Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

Eνα πολυ περιεργο σημειο που μου επεινε ειναι εκει που

σκεφτεται ο μπατσος οτι το ταμπελακι της παγιδας στο λαιμο του πρωτου πρωτου θυματος ειναι μια διευθυνση. Αυτο νομιζεις αν το παρατησει κανεις καλα οτι το βλεπει ο πρωταγωνιστης στον υπνο του, οπως και ολη την υπολοιπη ταινια απο κει και περα. Εκτος απ αυτο γιατι ο καρκινοπαθης δολοφονος να δωσει ετσι ευκολα το μερος για να τον βρουν; Επισης η 'κακια' γιατι να τους βοηθησει στο να ψαξουν να βρουν το κλειδι μεσα στις βελονες και γιατι να κινδυνεψει τη ζωη της για το μικρο παιδι απο τη στιγμη που αν καποιος εβρισκε την θελημενα τοποθετημενη φωτογραφια του "father and son" να προσπαθουσαν ολοι σχεδον να το σκοτωσουν;

 

Oλα γιναν απο τον γερο,με μονο σκοπο να πιασουν τον μπατσο.Το ολο παιχνιδι ηταν μαγνητοσκοπημενο κ το παιδι επρεπε να ζησει,αλλα δεν το ηξερε κανεις αυτο οτι δεν ειναι live.Η φωτο μπηκε για να αποκτησει ενταση το παιχνιδι,καθως ολοι ηταν εχθροι του μπατσου.

 

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Oλα γιναν απο τον γερο,με μονο σκοπο να πιασουν τον μπατσο.Το ολο παιχνιδι ηταν μαγνητοσκοπημενο κ το παιδι επρεπε να ζησει,αλλα δεν το ηξερε κανεις αυτο οτι δεν ειναι live.Η φωτο μπηκε για να αποκτησει ενταση το παιχνιδι,καθως ολοι ηταν εχθροι του μπατσου.

 

Δεν διαφωνω, τα γνωριζω αυτα που λες αν και διαφωνω στο τελευταιο.

Δεν νομιζω να ηταν τοσο σημαντικο να ρισκαρουν τη ζωη του.

 

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, τα γνωριζω αυτα που λες αν και διαφωνω στο τελευταιο.

Δεν νομιζω να ηταν τοσο σημαντικο να ρισκαρουν τη ζωη του.

 

To ολο παιχνιδι ηταν σκηνοθετημενο κ η κακια δεν θα αφηνε να πεθανει το παιδι,το ειδες μηπως να αιμορραγει κ να καταπεφτει απο το αεριο;Ο μονος που κυκλοφορουσε σαν να μην συμβαινει τιποτα,μην σου πω οτι ειχε ηδη το αντιδοτο παρει.O γερος ουτως η αλλως θα πεθαινε κ ειχε αφησει το εργο του στην κακια.Το εργο του γερου θα συνεχιζοταν με την κακια και τον μπατσο πιασμενο,που οδευουμαι στο 3.

Ο γερος τα ηξερε και τα ειχε σκεφτει ολα αυτα,γιατι ηθελε να απομονωσει τον μπατσο στην τελικη (ηξερε οτι θα αντιδρουσε ετσι,με ξυλο και φωνες,ολα ηταν μελετημενα και χρονικα σωστα παρουσιασμενα)

Aπλα ο γερος δεν ειπε κανενα ψεμα και οτι το παιδι θα ειναι ασφαλες,καθως δεν τον ενοιαζε καν,ηταν το δολωμα για τον πατερα του

 

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο τέλος ο παππούς είναι ζωντανός ή νεκρός? Έχω την εντύπωση οτι χαμογελάει καθώς απομακρύνεται η κάμερα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο τέλος ο παππούς είναι ζωντανός ή νεκρός? Έχω την εντύπωση οτι χαμογελάει καθώς απομακρύνεται η κάμερα...

Εχεις δικιο. Μη φανταζεσαι βεβαια οτι θα υπαρχει και στο ΙΙΙ :p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

 

Ο μικρός γιατί φόραγε μάσκα στο τέλος; Στο χρηματοκιβώτιο ήταν κλεισμένος;

 

Τα άθλια χρώματα του telesync και οι ψιλοχάλια υπότιτλοι μου κατέστρεψαν πολλά απο την ταινία. Μου φαίνεται θα την δω και στο cinema για να την απολαύσω και να προσέξω καλύτερα και πολλά σημεία τώρα που ξέρω το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

grk41

 

Ολα οσα ρωτας τα εχω απαντησει πιο πανω.Σιγουρα και οι 2 ταινιες αξιζουν να τις εχεις σε dvd στην συλλογη σου

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα δει, αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο. Τώρα που το συνδύασα με κάτι άλλο, το ξεκαθάρισα.
Link to comment
Share on other sites

