χρειάζεται μικρότερο iso.

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα παίρνει και διπλάσιο φως. Την διαφορά σε iso την υπολογίζω σε σχέση με το S9, κάπου στο 1/3 στοπ γιατί μην ξεχνάμε ο αισθητήρας του Samsung είναι f1.5

Δηλαδή εκεί που το Ρ20 θα έχει iso 600 το S9 θα έχει 800-850.

 

Μετά έχουμε και την τεχνική της GCam που σε όσες συσκευές λειτουργει σωστά, οι φωτό διατηρούν χαμηλό iso, υψηλή ευκρίνεια και περισσότερο βάθος.

 

Με αυτά θέλω να πω ότι ναι μεν η προσέγγιση της Huawei βρίσκεται προς την σωστή κατεύθυνση αλλά και οι άλλες εταιρείες έχουν τα όπλα τους. Και όπως είπα, φωτογραφία δεν είναι μόνο η υψηλή απόδοση λεπτομέρειας. Ας περιμένουμε συγκριτικά από χρήστες για να δούμε το πραγματικό μέγεθος της βελτίωσης έναντι των υπολοίπων.

 

Αυτό που θα ήθελα να δω στις νέες κάμερες είναι η αύξηση του dynamic range, κάτι πολύ δύσκολο σ αυτό το μέγεθος. Προσοχη dynamic range δεν είναι αυτό που βλέπουμε πχ όταν γράφουμε ουαου δεν έκαψε τις φωτεινές πηγές, γιατί απλούστατα έχει επέμβει το software της κάμερας και έχει φροντίσει να ρυθμίσει την έκθεση πριν ακόμα πατήσεις. Το DR θα το καταλάβουμε αν τραβήξουμε σε raw και μετά προσπαθήσουμε να μειώσουμε τα hightlights (σχετικό, γιατί έχω διαπιστώσει ότι στα κινητά το software επεμβαίνει και στα raw). Αν μετά την μείωση φανερωθεί λεπτομέρεια στα υπερφωτισμενα σημεία, σημαίνει ότι διαθέτει σεβαστό DR. Αν όμως απλά γίνουν λιγότερο φωτεινά δεν υπάρχει τίποτα.

Εννοείται το ότι το software μειώνει αυτόματα την έκθεση όταν αντιλαμβάνεται έντονα φωτισμένα σημεία, είναι θετικότατο, απλά δεν είναι DR.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι μόνο το μέγεθος του αισθητήρα. Μην ξεχναμε ότι η huawei χρησιμοποιεί και τον δεύτερο για να βελτιωσει τις νυχτερινές. Αυτό έκανε πάντα και αυτό βλέπω ότι θα κάνει και τώρα.

 

Μένει λοιπόν να δούμε τελικά πως τα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Με απλα μαθηματικα ο αισθητηρας ειναι διπλασιος σε μεγεθος απο τον αισθητηρα του Galaxy Σ9

 

Με απλά μαθηματικά: 1/1,73"=0,58" και 1/2.3"=0,43"

 

Άρα 35% μεγαλύτερος ναι.. μη γράφουμε μόνο για να κάνουμε εντύπωση επειδή είμαστε anti-sammy

 

Όχι, γιατί πολύ απλά τα 1/1.73" και τα 1/2.3" αναφέρονται ουσιαστικά στο μέγεθος διαγωνίου, και όχι στο πραγματικό μέγεθος αισθητήρα. Όπως πχ και μια τηλεόραση 48" δεν είναι 2πλασια από μια 24" (ίδιας αναλογίας εικόνας), αλλά 4πλάσια.

 

Επίσης, το S9 είναι 1/2.55" (0.39).

0.58/0.39 = 1.49

 

Άρα, η διαφορά διαγωνίου μεταξύ P20 Pro και S9 είναι 49%.

