Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά από κάποιο σημείο και πάνω οι διαφορές ειναι μικρές. Μην περιμένεις δηλαδή επειδή ενα κινητό εχει διπλάσια χρήματα να έχει και την "διπλάσια ποιότητα". :)

 

Και το 6p Χρήστο δεν νομιζω να σου άρεσε. Πολλές φορές μπορεί να τα πήγαινε χειρότερα και απο τη στοκ του mi5s που έχεις τώρα και γράφεις κατα καιρούς ότι δεν σου κάνει (αναλόγως τις συνθήκες... βλέπε δείγμα παραπάνω) ;) Στα σκοτάδια βέβαια και στα πρόσωπα δίνει ρέστα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά από κάποιο σημείο και πάνω οι διαφορές ειναι μικρές. Μην περιμένεις δηλαδή επειδή ενα κινητό εχει διπλάσια χρήματα να έχει και την "διπλάσια ποιότητα". :)

ΑΚΡΙΒΩΣ! Από ένα σημείο και μετά...ψάχνουμε και μιλάμε για ψύλλους σ' άχυρα :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που έψαξες και βρήκες αντίστοιχη. Και ΝΑΙ. Να πώ ότι του 6p μου αρέσει περισσότερο. :D

Για τον θόρυβο πάντως έχετε δίκιο. Τον φανταζόμουν λιγότερο ενώ δεν είναι.

 

Στο ποδήλατο...οκ...έχεις δίκιο...είναι αυτό που λέμε ότι μόνο αυτός που έβγαλε την φωτό μπορεί να ξέρει τις συνθήκες. Εμένα δεν μου φάνηκε λίγος, και γι'αυτό την "κατηγόρησα". Σύν ότι δεν φαίνεται να εστίασε καλά (πράγμα που ενισχύει, ίσως, το γεγονός ότι ο φωτισμός ήταν λίγος).

 

Έχει συνηθίσει το μάτι μου στην 3.2 gcam που τραβάει ένα κάρο φωτογραφίες σε κάθε λήψη και είναι πιό αργή και από replay. Δίνει πολύ δυνατά αποτελέσματα (για μένα ανώτερα από τα περισσότερα stock που βλέπω εδώ) αλλά είναι της υπομονής και όχι λειτουργική (από την άποψη ότι πρέπει να περιμένεις 5-10 sec την επεξεργασία). Έτσι παρασύρθηκα και "κατηγόρησα" τα Pixel.

 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα Mate 10 Pro και Note 8 βγάζουν τις καλύτερες (συνολικά). Το 6p με είχε ξετρελάνει. Τα Pixel δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασαν (σαν πρόοδο σε σχέση με το 6p που ήταν πολύ δυνατό). Οκ...γούστα είναι αυτά. :)

Ίσως ο παραπάνω θόρυβος που άφηνε γενικά το 6p να υπάρχει, λόγω λιγότερης επεξεργασίας, να βγάζει μία καλύτερη φυσικότητα στη φωτογραφία και να αρέσει πιο πολύ στα μάτια σου. Το Pixel έχει μία τάση να τις πλαστικοποιεί περισσότερο αλλά με πολύ καλύτερη διαχείριση στο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ! Από ένα σημείο και μετά...ψάχνουμε και μιλάμε για ψύλλους σ' άχυρα :)

 

Χρηστο γενικα το 6p οταν το ειχα η καμερα του ηταν σουπερ ειδικα στα πρόσωπα!!! (το κύριο πραγμα που με ενδιαφερει!! ) τωρα τελευταια ομως ειχε ανεβασει ενα παιδι μια φωτο με το 6π με αντροιντ 8 και τα πραγματ δεν ηταν ετσι οπως ηταν με το αντροιντ 7!! δηλαδη ειχε λιγοτερη λεπτομερια στα προσωπα!!

το pixel xl οε εχω τωρα ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενος με το εργαλειο πραγματικα !! ειναι ανώτερο απο το 6π σαν συνολο στην καμερα !1 απλα το βγαζεις και πυροβολας χωρις να εχεις αγχως οτι θα χασεις την φωτο η βγει κουνημένη!!

