Jump to content

Yπαρχει διαλογος στο myphone?


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφορμη γι'αυτο το θεμα μου δινει η "απαντηση" ενος μοντερεητορ σ'ενα θεμα που ειχε ανοιχτει εδω στο σχολιασμο σχετικα με την δημιουργια αθλητικου φορουμ ή οχι...χωρις να γινει κανενας διαλογος,ο συγκεκριμενος μοντ κλειδωσε το θεμα,αφου πρωτα εγραψε πως "δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει αθλητικο υπο-φορουμ".Αν αυτο δεν ειναι αλαζονικη συμπεριφορα & απαραδεκτος τροπος αντιμετωπισης των μελων,τι ειναι?Κανεις δεν εβρισε,ουτε εγραψε τιποτα προσβλητικο...απλα γινοταν μια συζητηση,την οποια καποιος διεκοψε με το ετσι θελω,χωρις λογο & αιτια(υποτιθεται οτι τα θεματα κλειδωνονται οταν αντιβαινουν στους ΟΠΧ-αυτο εδω ηταν τετοια περιπτωση μηπως? :rolleyes: ).

 

Δεν μ'ενδιαφερει ιδιαιτερα αν θα μπει ή οχι αθλητικη υπο-περιοχη στο σαιτ,μιας & τις αθλητικες μου αποψεις τις γραφω σε διαφορα αλλα φορουμς,Ελλαδας & εξωτερικου.Ομως η συγκεκριμενη συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη & προσβαλλει τα υπολοιπα μελη & τους υπευθυνους του myphone.

 

Ο πολιτισμενος διαλογος δεν εκανε ποτε κακο σε κανεναν...γιατι ορισμενοι τον φοβουνται? :X

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερα να στέιλεις ένα μήνυμα σε κάποιον Moderator ή στον Administrator και να του εκθέσεις τις απόψεις σου για το θέμα της δημιουργίας ενός τέτοιου forum;

 

Ξέρεις, δεν είσαι ο πρώτος που προτείνει κάτι τέτοιο!

Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές...

 

Μάλλον γι' αυτό ο εν λόγω moderator κλείδωσε αμέσως το θέμα, χωρίς να σου δώσει περισσότερες εξηγήσεις.

 

Δεν λέω ότι έκανε καλά!

 

Απλά, υποθέτω ότι έτσι λειτούργησε...

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι το θέμα αυτό που λές (για αθλητικό υποφόρουμ) έχει συζητηθεί πολλές φορές και τις περισσότερες καταλήγει σε τσακωμούς και ύβρεις. Εγώ δεν ήμουν ποτέ σε μια τέτοια κουβέντα αλλά για να λένε ότι έχει συζητηθεί πολλές φορές και δεν βγαίνει πουθενά, κάτι θα ξέρουν. Δες μόνο τι κοκορομαχίες γίνονται στους διαξιφισμούς για τι?Για κινητά! Το thread για Microsoft vs Symbian έχει ανοίξει και έχει κλειδωθεί πολλές φορές γιατί γινόταν της κακομοίρας και οι απίστευτες παρεξηγήσεις.

Φαντάσου λοιπόν να γίνει κάτι ανάλογο για Ολυμπιακό Παναθηναικό ΑΕΚ, τι έχει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική , απαγορέυεται και η δημιουργία πολιτικού forum!

(Για την αποφυγή κομματικών διενέξεων)

 

Εκεί να δείς , τι είχε να γίνει...

;)

Link to comment
Share on other sites

Ο διάλογος που λες φίλε έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν και έχει αποφασιστεί να μην γίνει αθλητικό forum ούτε να επιτρέπονται αθλητικές συζητήσεις.Οπότε ποιος ο λόγος να ξαναλέμε πάλι τα ίδια;Και πίστεψέ με,μόνοι μας έχουμε δώσει αυτά τα δικαιώματα για να παρθεί αυτή η απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αφορμη γι'αυτο το θεμα μου δινει η "απαντηση" ενος μοντερεητορ σ'ενα θεμα που ειχε ανοιχτει εδω στο σχολιασμο σχετικα με την δημιουργια αθλητικου φορουμ ή οχι...χωρις να γινει κανενας διαλογος,ο συγκεκριμενος μοντ κλειδωσε το θεμα,αφου πρωτα εγραψε πως "δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει αθλητικο υπο-φορουμ".Αν αυτο δεν ειναι αλαζονικη συμπεριφορα & απαραδεκτος τροπος αντιμετωπισης των μελων,τι ειναι?Κανεις δεν εβρισε,ουτε εγραψε τιποτα προσβλητικο...απλα γινοταν μια συζητηση,την οποια καποιος διεκοψε με το ετσι θελω,χωρις λογο & αιτια(υποτιθεται οτι τα θεματα κλειδωνονται οταν αντιβαινουν στους ΟΠΧ-αυτο εδω ηταν τετοια περιπτωση μηπως? :rolleyes: ).

 

Δεν μ'ενδιαφερει ιδιαιτερα αν θα μπει ή οχι αθλητικη υπο-περιοχη στο σαιτ,μιας & τις αθλητικες μου αποψεις τις γραφω σε διαφορα αλλα φορουμς,Ελλαδας & εξωτερικου.Ομως η συγκεκριμενη συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη & προσβαλλει τα υπολοιπα μελη & τους υπευθυνους του myphone.

 

Ο πολιτισμενος διαλογος δεν εκανε ποτε κακο σε κανεναν...γιατι ορισμενοι τον φοβουνται? :X

Εφόσον δεν μπορείς πλέον να κάνεις... διάλογο στο [thread=63865]κλειδωμένο (δικαίως) θέμα[/thread] τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα ακόλουθα:

 

1. Politikos-Athlitikos sxoliasmos.

2. Νέο Thread

 

Τα παραπάνω δεν είναι κλειδωμένα.

 

Επίσης τα σχόλιά μου σχετικά με αυτό το θέμα τα έχω εκφράσει εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=370463#post370463

 

killing you, δεν τίθεται καν... θέμα συζήτησης του συγκεκριμένου θέματος τουλάχιστον γι αυτήν την περίοδο. Αφενός αυτές οι συζητήσεις έχουν οδηγήσει στο παρελθόν - χωρίς εξαίρεση - σε κλείδωμα, καθώς και σε ομαδικές ... "σφαγές" που δυστυχώς στιγμάτιζαν τις συμπεριφορές των μελών και στις υπόλοιπες περιοχές του forum. Παράλληλα, δεν μπορούν να μείνουν unmoderated, αφού δεν είναι... ανάλαφρες όπως κάποιες άλλες και τα μηνύματά τους δεν έχουν ποτέ "φιλικό" περιεχόμενο.

