Jump to content

Μετα το honor 6 τι ;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατοχος απροβληματιστου honor 6 απο τον Ιανουαριο του 2015, ηρθε η ωρα να κανω σκεψεις για αντικατασταση.

Το κινητο παρολο που παει ακομα αρκετα καλα, καποιες φορες τα εχει τα παγωματακια του και μου την δινει λιγο στα νευρα.

So...θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι: να ειναι οσο το δυνατον πιο "ολοκληρωμενο" κινητο. Και να δω τεραστια αλλαγη σε σχεση με τον honora που εχω τωρα!! Σιγουρα με ενδιαφερουν επιδοσεις και η μπαταρια, σιγουρα με ενδιαφερει να εχει καμερα πολυ καλυτερη απο το τωρινο. Και γενικοτερα να ειναι ενα κινητο που θα φορεσει απεριοριστες εφαρμογες(οπως τωρα!!) και να μην "σκουζει" για τα επομενα 2+ χρονια ισως.

Σκεφτομουν για:

-Xiaomi mi5 (αλλα δεν το βρισκω σε μαυρο και δεν μαρεσει σε αλλο)

-Xiaomi mi5s (μαρεσει πολυ και διαβαζω καλα πραγματακια, αν υπηρχε σε μαυρο θα το ειχα παρει μαλλον ηδη!!και το γκρι μου κανει παρολαυτα.)

-Κατι σε honor?? (μιας και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, απλα δεν ξερω αν θα φοραει καποια global version)

-Κατι αλλο που θα μπορουσε να προταθει??

-Θα πρεπει να περιμενω να δω απο τιμες τι γινεται τους επομενους μηνες με Mi note 2, Mi6, ή Honor 8-9 ??

 

Το budget θα μπορουσε να ειναι καπου στα 250€. (Αν υπαρξει κατι τρελο κανα 50αρικο παραπανω δεν θα πουμε και οχι...)

 

Λοιπον;;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι επαρχια; Παιζεις παιχνιδια; Οσον αφορα τις επιδοσεις/αυτονομια/καμερα βαλτα με σειρα προτεραιοτητας. Τελος τις ιντσες προτιμας;
Link to comment
Share on other sites

-Επαρχια

-Δεν παιζω γενικοτερα, δεν προλαβαινω. Αλλα θα κατεβασω καποιες φορες να κανω το κομματι μου.

-1)επιδοσεις

2)αυτονομια

3)καμερα

(Με ενδιαφερουν και τα τρια παρα πολυ και σιγουρα με ενδιαφερει το κινητο το καινουριο να ειναι πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο και στις τρεις κατηγοριες.)

-σιγουρα πανω απο 5" σιγουρα κατω απο 6"

 

Αξιζει να περιμενω μηπως πεσει η τιμη κανενος ακριβου?? η να μπουμπουνησω κανα mi5s ή honor 8 που μιλησε ο φιλος παραπανω??

Επισης θα με ενδιεφερε να επαιρνα κατι σε international/global version.

Link to comment
Share on other sites

Τα mi5, mi5s τα ξεχνας αφου εισαι επαρχια. Θεωρω πως χρειαζεσαι 800αρα μπαντα. Αλλωστε το mi5 δεν εχει καλυτερη καμερα απο το δικο σου (το mi5s ναι εχει καλη καμερα). Και δυστυχως αφου θες καλη καμερα δεν μπορω να σου προτεινω καποιο αλλο κινεζικο που θα χε δυνατο soc.

 

Εφοσον δεν παιζεις βαρια παιχνιδια μπορεις να κοιταξεις το Honor 6X εκδοση BLN-L21 ωστε να χεις την 800αρα μπαντα https://www.skroutz.gr/s/10183106/Huawei-Honor-6X-3GB-32GB.html . Στα + οτι εχει 5.5αρα οθονη και πολυ καλη τιμη. Απο την αλλη δεν ειναι τρελη αναβαθμιση σε ταχυτητα. Μονο σε αυτονομια θα κερδισεις και καμερα.

 

Εναλλακτικα αν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα μπορεις κοιταξεις το καλυτερο σε καμερα και επιδοσεις moto g5 plus https://www.skroutz.gr/s/11822409/Lenovo-Moto-G5-Plus-3GB-32GB.html?from=favorites_popup#specs αν και λιγο παντοφλε για 5.2 ιντσες. Στα + οτι φοραει stock android οποτε θα ειναι ακομα πιο smooth οποτε σιγουρα θα δεις βελτιωση σε εμπειρια χρησης.

 

Προσωπικα το κινητο που δουλευω τωρα εχει ιδιο soc με το g5 plus και στο asphalt 8 (απο τα πιο βαρια παιχνιδια), μολονοτι ειναι playable εχω καποια λιγα frame drops ενω τα χω τα γραφικα ενα κλικ κατω απο το μεγιστο. Γενικα θεωρω πως αν δεν ανεβεις πχ στα 320 ευρω για το honor 8 δυσκολα θα χεις πραγματικα καλη αναβαθμιση. Μας περιοριζει το γεγονος οτι τα θελεις ολα σε καλο επιπεδο ενω και το honor 6 ειναι ακομα αρκετα καλο κινητο με εξαιρεση την αυτονομια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο δυνατός ο kirin 950 από τον snapdragon 625, στην οικονομία μόνο χάνει, σωστά;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν τρελαινομαι για την 800αρα...

 

Με το mi5s ειχα την εντυπωση οτι θα ανεβαινα κατακορυφα σε ολα!! Θα ηθελα να παω σε ενα τουμπανο κινητο οπως σου ειπα να διατηρηθω 2+ χρονακια(οπως εκανα με honor 6).

Ειχα την εντυπωση οτι αυτο θα μπορουσε να ειναι το mi5s!