 

Παραδείγματα από wiki:

1/2.5" (Nokia Lumia 1520): Εμβαδό: 24.70

1/1.7" (Pentax Q7): Εμβαδό 43.30

 

(1/1.7) / (1/2.5) = 0.59 / 0.4 = 1,475

 

43.3/24.7 = 1.75

 

Δηλαδή, με αισθητήρα 47,5% μεγαλύτερο σε διαγώνιο, παίρνεις 75% μεγαλύτερο εμβαδό εικόνας.

Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Θάνος. Αυτό σκεφτόμουν και γω μόλις τώρα. Ότι η διάσταση αναφέρεται στη διαγώνιο.

 

Γιάννη προτιμω την gcam. Στα σκοταδια κλασσικά βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω προπαραγγείλει το P20 Pro στο πανέμορφο μωβάκι.

 

Απλά: μην αγνοείτε το μέγεθος των pixels ανά αυτό το εμβαδόν.

 

Όταν διπλασιάζεις το εμβαδόν αλλά διπλασιάζεις και τα pixels που περιλαμβάνονται σε αυτό το εμβαδόν, έχεις απλά μεγαλύτερη ανάλυση με τις ίδιες συνθήκες (ίδιο μέγεθος pixels, παρόμοια ευαισθησία ISO, παρόμοια ποιότητα στις νυχτερινές κτλ)

 

Το ζήτημα είναι να αυξάνουν (= βρουν το sweet spot για) το μέγεθος του αισθητήρα ενώ παράλληλα να έχουν αρκετά χαμηλή ανάλυση ώστε να είναι μεγάλα τα pixels χωρίς να βγαίνει χωρίς λεπτομέρεια σε pixel peeping η τελική φωτογραφία.

 

Ναι μεν 1/1.7", αλλά και 40 mpixels, ήτοι 1μm pixels. Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο -αν μιλούσαμε για τελική φωτογραφία στα 40mpixels.

 

Τα μαγικά θα τα κάνει για άλλη μια φορά το software (το γνωστό supersampling των PureView), που θα χρησιμοποιήσει το καταλληλότερο 1/4 (25%) από αυτά τα 40 εκατομμύρια Pixels, για να καταλήξει με 10 εκατομμύρια Pixels τελική ανάλυση.

 

Οπότε calm your tits με τα μαθηματικά, γιατί τελικά όλα είναι computational photography, θέλουμε δε θέλουμε ;)

 

Παρακολουθώ σιωπηλά το topic και το χαίρομαι πραγματικά :) Ευελπιστώ να συνεισφέρω μόλις το παραλάβω, με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη την μέρα τα περισσότερα mpixels θα κάνουν διαφορά στην λεπτομέρεια ακόμα και με 1 micron.

Την νυχτα ναι το μικρότερο pixel έχει θέμα αλλά μην ξεχνάς οτι ειναι ενα μικρότερο pixel μιας 40 mpixel ανάλυσης.

Δηλαδή ενα μικρότερο Pixel ενός μεγάλου αισθητήρα θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο ενα ίδιο μικρό Pixel ενος μικρότερου αισθητήρα.

 

Νομίζω η huawei στόχευσε στις ημερήσιες. Άλλωστε στις νυχτερινές πάντα χρησιμοποιεί και τον δεύτερο αισθητήρα για να βελτιώσει το αποτέλεσμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα το πρόσεξα. Δεν έχει ois ο κύριος φακός αλλά μόνο ο τρίτος, δηλαδή ο τηλεφακός.

Από την άλλη ο δεύτερος φακός έχει μεγαλύτερο aperture αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο θα καλύψει την διαφορά.

