Jump to content

Nvu - Dreamweaver MX - Frontpage


ahill2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nvu - Dreamweaver MX - Frontpage

Και τα τρία για τη δημιουργία site,ποιό προτείνετε,θεωρείτε καλύτερο και γιατί?

Υγ.Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Dreamweaver, πολύ μπροστά από όλα τα υπόλοιπα, φοβερό εργαλείο. Είναι λίγο δύσκολο στην εκμάθηση αλλά είναι πλέον το πιο διαδεδομένο και όχι άδικα.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ,το dreamweaver είναι μακράν το καλύτερο, το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, συν ότι έχει πάρα πολύ καλή υποστήριξη και αρκετά extensions.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Dreamweaver MX 2004...

Το χρησιμοποιώ καθημερινά (και αυτή τη στιγμή μάλιστα :p ) και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι γρήγορο (μόνο αν έχεις κάνει το update) ευχρηστο, εχει δικό του FTP manager και ένα σωρο χαραστηριστικά και εργαλεία τα οποία κυριολεκτικά λύνουν τα χέρια του Web Designer. Ασε που το Frontpage βγάζει πολύ κώδικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και το περίμενα ότι όλοι θα λέγατε το dreamweaver MX και εγώ αυτό έχω ακουστά ως το καλύτερο,απλά αναρωτιέμαι αν κανείς τσέκαρε το NVU που μου το σύστησε μια γνωστή είναι open source (free εννοειται) και παίζει σε όλα τα λογισμικά Windows,OSX και Linux . :O
Link to comment
Share on other sites

Από το site του NVU h**p://www.nvu.com/

 

A complete Web Authoring System for Linux Desktop users as well as Microsoft Windows and Macintosh users to rival programs like FrontPage and Dreamweaver.

 

Αξίζει να του ρίξετε μια ματιά...:)

Link to comment
Share on other sites

OK το NVU ειναι δωρεάν αλλα δεν παρέχει τιποτα το ιδιαίτερο λόγω αυτού.

Μια εταιρία που κάνει σχεδιασμό ιστοσελίδων δεν μπορεί να στηριχτει σε ένα δωρεαν πρόγραμμα γιατι δεν της παρέχει αυτά που πραγματικά χρειάζεται, αντίθετα το Dreamweaver ΜΧ 2004 μπορεί να βοηθήσει στον αποτελεσματικό σχεδιασμό μιας σελίδας λόγω των πολλών εργαλείων και διευκολήσεων που παρέχει.

 

Κατέβασα το NVU και διαπίστωσα το εξής :

 

1. Γενικότερα σαν πρόγραμμα τρέχει πιο αργα απο το Dreamweaver(μπορεί να ειναι και ιδεα μου, δεν ξέρω...)

 

2. Δεν έχει αυτο το καλό του Dreamweaver με τα tags, δηλαδή να πατάς "<table" και να σου βγάζει τα διαθέσημα properties για αυτό το tag. Αυτή είναι μια απο τις πιο χρήσιμες δυνατότητες οποιοδήποτε προγράμματος

 

3. Επίσης απο ότι είδα ο χρήστης δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει split το παράθυρο όπως το Dreamweaver και να έχεις άμεσο preview του site. (Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν το έψαξα πολύ το πρόγραμμα να πω την αλήθεια)

 

Αν κάποιος πάλι θέλει κάτι δωρεαν πιστεύω ότι υπάρχουν και καλύτερες λύσεις απο το NVU. Βεβαια αμα θέλετε και το Dreamweaver ειναι δωρεαν ;)

Link to comment
Share on other sites

OK το NVU ειναι δωρεάν αλλα δεν παρέχει τιποτα το ιδιαίτερο λόγω αυτού.

Μια εταιρία που κάνει σχεδιασμό ιστοσελίδων δεν μπορεί να στηριχτει σε ένα δωρεαν πρόγραμμα γιατι δεν της παρέχει αυτά που πραγματικά χρειάζεται, αντίθετα το Dreamweaver ΜΧ 2004 μπορεί να βοηθήσει στον αποτελεσματικό σχεδιασμό μιας σελίδας λόγω των πολλών εργαλείων και διευκολήσεων που παρέχει.

 

Κατέβασα το NVU και διαπίστωσα το εξής :

 

1. Γενικότερα σαν πρόγραμμα τρέχει πιο αργα απο το Dreamweaver(μπορεί να ειναι και ιδεα μου, δεν ξέρω...)

 

2. Δεν έχει αυτο το καλό του Dreamweaver με τα tags, δηλαδή να πατάς "<table" και να σου βγάζει τα διαθέσημα properties για αυτό το tag. Αυτή είναι μια απο τις πιο χρήσιμες δυνατότητες οποιοδήποτε προγράμματος

 

3. Επίσης απο ότι είδα ο χρήστης δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει split το παράθυρο όπως το Dreamweaver και να έχεις άμεσο preview του site. (Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν το έψαξα πολύ το πρόγραμμα να πω την αλήθεια)

 

Αν κάποιος πάλι θέλει κάτι δωρεαν πιστεύω ότι υπάρχουν και καλύτερες λύσεις απο το NVU. Βεβαια αμα θέλετε και το Dreamweaver ειναι δωρεαν ;)

Χωρίς να ξέρω πολλά αυτό που είδα είναι οτι το Nvu έχει tabs :O όσον αφορά το όλα είναι free :shifty: νο κομεντ , open source......

Tώρα αν μπορεί να στηριχτεί εταιρία σε free πρόγραμμα δεν καταλαβαίνω γιατί όχι? :confused:

Είναι free φίλε μου τι άλλο θες να σου προσφέρει?μάλλον τα άλλα που πρέπει να τα πληρώσεις πρέπει να προσφέρουν κάτι για τα λεφτά που δίνει ο κάθε ένας επαγγελματίας. :)

Τέλος πάντων εγώ θα τσεκάρω και το dreamweaver και το Nvu .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω πολλά αυτό που είδα είναι οτι το Nvu έχει tabs

Γιατί το Dreamweaver δεν έχει tabs ? Εκτος αν εσεις με τα tabs εννοείτε κάτι άλλο απο αυτό που καταλαβαίνω εγω :confused:

Τέλος πάντον εγώ θα τσεκάρω και το dreamweaver και το Nvu

Και πολύ καλά θα κάνεις και βγάλε ένα συμπέρασμα μόνος σου και ξαναπόσταρε εδω ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...