φυσικα και το mi5s εχει παρα πολυ καλη καμερα το ελεγα απο παντα εγω και το mi5!! αλλα με το μοντ ggcam δεν μπορεις να βγαλεις ευκολα πρόσωπα!!( τουλαχιστον εγω με το g6 δεν καταφερα να βγαλω καμια της προκοπης με ggcam!!!)

Χρηστο εχω αρκετες απο pixel xl μπες στο flikr μου και δες τα παει πολυ καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 auto

 

39203486675_10e8dd40ca_c.jpgIMG_20180205_195543_HHT by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!Πολύ καλή βγήκε Μάριε ναι!! :)

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι Μάριε τπτ. Ακόμη με στοκ Ρομ είμαι χωρίς ροοτ κτλ.

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια ομως ειχε ανεβασει ενα παιδι μια φωτο με το 6π με αντροιντ 8 και τα πραγματ δεν ηταν ετσι οπως ηταν με το αντροιντ 7!! δηλαδη ειχε λιγοτερη λεπτομερια στα προσωπα!!

 

Καλημέρα.

Κάτι τέτοιο βλέπω και εγώ, αν και το 6p το παρέλαβα μτχ με την 8αρα. Αλλά έχω δει δείγματα πορτραίτων 5Χ και 6p, προγενέστερα και έχω καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Κατ΄αρχήν να πω ότι είμαι λίγο άσχετος με θέματα φωτογραφίας στα smartphones .

Αγόρασα το nubia z17 lite και σε πολλά site αναφέρεται ότι υποστηρίζει ois ( π.χ kimovil ) . Δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτή την ρύθμιση , είναι μήπως ενσωματωμένη στην κάμερα .......η μήπως δεν υπάρχει ?

Τι γίνεται με άλλα τηλέφωνα ?

Παρακαλώ τα φώτα σας

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Το ois στα κινητά ειναι ενεργό χωρις να εχει κάποια ρυθμιση.

Αυτό που κάνει είναι να του επιτρέπει πιο αργούς χρόνους λήψης ή/και μεγαλύτερη ευκολία στις λήψεις (να μην βγαινουν κουνημενες)

 

Μονο στις φωτογραφικές μηχανές υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης καθώς δεν συνίσταται για χρήση με τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

Το ois στα κινητά ειναι ενεργό χωρις να εχει κάποια ρυθμιση.

Αυτό που κάνει είναι να του επιτρέπει πιο αργούς χρόνους λήψης ή/και μεγαλύτερη ευκολία στις λήψεις (να μην βγαινουν κουνημενες)

 

Μονο στις φωτογραφικές μηχανές υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης καθώς δεν συνίσταται για χρήση με τρίποδο.

Ευχαριστώ για την απάντηση , θα στείλω mail στην nubia αν όντως υποστηρίζει την λειτουργία η συσκευή

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ois στα κινητά ειναι ενεργό χωρις να εχει κάποια ρυθμιση.

Αυτό που κάνει είναι να του επιτρέπει πιο αργούς χρόνους λήψης ή/και μεγαλύτερη ευκολία στις λήψεις (να μην βγαινουν κουνημενες)

 

Μονο στις φωτογραφικές μηχανές υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης καθώς δεν συνίσταται για χρήση με τρίποδο.

Ευχαριστώ για την απάντηση , θα στείλω mail στην nubia αν όντως υποστηρίζει την λειτουργία η συσκευή .

Κάτι άλλο , μπορώ να περάσω gcam στο τηλέφωνο ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Με τέτοια ωραία μέρα δεν μπορούσα να αντισταθώ..

Γνώμες?

LG G6,Auto!

