Jump to content

Πιστεύετε στα "σημάδια";


Darko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα ερώτημα που με βασανίζει αρκετά τον τελευταίο καιρό είναι το εξής: Κατά πόσο μπορεί να είναι αληθινό το να δεχόμαστε κάποια "σημάδια" σε διάφορα ζητήματα που μας αφορούν και σε τι μπορεί να μας χρησιμεύουν.Σαφώς επηρεασμένος απο το βιβλίο ο Αλχημιστής έφτασα στο συμπέρασμα οτι δέχομαι διάφορα τέτοια "σημάδια" αλλά δεν έχω φτάσει στο σημείο να τα ερμηνεύω.Να σας δώσω ένα παράδειγμα.Είμαι στο αμάξι μου και ακούω ένα τραγούδι που με κάνει να σκέφτώ την πρώην κοπέλα μου και ξαφνικά βλέπω μπροστά μου το αμάξι της σε ένα δρόμο που δεν είναι κοντά ούτε η δουλειά της ούτε το σπίτι της ούτε τίποτα άλλο :blink: .Το τελευταίο διάστημα μου έχουν τύχει πολλά τέτοια περιστατικά.Εσείς τι πιστεύετε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

einai sa na mou les pos skeftesai entona th 8eia sou thn litsa kai ksafnika xtypaei to thlefono kai einai h 8eia sou h litsa..poses fores omos thn exeis skeftei xoris meta na xtyphsei px to thlefono?

uparxoun kai oi sumptoseis sth zoh mas...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Darko δεν ξέρω για τα σημάδια... αντιλαμβάνομαι κι εγώ μερικά!

 

Αλλά ξέρω ότι the Marx Bros rulezzz ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο θεμα φιλε μου μπραβο σου.λοιπον ειμαι ενας ανθρωπος που πιστευω παρα πολυ στα σημαδια ειναι πλεον κανονας στη ζωη μου και πολλες φορες μου χει τυχει κι εχω σωθει απο κατι κακο.δε μπορω να γραψω συγκεκριμενα πραγματα γιατι δεν ειναι ενα και δυο τα σημαδια που χω λαβει στη ζωη μου,παντως με χουν κανει πολυ προληπτικο ολα αυτα τα σημαδια και δεν ειναι συμπτωσεις γιατι ετσι το νομιζα κι εγω παλιοτερα ωσπου τελικα με οτι περασα δεχτηκα οτι υπαρχει καποια δυναμη που με καποιο τροπο μας στελνει καποιο μηνυμα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

uparxoun kai oi sumptoseis sth zoh mas...

 

Πάμπολλες φορές στη ζωή μας έρχονται γεγονότα αρνητικά ή θετικά κι αποδίδουμε την έλευσή τους στην τύχη (συμπτώσεις).

 

Πράγματι, συμβαίνουν τυχαία γεγονότα, που όμως επηρεάζουν ένα γενικότερο σύνολο ανθρώπων κι όχι αποκλειστικώς εμάς.... Ένας σεισμός π.χ. είναι ένα τέτοιο γεγονός.

 

Γιατί όμως σε κάποιους ανθρώπους έρχονται συχνότερα αρνητικά γεγονότα απ' ότι θετικά και σε κάποιους άλλους περισσότερα θετικά απ' ότι αρνητικά;

 

Είναι πράγματι τυχαίο αυτό; Ή μήπως οι ενέργειές μας οδηγούν σε κάποια αποτελέσματα, που εκείνη τη στιγμή δεν μπορούμε να εξηγήσουμε και τα ονομάζουμε τυχαία;;

 

Πόση σχέση έχει άραγε με την "τύχη" το "ήρθε το πλήρωμα του χρόνου";;

 

Όταν βλέπουμε τα συμβάντα της ζωής μας από απόσταση χρονική, πόσο θεωρούμε πως ήταν τυχαίο κι όχι "προγραμματισμένο" από μας τους ίδιους το να συμβούν;

 

Το να γνωρίσω π.χ. συγκεκριμένους ανθρώπους φίλους απ' το διαδίκτυο, νομίζω πως δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός...... Συνέτρεξαν πολλές συγκυρίες και εν πολλοίς, αυτοί κι εγώ τις δρομολογήσαμε για να συμβεί αυτό... Δεν ήταν τυχαίο, διότι το επιδιώξαμε..

 

Έτσι, προσωπικά κατέληξα στο συμπέρασμα πως :

 

Τίποτε, απ' αυτά που συμβαίνουν προσωπικά σε μας, δεν είναι τυχαίο και πως κάθε τι γίνεται διότι έτσι έπρεπε να γίνει, σύμφωνα με τα δεδομένα που τροφοδοτούμε τον υπολογιστή του μυαλού και της ψυχής μας, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

 

Η παραπάνω άποψη η οποία με εκφράζει απόλυτα είναι απο μια κοπέλα με το nick Επιλεκτική σε κάποιο άλλο forum (ας μην κάνω διαφήμιση).Εσείς κατά πόσο συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη;

 

Αλλά ξέρω ότι the Marx Bros rulezzz

 

Συμφωνώ...;)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα , μετά από ανάλυση να πιστέψουμε ότι κάθετι που συμβαίνει στην ζωή μας δεν είναι τυχαίο , αφού όλα όσα μας αφορούν δεν επηρεάζονται με έμμεσο ή άμεσο τρόπο από μας τους ίδιους?

