Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα γίνω γραφικός και θα πω ακόμα μια φορά "βγάλε κανένα φωτισμενο δρόμο τη νύχτα" :p

 

Το λέω επειδή είναι εύκολο να καταλάβουμε τις συνθήκες. Μετά πας και πιο σκοτάδια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάριε δώσε μου λίγο χρόνο να το μάθω γιατι είναι πολύ φρέσκο ακόμα :) αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο σε σκηνή, πείτε μου και θα το βγάλω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

επειδη το σκεφτομαι θα ηθελα να δω κυριως δειγματα σε οσο πιο χαμηλο φωτισμο αλλα και κοντινα το bokeh του.

 

εχει καποιο mode για θολωμα σε αντικειμενα?

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντύπωση το Mate 10 που ενώ εχει 1,6 διάφραγμα ειναι ποιο σκοτεινο απο το S8 ...

 

 

Πιο σκοτεινος φακος απο s8 μηπως;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο φωτεινός φακός αν κάπου θα επηρέαζε την φωτεινότητα θα ήταν μονο στα σκοτάδια (δηλαδή να χει τελικιάσει το iso).

 

Στις συνθήκες όμως που τραβήχτηκαν αυτές οι φωτογραφίες σίγουρα μπορούσε και φωτεινότερα το mate 10.

Ο λόγος της διαφοράς οφείλετε σε διαφορετική φωτομέτρηση και dynamic range. Ενδεχομένως σε κάποιες να ενεργοποιήθηκε αυτόματα το hdr (η huawei δεν έχει auto)

 

Δηλαδή δεν έχει σχέση με το διάφραγμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου! Πιο μετα λεω να ανεβασω ενα μικρο συγκριτικό mate 10 pro vs lg g4 vs lumia 1020

Ειναι 10-12 σετακια φωτογραφιων καμια 30ρια και κατι λογικα.

Θα ηταν καλυτερο να ανοιξω ενα αλλο θεμα? Για να μην ειναι 'σεντονι' εδω περα..

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου! Πιο μετα λεω να ανεβασω ενα μικρο συγκριτικό mate 10 pro vs lg g4 vs lumia 1020

Ειναι 10-12 σετακια φωτογραφιων καμια 30ρια και κατι λογικα.

Θα ηταν καλυτερο να ανοιξω ενα αλλο θεμα? Για να μην ειναι 'σεντονι' εδω περα..

 

Δεν χρειάζεται να τα ανεβασεις όλα εδώ!!βάλε το link με το το συγκριτικό και απλά μπαίνουμε και το βλέπουμε!!!

Πάντως το mate 10 φαίνεται δύναμη ακόμα και στα πρόσωπα το βλέπω πολύ καλό!!!!

Pixel xl auto!!

27893128379_5a8f1de5c8_c.jpgIMG_20180113_195853 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

επειδη το σκεφτομαι θα ηθελα να δω κυριως δειγματα σε οσο πιο χαμηλο φωτισμο αλλα και κοντινα το bokeh του.

 

εχει καποιο mode για θολωμα σε αντικειμενα?

Ναι υπάρχει το portrait mode που κανει το θόλωμα πίσω.

 

Ένα σημερινό που έκανα μία δοκιμή σε εσωτερικό χώρο δοκιμάζοντας την καμερα.

2e8fb374691eea55de9ddc171c8c35ec.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει το portrait mode που κανει το θόλωμα πίσω.

 

Ένα σημερινό που έκανα μία δοκιμή σε εσωτερικό χώρο δοκιμάζοντας την καμερα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180113/2e8fb374691eea55de9ddc171c8c35ec.jpg[/G]

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

ναι αυτο κανει ομως και για αντικειμενα γενικα? λουλουδια κτλπ?

 

επισης δεν μπορω να την δω σε φουλ αναλυση...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο κανει ομως και για αντικειμενα γενικα? λουλουδια κτλπ?

 

επισης δεν μπορω να την δω σε φουλ αναλυση...

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Επίσης πλέον το κλείστρο έχει ανέβει στα 4s μέγιστο από 1/4 που είχα στο 6p δίνοντας μεγαλύτερη ελευθερία στο manual.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Ενα μινι συγκριτικό (κυριως λογω έλλειψης χρονου δεν ειναι τοσο μεγαλο) λοιπον μεταξυ Mate 10 pro, LG G4 και Lumia 1020

Παραθετω το link απο το αλμπουμ στο flikr

https://flic.kr/s/aHsmcnCnTN

Edited by apollodelphi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Ενα μινι συγκριτικό (κυριως λογω έλλειψης χρονου δεν ειναι τοσο μεγαλο) λοιπον μεταξυ Mate 10 pro, LG G4 και Lumia 1020

Παραθετω το link απο το αλμπουμ στο flikr

https://flic.kr/s/aHsmcnCnTN

 

ένα σκαλάκι ανώτερο πιστεύω το mate...