 

Η απόφαση να απαγορευθούν αυτές οι συζητήσεις δεν έγινε επειδή ξυπνήσαμε στραβά μια ημέρα, αλλά για διάφορους λόγους που γνωρίζουν αρκετά καλά όσοι είχαν παρακολουθήσει στο παρελθόν το forum. Για την ώρα λοιπόν οι πολιτικές και αθλητικές συζητήσεις δεν επιτρέπονται. Υπάρχουν ειδικευμένα forums στα οποία μπορείς να απευθυνθείς με πολύ καλό αθλητικό και πολιτικό περιεχόμενο και φυσικά μεγαλύτερη ανεκτικότητα σε συζητήσεις... γηπέδου.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=105108#post105108

 

Έχει απαντήσει και ο Wappy:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=375700#post375700

 

ως τεχνολογικό φόρουμ, είναι "θεμιτός" ο διαχωρισμός σε οπαδούς ΝΟΚΙΑ π.χ. ή σε οπαδούς Εριξον ή MS fan club ή ΤΙΜ rulez κλπ...

 

κάτι το οποίο γίνεται ήδη και θεωρείται αυτός ο οπαδισμός φυσιολογικό φαινόμενο...

 

αυτό που ΔΕΝ θέλουμε και ΔΕΝ χρειαζόμαστε, είναι ένας επιπλεόν διαχωρισμός σε ομάδες δεξιών και αριστερών, σε γαύρους και βάζελους, σε άθεους και χριστιανούς, σε ταμπελάκια τα οποία ΔΕΝ χρειάζονται, αλλά με περισσή ευκολία μπορούν να "κολληθούν" και να επηρεάσουν τις ιντερνετικές μας σχέσεις..

 

Συνοψίζοντας για οποιοδήποτε άλλο σχόλιο μπορείτε να μεταφερθείτε εκεί:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=27255

 

Τέλος όσον αφορά το διάλογο, δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, ωστόσο έχω ήδη γράψει στο σχολιασμό όσα πρέπει να γνωρίζετε σχετικά με τη δημιουργία ενός νέου forum. Για να απαντήσω τέλος στην ερώτηση του Dimitris79, ναι, υπάρχει διάλογος στο myphone.gr αρκεί αυτός αφενός να είναι επικοδομητικός και αφετέρου να μην έχει επαναληφθεί άλλες 2 φορές στο παρελθόν.

 

Πριν κλειδώσω και αυτό το θέμα, μια σημαντική παράκληση: Χρησιμοποιήστε την αναζήτηση! Θα εκπλαγείτε, αλλά όλα όσα έχετε αναρωτηθεί τον τελευταίο καιρό έχουν ήδη απαντηθεί στο παρελθόν...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λέτε συνέχεια να χρησιμοποιούμε την αναζήτηση για να μην ανοίγουμε καινούρια τόπικς. Θα ήθελα κάλλιστα να γράψω στο τόπικ του φίλου που λέει ότι δεν θα ξαναποστάρει, στο αν υπάρχει διάλογος στο myphone και σε πολλά άλλα, αλλά το ότι τα θέματα κλειδώνονται έτσι απερίσκεπτα με εκνευρίζει αφάνταστα. Και δεν είμαι και ο μόνος από ότι βλέπω.

 

Εγώ συγκεκριμένα αναφέρομαι στο κλείδωμα του θέματος με τις αυξήσεις του ΦΠΑ. Απορώ δηλαδή γιατί ενώ γινόταν μια άκρως πολιτισμένη συζήτηση με λογικά επιχειρήματα γιατί να κλειδώθηκε. Ήταν το ΜΟΝΟ σοβαρό θέμα που υπήρχε στο myphone. Δηλαδή πιο σοβαρό θεωρείται το Fame Story ή η πατάτα (πώς τη λέτε) και πολλά άλλα "σκουπίδια"; :wacko:

 

Ήδη βρίσκομαι και εγώ στο τελικό στάδιο να μην ξαναγράψω στο myphone. Δεν ανέχομαι από μερικούς mods να μου επιβάλλουν, να με φιμώνουν και να με κλειδώνουν. Ένα σοβαρότατο ζήτημα που απασχολεί το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας σήμερα, κλειδώθηκε. Εγώ ξέρω ότι κλειδώνουμε κάτι όταν υπάρχουν βρισιές και ερχόμαστε σε έντονη αντιπαράθεση (κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω αλλά τέλος πάντων το δέχομαι). Εφόσον ανταλλάσσουμε επιχειρήματα γιατί το κλειδώσατε; Πιστεύω πως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείτε και να ξεκλειδωθεί το θέμα και επιτέλους ας εφαρμοστεί και καμιά δημόσια σύσταση εφόσον κάποιος παρεκτρέπεται.

 

Msk απευθύνομαι σε σένα. Το myphone ξέρουμε ότι έχει μεγάλη επισκεψιμότητα. Ανήκει στα μέλη του. Υπάρχουν θέματα που σηκώνουν συζήτηση σοβαρή. Εσύ ως Administrator κάνεις πάντα το σωστό, κανείς δεν αμφιβάλλει για αυτό.

 

Έχεις όμως κακούς διαχειριστές κατά τη γνώμη μου που την έχουν δει αλαζονικά και με υπέρμετρες φιλοδοξίες. Ασφαλώς και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά. Ίσως διαγωνίζονται και μεταξύ τους για το ποιος θα πρωτοκλειδώσει το θέμα, ή για το πόσα θέματα έχει κλειδώσει ο καθένας κλπ.

 

Η γνώμη μας πρέπει να προβάλλεται πάντα. Κάθε φίμωση ενός σοβαρού θέματος μόνο ως μεροληπτική στάση μπορεί να εκληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, φίλε minovg, πως έχεις παρεξηγήσει λίγο, πρόσωπα και καταστάσεις. Λέγοντας αυτό, εννοώ πως όταν ένας Mod κλειδώνει ένα θέμα το κάνει διότι διαπιστώνει σωρηδόν παραβιάσεις των ΟΠΧ, άσχημο κλίμα, προσωπικές επιθέσεις κτλ κτλ κτλ.

 

Κανένας Mod δεν θα κλειδώσει ένα θέμα επειδή... ξύπνησε στραβά το πρωί. Όταν φτάνει σε αυτό το σημείο, συνήθως το κάνει για διάφορους λόγους, όπως επαναφορά της ηρεμίας, κατάσβεση έντονων αντιπαραθέσεων, προστασία των μελών από άτομα που βρίζουν, ακόμα και προληπτική δράση για να μην δοθούν ποινές. Ο κατάλογος των αιτίων είναι μεγάλος, ωστόσο πάντα υπάρχει κάποιος λόγος που αποσκοπεί στο καλό του forum, όσο και αν κάποιες φορές δεν είναι άμεσα αντιληπτός.