Ενω τα χω καταλαβει ολα, αυτο που δεν καταλαβα απο αυτα που λετε ειναι οτι θελαν να πιασουν τον μπατσο. Ποιοι; O κακος και η κακια; Να τον σκοτωσουν; Να τον βασανισουν; Να παρουν εκδικηση; Τι;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα κανεις δεν το καταλαβε :p

Toν μπατσο θελαν να τον πιασουν,επειδη ειχε βαλει ψευτικα ενοχοποιητικα στοιχεια σε οσους ειχε πιασει (αυτους στο σπιτι) και επειδη τους φορτωνε με παραπανισια αδικηματα ενω δεν τα ειχαν κανει.Ετσι ο γερος και η κακια ηθελαν να τον τιμωρησουν και γιατι επισης ελεγε ο γερος οτι δεν εκτιμαει την ζωη του,αλλα του γιου του μονο

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Ο jegsaw παρουσιάζεται γενικά σαν τιμωρός. Όχι μόνο,φυσικά, για αδικήματα ανθρώπων, που θα μείνουν για πάντα ατιμώρητα.

 

Η δική μου κόπια ήταν απο μαύρο της Νέας Σμύρνης. Αυτοί πηγαίνουν ανα περιοχές. Οι συγκεκριμένοι μαύροι λοιπόν έχουν μία κόπια με σκουρόχρωμη εικόνα, αρκετά καλούς υπότιτλους, και μέτριο ήχο που σε μερικά σημεία κάνει ηχώ. Σίγουρα δεν την ευχαριστήθηκα την ταινία, αλλά το στόμα μου παρέμεινε ανοιχτό για αρκετή ώρα μετά το τέλος της.

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απο το 1, αλλά είναι εξίσου καταπληκτικό, έξυπνο, ευρυματικό, γεμάτο ένταση, άφθονους φόνους, και φυσικά πολύ αίμα. Το σίγουρο είναι οτι με το που βγεί στις αίθουσες, θα το ξαναπαρακολουθήσω.

 

Είναι άλλος ο σκηνοθέτης του 3 ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

παίζει και στο μοναστηράκι στους μαύρους,τει,πολυτεχνείο,κτλ?

που το βρήκατε εσείς που το αγοράσατε και δεν το κατεβάσατε??

Link to comment
Share on other sites

Ο jegsaw παρουσιάζεται γενικά σαν τιμωρός. Όχι μόνο,φυσικά, για αδικήματα ανθρώπων, που θα μείνουν για πάντα ατιμώρητα.

 

Kati paromoio diladi me to ti katantise o Pinhead stis taineies Hellraiser :p

Link to comment
Share on other sites

παίζει και στο μοναστηράκι στους μαύρους,τει,πολυτεχνείο,κτλ?

που το βρήκατε εσείς που το αγοράσατε και δεν το κατεβάσατε??

 

Eγώ το πηρα από ένα κουρσαρο στην φιλοσοφική. άρα σίγουρα θα το βρεις και σε τει, όπου παραδοσιακά είναι πιο ενημερωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Χθές είδα για δεύτερη φορά το πρώτο μέρος και σήμερα για δεύτερη φορά το δεύτερο. Μου φάνηκαν απίστευτα πιο δεμένα και έξυπνα την δεύτερη αυτή φορά και οι δύο ταινίες γiατί παρατήρησα πράγματα που δεν μπορούσα να προσέξω όταν τις πρωτοείδα.

 

Πάμε στο II:

 

 

Όταν βρίσκουν την κρυφή πόρτα που κατεβαίνει στο υπόγειο, (εκεί που κάηκε ο τύπος - για όσους δεν θυμούνται), βρίσκουν ένα πτώμα που φοράει μια άσπρη μάσκα στο πρόσωπο και έχει καρφωμένο στο στήθος του ένα μαχαίρι με το ονομα OBI (αυτός που τους απήγαγε και τους οδήγησε εκεί).

 

Ποιός είναι αυτός ή αυτή; Ή μήπως πρόκειται για κούκλα; Θα μας το αποκαλύψει μήπως στο III;

 

Στο μπάνιο (σκηνικό της πρώτης ταινίας, βλέπουμε 2 σαπισμένα πτώματα. Το ένα είναι ο φωτογράφος που έφαγε την σφαίρα στον ώμο απο τον γιατρό, και το άλλο ο νοσοκόμος που τους παγίδεψε. Άρα ο γιατρός που γλύτωσε στο πρώτο, δεν γύρισε να τον ελευθερώσει. Γιατί; Είπε οτι θα γυρίσει.

 

Και γυρνάω στο πτώμα απ'το υπόγειο. Μήπως είναι ο γιατρός ο οποίος πέθανε απο αιμοραγία προσπαθώντας να βρεί την έξοδο στο τεράστιο αυτό σπίτι;

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου και πιθανοτατα να ειναι αυτο που αναφερεις και εσυ,απλα δεν προκειται να μαθουμε καθως δεν ηταν στοιχειο που εξαρταται το σεναριο,απλα ειναι μια λεπτομερεια απο το 1 που δειχνει το δεσιμο τους σαν 2 ταινιες
The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

τώρα μόλις είδα το 2 και ομολογώ ότι όσο προχωράει τόσο καλύτερο γίνεται.