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

vastelgial ναι ειναι πιο δυνατος και ναι χανει στην αυτονομια. Αλλα αν δεν παιζεις παιχνιδια δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τοσο.

 

igoumenos7 ναι ειναι οντως καλη περιπτωση το mi5s αλλα εχει και κανα 300αρη Ελλαδα χωρις 2ετη επισημη εγγυηση. Οσον αφορα την 800αρα μπαντα κανε το εξης πειραμα. Δουλεψε το κινητο καμια βδομαδα με ενεργο μονο το 3g και δες αν σε ικανοποιει η συνδεση σου (αν εχεις οντως H+ ή φτανεις σε E). Αν λοιπον δεις οτι δεν σε πειραζει και εισαι οκ σε σερφαρισματα, ανταλλαγη αρχειων κλπ οκ το συζηταμε.

 

Εχε ομως υποψιν οτι αυτη τη στιγμη εχει λιγοτερο απο 20 ευρω διαφορα απο το honor 8 που εχει 800αρα και σιγουρα δεν ειναι στα 250 ευρω. Βεβαια αν το παρεις απο Κινα νομιζω ειναι καπου στα 240 ευρω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

vastelgial ναι ειναι πιο δυνατος και ναι χανει στην αυτονομια. Αλλα αν δεν παιζεις παιχνιδια δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τοσο.

 

igoumenos7 ναι ειναι οντως καλη περιπτωση το mi5s αλλα εχει και κανα 300αρη Ελλαδα χωρις 2ετη επισημη εγγυηση. Οσον αφορα την 800αρα μπαντα κανε το εξης πειραμα. Δουλεψε το κινητο καμια βδομαδα με ενεργο μονο το 3g και δες αν σε ικανοποιει η συνδεση σου (αν εχεις οντως H+ ή φτανεις σε E). Αν λοιπον δεις οτι δεν σε πειραζει και εισαι οκ σε σερφαρισματα, ανταλλαγη αρχειων κλπ οκ το συζηταμε.

 

Εχε ομως υποψιν οτι αυτη τη στιγμη εχει λιγοτερο απο 20 ευρω διαφορα απο το honor 8 που εχει 800αρα και σιγουρα δεν ειναι στα 250 ευρω. Βεβαια αν το παρεις απο Κινα νομιζω ειναι καπου στα 240 ευρω.

 

Ψωνιζω απο κινα και προσπαθω να ψωνιζω απο gearbest ή απο banggood.

Τις προηγουμενες μερες το mi5s το βρηκα και στα 232€ σε προσφορα, αλλα δεν ξερω τι γινεται με global/international versions, εχει?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, 800αρα δεν εχω ουτε στο honor 6 και δεν εχω προβλημα. Παει παρα πολυ καλα. Εχω την εντυπωση οτι καλυπτει περισσοτερες μπαντες το mi5s απο τον χονορα παρολαυτα.

Για global rom ελεγα... Γιατι οσο κοιταξα δεν ειδα να το πουλαει καποιο site με global/ international.

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια ποσες μπαντες παραπανω εχει. Εμας μας ενδιαφερουν μονο 3 για 4g. Η B20/800, B3/1800 και Β7/2600.

 

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις 800αρα το honor 6? Ειχες παρει το κινεζικο ή το ευρωπαικο;

 

Οσον αφορα τη rom, παρτο κινεζικη official developers ή stable καλυτερα (εχει αγγλικα) και μετα ξεκλειδωσε και βαλτου οποια rom θες (ή ακομα και της ελληνικης κοινοτητας).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια ποσες μπαντες παραπανω εχει. Εμας μας ενδιαφερουν μονο 3 για 4g. Η B20/800, B3/1800 και Β7/2600.

 

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις 800αρα το honor 6? Ειχες παρει το κινεζικο ή το ευρωπαικο;

 

Οσον αφορα τη rom, παρτο κινεζικη official developers ή stable καλυτερα (εχει αγγλικα) και μετα ξεκλειδωσε και βαλτου οποια rom θες (ή ακομα και της ελληνικης κοινοτητας).

 

Honor 6 - h60-l02.

Κινεζικο απο minideal. Η πλακα ειναι οτι εχω 2-3 βδομαδες που πιανω και 4g ακομα και εδω στην περιοχη μου, που δεν επιανα ποτε!! Ενταξει σε μεγαλες πολεις επιανα κανονικα...Αλλα και παλι δεν το τρεχω με 4g γιατι μου φαινεται οτι μου τσακιζει μπαταρια και mb.

Link to comment
Share on other sites

Honor 6 - h60-l02.

Κινεζικο απο minideal. Η πλακα ειναι οτι εχω 2-3 βδομαδες που πιανω και 4g ακομα και εδω στην περιοχη μου, που δεν επιανα ποτε!! Ενταξει σε μεγαλες πολεις επιανα κανονικα...Αλλα και παλι δεν το τρεχω με 4g γιατι μου φαινεται οτι μου τσακιζει μπαταρια και mb.

 

Οκ μια χαρα τοτε. Εφυγε παραγγελια για mi5s τοτε ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα λεφτα αξιζει να το παρω λες?? Και απο ποιο καταστημα??

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισως απο κανα gearbest? Βεβαια δεν ασχολουμε και πολυ με το αθλημα γιατι δεν την μπορω την αναμονη και το αγχος του τελωνειου.

 

Πιστευω μεχρι 240 ευρω καλα ειναι. Οχι παραπανω ομως αφου μετα προκυπτουν αλλες επιλογες. Αλλωστε στα σκρουτζομαγαζα κατα καιρους πεφτει στα 280 που και παλι αν ανεβεις τοσο πολυ θεωρω πως ειναι κριμα να μην πας στο honor 8 να χεις την εξτρα μπαντα και εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...