 

Οπότε τελικά στις νυχτερινές δεν νομίζω να δουμε κάτι ριζοσπαστικό (πέραν ότι θα γλυτώνεις Motion blur στα κινούμενα λόγω υψηλότερου shutter)

 

 

  • Triple camera setup
  • Main camera: 40Mp, 1/1.73″ RGB sensor with Quad Bayer structure, f/1.8-aperture lens with 27mm equivalent focal length
  • Secondary camera: 20Mp, 1/2.78″ monochrome sensor, f/1.6-aperture lens with 27mm equivalent focal length
  • Tele-camera: 8Mp, 1/4.4″ RGB sensor, f/2.4-aperture lens with 80mm equivalent focal length, and optical image stabilization
  • Aperture mode default eq. focal length: 55mm
  • PDAF on main sensor
  • 4K video (not default mode)
  • 960 fps slow-motion video at 720p
  • 6.1″ display, 2240 x 1080 resolution
  • Kirin 970 chipset

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη την μέρα τα περισσότερα mpixels θα κάνουν διαφορά στην λεπτομέρεια ακόμα και με 1 micron.

Την νυχτα ναι το μικρότερο pixel έχει θέμα αλλά μην ξεχνάς οτι ειναι ενα μικρότερο pixel μιας 40 mpixel ανάλυσης.

Δηλαδή ενα μικρότερο Pixel ενός μεγάλου αισθητήρα θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο ενα ίδιο μικρό Pixel ενος μικρότερου αισθητήρα.

 

Νομίζω η huawei στόχευσε στις ημερήσιες. Άλλωστε στις νυχτερινές πάντα χρησιμοποιεί και τον δεύτερο αισθητήρα για να βελτιώσει το αποτέλεσμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα το πρόσεξα. Δεν έχει ois ο κύριος φακός αλλά μόνο ο τρίτος, δηλαδή ο τηλεφακός.

Από την άλλη ο δεύτερος φακός έχει μεγαλύτερο aperture αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο θα καλύψει την διαφορά.

 

Οπότε τελικά στις νυχτερινές δεν νομίζω να δουμε κάτι ριζοσπαστικό (πέραν ότι θα γλυτώνεις Motion blur στα κινούμενα λόγω υψηλότερου shutter)

 

 

  • Triple camera setup
  • Main camera: 40Mp, 1/1.73″ RGB sensor with Quad Bayer structure, f/1.8-aperture lens with 27mm equivalent focal length
  • Secondary camera: 20Mp, 1/2.78″ monochrome sensor, f/1.6-aperture lens with 27mm equivalent focal length
  • Tele-camera: 8Mp, 1/4.4″ RGB sensor, f/2.4-aperture lens with 80mm equivalent focal length, and optical image stabilization
  • Aperture mode default eq. focal length: 55mm
  • PDAF on main sensor
  • 4K video (not default mode)
  • 960 fps slow-motion video at 720p
  • 6.1″ display, 2240 x 1080 resolution
  • Kirin 970 chipset

 

Έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν μπορούμε να εικάζουμε το πως θα αντιδρά σε κάθε περίπτωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

τις εχεις Private φιλε μου αλλα ωραιες φαινονται απο εδω

 

Σωστά, τις ανέβασα από κινητό και δεν το είχα προσέξει

το έφτιαξα πάντως για όποιον θέλει να τσεκάρει και σε φουλ ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, για μένα περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει το 3X οπτικό ζουμ (με OIS μάλιστα) και η μεγάλη ανάλυση στις ημερήσιες.

Εκει θεωρώ πως θα πρεπε να εστιάζουμε.

 

Οι νυχτερινές εμπεριέχουν πολλά "αλλά" μέσα και δεν ειναι αρκετός ο αισθητήρας για να κρίνουμε... Μην ξεχνάμε ότι έχουμε δει ακόμα και κινητά τύπου V30 με μικροσκοπικούς αισθητήρες να τα πηγαίνουν καλύτερα απο μεγαλύτερους καθότι στην εξίσωση μπαίνει το software (πχ πολλαπλές λήψεις), stabilization και διάφραγμα. Ήδη με το να μην έχει OIS ο κύριος φακός μειώνει τις πιθανότητες για κάτι ριζοσπαστικό (προφανώς δεν "χώραγε").

 

Τέσπα αρκετή φλυαρία από μέρους μου :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...