 

η τύχη παίζει ίσως μεγαλύτερο ρόλο σε ότι έχει να κάνει με μας και τους υπόλοιπους και είναι λογικό να σκεφτόμαστε π.χ πως είναι δυνατόν μέσα στον αχανές κόσμο του νετ να βρεις κάποια άτομα που ταιριαζεις και να γίνουν φίλοι σου κτλ κτλ

 

όλα γίνονται για κάποιο σκοπό!

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω το θέμα να καταλήγει σε κουβέντα για καφετζούδες.

 

Οσον αφορά τον Κοέλιο και τον Αλχημιστή, δεν νομίζεις πως είναι πολύ εγωιστικό, το να πιστεύεις πως ολόκληρο το σύμπαν δεν θα βοηθήσει απλά, αλλά θα συνωμοτήσει για να καταφέρεις;

 

Συμφωνώ με την FREAK_OF_NATURE.

 

"Θα μπορούσα να γράψω όχι τόμο αλλά ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια για τις λέξεις τύχη και σύμπτωση", δεν λέει κάπου ο "Αλχημιστής";

 

ps. συγγνώμη για τα τυχόν ορθογραφικά

Link to comment
Share on other sites

kai na pros8eso..giati to sumpan na sunomothsei kai na boh8hsei esena kai oxi emena?(tyxaio paradeigma ferno) pou mporei na exoume kai sygrouomenes apaithseis...

kapou polu sosta eixa diabasei pos "tyxh" einai ena allo onoma tou 8eou..to xrhsimopoiei otan de 8elei na anameix8ei to onoma Tou...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τη μοίρα μας τη φτιάχνουμε μόνοι μας και πως αυτά τα "σημάδια" δεν είναι τίποτε περισσότερο από απλές συμπτώσεις.

 

Freak, δεν πιστεύω ότι η τύχη είναι το άλλο όνομα του Θεού... και την τύχη μας μόνοι μας την καθορίζουμε. Ο Θεός έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στα σημάδια, όπως δεν πιστεύω στο ταξίδι στο χρόνο (αν πιάσατε το υπονοούμενο...). Δεν πιστεύω πως κάτι είναι προδιαγεγραμμένο να συμβεί από τον Θεό ή από την "μοίρα". Δεν πιστεύω μέχρι επιστημονικής και τεκμηριωμένης απόδειξης του εναντίου βέβαια.

Πιστεύω πως στη ζωή μας υπάρχει ο παράγων "τύχη" με την έννοια των διαφόρων γεγονότων που συμβαίνουν διαδοχικά ή ταυτόχρονα και μας επηρεάζουν έμμεσα ή άμεσα, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

 

Για παράδειγμα ας αναλύσουμε ένα τροχαίο ατύχημα στο οποίο οδηγός πάτησε με το αυτοκίνητό του ηλικιωμένο άτομο που πήγαινε να προσπεράσει τον δρόμο:

1. Ο οδηγός μαλώνει το πρωί με την γυναίκα του και βγαίνει από το σπίτι φορτωμένος...

2. Πήζει και τσαντίζεται στην κίνηση της πόλης ενώ ταυτόχρονα αγχώνεται για το αν θα φτάσει εγκαρως στη δουλειά του.

3. Ενώ κινείται, σκαλίζει την μύτη του.

4. Εκείνη την ώρα ένα αδέσποτο αποφασίζει να περάσει απέναντι.

5. Ο οδηγός το βλέπει στα 10 μέτρα τρομάζει και κάνει ελιγμό αποφυγής.

6. Εκείνη την ώρα η γιαγιά στεκόταν στο πεζοδρόμιο, γιατί δέκα λεπτά νωρίτερα είχε αποφασίσει να πάει να πάρει ψωμί από τον φούρνο της γειτονιάς και καθυστέρησε 1,5 λεπτο για να συνομιλήσει με μια γειτόνισα...

Αποτέλεσμα; Πάει η γιαγιά...

Αν ένα γεγονός από αυτά δεν είχε συμβεί, πιθανότητα η γιαγιά να πέθαινε μετά από 10 χρόνια από φυσικά αίτια... και το σκηνικό μπορεί να γίνει ακόμα πιο πολύπλοκο. Μπορεί και να μην αποτρεπόταν το αποτέλεσμα από την μη εκπλήρωση ενός γεγονότος φυσικά.

Αυτή είναι τύχη. Τίποτα το εξωγήινο, τίποτα το εξωπραγματικό. Από τη στιγμή που ζούμε ανάμεσα σε εκατομμύρια ανθρώπους και δεν μπορούμε να ελέγξουμε τις πράξεις τους, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα.