 

Αν και δεν είμαι Mod στο CnF για να σου απαντήσω ως αρμόδιος, πιθανόν το θέμα που λες να κλειδώθηκε διότι διαπιστώθηκαν κάποιες παραβιάσεις. Δεν το έχω διαβάσει το θέμα, ωστόσο μήπως το γυρίσατε σε πολιτικά σχόλια; Μήπως άρχισαν να «την λένε» κάποιοι στους άλλους; Μήπως κάποιοι μεταχειρίστηκαν άκομψες εκφράσεις;

 

Όλα αυτά είναι παραδείγματα και φυσικά θα πρέπει να περιμένεις να σου απαντήσουν άλλοι, πιο αρμόδιοι από εμένα.

 

Ωστόσο, δεν μπορώ να μην αναφέρω πως κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να υπάρχει λίγη περισσότερη ηρεμία και να σκεφτόμαστε όλοι πως το forum έχει κάποιους κανόνες. Ναι, μπορούμε όλοι να λέμε την γνώμη μας (για αυτό υπάρχει το forum), σεβόμενοι όμως παράλληλα τους ΟΠΧ και τους κανόνες λειτουργίας του κάθε υπό-forum του myphone.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κλειδώθηκε επειδή θεωρήθηκε πολιτική συζήτηση. Μιλούσαμε όμως κόσμια, δεν βρίζαμε, ανταλλάσσαμε επιχειρήματα και όχι κοροιδίες. Υπό αυτή την έννοια το fame story (ναι θα επιμείνω σε αυτό όπως και στο φόρουμ της πατάτας) λέγονται τα άπειρα που μπορεί να θεωρηθούν βρισιές. Δε λέω ότι πρέπει να κλειδωθεί το τόπικ εκείνο, αλλά να υπάρχει περισσότερη ελευθερία στο να λέμε την άποψή μας εφόσον είμαστε κόσμιοι και δεν βρίζουμε. Και δεν είμαστε εμείς κανένα 13χρονο και 15χρονο. Αν δείτε στο θέμα των αυξήσεων απαντούσαν άτομα με κατασταλλαγμένη προσωπικότητα χωρίς ύβρεις επιμένω.

 

Και ως εκ τούτου χαρακτηρίζω το κλείδωμα επιεικώς απαράδεκτο και το θεωρώ φίμωση στην ελευθερία του λόγου.

 

Όσο για τους mods είπαμε δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά οι περισσότεροι πλέον είναι με το μαστίγιο και σε περιμένουν στη γωνία να σου την πουν. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν, αλλά να ξέρουν ότι ο καθένας αντιπροσωπεύει την δική του προσωπικότητα εδώ μέσα, και πολλοί mods είναι πολύ μικρότεροι ηλικιακά από αυτούς που ποστάρουν. Οι περισσότεροι γνωρίζουν τους κανόνες του φόρουμ και θεωρούνται έμπειροι στο να ποστάρουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κλειδώθηκε επειδή θεωρήθηκε πολιτική συζήτηση. Μιλούσαμε όμως κόσμια, δεν βρίζαμε, ανταλλάσσαμε επιχειρήματα και όχι κοροιδίες. Υπό αυτή την έννοια το fame story (ναι θα επιμείνω σε αυτό όπως και στο φόρουμ της πατάτας) λέγονται τα άπειρα που μπορεί να θεωρηθούν βρισιές. Δε λέω ότι πρέπει να κλειδωθεί το τόπικ εκείνο, αλλά να υπάρχει περισσότερη ελευθερία στο να λέμε την άποψή μας εφόσον είμαστε κόσμιοι και δεν βρίζουμε. Και δεν είμαστε εμείς κανένα 13χρονο και 15χρονο. Αν δείτε στο θέμα των αυξήσεων απαντούσαν άτομα με κατασταλλαγμένη προσωπικότητα χωρίς ύβρεις επιμένω.

 

Και ως εκ τούτου χαρακτηρίζω το κλείδωμα επιεικώς απαράδεκτο και το θεωρώ φίμωση στην ελευθερία του λόγου.

 

Όπως σου είπα πριν, δεν είμαι Mod στο CnF, επομένως δεν είμαι και ο κατάλληλος για να σου απαντήσω σε όσα λες σε αυτή την παράγραφο.

 

Όσο για τους mods είπαμε δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά οι περισσότεροι πλέον είναι με το μαστίγιο και σε περιμένουν στη γωνία να σου την πουν. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν, αλλά να ξέρουν ότι ο καθένας αντιπροσωπεύει την δική του προσωπικότητα εδώ μέσα, και πολλοί mods είναι πολύ μικρότεροι ηλικιακά από αυτούς που ποστάρουν. Οι περισσότεροι γνωρίζουν τους κανόνες του φόρουμ και θεωρούνται έμπειροι στο να ποστάρουν. :)

 

Δεν είναι όλοι οι Mods το ίδιο, ή μήπως δεν είναι όλα τα fora του myphone τα ίδια; Το moderating έχει διαφορετικές απαιτήσεις στο CnF, άλλες στο Buy and Sell, στους Διαξιφισμούς, κτλ κτλ κτλ.

 

Όσον αφορά τα περί ηλικίας, πίστεψέ με, στα σχεδόν δύο χρόνια που είμαι Mod εδώ, έχω δει περιπτώσεις και περιπτώσεις. Χαλαρά μπορώ να φέρω στο μυαλό μου περιπτώσεις κατά τις οποίες 40χρονοι φέρονται σαν παιδιά και το αντίστροφο. Η παιδεία και η ωριμότητα πολλές φορές δεν είναι θέμα ηλικίας και δεν νομίζω να έχεις αντίρρηση σε αυτό. ;)

 

Έχω δει πολλές φορές υποτιθέμενους ώριμους και κατασταλαγμένους χρήστες να βρίζουν Mods σε PM, να φέρονται εριστικά, να βρίζουν, να ειρωνεύονται κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να προλαβω να ποσταρω πριν κλειδωθει κι αυτο :X

 

Βασικα συμφωνω με τον φιλο minovg...θεματα που αξιζουν της προσοχης μας κλειδωνονται με την πρωτη "αφορμη",ενω καποια αλλα χαμηλοτατου επιπεδου ζουν & βασιλευουν...οταν ομως γινεται διαλογος,ειναι λογικο να υπαρχουν και διαφωνιες...δε νομιζω πως στο συγκεκριμενο με το ΦΠΑ ξεπερασαν καποιοι τα ορια(εκτος αν κατι τετοιο θεωρειται η...αναφορα του ονοματος του Αλογοσκουφη).Υπηρξαν διαφωνιες,αλλα παντα με επιχειρηματα,χωρις ειρωνιες & βρισιες.Τωρα γιατι μερικοι καραδοκουν με το λουκετο στο χερι δεν ξερω...μαλλον υπερβαλλων ζηλος θα ειναι...