οι φωτογραφίες εκεί με το τοπίο είναι εντυπωσιακές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας ,για αρχή κάνετε πολύ ωραία δουλειά και μπράβο, τώρα στο ψητό έχω ένα zuk z2 δυνατό πολύ σε επεξεργαστή αλλά αδύναμο πολύ σε κάμερα ,θα ήθελα να μου πείτε ένα κινητό με λίγα λεφτά(μεταχειρισμένο) για φωτογραφίες κυρίως βραδινές να έχω λεπτομέρεια είμαι ανάμεσα σε Lumia 1020 και nexus 5x υπολογίζω κάπου στα 80-100€ ,και έναν οδηγό είδα ένα βίντεο από ένα άλλο φόρουμ αλλά δύσκολα να το συγκρατήσω (έναν οδηγό να μάθω της ορολογίες με το τι κάνει το καθένα )..
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τα ανεβασεις όλα εδώ!!βάλε το link με το το συγκριτικό και απλά μπαίνουμε και το βλέπουμε!!!

Πάντως το mate 10 φαίνεται δύναμη ακόμα και στα πρόσωπα το βλέπω πολύ καλό!!!!

Pixel xl auto!!

[urflic.kr/p/JuPzhx]https:///url]IMG_20180113_195853 by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Φοβερή δουλειά το Pixel xl Μάνθο ευκρίνεια σε φοβερό επίπεδο

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mε έχει μπερδέψει η κάμερα του Huawei mate 10 lite,παρότι δεν γράφει πουθενά για αυτόματο HDR και η ενεργοποιήση του γίνεται χειροκίνητα,εγώ καταλαβαίνω ότι το ενεργοποιεί αυτόματα,γνωρίζει κανείς;

27902106549_66f46b34e5_c.jpgIMG_20180113_160244 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Mε έχει μπερδέψει η κάμερα του Huawei mate 10 lite,παρότι δεν γράφει πουθενά για αυτόματο HDR και η ενεργοποιήση του γίνεται χειροκίνητα,εγώ καταλαβαίνω ότι το ενεργοποιεί αυτόματα,γνωρίζει κανείς;

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4628/27902106549_66f46b34e5_c.jpg[/img]IMG_20180113_160244 by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

 

Στο p9 και honor 8 που χαν περάσει από τα χέρια μου, μερικές φορές αντιλαμβανόμουν ότι έκανε DRO (dynamic range optimizer). Δηλαδή με post processing φώτιζε τις σκιές (έβγαιναν πολύ πιο φωτεινές από ότι φαινόντουσαν στην οθόνη κατα την λήψη). Όχι όμως πάντα.

 

Προσωπικά με ενοχλούσε. Ίσως κάτι τέτοιο κάνει και στο mate 10 lite.

 

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας ,για αρχή κάνετε πολύ ωραία δουλειά και μπράβο, τώρα στο ψητό έχω ένα zuk z2 δυνατό πολύ σε επεξεργαστή αλλά αδύναμο πολύ σε κάμερα ,θα ήθελα να μου πείτε ένα κινητό με λίγα λεφτά(μεταχειρισμένο) για φωτογραφίες κυρίως βραδινές να έχω λεπτομέρεια είμαι ανάμεσα σε Lumia 1020 και nexus 5x υπολογίζω κάπου στα 80-100€ ,και έναν οδηγό είδα ένα βίντεο από ένα άλλο φόρουμ αλλά δύσκολα να το συγκρατήσω (έναν οδηγό να μάθω της ορολογίες με το τι κάνει το καθένα )..

 

Καλησπέρα. Ορολογίες θα βρεις και στο πρώτο μήνυμα του thread ή ακόμα και πλήρη οδηγό.

 

Αν βρίσκεις το nexus 5x στα 100 ευρώ που λες, τσίμπα το. Επειδή προφανώς μιλάς για μεταχειρισμένο, πρόσεξε να χει υπολοιπόμενη εγγύηση κανα χρόνο ακόμα γιατί βγάζει bootloop. Για περισσότερα άνοιξε θέμα εδώ καλύτερα http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Δεν χρειάζεται να τα ανεβασεις όλα εδώ!!βάλε το link με το το συγκριτικό και απλά μπαίνουμε και το βλέπουμε!!!

