Jump to content

καρτοκινητο με data στην Ρωσία


HEO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα πάω στην Ρωσία τον Αύγουστο, εψαξα βρήκα κάποια πράγματα θα κανω μια προσπάθεια να παρω μια τοπική καρτα θα εχω και την travelsim μαζι μου....

 

έχεις κάνεις καμμια προσωπική εμπειρία, τίποτα να προτείνει;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόπερσι είχα πάει Καύκασο και είχα πάρει Beeline. Είχα με 11€ περίπου 9GB και 3000' προς όλα τα Ρωσικά δίκτυα.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν και λίγο καθυστερημένα οι τιμές π.χ MTC για Μόσχα είναι 550 ρούβλια (7,80 ευρώ με την σημερινή ισοτιμία) και έχεις πακέτο καρτοκινητού με 10GB internet και 700 λεπτά ομιλίας και 700 sms για κινητά στην Μόσχα.Αν θες να πας στην Αγία Πετρούπολη με κινητό Μόσχας πληρώνεις 0,35 ευρώ την ημέρα για roaming κάνοντας χρήση του πακέτου (10GB internet και 700 λεπτά ομιλίας και 700 sms ).Αντίστοιχα πακέτα έχουν και οι άλλες εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Beeline είναι η φθηνότερη, τουλάχιστον όταν πήγα πριν από ένα μήνα.

Πέρνεις μια κάρτα εύκολα, και από το αεροδρόμιο και έχεις πολύ γρήγορο Internet παντού και αν θες βάλε και Skype Credit (0.01€/min). Έτσι το κάνω κάθε φορά που πάω.

Megafon = cosmote για εμάς αλλά δεν έχουν Αγγλικά στο site ή στο interface είτε στο σαιτ είτε στις ρύθμισης.

Οι διαφορές παίζουν στο ευρώ (νομίζω) αλλά η ταχύτητα είναι η ίδια, πολύ καλές όλες.

Τα πακέτα είναι τωρινό φαινόμενο, παλαιότερα έβαζα 2 ή 3 ευρώ κάθε εβδομάδα.

Το τελευταίο που πλήρωσα στη beeline ήταν για ένα μήνα 7 ευρώ για 10GB και κάμποσα λεφτά ομιλίας. Τα λεφτά που δίνεις μένουν μέσα προς κατανάλωση (για κλήση εκτός Μόσχας ας πούμε ή Ελλάδα)

 

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Roaming με Cosmote αν έχεις; που απλά μπαίνεις σε ένα δίκτυο και χαλάς τα δεδομένα σου;
Παρε ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις, νομίζω είναι 7ευρω η μέρα αν έχεις το travel pass. Εγώ είχα μείνει 12 μέρες οπότε δεν συμφέρει καθόλου συγκριτικά με τα 10 που έδωσα συνολικα

καλη σας μέρα

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Roaming με Cosmote αν έχεις; που απλά μπαίνεις σε ένα δίκτυο και χαλάς τα δεδομένα σου;

Η Ρωσία βρίσκεται βέβαια στην Ευρώπη , αλλά ακόμα δεν έγινε μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Μέχρι τότε τα DATA είναι πανάκριβα σε Roaming.

Link to comment
Share on other sites

Η Ρωσία δεν είναι Ευρώπη. Μην το μπερδεύεται με την Euro vision και το Eurobasket...

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H Ρωσία είναι Ευρώπη ,Έχει ένα τεράστιο έδαφος στην Ευρωπαική Ήπειρο. Η μόσχα και η Αγία Πετρούπολη βρίσκονται και οι δύο στην Ευρώπη.

 

 

Η Ρωσική Ομοσπονδία είναι η μεγαλύτερη χώρα στον πλανήτη, με συνολική έκταση 17.098.246 χλμ2. Στη χώρα υπάρχουν 23 Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ, 40 περιοχές του προγράμματος της ΟΥΝΕΣΚΟ Άνθρωπος και Βιόσφαιρα, 41 εθνικά πάρκα και 101 εθνικοί δρυμοί. Καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της ανατολικής Ευρώπης και ολόκληρη τη βόρεια Ασία.

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%B1

 

 

Η Μόσχα (ρωσικά: Москва́ προφέρεται: [mɐˈskva] ( ακούστε) μεταγραφή: Μασκβά) είναι η πρωτεύουσα και μία από τις τρεις ομοσπονδιακές πόλεις της Ρωσίας. Είναι επίσης διοικητικό κέντρο (χωρίς να υπάγεται σε αυτήν) της Περιφέρειας Μόσχας.

 

Με πληθυσμό 23.576.879 κατοίκους, είναι η μεγαλύτερη πόλη της Ρωσικής Ομοσπονδίας και της Ευρώπης και η τρίτη μεγαλύτερη στον κόσμο μετά το Τόκιο και την Νέα Υόρκη

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%8C%CF%83%CF%87%CE%B1

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στην ευρωπαϊκή ήπειρο εννοείς; δεν σε καταλαβαίνω. Είναι εκτός Σενγκεν και αυτό είναι που κάνει ένα κράτος ευρωπαϊκό ή όχι και μάλιστα για το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε.

Αν θυμάμαι καλά, ούτε η Ελβετία δεν είναι μέσα στην τελευταία ρύθμιση για την απελευθέρωση του Roaming

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η Κύπρος ούτε η Αγγλία είναι στην Σέγκεν .