 

Και στο κατω κατω τι εναι προτμοτερο?Να υπαρχουν θεματα σοβαρα(ακομα & με πολιτικες προεκτασεις)ή να αναμασαμε συζητησεις φεημ στορυ,γιουροβιζιον,τι φαγαμε,σε ποιο κλαμπ πηγαμε κλπ?Προσωπικα προτιμω το πρωτο... ;)

 

Τελειωνοντας,θα ηθελα να πω για αλλη μια φορα οτι δεν θα καθορισω εγω τους κανονες του σαιτ,μιας & ειμαι φιλοξενουμενος του.Ομως,αυτο δεν μου απαγορευει να εκφρασω τις οποιες αντιρρησεις μου(μηπως τελικα ο "πελατης" εχει παντα δικιο?) :!: .

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να προλαβω να ποσταρω πριν κλειδωθει κι αυτο :X

 

Βασικα συμφωνω με τον φιλο minovg...θεματα που αξιζουν της προσοχης μας κλειδωνονται με την πρωτη "αφορμη",ενω καποια αλλα χαμηλοτατου επιπεδου ζουν & βασιλευουν...οταν ομως γινεται διαλογος,ειναι λογικο να υπαρχουν και διαφωνιες...δε νομιζω πως στο συγκεκριμενο με το ΦΠΑ ξεπερασαν καποιοι τα ορια(εκτος αν κατι τετοιο θεωρειται η...αναφορα του ονοματος του Αλογοσκουφη).Υπηρξαν διαφωνιες,αλλα παντα με επιχειρηματα,χωρις ειρωνιες & βρισιες.Τωρα γιατι μερικοι καραδοκουν με το λουκετο στο χερι δεν ξερω...μαλλον υπερβαλλων ζηλος θα ειναι...

 

Και στο κατω κατω τι εναι προτμοτερο?Να υπαρχουν θεματα σοβαρα(ακομα & με πολιτικες προεκτασεις)ή να αναμασαμε συζητησεις φεημ στορυ,γιουροβιζιον,τι φαγαμε,σε ποιο κλαμπ πηγαμε κλπ?Προσωπικα προτιμω το πρωτο... ;)

 

Τελειωνοντας,θα ηθελα να πω για αλλη μια φορα οτι δεν θα καθορισω εγω τους κανονες του σαιτ,μιας & ειμαι φιλοξενουμενος του.Ομως,αυτο δεν μου απαγορευει να εκφρασω τις οποιες αντιρρησεις μου(μηπως τελικα ο "πελατης" εχει παντα δικιο?) :!: .

Προσυπογράφω 100% συνωνόματε. :)

Δεν είναι όλοι οι Mods το ίδιο, ή μήπως δεν είναι όλα τα fora του myphone τα ίδια; Το moderating έχει διαφορετικές απαιτήσεις στο CnF, άλλες στο Buy and Sell, στους Διαξιφισμούς, κτλ κτλ κτλ.

 

Όσον αφορά τα περί ηλικίας, πίστεψέ με, στα σχεδόν δύο χρόνια που είμαι Mod εδώ, έχω δει περιπτώσεις και περιπτώσεις. Χαλαρά μπορώ να φέρω στο μυαλό μου περιπτώσεις κατά τις οποίες 40χρονοι φέρονται σαν παιδιά και το αντίστροφο. Η παιδεία και η ωριμότητα πολλές φορές δεν είναι θέμα ηλικίας και δεν νομίζω να έχεις αντίρρηση σε αυτό.

 

Έχω δει πολλές φορές υποτιθέμενους ώριμους και κατασταλαγμένους χρήστες να βρίζουν Mods σε PM, να φέρονται εριστικά, να βρίζουν, να ειρωνεύονται κτλ κτλ κτλ.

Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν και μεγαλύτεροι ηλικιακά που φέρονται σαν μωρά παιδιά. Αλλά στο συγκεκριμένο τόπικ όλοι είχαν κάποιο επίπεδο. Δεν είναι ανάγκη να υποστηρίζεις φίλε λάθη και υπερβάλλοντα ζήλο συναδέλφων σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά στο συγκεκριμένο τόπικ όλοι είχαν κάποιο επίπεδο. Δεν είναι ανάγκη να υποστηρίζεις φίλε λάθη και υπερβάλλοντα ζήλο συναδέλφων σου. :)

 

Α, το φαντάστηκα πως θα έλεγες κάτι τέτοιο. :)

 

Με την ίδια λογική, μπορώ και εγώ να σου πω πως δεν είναι ανάγκη να βλέπεις και εσύ λάθη και υπερβάλλοντα ζήλο, έτσι δεν είναι; ;)

 

Anyway, περίμενε, όπως σου είπα και πριν, να σου απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Α, το φαντάστηκα πως θα έλεγες κάτι τέτοιο. :)

 

Με την ίδια λογική, μπορώ και εγώ να σου πω πως δεν είναι ανάγκη να βλέπεις και εσύ λάθη και υπερβάλλοντα ζήλο, έτσι δεν είναι; ;)

 

Anyway, περίμενε, όπως σου είπα και πριν, να σου απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος από εμένα.

Χωρίς παρεξήγηση εγώ περιμένω την απάντηση του μπος και αφεντικού του φόρουμ και όχι κάποιου mod, γιατί πιστεύω στο ότι σέβεται τον καθένα εδώ μέσα και μας αντιμετωπίζει ως ίσος προς ίσον.

 

Όπως είπε και ο Dimitris79 ο πελάτης έχει πάντα δίκιο αρκεί να μην τα κάνει όλα λίμπα. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το forum εχει χαλασει παρα πολυ. σε αλλα forums που κανει ολοϊδια θεματα, οχι μονο δεν κλειδωνονται, αλλα εχουν και μεγαλη ζητηση...
Link to comment
Share on other sites

Μια και πολλάκις έχω αναμιχθεί σε αντιδικίες, έντονες συζητήσεις, κλειδώματα και μπαν νιώθω ότι μπορώ να πω την άποψή μου.

