Jump to content

Διαθεσιμότητα DSLAM και ελευθέρων θυρών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια.Εγω σημερα εκανα την ενεργοποιηση.Μου ειπαν 10 μερες....Και απο σημερα 8α δω τι provider να διαλεξω.Μαλλον φορτ8νετ.Εγω μενω γλυφαδα,,,ξερει κανεις ποσο καιρο κανουν..Κανεις που να μενει εδω??

 

Forthnet γενικα ειναι μια καλη επιλογη. Περιμενε να ενεργοποιηθει η γραμμη σου και ζητα demo συνδεσεις απο τους providers, εννοειται μη παρεις συνδεση με βαση το 10ημερο του ΟΤΕ γιατι σε βλεπω να πληρωνεις συνδρομη χωρις να εχεις DSL.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αλυσίδα που λές τι περιοχές περιλαμβάνει?

Περιλαμβάνει περιοχές των Κάτω Πατησίων (από το σταθμό Κάτω Πατήσια και βορειοανατολικά) και φτάνει μέχρι κάποιες περιοχές του Γαλατσίου. Πιο συγκεκριμένα δεν ξέρω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Forthnet γενικα ειναι μια καλη επιλογη. Περιμενε να ενεργοποιηθει η γραμμη σου και ζητα demo συνδεσεις απο τους providers, εννοειται μη παρεις συνδεση με βαση το 10ημερο του ΟΤΕ γιατι σε βλεπω να πληρωνεις συνδρομη χωρις να εχεις DSL.

 

Οπως ας πουμε τη πατησα εγω που πληρωσα μισο μηνα συνδρομη στη FOrthnet giati basisthka στο χρονοδιαγραμμα του ΟΤΕ :angry

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !!!

 

Εχω πάρει την γενναία απόφαση για ευροζωνική και, πριν πάρω τηλ να ζητήσω σύνδεση, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι περί DSLAM... Μένω περιοχή Ν. Ηρακλείου (τηλ. 210 - 2813...) γραμμή PSTN

 

1. Τί τύπου-μάρκας DSLAM μου αντιστοιχεί για σύνδεση με ΟΤΕ και τί για σύνδεση με VIVODI ???

2. Ποιό από τα δύο είναι γρηγορότερο (διαβάζω περί siemens) και σταθερότερο (και συνεπώς προτιμότερο) ????

3. Εχω ήδη "ξετρυπώσει" το US_Robotics 9106 και μ' αυτό θα συνδεθώ... Θα υπάρχει θέμα συμβατότητας με το ένα ή το άλλο DSLAM ????

4. Αν γνωρίζετε... πόσες περίπου γραμμές συνδέονται πάνω στο ίδιο DSLAM ??

5. Με τις ADSL συνδέσεις υπάρχει θέμα bandwidth ???

 

Σας υπερ-ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων παιδιά.. :)

 

 

P.S. Κάπου κυκλοφόρησε (από κάποιο χρήστη το έμαθα) ένα pdf με τα DSLAM ανά περιοχή.. Υπάρχει κάποιο λινκ ??

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Περιλαμβάνει περιοχές των Κάτω Πατησίων (από το σταθμό Κάτω Πατήσια και βορειοανατολικά) και φτάνει μέχρι κάποιες περιοχές του Γαλατσίου. Πιο συγκεκριμένα δεν ξέρω.

 

Περιλαμβάνει και Ν. Φιλαδέλφεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !!!

 

Εχω πάρει την γενναία απόφαση για ευροζωνική και, πριν πάρω τηλ να ζητήσω σύνδεση, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι περί DSLAM... Μένω περιοχή Ν. Ηρακλείου (τηλ. 210 - 2813...) γραμμή PSTN

 

1. Τί τύπου-μάρκας DSLAM μου αντιστοιχεί για σύνδεση με ΟΤΕ και τί για σύνδεση με VIVODI ???

2. Ποιό από τα δύο είναι γρηγορότερο (διαβάζω περί siemens) και σταθερότερο (και συνεπώς προτιμότερο) ????