η μια αντροπή διαδέχεται την άλλη.

μόνο στο τέλος καταλαβαίνεις τι πραγματικά παίχτηκε.

φοβερό σενάριο.ίσως και καλύτερο απο το 1.

πάντως αν και προιδεασμένος για το οτι θα παιχτεί ανατροπή στο τέλος και πάλι δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις απο την αρχή.

όλα τα λεφτά ο παζλάκιας και το γέλιο του.

εννοείται οτι θα το δώ και στο σινεμά.

πάντως απο τα τει στο αιγάλεω που το πήρα ήταν αξιοπρεπέστατη η ανάλυση ,ήχοι,καθώς και οι υπότιτλοι.

τελειώνει το dvd με το μήνυμα :

η νομιμότητα σκοτώνει την πειρατεία.βοηθήστε μας να παραμείνουμε πειρατές και να σας προσφέρουμε τις ταινίες μισοτιμής. :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν γλύτωνε ο γιατρός που έμεινε ζωντανός στο 1, θα έβγαινε έξω, θα καλούσε την αστυνομία και

δεν θα είχαν μείνει τα πτώματα των 2 νεκρών να σαπίσουν έτσι ακριβώς όπως είχαν μείνει στο τέλος του 1. Ακόμα η αστυνομία θα είχε μάθει για το σπίτι και κατα την διάρκεια του 2, θα ήταν το πρώτο μέρος που θα ψάχναν.

 

Οπότε, μάλλον ο γιατρός δεν γλύτωσε.

 

Και κάτι άλλο, όταν ο αστυνομικός μπήκε στο σπίτι ψάχνοντας τον γιό του, είδατε πουθενά το πτώμα του μαύρου μπάτσου απο το 1;

 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και 2?? :confused:

το 1 ήταν απίστευτο.. :) όποιος το έφτιαξε, είχε πολύ έμπνευση.. :O

Link to comment
Share on other sites

Αν γλύτωνε ο γιατρός που έμεινε ζωντανός στο 1, θα έβγαινε έξω, θα καλούσε την αστυνομία και

δεν θα είχαν μείνει τα πτώματα των 2 νεκρών να σαπίσουν έτσι ακριβώς όπως είχαν μείνει στο τέλος του 1. Ακόμα η αστυνομία θα είχε μάθει για το σπίτι και κατα την διάρκεια του 2, θα ήταν το πρώτο μέρος που θα ψάχναν.

 

Οπότε, μάλλον ο γιατρός δεν γλύτωσε.

 

 

 

Έμεινε ζωντανός αλλά με κομμένο πόδι και ακατάσχετη αιμοραγία! Το πουκάμισο με το οποίο έδεσε πρόχειρα το κομμένο μέλος δεν ήταν δυνατόν να κράτησε! Δεδομένης της απόστασης μέχρι να βγει στην επιφάνεια και δεδομένου ότι το σημείο εκείνο ήταν στην μέση του πουθενά είναι μάλλον απίθανο να κατάφερε να βγει, και αν βγήκε, μάλλον απίθανο να κατάφερε να βρει κάποιον για να ζητήσει βοήθεια...

 

 

 

Και κάτι άλλο, όταν ο αστυνομικός μπήκε στο σπίτι ψάχνοντας τον γιό του, είδατε πουθενά το πτώμα του μαύρου μπάτσου απο το 1;

 

 

Όχι, πουθενά... αλλά μέσα σε τόσους δαιδαλώδεις υπόνομους, δεν είναι απίθανο απλά να μην πέρασε απ[ό εκεί που βρίσκονταν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όχι, πουθενά... αλλά μέσα σε τόσους δαιδαλώδεις υπόνομους, δεν είναι απίθανο απλά να μην πέρασε από εκεί που βρίσκονταν...

 

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως στο τέλος του 1, ο μαύρος αστυνομικό ςπάλεψε και σκοτώθηκε απο τον νοσοκόμο έξω ακριβώς απο την πόρτα που οδηγούσε στο δωμάτιο με τους κρατούμενους. Γι'αυτό και το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: Αύριο και μεθαύριο θα είμαι στην κομντεξ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=87724

 

όποιος θα έρθει και θέλει την ταινία, ας μου στείλει ένα πμ και ας μου φέρει ένα άδειο δισκάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: Αύριο και μεθαύριο θα είμαι στην κομντεξ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=87724

 

όποιος θα έρθει και θέλει την ταινία, ας μου στείλει ένα πμ και ας μου φέρει ένα άδειο δισκάκι. :)

Τζαμπατζηηηηηη, ουουουουουουουου:P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...