Πάντως το mate 10 φαίνεται δύναμη ακόμα και στα πρόσωπα το βλέπω πολύ καλό!!!!

Pixel xl auto!!

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4750/27893128379_5a8f1de5c8_c.jpg[/img]IMG_20180113_195853 by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Πολύ καλή. Ευχαριστημένος Μάνθο;

Link to comment
Share on other sites

39683076491_d25e662b96_k.jpgWP_20180114_13_14_14_Pro by Petros Petros, on Flickr

 

Για τη διαβάθμιση της σκιάς την έβγαλα, αλλά δεν περίμενα τόσο κακή ποιότητα.

 

Δεν καταλαβαίνω ώρες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες 3 μέρες έχω μαζι με το 5Τ μου και ένα mate 10 pro. Σε γενικές γραμμές το MATE είναι λίγο καλύτερο. Πιο φωτεινές φωτο και με λίγο καλύτερη λεπτομέρεια. Το μεγάλο του πρόβλημα ομως είναι ότι όταν συνυπάρχουν σκοτεινά και φωτεινά σημεία, τα φωτεινά σχεδόν τα καίει. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να σηκώσω φωτογραφίες.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Mε έχει μπερδέψει η κάμερα του Huawei mate 10 lite,παρότι δεν γράφει πουθενά για αυτόματο HDR και η ενεργοποιήση του γίνεται χειροκίνητα,εγώ καταλαβαίνω ότι το ενεργοποιεί αυτόματα,γνωρίζει κανείς;

 

εχθές έπιασα το mate lite στα χέρια μου και οφείλω να πω ότι ακόμα και στο χειροκίνητο η κάμερα του με απογοήτευσε λιγάκι...

ωραία συσκευή και γρήγορη, αλλά στα 300-320 ευρώ που προσφέρεται θες και μια καλύτερη σχετικά κάμερα να το πλαισιώνει

Link to comment
Share on other sites

εχθές έπιασα το mate lite στα χέρια μου και οφείλω να πω ότι ακόμα και στο χειροκίνητο η κάμερα του με απογοήτευσε λιγάκι...

ωραία συσκευή και γρήγορη, αλλά στα 300-320 ευρώ που προσφέρεται θες και μια καλύτερη σχετικά κάμερα να το πλαισιώνει

 

Στην αρχή και μένα,αλλά τελικά δεν είναι τόσο κακή,ειδικά σε φωτισμένους δρόμους το βράδυ και τέτοια στο auto μια χαρά τα πάει βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες.Την ημέρα δεν θα πω γιατί όλα τα κινητά βγάζουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες.

39554667432_56b8887cdf_c.jpgHuawei mate lite 10 Auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά το Pixel xl Μάνθο ευκρίνεια σε φοβερό επίπεδο

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κάμερα τού pixel xl !!!!αλλά δεν είναι για όλους η κάμερα επειδή δεν έχει manual ρυθμίσεις!!

Που φυσικά εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό μιας και το βγάζω από την τσέπη και πυροβόλα το εργαλείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Google pixel xl VS mate 10 pro auto

Δεν είναι την ίδια μέρα, του pixel την είχα ανεβάσει και πριν να αλλάξει ο χρόνος του mate είναι σημερινή

38997648792_752bd2dcda_c.jpg2017-12-13_06-53-43 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

38978593714_0b3e67e110_c.jpg2018-01-14_06-23-50 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Google pixel xl VS mate 10 pro auto

Δεν είναι την ίδια μέρα, του pixel την είχα ανεβάσει και πριν να αλλάξει ο χρόνος του mate είναι σημερινή

38997648792_752bd2dcda_c.jpg2017-12-13_06-53-43 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

38978593714_0b3e67e110_c.jpg2018-01-14_06-23-50 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δεν ειναι την ιδια μερα και ισως ηταν διαφορετικος ο φωτισμος (πχ πανω αριστερα στη 2η επηρεαζει τον φωτισμο του δεντρου). Η πρωτη φαινεται γενικα πιο φωτεινη, η δευτερη με ικανοποιει περισσοτερο σε λεπτομερεια. Αυτα βλεποντας σε 5,5 ιντσες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by atari4
You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω φίλε μου ότι δεν είναι ίδια μέρα νομίζω στου pixel είχε αναμμένα περισσότερα φώτα λόγο εορτών

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω φίλε μου ότι δεν είναι ίδια μέρα νομίζω στου pixel είχε αναμμένα περισσότερα φώτα λόγο εορτών

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Δε ρωτησα, το ειδα οτι το εγραψες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...