3. Εχω ήδη "ξετρυπώσει" το US_Robotics 9106 και μ' αυτό θα συνδεθώ... Θα υπάρχει θέμα συμβατότητας με το ένα ή το άλλο DSLAM ????

4. Αν γνωρίζετε... πόσες περίπου γραμμές συνδέονται πάνω στο ίδιο DSLAM ??

5. Με τις ADSL συνδέσεις υπάρχει θέμα bandwidth ???

 

Σας υπερ-ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων παιδιά.. :)

 

 

P.S. Κάπου κυκλοφόρησε (από κάποιο χρήστη το έμαθα) ένα pdf με τα DSLAM ανά περιοχή.. Υπάρχει κάποιο λινκ ??

 

1. Το DSLAM σου είναι το "Nέο Ηράκλειο".

Η Vivodi έχει αποκλειστικά Cisco DSLAMs. Για τον ΟΤΕ είσαι σε Siemens DSLAM.

2. Μόνο για τα Ιntracom έχει ακουστεί ότι εμφανίζουν πολύ σπάνια ασυμβατότητα με κάποιες μάρκες modems, αλλά σίγουρα όχι με US Robotics.

Όσον αφορά την ταχύτητα, μετά την υποβάθμιση των Siemens από τους μηχανικούς του ΟΤΕ δεν υπάρχει πλέον καμία διαφορά (παλιότερα ήταν όντως πιο γρήγορα λόγω λάθους της Siemens που φυσικά τα τζιμάνια του ΟΤΕ έτρεξαν να διορθώσουν και τελικά τα έκαναν θάλασσα σε κάποιες περιπτώσεις - βλ. http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=116368.

3. Όχι.

4. Άγνωστο.

5. Δηλαδή;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5. Με τις ADSL συνδέσεις υπάρχει θέμα bandwidth ???

 

5. Δηλαδή;

 

Φίλε lewton σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

 

Οοσν αφορά το (5), εννοώ, αν είναι εμφανής (από πλευράς ταχύτητας) ο "συνωστισμός" χρηστών σε κάποιο DSLAM και κάποιες ώρες είναι χειρότερες για downloading (λιγότερα ΚΒ/s) από κάποιες άλλες (πχ. το βράδυ μετά τις 10 είναι καλύτερα από το πρωί - ώρες χρηματιστηρίου) ???

 

(ελπίζω να το ρωτάω σωστά λόγω νεαρού των γνώσεών μου περί DSL)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι...

 

 

P.S. Να ρωτήσω και κάτι ίσως αφελές (ένεκα η μερική άγνοιά μου)... Το US Robotics 9106 (ήδη είναι στο δρόμο από έξωτερικό :) ) αν και ασύρματο, έχει υποδοχή για καλώδιο για σύνδεση στην πρίζα του τηλεφώνου από τη μία και σύνδεση με το PC (την κάρτα δικτύου) από την άλλη ??? Η χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη σύνδεση λόγω WiFi ??? Αν μπορεί κάποιο παιδί ας μου πει σίγουρα.. Τον ευχαριστώ θερμά :) :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lewton σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

 

Οοσν αφορά το (5), εννοώ, αν είναι εμφανής (από πλευράς ταχύτητας) ο "συνωστισμός" χρηστών σε κάποιο DSLAM και κάποιες ώρες είναι χειρότερες για downloading (λιγότερα ΚΒ/s) από κάποιες άλλες (πχ. το βράδυ μετά τις 10 είναι καλύτερα από το πρωί - ώρες χρηματιστηρίου) ???

 

(ελπίζω να το ρωτάω σωστά λόγω νεαρού των γνώσεών μου περί DSL)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι...