 

Προσωπικά βρίσκω τις αναφορές περί φίμωσης, ελευθερίας του λόγου κλπ υπερβολικές. Φόρουμ είναι να περνάμε την ώρα μας, άμα κλειδωθεί ένα θρεντ δεν έγινε και κάτι σοβαρό. Στην τελική και να πλακωθούμε μεταξύ μας για τα πολιτικά, πάλι δεν έγινε και κάτι σοβαρό. Storm in a teacup που λένε και οι Άγγλοι. Πλακώθηκε ο μινόβγκ με τον οβελίξ σε ένα φόρουμ, ζωντανή ανταπόκριση!! :p

 

Για τους μοντς τα έχω πει και άλλες φορές, ας μην επαναλαμβάνομαι. Ας πω απλά ότι δεν έχω και την καλύτερη άποψη για πολλούς από αυτούς όπως και πολλοί από αυτούς για μένα. Σιγά τα αυγά όμως.

 

Όσο για το αρχικό ερώτημα του minovg, να πω ότι φυσικά και δεν συμφωνώ με τους περιορισμούς στις συζητήσεις. Ζούμε σε μία κοινωνία που βοά από ένα σωρό ζητήματα οικονομικού, πολιτικού και θρησκευτικού περιεχομένου.

 

Δεν ειναι δυνατόν να μιλάς για τις τιμές των κινητών και να μην αναφερθείς στον ΦΠΑ, ότι όλα τα εισάγουμε, ότι πληρώνουμε με δανεικά κλπ κλπ.

 

Εδώ πέρασε η 25η Μαρτίου και δεν κάναμε θρεντ για την επέτειο, την παρέλαση κλπ επειδή όλα τα παρόμοια θέματα κατέληξαν κλειδωμένα. Θα μου πείτε "τα είπαμε όλα πέρσι". Πέρσι όμως ήμασταν λιγότεροι, ήμασταν μικρότεροι και όταν περνάει ένας χρόνος αλλάζουμε και εμείς και ο κόσμος.

 

Έχουμε τη γελοιότητα να αφήνεται ένα θέμα για 25 σελίδες και μετά κάποιος να κλειδώνει επειδή κάποιος παρεκτράπηκε. Λύση: Αφήστε τις συζητήσεις ελεύθερες (σε λογικά πλαίσια) ή μην αφήνετε καθόλου να ανοίγουν συζητήσεις που απαγορεύονται.

 

Δηλαδή περιμένατε σοβαρά ότι σε ένα θρεντ με τίτλο "Αυξήθηκε ο ΦΠΑ" δεν θα γίνονταν πολιτικά σχόλια? Έλεος! ΠΟΛΙΤΙΚΟ είναι το θέμα. Από τη στιγμή που άρχισε έπρεπε και να μείνει. Όχι να κλειδωθεί επειδή κάποιος είπε "Αλογοσκουφης".

 

Τέσπα, πολλή σημασία δίνουμε και δεν αξίζει. Ένα φόρουμ είναι και από τη στιγμή που η ανησυχία τού να μην παραβείς κάποιον κανόνα είναι περισσότερη από την ευχαρίστηση του να συμμετέχεις σε μια δημόσια συζήτηση τότε είναι και η στιγμή να σταματήσεις.

 

Just my 2 cents.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το σίγουρο είναι ότι εγώ είμαι ο μόνος υπεύθυνος για την όλη κατάσταση και εγώ θα απαντήσω.

 

Το θέμα είχε σαν τίτλο "Νέα οικονομικά μέτρα: Αυξήσεις & Αυξηση ΦΠΑ σε 9 & 19%" και στο πρώτο πόστ ο killing_you2 είχε γράψει:

Σε λίγο θα ανακοινωθούν τα νέα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης με συμαντικότερο (κατα τη γνώμη μου) αυτό της αυξησης του ΦΠΑ κατα μία μονάδα.

Ετσι λοιπόν το ΦΠΑ απο 8% γίνετε 9% και το 18% γίνετε 19%.

3 χρόνια λιτότητας; και μετά τι; Ο παράδεισος;

πόσο θ'αντέξουμε ποια;;

 

Συνεπώς, η συζήτηση θα έπρεπε να αφορούσε τη συγκεκριμένη απόφαση και τις επιπτώσεις που αυτή θα είχε στη ζωή μας.

Έτσι κι έγινε! Από την 8η όμως σελίδα και μετά αρχίσαμε τα περί τωρινής κυβέρνησης και προηγούμενων, για το αν μπήκαμε με το σπαθί μας στην ΟΝΕ και άλλα τόσα σχετικά...

 

Αποκορύφωμα το εξής:

Οσο για τα κομματοσκυλα του φορουμ,ελεος πια αμα σκονταψετε και πεσετε παλι στα αλλα κομματα θα τα ριξετε, δεν βρισκεται καμια γκομενα λεω γω..

(Δεν έχει σημασία ποιος το λέει, αλλά το τι λέει. Να θυμίσω ότι δεν επιτρέπονται κομματικές συζητήσεις στο φόρουμ για λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί).

 

Εν κατακλείδει προσπάθησα να λειτουργήσω πυροσβεστικά για να μην έχουμε παρεκτροπές πολύ μεγαλύτερες από την προηγούμενη και να μην πέσουν ποινές κλπ.

Δε διαφωνώ σε καμία περίπτωση για το αν το θέμα είναι σοβαρό... Κι εγώ στην Ελλάδα ζω και η απόφαση θα με επηρεάσει όσο και τους περισσότερους από εσάς.

 

Μπορώ να ξανανοίξω το θέμα αφού πρώτα θα έχω βγάλει τα μηνύματα της αντιοπαράθεσης για να δούμε αν θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε σε κόσμια επίπεδα... Θα χαρώ πολύ να διψεύσετε την γνώμη μου για την έκβαση πολτικών θεμάτων στο myphone (και σε καμία περίπτωση για τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτά)...

 

Give me some minutes...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι κολλημενος με το myphone οπως θα εχετε ηδη διαπιστωσει αφου μπαινω καθημερινα και συμμετεχω ενεργα.

Αυτο που δε μου αρεσει,ειναι οταν καποιος ''γκρινιαζει'' για καποιον moderator,δεν κανετε τον κοπο να δειτε αν ειναι δικαιολογημενη η ''γκρινια'' αλλα αμεσως τον αποπαιρνετε.

Δηλαδη,oι moderators δεν κανουν λαθη??Ανθρωποι ειναι...

Στο 90 % των περιπτωσεων για τα προβληματα που δημιουργουνται φταινε οι χρηστες ,το αναγνωριζω.Αλλα υπαρχει και ενα 10 %...

Link to comment
Share on other sites

@minovg

 

Και δεν είμαστε εμείς κανένα 13χρονο και 15χρονο.