 

Όσοι βλέπετε σημάδια, να είστε σίγουροι πως δεν υπάρχουν. Πείσατε τον εαυτό σας ότι υπάρχουν, μετά από κάποιο γεγονός - σύμπτωση... καιρός να αναθεωρήσετε. Η ζωή δεν είναι "Βλέπω το θανατό σου Ι & ΙΙ".

Είναι σαν τον ψαρωμένο φαντάρο που κάνει σκοπιά για πρώτη φορά σε απομακρυσμένη περιοχή. Ακούει διάφορους θορύβους από τον αέρα και τα δέντρα και συνέχεια νομίζει πως κάποιος έρχεται φωνάζοντας κάθε τρεις και λίγο ΑΛΤ!.

Link to comment
Share on other sites

Egw pali pisteuw polu sti moira! Pisteuw akradanta pws an kati einai na sumvei tha sumvei! O,ti kai na kanoume emeis, an den einai na sumvei apla den tha ginei!

 

Συμφωνώ απόλυτα.Εγώ ξυπνάω κάθε μέρα και λέω: "Για να δούμε τι θα μου συμβεί και σήμερα?Τι είναι να μου τύχει?"

Link to comment
Share on other sites

Πολλές, παρα πολλες φορές μου' χουν συμβει πολλά γεγονότα που αποδίδω σε''σημάδια''. Ίσως λόγω ορθολογικής σκέψης τις περισσότερες φορές να μη δίνω σημασία . Εκ των υστέρων καταλαβαίνεις οτι πράγματα που στην αρχή θεωρούσες συμπτώσεις ή απλα βλακειές τελικα είχαν κάποια παραπάνω σημασία... Το θέμα όμως περιπλέκεται κάπως, κι ίσως κάποιοι να το δεχτούν πιο σοβαρά αν θεωρήσουμε ότι λέμε ''ΣΗΜΆΔΙ'' οτι μπορεί να περιπλέκεται με κάτι που λέμε ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ... Ποιός μπορεί να αμφισβιτήσει οτι υπάρχουν διαισθήσεις? που αλλες φορές δίνουμε σημασια κι άλλες όχι... σημάδι ακόμα μπορει να είναι ένα όνειρο, με γεγονότα που ούτε καν υπήρχαν στο μυαλό μας!Άν κάποιοι ακόμα και μ' αυτήν την ερμηνία ακόμα επιμένουν στις ''Συμπτώσεις" ίσως μπορούμε να ανοίξουμε ένα θέμα με το τι ακριβώς έχει συμβεί σε κάποους απο μας, Είμαι σίγουρη οτι κάποιοα πράγματα αποκλείεται να ονομαστουν σύμπτωση!

Φιλικά...

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ούτε στην μοίρα, ούτε στα σημάδια, ούτε στο μάτιασμα, ούτε σε γρουσουζιές, ούτε σε δυσιδαιμονίες, ούτε και ο Χριστιανισμός πιστεύει σε αυτά, πλύν των παπάδων.
Link to comment
Share on other sites

oxi dn exw meletisei tin threiskei apo tin arxaiotita i tin arxi tis dimiourgeias tis pantws xerw oti i i ekklisia m pisteueis sto mati kai sto matiasma

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλα μην αρχισουμε να μιλαμε για ματι και θρησκειες...το θεμα μας ειναι τα σημαδια-συμπτωσεις!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάει το thread για τις συμπτώσεις. Θα απαντήσω σε σένα λοιπόν. Πιστεύω απόλυτα στις συμπτώσεις. Πιστεύω πως κάθε τι που κάνουμε, σκεφτώμαστε, (παραδείγματα)κόκκινο στα φανάρια, χαιρετάμε κάποιον στο δρόμο, κλπ κλπ,επιρρεάζει τις επόμενες κινήσεις μας θετικά η αρνητικά.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως κάθε τι που κάνουμε, σκεφτώμαστε, (παραδείγματα)κόκκινο στα φανάρια, χαιρετάμε κάποιον στο δρόμο, κλπ κλπ,επιρρεάζει τις επόμενες κινήσεις μας θετικά η αρνητικά.

 

Να σου πω την αληθεια και 'γω ετσι πιστευω...οι κινησεις μας και οι κινησεις των αλλων, επηρεαζουν καταστασεις και γεγονοτα...

Αλλα δεν μπορουμε να εχουμε στο μυαλο μας συνεχεια, τι θα κανουμε ή τι καναμε.

Γι' αυτο δεν πιστευω και πολυ, οτι ολα ειναι προδιαγεγραμμενα. Εμεις τα επηρεαζουμε, αναλογα με τις επιλογες μας...

just pick an option!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν συμπτώσεις!

Τάδε έφη Γέροντας Πορφύριος.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει όταν έχεις βγει 3 φορές με μια κοπέλα και τις 3 να βρέχει καρεκλοπόδαρα; Σημειωτέον, μέρες που ούτε κατά διάνοια φαινόταν ότι θα βρέξει. Ένας φίλος μου λέει ότι "με φτύνει". :p

Επίσης, η κοπέλα είναι Ελληνοαγγλίδα, λέτε να φέρνει τον καρό μαζί της; :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...