Marina Patras-6-2-18

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σημερινές φωτογραφίες από μία παλιά και εγκαταλελειμμένη ατμομηχανή. Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με honor 8 pro σε auto mode. (Συγγνώμη Ανδρέα για τη παραλήψη)

IMG_20180206_120018

IMG_20180206_115837

IMG_20180206_120152

IMG_20180206_120647

IMG_20180206_120628

Edited by walkera82

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ξεχνάτε να γράφετε από ποια συσκευή τραβήχτηκε και αν τυχον χρησιμοποιήθηκε κάποιο mode (πχ hdr, manual κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την GCam arnovag8 1.7 ερώτηση αρχάριου. Σε παρα πολύ σκοτάδι όταν έχω ενεργοποιήσει το φλας δεν μου ανάβει το φλας από πριν, ούτε όταν πατάω και καλά να εστιάσω μου ανάβει όπως γινόταν πχ στο LG που είχα. Μόνο όταν βγαζω την φώτο τότε ανάβει. Κοινώς σε πολύ σκοτάδι βγάζω εντελώς στην τύχη. Έτσι γίνεται ή φταίει η εφαρμογή ή η συσκευή?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος να σου απαντήσω αφού οι φορές που ανάβω φλας είναι μετρημένες στα δάχτυλα... Αλλά οταν ανάβεις φλας καλύτερα η στοκ.

 

Με hdr+ ανάβει σαν φακός και όχι σαν φλας (δηλαδή είναι πιο αδύναμο). Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με αυτή (όταν αναβεις φλας).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος να σου απαντήσω αφού οι φορές που ανάβω φλας είναι μετρημένες στα δάχτυλα... Αλλά οταν ανάβεις φλας καλύτερα η στοκ.

 

Με hdr+ ανάβει σαν φακός και όχι σαν φλας (δηλαδή είναι πιο αδύναμο). Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με αυτή (όταν αναβεις φλας).

 

Ακόμα και όταν απενεργοποίησα το hdr+ πάλι τα ίδια είχα. Οπότε να κάνω καμιά άλλη δοκιμή. Ευχαριστώ πάντως πολύ.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την GCam arnovag8 1.7 ερώτηση αρχάριου. Σε παρα πολύ σκοτάδι όταν έχω ενεργοποιήσει το φλας δεν μου ανάβει το φλας από πριν, ούτε όταν πατάω και καλά να εστιάσω μου ανάβει όπως γινόταν πχ στο LG που είχα. Μόνο όταν βγαζω την φώτο τότε ανάβει. Κοινώς σε πολύ σκοτάδι βγάζω εντελώς στην τύχη. Έτσι γίνεται ή φταίει η εφαρμογή ή η συσκευή?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι είναι, δεν ανάβει να εστιάσει, ανάβει όταν πατήσεις να βγάλεις την φωτογραφία. Βέβαια τα nexus και τα pixel? χρησιμοποιουν το laser που έχουν για να κάνουν φοκους και γι'αυτό ίσως δεν το ανάβουν από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Με τέτοια ωραία μέρα δεν μπορούσα να αντισταθώ..

Γνώμες?

LG G6,Auto!

Marina Patras-6-2-18

 

Αρκετά φυσικές. :) Έχει καθόλο ρυθμίσεις για contrast ή sharpening?

 

Κάποιες σημερινές φωτογραφίες από μία παλιά και εγκαταλελειμμένη ατμομηχανή. Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με honor 8 pro σε auto mode. (Συγγνώμη Ανδρέα για τη παραλήψη)

IMG_20180206_120018

IMG_20180206_115837

IMG_20180206_120152

IMG_20180206_120647

IMG_20180206_120628

 

No problem. :) Ναύπλιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Με τέτοια ωραία μέρα δεν μπορούσα να αντισταθώ..

Γνώμες?

LG G6,Auto!

Marina Patras-6-2-18

 

ωραιες αν και μολις πεσει λιγο το φως ειναι απογοητευση σε σχεση με ναυαρχιδες. Το πηρα προσωρινα και εχω ξενερωσει, βγαζω την κορη μου μες το σπιτι και δεν μπορει να πιασει μια καθαρη φωτο.

Το δουλεψα στο Manual με αυτοματες ρυθμισεις και βγαζει με πολυ μικροτερη επεξεργασια, αλλα περισσοτερο θορυβο. ΤΟ εντελως αυτοματο κανει εντονη επεξεργασια και το βγαζει μουτζουρα το παιδι.

Οχι οτι με το νοτε βλεπω θαυματα, αλλα η διαφορα ειναι αρκετη για να πεις οτι κρατας του ενος κινητου και σβηνεις του αλλου ως αχρηστες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα πάρα πολύ καλή. Θεαματική βελτίωση με την dev rom..

 

May the mi note 3 force be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...