Μην μπερδεύεις τα πράγματα. Τα κάνεις χερότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδή σχεδιάζω και εγώ ένα ταξίδι Ρωσία (5 μέρες Μόσχα και 1-2 μέρες Αγία Πετρούπολη).. στη Vodafone είδα ότι είναι 12,50 ευρώ την ημέρα - Ζώνη Β πια η Ρωσία οπότε ούτε καν συμφέρει...

 

Να πάρω τη BeeLine που αναφέρετε? Με ενδιαφέρει κατά 90% για data και αν έχει κανένα φθηνό πακέτο για Ευρώπη θα ταν καλά.

Επίσης ποια είναι η διαδικασία? Μπορώ να την πάρω και στο αεροδρόμιο; Χρειάζεται κάτι σαν ταυτοποίηση όπως έχουμε εδώ;; Ενεργοποιείται αμέσως; Πώς φορτώνω χρήματα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επειδή σχεδιάζω και εγώ ένα ταξίδι Ρωσία (5 μέρες Μόσχα και 1-2 μέρες Αγία Πετρούπολη).. στη Vodafone είδα ότι είναι 12,50 ευρώ την ημέρα - Ζώνη Β πια η Ρωσία οπότε ούτε καν συμφέρει...

 

Να πάρω τη BeeLine που αναφέρετε? Με ενδιαφέρει κατά 90% για data και αν έχει κανένα φθηνό πακέτο για Ευρώπη θα ταν καλά.

Επίσης ποια είναι η διαδικασία? Μπορώ να την πάρω και στο αεροδρόμιο; Χρειάζεται κάτι σαν ταυτοποίηση όπως έχουμε εδώ;; Ενεργοποιείται αμέσως; Πώς φορτώνω χρήματα μέσα;

Από εκεί γυρίζω ΤΏΡΑ. Beeline δαγκωτό με το που προσγειωθεις, βγαίνεις στην τελευταία πύλη και στο δεξί σου χέρι είναι ένα μικρό κατάστημα της beeline.

Με 700 ρούβλια (περίπου 11 ευρώ) έχω για ένα μήνα 20GB και απεριόριστα τηλέφωνο σε σταθερά και κινητά σε όλη τη Ρωσία όπου και να βρίσκομαι μέσα στη Ρωσία.

Η beeline είναι η μόνη που δραστηριοποιείται και στη Κριμαία.

10 μέρες έμεινα και νομίζω ότι δεν την ξαναλαζω.

Αν σε ενδιαφέρει και φθηνό ταξί, στείλε pm να σου πω. Από Παρασκευή πρωί θα είμαι σπίτι οπότε μπορώ και να μηλισω.

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από εκεί γυρίζω ΤΏΡΑ. Beeline δαγκωτό με το που προσγειωθεις, βγαίνεις στην τελευταία πύλη και στο δεξί σου χέρι είναι ένα μικρό κατάστημα της beeline.

Με 700 ρούβλια (περίπου 11 ευρώ) έχω για ένα μήνα 20GB και απεριόριστα τηλέφωνο σε σταθερά και κινητά σε όλη τη Ρωσία όπου και να βρίσκομαι μέσα στη Ρωσία.

Η beeline είναι η μόνη που δραστηριοποιείται και στη Κριμαία.

10 μέρες έμεινα και νομίζω ότι δεν την ξαναλαζω.

Αν σε ενδιαφέρει και φθηνό ταξί, στείλε pm να σου πω. Από Παρασκευή πρωί θα είμαι σπίτι οπότε μπορώ και να μηλισω.

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μια χαρά είναι τα 11 ευρώ.. 700 ρουβλια είναι το πακέτο;; Έχει κάποιο κόστος η καρτα σιμ;; Χρειάζεται επίσης κάποια ταυτοποίηση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μια χαρά είναι τα 11 ευρώ.. 700 ρουβλια είναι το πακέτο;; Έχει κάποιο κόστος η καρτα σιμ;; Χρειάζεται επίσης κάποια ταυτοποίηση ή όχι;
Δίνεις τα χρήματα και το διαβατήριο και σε 5 λεπτά είναι ενεργό. Δεν έκανα κάτι άλλο

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χθες γύρισα από Αγία Πετρούπολη.

Η πτήση μου ήταν μέσω Μόσχα. Πήρα κάρτα sim της Beeline από το αεροδρόμιο της Μόσχας στο Terminal B , 1ο όροφο.

Έδωσα το διαβατήριο και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμη η κάρτα.

 

Αυτό που με ενδιέφερε ήταν το Internet. Οπότε πλήρωσα 550 ρούβλια και είχα για 1 μήνα δωρεάν Internet. Οι ταχύτητες 4G+. Δεν κόλλησε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Χθες γύρισα από Αγία Πετρούπολη.

 

Η πτήση μου ήταν μέσω Μόσχα. Πήρα κάρτα sim της Beeline από το αεροδρόμιο της Μόσχας στο Terminal B , 1ο όροφο.

 

Έδωσα το διαβατήριο και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμη η κάρτα.

 

 

 

Αυτό που με ενδιέφερε ήταν το Internet. Οπότε πλήρωσα 550 ρούβλια και είχα για 1 μήνα δωρεάν Internet. Οι ταχύτητες 4G+. Δεν κόλλησε ποτέ.

Λίγο αργά αλλά...... ΩΡΑΙΟΣ!!!

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...