Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

Όντως το αίμα στην τελευταία ταινία ήταν ροζ!

 

Στο σινεμά με τα γυαλιά δεν φαινόταν ροζ. Στο BRRIP που κυκλοφορεί atm όμως είναι, και βασικά θα είναι και στο Released DvD/BR εκτός αν αγοράσετε το 3D. Αυτό πιθανόν να το κάναν για να φαίνεται πιο πραγματικό στο 3D καθώς τα γυαλιά είναι λίγο σκούρα.

 

Δυστηχώς δεν σκέφτηκαν να το φτιάξουν για το απλό version.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν κλεισουμε απλα τον ηχο τελειως,θα τρομαξουμε οσο με τον κογιοτ και τα μπιπ-μπιπ.....:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισουμε απλα τον ηχο τελειως,θα τρομαξουμε οσο με τον κογιοτ και τα μπιπ-μπιπ.....:lol:

 

Και με ποια ταινία θα τρομάζαμε αν κλείναμε τον ήχο τελείως; :happy:

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισουμε απλα τον ηχο τελειως,θα τρομαξουμε οσο με τον κογιοτ και τα μπιπ-μπιπ.....:lol:

 

Εγώ δεν τις θεωρώ ταινίες τρόμου. Οι trap scenes πιστεύω δεν προκαλούν τρόμο, αλλά αηδία. Τρόμος μπορεί να δημιουργηθεί εάν βάλεις τον εαυτό σου στην θέση των θυμάτων.

 

Το μόνο horror κομμάτι του SAW είναι ο Tobin Bell.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

για μενα ολη η ταινια ηταν τα πρωτα 2 μερη,αντε και το τριτο.μετα εχασε ολη την μαγεια της.

αξεχαστο παντως το πρωτο μερος με την χαρακτηριστικη μουσικη στο τελος που σηκωνεται ο εγκεφαλος της υποθεσης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Σω θα βγαλει περισσοτερα σικουελ κι απο την Μεγαλη των Μπατσων Σχολη στο τελος. Εμενα με κουρασε μετα το 2ο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο horror κομμάτι του SAW είναι ο Tobin Bell.

 

...και η ερμηνεία του Mandylor!

Συγκεκριμένα έχω τρομάξει τόσο πολύ με ερμηνεία, μόνο όταν άκουσα πρώτη φορά τη Στέλλα Μπεζαντάκου να ερμηνεύει τραγούδι! :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

...και η ερμηνεία του Mandylor!

Συγκεκριμένα έχω τρομάξει τόσο πολύ με ερμηνεία, μόνο όταν άκουσα πρώτη φορά τη Στέλλα Μπεζαντάκου να ερμηνεύει τραγούδι! :rolleyes:

 

Επιμένεις έτσι :P ??

 

Για πες μου για ερμηνεία Betsy Russell στο 3D να γελάσω ?

Τα screams που έκανε στον εφιάλτη της ? Τα screams που έκανε όταν ο Hoffman σκότωσε τον Rogers ?

Πραγματικά ντρεπόμουν που ήμουν fan των ταινίων αυτών και κοίταγα αντιδράσεις από τους διπλανούς.

 

Ξαναλέω ότι εάν δεν σου αρέσει κάποιος χαρακτήρας δεν φταίει πάντα ο ηθοποιός. Στο 3D συγκεκριμένα έκανε τον Jason. Δεν φταίει αυτός, οι writers φταίνε (Marcus Dunstan + Patrick Melton).

 

Tespa, ακόμα δεν έχει έρθει από Amazon για να ακούσω commentaries κλπ, αλλά θα δώσω κάποια spoiler.

 

 

Από ότι είπαν στο commentary οι writers , οι 2 με τα Pigmasks στο τέλος ήταν ο Brad και ο Ryan. Το ξέρω ότι ακούγετε ηλίθιο κλπ αλλά στο script υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν μπήκαν στην ταινία. Π.χ Στο τέλος αποκαλύπτεται ότι στο κοινό του Public Trap ήταν ο John μαζί με τον Dr Gordon και ότι αυτή ήταν η πρώτη παγίδα του γιατρού (συγκεκριμένα στο script ο Brad και ο Ryan φορούσαν κουστουμάκι με παπιγιόν και κόκκινα curles στα μάγουλα τους, δηλάδη αλα Billie the Puppet). Άλλο που δεν μπήκε στην ταινία είναι ότι ο Dr Gordon ήταν ο δημιουργός του Survivor Group (υπάρχει και μια Deleted Scene στο youtube http://www.youtube.com/watch?v=4TocK1-3gRM&feature=related).

