Jump to content

Συνδυασμός μνήμης στα 100 με μία στα 133?


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω έναν υπολογιστή που παίρνει μνήμες SDRAM. Επειδή είχε ένα dimm στα 64ΜΒ (PC100) πήγα και του πήρα ένα στα 256ΜΒ (PC133).

 

Τώρα έχω βάλει μόνο την 256 πάνω. Αν βάλω και την 64, επειδή δουλεύει σε διαφορετική συχνότητα θα ρίξει τη συνολική ταχύτητα της μνήμης; Ή δεν έχει καμμία σχέση αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δουλεύουν πάντα σε μία συχνότητα. Πάντα στην χαμηλότερη από τις μέγιστες που υποστηρίζουν οι μνήμες που έχεις. Αν έχεις δηλαδή μία στα 100MHz και μία στα 133ΜΗz, θα δουλεύουν και οι δύο στα 100MHz.
Link to comment
Share on other sites

Επομένως από τη μία θα έχω μεγαλύτερη μνήμη 256+64 που θα δουλεύει στα 100 και από την άλλη λιγότερη μνήμη (256) που θα δουλεύει στα 133...

 

Τι με συμβουλεύετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Επομένως από τη μία θα έχω μεγαλύτερη μνήμη 256+64 που θα δουλεύει στα 100 και από την άλλη λιγότερη μνήμη (256) που θα δουλεύει στα 133...

 

Τι με συμβουλεύετε;;;

Να βάλεις τη μνήμη. Αν και σε χαμηλότερη ταχύτητα, η περισσότερη μνήμη θα βοηθήσει πολύ τον υπολογιστή σου, 256 είναι σχετικά λίγα (όχι πως θα σε σώσουν 64 ακόμα). Βασικά δοκίμασε και κρίνε.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις τη μνήμη. Αν και σε χαμηλότερη ταχύτητα, η περισσότερη μνήμη θα βοηθήσει πολύ τον υπολογιστή σου, 256 είναι σχετικά λίγα (όχι πως θα σε σώσουν 64 ακόμα). Βασικά δοκίμασε και κρίνε.

Βασικά είναι ένα υπολογιστής στα 400mhZ στον οποίο θα βάλω windows xp home και θα τον χρησιμοποιώ για word, excel, surfing...

Link to comment
Share on other sites

Το pc σου είναι αρκετά παλιό και με τα xp θα σέρνεται όση ραμ και να βάλεις
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το pc σου είναι αρκετά παλιό και με τα xp θα σέρνεται όση ραμ και να βάλεις

Ακόμα και να το ρυθμίσω για maximum performance και βγάλει όλα τα effects;;;

 

Αν δεν του βάλω xp θα πάω σε 98SE.. δεν έχω και άλλη επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να το ρυθμίσω για maximum performance και βγάλει όλα τα effects;;;

 

Αν δεν του βάλω xp θα πάω σε 98SE.. δεν έχω και άλλη επιλογή..

 

Το pc σου είναι αρκετά παλιό και με τα xp θα σέρνεται όση ραμ και να βάλεις

 

Den symfwnw me ton amynta. Oi logoi gia tous opoious theleis (.....και θα τον χρησιμοποιώ για word, excel, surfing...) to kathistoun mia xara san mixamima.

 

Kane auto pou eipes, bale xp kai apla kane merika optimizations sto perfomance (me ena search sto myphone olo kai alla tweaks gia tha breis).

 

Filika

V.

Opinions are like assholes.... everybody has one!
Link to comment
Share on other sites

Den symfwnw me ton amynta. Oi logoi gia tous opoious theleis (.....και θα τον χρησιμοποιώ για word, excel, surfing...) to kathistoun mia xara san mixamima.

 

Kane auto pou eipes, bale xp kai apla kane merika optimizations sto perfomance (me ena search sto myphone olo kai alla tweaks gia tha breis).

 

Filika

V.

thnx για τη συμβουλή! Μόλις το setarw θα σας πω αν τελικά τραβάει το μηχάνημα :!:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστησα τον υπολογιστή, έβαλα και τις δύο μνήμες πάνω και πάει ικανοποιητικά!

 

Επίσης τον χρόνισα να παίζει στο 600Mhz αντί για τα 450Mhz(Pentium III)... Λέτε αυτό να μου δημιουργήσει κανά πρόβλημα;;; Πάντως τον είχα 2-3 ώρες αναμένο χτες και η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 45 βαθμούς κελσίου..

Link to comment
Share on other sites

mia xara tha einai dokimase to
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...