 

Πραγματικα έχω κουραστεί να διαβάζω ποστ που κατηγορούν τα 15 χρονα και τα 13χρονα. :mad:

Αν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτή η πηγή του κακού να ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ η απάντηση των 15χρονων σε νέα θέματα (παράλογο και αδύνατο αλλά αν είναι εκεί το κακό να το διώξουμε)

Δηλαδή εσείς οι μεγάλοι είστε οι εξυπνάκηδες,με τα ΑΚΛΟΝΗΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και μεις απλώς ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΛΥΑΡΟΥΜΕ επαναλμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια?

 

Μην μας υποτιμάς γιατί υπάρχουν πολλά 15χρονα(όπως τα αποκαλείς) που είναι ΕΜΦΑΝΩΣ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΤΕΡΑ από τους δήθεν μυαλωμένους ενήλικες

 

Ας ξεκολλήσουμε λίγο από αυτές τις ανόητες πεποιθήσεις

Link to comment
Share on other sites

[offtopic] Ναι, έχει καταργηθεί από την στιγμή που είχε ανανεωθεί όλο το forum.

Για την συζήτηση που ανοίχτηκε δεν επιθυμώ να συμμετάσχω και γι αυτό απέχω.Πάντως,πιστέυω,δύσκολα θα βγάλετε άκρη!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

@minovg

 

 

 

Πραγματικα έχω κουραστεί να διαβάζω ποστ που κατηγορούν τα 15 χρονα και τα 13χρονα. :mad:

Αν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτή η πηγή του κακού να ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ η απάντηση των 15χρονων σε νέα θέματα (παράλογο και αδύνατο αλλά αν είναι εκεί το κακό να το διώξουμε)

Δηλαδή εσείς οι μεγάλοι είστε οι εξυπνάκηδες,με τα ΑΚΛΟΝΗΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και μεις απλώς ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΛΥΑΡΟΥΜΕ επαναλμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια?

 

Μην μας υποτιμάς γιατί υπάρχουν πολλά 15χρονα(όπως τα αποκαλείς) που είναι ΕΜΦΑΝΩΣ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΤΕΡΑ από τους δήθεν μυαλωμένους ενήλικες

 

Ας ξεκολλήσουμε λίγο από αυτές τις ανόητες πεποιθήσεις

Πάνω σε αυτό θέλω να συμφωνίσω και 'γω και ας είμαι σχεδών 20...

 

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τα post του κάθε ένα που φωνάζει για την ελευθερία του λόγου σε ένα forum. Με την ίδια λογική θα πρέπει να φωνάξετε και για τις εφημερίδες και για τον κόσμο που ζούμε κ.τ.λ.

 

Έλεος τελικά...

 

Με την ευκαιρία να προτείνω να ψηφίσουσε σύνταγμα για την προάσπιση των προσωπικών ελευθεριών του κάθε καταπιεσμένου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συγκεκριμένα αναφέρομαι στο κλείδωμα του θέματος με τις αυξήσεις του ΦΠΑ. Απορώ δηλαδή γιατί ενώ γινόταν μια άκρως πολιτισμένη συζήτηση με λογικά επιχειρήματα γιατί να κλειδώθηκε. Ήταν το ΜΟΝΟ σοβαρό θέμα που υπήρχε στο myphone. Δηλαδή πιο σοβαρό θεωρείται το Fame Story ή η πατάτα (πώς τη λέτε) και πολλά άλλα "σκουπίδια"; :wacko:

 

Χμ.... Πατάτα δεν υπάρχει πια, την έχω κλειδώσει εδώ και 1 μήνα. Οσο για το Fame Story , ελπίζω αυτοί που γράφουν εκεί μέσα να μην δουν τι γράφεις εδώ και έρθουν όλοι ομαδικά να σε βρίσουν που τους λες "σκουπίδια".

 

Ήδη βρίσκομαι και εγώ στο τελικό στάδιο να μην ξαναγράψω στο myphone.

 

Αυτή την απειλή δεν την έχω καταλάβει ποτέ. Να δηλώνεις αποχώρηση από ένα φόρουμ που είναι δωρεάν η χρήση του δεν έχω καταλάβει πως είναι μέσο πίεσης...

 

Έχεις όμως κακούς διαχειριστές κατά τη γνώμη μου που την έχουν δει αλαζονικά και με υπέρμετρες φιλοδοξίες. Ασφαλώς και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά. Ίσως διαγωνίζονται και μεταξύ τους για το ποιος θα πρωτοκλειδώσει το θέμα, ή για το πόσα θέματα έχει κλειδώσει ο καθένας κλπ.

 

Ναι , έχουμε μιά άτυπη κόντρα ποιός θα κλειδώσει πιο πολλά θέματα. Προς το παρόν προηγούμαι εγώ με 123 κλειδώματα. Επίσης ελπίζω τελειώνοντας τη σταδιοδρομία μου ως Super Mod και Co-Admin στο myPhone να αναλάβω Διευθύνων Σύμβουλος σε ΔΕΚΟ.

 

Η γνώμη μας πρέπει να προβάλλεται πάντα. Κάθε φίμωση ενός σοβαρού θέματος μόνο ως μεροληπτική στάση μπορεί να εκληφθεί.

 

Says who? Αυτό το έχεις διαβάσει ποτέ? Αυτό ?

 

Εχω ξαναπεί . Η πρόσβαση στο φόρουμ είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη συμπεριφορά και επιθετική-ειρωνική στάση μέλους...

 

Εγώ συγκεκριμένα αναφέρομαι στο κλείδωμα του θέματος με τις αυξήσεις του ΦΠΑ. Απορώ δηλαδή γιατί ενώ γινόταν μια άκρως πολιτισμένη συζήτηση με λογικά επιχειρήματα γιατί να κλειδώθηκε. Ήταν το ΜΟΝΟ σοβαρό θέμα που υπήρχε στο myphone. Δηλαδή πιο σοβαρό θεωρείται το Fame Story ή η πατάτα (πώς τη λέτε) και πολλά άλλα "σκουπίδια";

Φίλε μου το Chat & Fun είναι μιά περιοχή η οποία χρησιμεύει στο να επικοινωνήσουν και να συζητήσουν τα μέλη μεταξύ τους και για πιό χαλαρά και "άσχετα" θέματα. Γι αυτό ακριβώς το λόγο δεν επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις με κομματικές αντιπαραθέσεις, αθλητικές συζητήσεις με οπαδικές αντιπαραθέσεις και θρησκευτικές συζητήσεις με αντιπαραθέσεις θρησκειών, αιρέσεων κλπ...

Οι λόγοι είναι πολλοί, έχουν αναφερθεί-απαντηθεί ήδη, με πιό πρόσφατη την απάντηση του MsK σε σχετικό θέμα στο Σχολιασμό.