 

Άκου τώρα σκηνή που κόψανε να θέλεις να πας να τους σκοτώσεις : Σε ένα meeting, από τα πρώτα του Bobby (πριν το κάνει επιχείρηση το θέμα, δηλαδή όταν ακόμα έπαιζε αρχικά το θύμα) ο Lawrence καλεί ώς special guest τον John και συγκεκριμένα σε αυτό ο Bobby μιλάει για την παγίδα του. Πραγματικά φαντάσου Tobin Bell σε αυτήν την σκήνη .... Γύρω στους 10 survivors να μιλάνει για την εμπειρία τους και ο ίδιος ο δολοφόνος να τους ακούει. Ο Bobby να λέει όλα αυτά τα ψέματα και ο John να τον ακούει. Πόσο γαμάτο θα ήταν ? Και για τα cuts αυτά φταίνε οι Producers ...

 

Υποτίθεται ότι το 3D θα ήταν 2 ταινίες και θα βασιζόντουσαν και οι 2 σε αυτό το story και συγκεκριμένα με το survivor group. Όλη η ιδέα ήταν ότι ο John με τον γιατρό μαζέυαν τους επιζώντες για recruitment και να τονίσουν και να επαναφέρουν τον σκοπό όλων αυτών των παγιδών, την αλλάγή της ζωής των θυμάτων.

 

 

Τι να πείς ... Κάτι γαμάτο που σκέφτηκε ένα παλικάρι στο HoJ forum για ένα 8ο (ας πούμε) SAW είναι ότι το κύριο θύμα και ο πρωταγωνιστής να είναι ένας prosecutor που προσπαθεί να βάλει κάποιους επιζώντες φυλακή επειδή σκότωσαν κάποιον άλλον για να επιζήσουν εκείνοι. Πραγματικά πανέξυπνο και λόγω του Survivor Grp συνδέετε πολύ καλά.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις έτσι :P ??

 

Για πες μου για ερμηνεία Betsy Russell στο 3D να γελάσω ?

Τα screams που έκανε στον εφιάλτη της ? Τα screams που έκανε όταν ο Hoffman σκότωσε τον Rogers ?

Πραγματικά ντρεπόμουν που ήμουν fan των ταινίων αυτών και κοίταγα αντιδράσεις από τους διπλανούς.

 

Ξαναλέω ότι εάν δεν σου αρέσει κάποιος χαρακτήρας δεν φταίει πάντα ο ηθοποιός. Στο 3D συγκεκριμένα έκανε τον Jason. Δεν φταίει αυτός, οι writers φταίνε (Marcus Dunstan + Patrick Melton).

 

Και έχεις δίκιο. Δε φταίει πάντα ο ηθοποιός. Είναι και τι του δίνουνε να παίξει.

Όπως και η Μπεζαντάκου η οποία προσπάθησε να "ερμηνεύσει" και δικά της τραγούδια αλλά και άλλα γνωστά και αγαπημένα όλων μας. Και όπως σε εκείνη την περίπτωση, έτσι και εδώ, ναι... κατηγορώ τον ηθοποιό γιατί η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως είναι πολύ, μα πάρα πολύ κακός ηθοποιός με μια και μοναδική φάτσα ό,τι και να λέει και έναν και απίστευτα μονοδιάστατο τρόπο να παίζει.

 

Καλός ηθοποιός είναι για εμένα εκείνος που ακόμα και όταν ο ρόλος που παίζει δεν είναι ο καλύτερος, βρίσκει τον τρόπο να αναδεικνύει τα θετικά του και όχι να υπερτονίζει και να κολλάει στα αρνητικά του.

 

Επίσης, όχι δε μου άρεσε η τύπισσα στην τελευταία ταινία. Την έβρισκα έτσι κι αλλιώς απλά συμπαθητική στο ρόλο της από την πρώτη της εμφάνιση.

Αλλά δεν έχει σημασία αυτή γιατί δεν είχε αυτή τον πρωταγωνιστικό ρόλο.

Αυτό είναι που κάνει την αποτυχία του Mandylor (και ίσως και την αποτυχία των σεναριογράφων) ακόμα χειρότερη απ'ότι ίσως ήταν: ότι τους δόθηκε η ευκαιρία να "συνεχίσουν" έναν εξαιρετικό villain και τελικά αυτό που είδαμε ήταν ένα απαίσιο πραγματικά wannabe.

 

ΥΓ: Αν και μεταξύ μας, νομίζω πως το Χρυσό Βατόμουρο πάει αααααααανετα στο μπάτσο για την τελευταία ταινία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για τον πρωταγωνιστικό ρόλο κάνεις λάθος. Στο 6 και στο 3D, η Russell είναι πρωταγωνίστρια.

 

Φυσικά είναι άποψη σου αλλά το να μου λες ότι ο Mandylor ήταν χειρότερος απο την Russell στο 3D είναι απλά υπερβολικό. Μέχρι και η αδερφή μου που σιχαίνεται τον Hoffman γέλαγε προς το τέλος της ταινίας.

