Jump to content

iOS 11 - Σαρώστε QR Codes μέσα από την εφαρμογή της κάμερας


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

edit γιατί έκανα λάθος

 

δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις επιπλέον εφαρμογή γιατί υπάρχει ήδη (και κουμπί στα Notification)

 

στην miui υπάρχει και εφαρμογή μόνο για τα qr/barcodes Και επιλογή για την κάμερα να σκανάρει qr (δεν ξέρω αν λειτουργεί με τα barcodes)

 

(τώρα αν λειτουργεί καλά ή όχι δεν ξέρω, ποιο βολικό το έχω να το κάνω από την ειδική εφαρμογή της miui)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην ειναι innovation, αλλα θεωρω οτι το αρθρο καλα κανει και ενημερωνει για μια δυνατοτητα του συστηματος. Εγω ομολογω δεν γνωριζα γι αυτο το χαρακτηριστικο που θα προστεθει. Θα μου πειτε, και τι εγινε, χρησιμοποιησε μια εφαρμογη τριτου. Αυτο κανω, αλλα θεωρω οτι ειναι μια βελτιωση. Απο την αλλη πλευρα δεν θεωρω οτι μια εταιρια που προωθει τοσο πολυ τα προγραμματα μεσα απο το apple store θελει να πληξει τους προγραμματιστες barcode.

 

Επισης, εκτος Ελλαδας, το QR το χρησιμοποιουν παρα πολυ σε ολα τα επιπεδα, απο εστιατορια,εως παρκομετρα.

Link to comment
Share on other sites

edit γιατί έκανα λάθος

 

δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις επιπλέον εφαρμογή γιατί υπάρχει ήδη (και κουμπί στα Notification)

 

στην miui υπάρχει και εφαρμογή μόνο για τα qr/barcodes Και επιλογή για την κάμερα να σκανάρει qr (δεν ξέρω αν λειτουργεί με τα barcodes)

 

(τώρα αν λειτουργεί καλά ή όχι δεν ξέρω, ποιο βολικό το έχω να το κάνω από την ειδική εφαρμογή της miui)

Εκτός από την εφαρμογή που υπάρχει , στο miui η κάμερα από μόνη της χωρίς καμία επιλογή αναγνωρίζει το qr και σου βγάζει μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την εφαρμογή που υπάρχει , στο miui η κάμερα από μόνη της χωρίς καμία επιλογή αναγνωρίζει το qr και σου βγάζει μήνυμα.

 

επιλογή έχει στις ρυθμίσεις (πρέπει να το κάνεις ενεργό)

αλλά προσωπικά δεν κατάφερα να το δουλέψω

Link to comment
Share on other sites

Οι "τεχνολόγοι" του Forum (ξανα)μίλησαν.

Copy paste σχόλια από άλλο θρεντ με θέμα ένα ακόμη χαρακτηριστικό του iOS 11.

Ποιος μίλησε ή αναφέρθηκε σε innovation?

Η είδηση παρουσιάζει ένα χαρακτηριστικό που δεν είχε η προηγούμενη έκδοση, και έρχεται στην καινούργια.

Ενδιαφέρει iOS χρήστες, προφανώς.

Ξέρετε δεν θα βάλω το επόμενο iOS αφού το QR scanning υπήρχε πιο πριν στα Windows και το (μιάου) Miui. lol

Δεν είμαστε "τεχνολόγοι".

Τη γνώμη μας λέμε και εν τέλει, αν έχεις αντίρρηση αντί να τρολάρεις δώσε επιχειρήματα.

Και όχι. Δεν ενδιαφέρει μόνο iOS χρήστες. Ενδιαφέρει τη τεχνολογική κοινότητα στην οποία ανοίκω.

Καλά θα κάνετε να καταλάβετε που βρίσκεστε. Ειναι ανοικτη κοινότητα ΔΕΝ είναι iPhone hellas και αν θέλουμε θα σχολιάζουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξαναρωταω και σε αυτο το thread. Εχει native QR reader το Android στην camera ?

Σε ότι με αφορά ΔΕΝ θέλω native QR Reader.

Θέλω να υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

 

Κάτι σαν παράδειγμα να μπορώ να επιλέξω πληκτρολόγιο.

Κάτι που στο iOS το απέκτησε κάτι λίγα χρόνια πίσω.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε "τεχνολόγοι".

Τη γνώμη μας λέμε και εν τέλει, αν έχεις αντίρρηση αντί να τρολάρεις δώσε επιχειρήματα.

Και όχι. Δεν ενδιαφέρει μόνο iOS χρήστες. Ενδιαφέρει τη τεχνολογική κοινότητα στην οποία ανοίκω.

Καλά θα κάνετε να καταλάβετε που βρίσκεστε. Ειναι ανοικτη κοινότητα ΔΕΝ είναι iPhone hellas και αν θέλουμε θα σχολιάζουμε.

 

Σε ότι με αφορά ΔΕΝ θέλω native QR Reader.

Θέλω να υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

 

Κάτι σαν παράδειγμα να μπορώ να επιλέξω πληκτρολόγιο.

Κάτι που στο iOS το απέκτησε κάτι λίγα χρόνια πίσω.

 

Απανταω σε σχολια τυπου τωρα περιμενε η Apple να βαλει QR reader.. Υπαρχουν third party QR Reader εδω και χρονια αλλα τα περισσοτερα σχολια θεωρουν οτι δεν υπηρχε καθολου αυτη η δυνατοτητα.

 

Επισης αποσο ξερω στο stock Android. Στην τελικη και η Samsung που ειναι απο τους top του Android τωρα εβαλε inbuilt QR reader στα S8/S8+. Απλα η λεξη Apple ειναι κοκκινο πανι για καποιους..

Get your head out of your ash!

Confirmation Bias is our era's intellectual cancer

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε "τεχνολόγοι".

Τη γνώμη μας λέμε και εν τέλει, αν έχεις αντίρρηση αντί να τρολάρεις δώσε επιχειρήματα.

Και όχι. Δεν ενδιαφέρει μόνο iOS χρήστες. Ενδιαφέρει τη τεχνολογική κοινότητα στην οποία ανοίκω.

Καλά θα κάνετε να καταλάβετε που βρίσκεστε. Ειναι ανοικτη κοινότητα ΔΕΝ είναι iPhone hellas και αν θέλουμε θα σχολιάζουμε.

 

Ενδιαφέρει (πιο πολύ) iOS χρήστες, και φυσικά οποιοδήποτε που διαβάζει τις ειδήσεις.

Μου φαίνεται ότι εσυ ανέφερες την λέξη innovation, ενώ δεν υπάρχει πουθενά στην είδηση γραμμένο, και ούτε εννοείτε πουθενά. Αν εννοείς αυθαίρετα συμπεράσματα σαν σχολιασμό τότε εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην τρελένεστε, ειδικά οι κάτοχοι iPhone. Απλά το μόνο που ειπώθηκε είναι ότι τα windows phone και η Miui (καθώς είμαι κάτοχος RN3 MTK εδώ και ενάμιση χρόνο) έχουν αυτό το χαρακτηριστικό native εδώ και αρκετό χρόνο. Δεν είναι κάποια καινοτομία.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, καινοτομία θα ήταν αφού έχουν τόσο καλή κάμερα να τραβάνε, αποθηκεύουν και να διαβάζουν raw, μέσω της native εφαρμογής. Πιστεύω πως αν γινόταν κάτι τέτοιο θα άλλαζε η οπτική του travel photography.

Παρά ταύτα καλή χρήση από τους IOS users πιστεύω ότι θα τους βολέψει όπως βόλεψε και εμένα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...