Αν πιστεύεις παρ όλα αυτά ότι ένα μέσα σε ένα τεχνολογικό φόρουν που αριθμεί 41.775 θέματα συζήτησης, το θέμα με τον ΦΠΑ ήταν το ΜΟΝΟ σοβαρό θέμα που υπήρχε στο myphone, τότε FYI βρίσκεσαι σίγουρα σε λάθος φόορυμ ή τουλάχιστον ζητάς πράγματα τα οποία δεν μποορύμε να προσφέρουμε... έκαστος στο είδος του, λένε...

 

Ξεκίνησες εδώ ένα θέμα διαμαρτυρίας με αρκετά (αδικαιολόγητα) επιθετικό ύφος, ένιωσες να πνίγεσαι από το άδικο, αφού όμως πρώτα παρέλειψες/δεν έκανες τα παρακάτω :

 

* Πριν δημιουργήσετε νέο θέμα καλό θα είναι να ελέγχετε εάν το θέμα συζητείται ήδη κάπου αλλού. Μπορείτε ανά πάσα στιγμή να χρησιμοποιήσετε τη δυνατότητα αναζήτησης για να εντοπίσετε αυτό που σας ενδιαφέρει.

* Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους.

* Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η «επίθεση» σε άλλα μέλη, moderators ή τον admin του forum. Με τον όρο «επίθεση» εννοείται η «δυσφήμιση», ο χλευασμός, η ειρωνεία, καθώς και οποιαδήποτε προσωπική ή/ και φυλετική προσβολή.

* Εφόσον κάποια «συζήτηση» παραβεί οποιονδήποτε από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης, απαγορεύεται να συνεχιστεί η συμμετοχή των μελών του forum σε αυτήν. Εφόσον υπάρχουν οποιεσδήποτε ενστάσεις θα πρέπει να υποβάλλονται με (PM) ή e-mail στους αρμόδιους Moderators ή τον Administrator.

* Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να ανοίγονται συζητήσεις, με περιεχόμενο μηνύματα, που καταδικάζουν την αργοπορία των αρμοδίων να αντιδράσουν στα θέματα που προκύπτουν. Αν πιστεύετε ότι δεν έχετε «δικαιωθεί» μπορείτε να ενημερώσετε τον Administrator με PM και αυτός θα εξετάσει το αίτημά σας.

* Απαγορεύονται οι συστάσεις μελών του myPhone.gr προς άλλα μέλη σχετικά με την συμπεριφορά τους μέσα στο forum. Αρμόδιοι για το θέμα αυτό είναι μόνο οι Moderators του myPhone.gr, οι οποίοι έχουν και την ευθύνη να προβαίνουν στην λήψη κατάλληλων μέτρων. Εάν έχετε πρόβλημα με κάποιο άλλο μέλος του forum, ενημερώστε με PM τον αρμόδιο Moderator, και εκείνος θα επιληφθεί του θέματος κατά την κρίση του.

 

Εγώ ξέρω ότι κλειδώνουμε κάτι όταν υπάρχουν βρισιές και ερχόμαστε σε έντονη αντιπαράθεση (κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω αλλά τέλος πάντων το δέχομαι). Εφόσον ανταλλάσσουμε επιχειρήματα γιατί το κλειδώσατε; Πιστεύω πως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείτε και να ξεκλειδωθεί το θέμα και επιτέλους ας εφαρμοστεί και καμιά δημόσια σύσταση εφόσον κάποιος παρεκτρέπεται.

Λόγος κλειδώματος και όταν η συζήτηση παρεκρέπεται και συζητούνται άσχετα θέματα... με αυτήν την αιτιολογία το θέμα κλειδώθηκε προσωρινά.

Άρχισαν να γίνονται αναφορές και συζητήσεις σχετικά με την ΟΝΕ, τα κριτήριά της, τον βασικό μέτοχο, την ορθότητα και την ειλικρίνεια της απογραφής κλπ

Μόνο το θέμα του πληθωρισμού και των ανατιμήσεων είχε θέση σαν φυσική απόροια των εξελίξεων του συγκεκριμένου μέτρου...

 

Το myphone ξέρουμε ότι έχει μεγάλη επισκεψιμότητα. Ανήκει στα μέλη του. Υπάρχουν θέματα που σηκώνουν συζήτηση σοβαρή.

Όχι μόνο ανήκει στα μέλη του αλλά και οι συζητήσεις δημιουργούνται και εξελλίσονται από τα μέλη του. Οπότε την ευθύνη για την σωστή πορεία μιας συζήτησης την έχουν αποκλειστικά τα μέλη, εσείς δηλαδή.

Έχετε αξιώσεις αλλά έχετε και υποχρεώσεις. Αν το ξεχνάτε αυτό, η ομάδα Διαχείρισης υπάρχει για να σας το υπενθυμίζει.

Να σας υπενθυμίζει διαρκώς ότι έχετε υποχρέωση απέναντι στον "συνομιλητή σας" και μόνο να μην εκτρέπεστε ώστε να μην χαλάτε, όσο το δυνατόν, τις μεταξύ σας σχέσεις για άσχετα (με τον χαρακτήρα του φόορυμ) θέματα...

Ο οπαδισμός και ο διχασμός είναι παλιές ασθένεις της κοινωνίας και είναι επιδημικές στην εποχή μας. Κοιτάμε να τις περιορίσουμε μόνο στα πλαίσια του εξιδεικευμένου περιεχομένου του φόορυμ του myphone.gr.

 

Το ότι το myphone έχει τεράστια απήχηση σε όλους σας, είναι γεγονός και ευχαριστούμε σας για την προτίμησή σας.

Δεν θα επεκταθούμε όμως σε άλλα χωράφια, επειδή υπάρχουν σχετικές απαιτήσεις. Υπάρχουν άλλα φόρα για ραντεβού, για οπαδούς, για κομματικά, για θρησκείες, για άλλα άσχετα αλλά σοβαρά θέματα.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε (και κάνουμε) εμείς σ αυτές τις περιπτώσεις είναι να φιλοξενήσουμε σοβαρά τέτοια θέματα μέχρι το σημείο που θα αρχίσουν ή θα κινδυνεύουν να αρχίσουν οι κόντρες.

Αυτός είναι ο πρωταρχικός μας στόχος, οι σχέσεις σας να είναι όσο το δυνατόν ομαλές και με λιγότερα προβλήματα.

Το chat & fun είναι χώρος χαλαρώματος και εκτόνωσης, δεν είναι πεδίο για κόντρες και αντιπαραθέσεις.