 

http://www.youtube.com/watch?v=FVJi7esNPHo

Αυτή είναι αναμφισβήτητα (imo) η καλύτερα παιγμένη σκηνή από θέμα acting στις SAW ταινίες, μακάρι να ήταν όλο το 5 έτσι.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Για τον πρωταγωνιστικό ρόλο κάνεις λάθος. Στο 6 και στο 3D, η Russell είναι πρωταγωνίστρια.

 

Φυσικά είναι άποψη σου αλλά το να μου λες ότι ο Mandylor ήταν χειρότερος απο την Russell στο 3D είναι απλά υπερβολικό. Μέχρι και η αδερφή μου που σιχαίνεται τον Hoffman γέλαγε προς το τέλος της ταινίας.

 

Έλα ρε συ που στο 6 ήταν πρωταγωνίστρια η τύπισσα.

Πόσο screen time είχε εκείνη και πόσο ο Mandylor;

 

Anyway, μπορούμε (για ακόμα μια φορά :p) να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και να το λήξουμε εδώ. Δε νομίζω πως υπάρχει και περίπτωση να πείσουμε ο ένας τον άλλο γιατί είναι τελείως διαφορετικές οι απόψεις μας.

 

Και δεν είπα πως έπαιζε καλά η τύπισσα στο 3D. Απλά ότι δε με ένοιαζε πώς έπαιζε γιατί δεν ήταν αυτή η πρωταγωνίστρια (για εμένα, έστω).

 

http://www.youtube.com/watch?v=FVJi7esNPHo

Αυτή είναι αναμφισβήτητα (imo) η καλύτερα παιγμένη σκηνή από θέμα acting στις SAW ταινίες, μακάρι να ήταν όλο το 5 έτσι.

 

ναι γιατί μιλάει σχεδόν αποκλειστικά ο Tobin Bell, γι'αυτό :)

(και γιατί υπάρχει η ελπίδα να σκοτώσει τον Hoffman :p)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Anyway, μπορούμε (για ακόμα μια φορά :p) να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και να το λήξουμε εδώ. Δε νομίζω πως υπάρχει και περίπτωση να πείσουμε ο ένας τον άλλο γιατί είναι τελείως διαφορετικές οι απόψεις μας.

Έχεις δίκιο ... αλλά εσύ το ξαναξεκίνησες !!! :lol:

 

btw 8090 gay love posts για τον Hoffman στο 3D, αν δεν βαριέσαι διάβασε (εγώ δεν γράφω εκεί)

http://board.houseofjigsaw.com/showthread.php?t=47746

 

Δεν είμαι Hoffman Fanboy, απλά πιστεύω ότι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στον ρόλο του ο ηθοποιός και ότι έχει γίνει πολύ καλό development στον χαρακτήρα του μέχρι το 6.

 

1000 φορές ο Tobin Bell, μαζί σου.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ... αλλά εσύ το ξαναξεκίνησες !!! :lol:

 

btw 8090 gay love posts για τον Hoffman στο 3D, αν δεν βαριέσαι διάβασε (εγώ δεν γράφω εκεί)

http://board.houseofjigsaw.com/showthread.php?t=47746

 

Δεν είμαι Hoffman Fanboy, απλά πιστεύω ότι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στον ρόλο του ο ηθοποιός και ότι έχει γίνει πολύ καλό development στον χαρακτήρα του μέχρι το 6.

 

1000 φορές ο Tobin Bell, μαζί σου.

 

χαχαχα

The gays and their ways :p

I'll never get them :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και να που η ελληνική τηλεόραση μας έκανε την τιμή να μας δείξει SAW 3. Το Star channel έκανε την υπέρβαση της δεκαετίας. Είναι η 1η φορά που βλέπω SAW στην tv. Αλήθεια, έχει δείξει ποτέ άλλοτε κάποιο κανάλι έστω και trailer από δαύτα; Πολύ αμφιβάλλω...:worry:
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

τα εχω πετυχει πολες φορες στο σταρ.τα βαζουν βεβαια μετα τα μασανυχτα..

 

Και μάλιστα πριν τα Χριστούγεννα το Σταρ είχε ξαναβάλει το 3. Απορώ γιατί δεν βάζει κάποιο από τις άλλες ταινίες. Πριν 1-2 χρόνια είχα πετύχει το 1.

 

Αλήθεια γιατί δεν κάνουν ένα μεταμεσονύκτιο αφιέρωμα για το Saw, αντίστοιχο με αυτό του Περάκη? :D

 

Μάλλον πολλά ζητάω ε?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνει και αύτο με τις τόσες επαναλήψεις που βάζουν:p

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα πριν τα Χριστούγεννα το Σταρ είχε ξαναβάλει το 3. Απορώ γιατί δεν βάζει κάποιο από τις άλλες ταινίες. Πριν 1-2 χρόνια είχα πετύχει το 1.