 

 

P.S. Να ρωτήσω και κάτι ίσως αφελές (ένεκα η μερική άγνοιά μου)... Το US Robotics 9106 (ήδη είναι στο δρόμο από έξωτερικό :) ) αν και ασύρματο, έχει υποδοχή για καλώδιο για σύνδεση στην πρίζα του τηλεφώνου από τη μία και σύνδεση με το PC (την κάρτα δικτύου) από την άλλη ??? Η χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη σύνδεση λόγω WiFi ??? Αν μπορεί κάποιο παιδί ας μου πει σίγουρα.. Τον ευχαριστώ θερμά :) :)

Όχι απλά ειναι εμφανής. Εμφανέστατος θα έλεγα. Τα πρωινά πιάνεις τη μισή ταχύτητα και τα πινγκς πηγαίνουν στον Θεό.

 

PS: Ναι τα έχει όλα αυτα. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

γεινκότερα τα modem/router της 3com είναι πλήρως συμβατά με τα dslam που έχουμε στην Ελλάδα?

Μένω στην Ξάνθη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά ειναι εμφανής. Εμφανέστατος θα έλεγα. Τα πρωινά πιάνεις τη μισή ταχύτητα και τα πινγκς πηγαίνουν στον Θεό.

 

PS: Ναι τα έχει όλα αυτα. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σύνδεση.

 

Χίλια ευχαριστώ :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

P.S. Να ρωτήσω και κάτι ίσως αφελές (ένεκα η μερική άγνοιά μου)... Το US Robotics 9106 (ήδη είναι στο δρόμο από έξωτερικό :) ) αν και ασύρματο, έχει υποδοχή για καλώδιο για σύνδεση στην πρίζα του τηλεφώνου από τη μία και σύνδεση με το PC (την κάρτα δικτύου) από την άλλη ??? Η χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη σύνδεση λόγω WiFi ??? Αν μπορεί κάποιο παιδί ας μου πει σίγουρα.. Τον ευχαριστώ θερμά :) :)

 

Με τη τηλεφωνικη γραμμη θα συνδεθει κανονικα σαν οποιοδηποτε αλλο modem. Απο εκει και περα με το PC σου μπορεις ειτε να το συνδεσεις με κανονικ καρτα δικτυου, το 9106 ειναι ΚΑΙ router με ολα τα πλεονεκτηματ που αυτο συνεπαγεται και εχει υποδοχες για 4 ενσυρματες συνδεσεις, ειτε να το συνδεσεις με μια ασυρματη καρτα δικτυου ( της US ROBOTICS εχουν 45 ευρω).

 

Εγω επειδη το μοντεμ ηταν διπλα στο κυριο PC, το συνδεσα ενσυρματα και χρησιμοποιησα το WiFi gia to deytero mhxanhma toys pitioy ( doyleyei teleia kai me poly kalo shma, para thn apostash kai toys toixoys)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστικότατος !!!! Και γω ακριβώς την ίδια διάταξη έχω σπίτι !!! Ευχαριστώ θερμά :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Paides egw exw kanei aithsh apo tis 7/1 kai otan phga na rwthsw se poio shmeio vrisketai h aithsh mou stis 3/2 mou eipan oti vrisketai sth seira gia anamonh kataskeyhs dslam...Lete na arghsoun akoma pio poly na moy valoun grammh???H perioxh pou menw einai Pallini kai to thlefwno mou ksekina apo 210603xxxx

http://bilder.bild.t-online.de/BTO/auto/special/opeltest/fotogalerien/opel__astra__opc/2691446-116x105,property=Bild.jpg

 

MIO P350- DESTINATOR 6- SD 256 MB

Link to comment
Share on other sites

Aναμονή κατασκευής dslam????? Δεν έχουν dslam στο κέντρο της Παλλήνης; OMG.

Ευτυχισμένο το 2006.

Yparxei pws den yparxei...Alla mia apo tis teleytaies eleytheres thires thn peire o kollitos mou sta mesa tou noemvriou.... :p Egw pou rwthsa mou eipan oti eimai sth thesi anamonis No 35 kai perimenoun thn kataskeyh neou dlam h thn diathesimothta thirwn logw katarghshs kapoion syndesewn... :cry:

http://bilder.bild.t-online.de/BTO/auto/special/opeltest/fotogalerien/opel__astra__opc/2691446-116x105,property=Bild.jpg

 

MIO P350- DESTINATOR 6- SD 256 MB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ Dslam Κωνσταντινουπολεως - Πατρα....