 

Έχεις όμως κακούς διαχειριστές κατά τη γνώμη μου που την έχουν δει αλαζονικά και με υπέρμετρες φιλοδοξίες. Ασφαλώς και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά. Ίσως διαγωνίζονται και μεταξύ τους για το ποιος θα πρωτοκλειδώσει το θέμα, ή για το πόσα θέματα έχει κλειδώσει ο καθένας κλπ.

Απαράδεκτη φρασεολογία και εντελώς άδικη και υπερβολική, με χρήση προσωπικών αλλά και άτοπων χαρακτηρισμών. Λίγη προσοχή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...

 

Όσο για τους mods είπαμε δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά οι περισσότεροι πλέον είναι με το μαστίγιο και σε περιμένουν στη γωνία να σου την πουν. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν, αλλά να ξέρουν ότι ο καθένας αντιπροσωπεύει την δική του προσωπικότητα εδώ μέσα, και πολλοί mods είναι πολύ μικρότεροι ηλικιακά από αυτούς που ποστάρουν. Οι περισσότεροι γνωρίζουν τους κανόνες του φόρουμ και θεωρούνται έμπειροι στο να ποστάρουν.

Φίλε μου, μερικά πράγματα βλέπω ότι τα αντιμετωπίζεις πολύ πιο σοβαρά απ όσο αξίζουν... κι έτσι τα μεγενθύνεις και τα διαστρεβλώνεις...

 

Βασικα συμφωνω με τον φιλο minovg...θεματα που αξιζουν της προσοχης μας κλειδωνονται με την πρωτη "αφορμη",ενω καποια αλλα χαμηλοτατου επιπεδου ζουν & βασιλευουν..

Υπενθύμιση (?) τα θέματα "γεννιούνται, ζούν και πεθαίνουν" βάση της δικής σας συμμετοχής και ΜΟΝΟ. Εμείς απλά "σκοτώνουμε" :) αυτά που παραβαίνουν τους ΟΠΧ όπως και αυτά τα οποία είναι χαμηλού(-ότατου) επιπέδου και η θεματολογία τους δεν έχει τίποτα να προσφέρει πέραν των άσκοπων ποστ.

 

Όπως είπε και ο Dimitris79 ο πελάτης έχει πάντα δίκιο αρκεί να μην τα κάνει όλα λίμπα.

Άλλο ένα σημείο που δεν έχεις καταλάβει σωστά φίλε μου. Δεν είσαι πελάτης, είσαι φιλοξενούμενος εδώ... Συμμετέχεις επειδή το θές και σ αρέσει, ή δεν το κάνεις και απέχεις επειδή διαφωνείς με λίγα ή πολλά τα οποία βλέπεις ότι δεν λύνονται ή ότι δεν υπάρχει το έδαφος για αυτά.

Όσο για το λίμπα, παρόμοιες καταστάσεις αντιμετωπίζονται επαρκώς. Και αυτό γίνεται για να μη χαλάσει την ομαλή και απρόσκοπτη συμμεχή σας εδώ.

 

Όταν καταλάβετε ότι όλα γίνονται για το δικό σας συμφέρον και για την προστασία τη δική σσς και μόνο, τότε θα βελτιώσετε κι εσείς πολλά πράγματα και θα αλλάξετε την εικόνα σας και τον τρόπο συμπεριφορά σας για πολλά θέματα.

 

Το φόρουμ είναι δικό σας και εσείς το διαμορφώνετε, ανεβάζοντας ή ρίχνοντας την ποιόητά του με τη συμμετοχή σας.

Έχετε το προνόμιο αυτό και είναι αναφαίρετο. Εκτός των άλλων όμως, θα πρέπει να τηρείτε και να ακολοθείτε κάποιες διαδικασίες για την ομαλή επίλυση κάποιων προβλημάτων-διαφωνιών-ενστάσεων, σαν αυτό που συζητάμε εδώ.

 

Επειδή όμως υπάρχει η λανθασμένη, από αρκετούς, νοοτροπία να ζητάμε μόνο και να κατηγορούμε, ΧΩΡΙΣ όμως πρώτα να έχετε ακολουθήσει ορισμένες προβλεπόμενες και απαραίτητες διαδικασίες, για το λόγο αυτό το επίμαχο θέμα του Chat & Fun θα μείνει μία ακόμα μέρα κλειστό και θα είναι στη διάθεσή σας από αύριο το πρωί.

 

καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στο σάιτ μου εχω και φορουμ.

Αν θελετε να πειτε την γνωμη σας ελευθερα μπορειτε να την πειτε στο φορουμ του http://www.free-gr-music.com

Το link ειναι http://www.free-gr-music.com/phpBB

κι αν θελετε παρτε το ως διαφημιση λευκη ή γκριζα, ειμαι δημοκρατικος τυπος κι αν θελετε δεν εχω Ο.Π.Χ.. Κι αυτο διοτι θελω να πιστευω πως Δημοκρατια ειναι να μπορει ελευθερα να πει την γνωμη του ο καθενας ειτε σωστη ειτε λαθος χωρις να ξεπερναει τα ορια και τα δικαιωματα του αλλουνου ατομου που ειναι ιδια με τα δικα του. Καθε ενας ομως που ξεπερναει τον εαυτο του και φτασει στο σημειο να βρισει καποιον ή καποιους επειδη ηρθε εκτος εαυτου (και ο γραφων δεν αποτελει εξαιρεση) εχει καθε δικαιωμα να ζητηση συγνωμη σε αντιλογο του προσβληθεντος.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στο σάιτ μου εχω και φορουμ.

Αν θελετε να πειτε την γνωμη σας ελευθερα μπορειτε να την πειτε στο φορουμ του http://www.free-gr-music.com

Το link ειναι http://www.free-gr-music.com/phpBB

κι αν θελετε παρτε το ως διαφημιση λευκη ή γκριζα, ειμαι δημοκρατικος τυπος κι αν θελετε δεν εχω Ο.Π.Χ.. Κι αυτο διοτι θελω να πιστευω πως Δημοκρατια ειναι να μπορει ελευθερα να πει την γνωμη του ο καθενας ειτε σωστη ειτε λαθος χωρις να ξεπερναει τα ορια και τα δικαιωματα του αλλουνου ατομου που ειναι ιδια με τα δικα του. Καθε ενας ομως που ξεπερναει τον εαυτο του και φτασει στο σημειο να βρισει καποιον ή καποιους επειδη ηρθε εκτος εαυτου (και ο γραφων δεν αποτελει εξαιρεση) εχει καθε δικαιωμα να ζητηση συγνωμη σε αντιλογο του προσβληθεντος.

Ευχαριστω.

Ωραία όλα αυτά αλλά προυποθέτουν παιδεία και ωριμότητα που δεν τα έχουμε άφθονα...

Σου έυχομαι καλή τύχη στο forum σου....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...