 

Αλήθεια γιατί δεν κάνουν ένα μεταμεσονύκτιο αφιέρωμα για το Saw, αντίστοιχο με αυτό του Περάκη? :D

 

Μάλλον πολλά ζητάω ε?:rolleyes:

 

Είναι κοινώς παραδεκτό πως τα καλύτερα SAW είναι τα πρώτα 3. Μάλιστα το 1 μπορεί να προβληθεί σαν standalone ταινία (δηλαδή χωρίς την ανάγκη του sequel αφού τελειώνει χωρίς κενά στην υπόθεσή του) και δεν είναι τόσο αιματηρό όσο τα άλλα.

Ίσως και να κάνουν κάποια στιγμή αφιέρωμα (ευελπιστώ δηλαδή). Αν σκεφτείς πόσα αφιερώματα κάνουν κατά καιρούς στα Rocky, Rambo, Terminator, Transporter, Fast and furious κτλ. θα ήταν μια σωστή κίνηση από μέρους τους να κάνουν και για τα SAW.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το τρια νομιζω ηταν το καλυτερο (βασικα και τα 1-2 ηταν εξισου καλα) το τελευταιο το βρηκα αισχρο, χωρις φαντασια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το τρια νομιζω ηταν το καλυτερο (βασικα και τα 1-2 ηταν εξισου καλα) το τελευταιο το βρηκα αισχρο, χωρις φαντασια...

 

Απο τα 3 πρώτα πιστέυω ότι είναι το χειρότερο γιατί απλά βαρίεμαι απίστευτα με το main game του Jeff (παρ'όλο που δεν παίζει καθόλου άσχημα), αν και έχει από τα καλύτερα flashbacks.

 

Δεν ξέρω πως δουλεύουν τα πράγματα με τις ταινίες στην τηλεόραση απλά το έχει δείξει το συγκεκριμένο άπειρες φορές το Star τον τελευταίο καιρό και έχει καταντήσει βαρετό.

 

Και για 3η φορά η Lynn φωνάζει Jeff και από κάτω υπότιτλος "Θα ζήσω"

Edited by VeCo

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Και για 3η φορά η Lynn φωνάζει Jeff και από κάτω υπότιτλος "Θα ζήσω"

 

:lol: Σώστός.

 

Επέτρεψέ μου πάντως να διαφωνήσω. Το 3 το θεωρώ κορυφαίο μαζί με το 1. Το συναισθηματικό κομφούζιο του Jeff είναι ανεπανάληπτο. Σε κάθε του δοκιμασία υποφέρει. Έτσι κι αλλιώς περισσότερο χρόνο βλέπουμε τη γυναίκα του και την Amanda στις δικές τους δοκιμασίες παρά τον Jeff.

Επίσης έχω την εντύπωση πως οι παγίδες του 3 είναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ε Σ μία προς μία. Τις παγίδες του Timothy και της Kerry θα τις ήθελα στο σαλόνι μου!:devil:

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

:lol: Σώστός.

 

Επέτρεψέ μου πάντως να διαφωνήσω. Το 3 το θεωρώ κορυφαίο μαζί με το 1. Το συναισθηματικό κομφούζιο του Jeff είναι ανεπανάληπτο. Σε κάθε του δοκιμασία υποφέρει. Έτσι κι αλλιώς περισσότερο χρόνο βλέπουμε τη γυναίκα του και την Amanda στις δικές τους δοκιμασίες παρά τον Jeff.

Επίσης έχω την εντύπωση πως οι παγίδες του 3 είναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ε Σ μία προς μία. Τις παγίδες του Timothy και της Kerry θα τις ήθελα στο σαλόνι μου!:devil:

 

Όλη η πρώτη τριλογία είναι κορυφαία. Το 3 έχει από τις καλύτερες σκηνές αλλά σαν σύνολο κάπου με κουράζει εμένα. Eίναι μακράν το πιο "τρομακτικό" από όλα τα SAW (η κρίση του Jigsaw με κάνει και τρελένομαι, έχω δει άπειρες φορές αυτήν την σκηνή σε εφιάλτη με δικούς μου συγγενείς). Πλέον να πω την αλήθεια και το 1ο SAW με κουράζει και όταν το βλέπω απλά κάθομαι για το τέλος.

 

Από παγίδες εγώ θα ήθελα Knife Chair Trap (IV) και Reverse Bear Trap 2.0 (VI). BTW πριν λίγο καιρό πουλιόταν στο Ebay η Original Venus Fly Trap (II) γύρω στα 80.000 ευρώ.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

αυριο 00:30 saw (το πρωτο) στον αλφα

 

Λοιπόν, το star βάζει το 3, ο alpha βάζει το 1, να βρεθεί κι άλλο ένα κανάλι να βάζει το 2 και γίναμε. :lol::lol::lol:

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...