 

1. Μπηκε Καινουργια Καρτα (pstn Πορτεσ) Σαββατο 7/5/05, Δευτερα 9/5/05 Εκαναν Εργασιεσ Πανω Στην Καρτα....

Ενεργοποιηση Μαλλον...

Τριτη 10/5/05 Θα Υπαρχουν Πορτεσ Και Μου Ειπαν Οτι Θα Μπορεσω Να Μπω.... Ειδομεν

2. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΤΕ ΓΙΑ Dslam Κωνσταντινουπολεωσ - Πατρα.... ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ...

ΤΗΛ. 2610 270-299 ΑΠΟ 8.00 - 10.00

3. ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΟΤΕ

4. TO 3COM ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ INTRACOM

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ Dslam Κωνσταντινουπολεως - Πατρα....

 

1. Μπηκε Καινουργια Καρτα (pstn Πορτεσ) Σαββατο 7/5/05, Δευτερα 9/5/05 Εκαναν Εργασιεσ Πανω Στην Καρτα....

Ενεργοποιηση Μαλλον...

Τριτη 10/5/05 Θα Υπαρχουν Πορτεσ Και Μου Ειπαν Οτι Θα Μπορεσω Να Μπω.... Ειδομεν

2. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΤΕ ΓΙΑ Dslam Κωνσταντινουπολεωσ - Πατρα.... ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ...

ΤΗΛ. 2610 270-299 ΑΠΟ 8.00 - 10.00

3. ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΟΤΕ

4. TO 3COM ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ INTRACOM

 

Δεν υπήρχαν διαθέσιμες πρίν; Δεν το είχα αντιληφθεί. Από τη στιγμή που έχουν "πόρτες" και κάνεις αίτηση, σε πόσες μέρες συνδέεσε; (Ελπίζω να μην είμαι off topic)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όπως έγραψα και σε άλλο ποστ πριν 2 μέρες έκανα αίτηση DSL. Μένω Π.Φάληρο και το τηλεφωνο είναι 2109834χχχ. Ξέρει κάποιος από εδώ κοντά πόσος συνοστισμός υπάρχει; Νομίζω στο DSLAM Καλαμακίου θα είμαι. ;)

 

Διότι δεν κρύβω πως θορυβήθηκα με αυτά που είδα γραμμένα σε αυτό το θέμα! :worry:

Η γνώση είναι το υλικό, η σοφία είναι να ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις..
Link to comment
Share on other sites

Ναι στου Καλαμακίου είσαι και έχει siemens dslam.

Στο site του ΟΤΕ φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα. Άρα σε καμιά 10αριά μέρες θα έχεις dsl.

Link to comment
Share on other sites

http://www.oteshop.gr

Μπορείς να δεις αν έχει ADSL ένα συγκεκριμένο νούμερο, ωστόσο γενικά στοιχεία δεν έχουμε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.oteshop.gr

Μπορείς να δεις αν έχει ADSL ένα συγκεκριμένο νούμερο, ωστόσο γενικά στοιχεία δεν έχουμε.

 

 

MAURA XALIA OMWS E X O U M E :mad: :mad: :mad:

Poso pia re M_______KES tha perimenoume ekei mesa ston KWLOote sas?

POSO PIA? :mad:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MAURA XALIA OMWS E X O U M E :mad: :mad: :mad:

Poso pia re M_______KES tha perimenoume ekei mesa ston KWLOote sas?

POSO PIA? :mad:

 

Σε ποιό DSLAM είσαι; Εκτός από συγκεκριμένες λίγες περιπτώσεις, σχεδόν παντού υπάρχουν ποια διαθέσιμες πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...