Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την αίσθηση πως ο αισθητήρας αποτυπώματος αρχίζει να κλατάρει.

Πλέον 4/10 φορές δεν αναγνωρίζει το αποτύπωμα μου. Μάλιστα πριν 10 μέρες αναγκάστηκα μετά από καιρό να ξαναπεράσω όλα τα αποτυπώματα.

Πως στο καλό το αποδεικνύουμε αυτό;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την αίσθηση πως ο αισθητήρας αποτυπώματος αρχίζει να κλατάρει.

Πλέον 4/10 φορές δεν αναγνωρίζει το αποτύπωμα μου. Μάλιστα πριν 10 μέρες αναγκάστηκα μετά από καιρό να ξαναπεράσω όλα τα αποτυπώματα.

Πως στο καλό το αποδεικνύουμε αυτό;:rolleyes:

Μήπως ιδρωμένα, βρεγμένα κλπ χέρια λόγω καλοκαιριού; Εμένα είναι μια χαρά όπως πάντα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα ήθελα μια βοήθεια στην sim 1 έχω μια sim για να κάνω κλήσεις και sms στην δεύτερη sim έχω ένα πακέτο internet αλλά δεν θέλω να έχω συνεχώς την sim 2 enable όταν πάω να την απενεργοποίησω δεν με αφήνει και μου βγάζει μήνυμα ότι η προεπιλεγμένη sim για δεδομένα δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί και πρέπει να βάλω στην sim 1 τα δεδομένα για να το καταφέρω αλλά εκεί έχω θέμα γιατί αν ανοίξω τα δεδομένα καταλάθος με χρεώνει υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί η sim 2 μετά δεδομένα και ας την έχω προεπιλεγμένη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα μια βοήθεια στην sim 1 έχω μια sim για να κάνω κλήσεις και sms στην δεύτερη sim έχω ένα πακέτο internet αλλά δεν θέλω να έχω συνεχώς την sim 2 enable όταν πάω να την απενεργοποίησω δεν με αφήνει και μου βγάζει μήνυμα ότι η προεπιλεγμένη sim για δεδομένα δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί και πρέπει να βάλω στην sim 1 τα δεδομένα για να το καταφέρω αλλά εκεί έχω θέμα γιατί αν ανοίξω τα δεδομένα καταλάθος με χρεώνει υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί η sim 2 μετά δεδομένα και ας την έχω προεπιλεγμένη

 

Όταν έχεις την SIM 2 ενεργή, πρέπει από τις ρυθμίσεις της SIM να έχεις προεπιλεγμένο το internet μόνο για την SIM 2. Όταν θες να την απενεργοποιήσεις την SIM 2, πρέπει το προεπιλεγμένο internet να το βάλεις πάλι στην SIM 1 ώστε να μπορέσεις να την κλείσεις. Όποια προεπιλογή έχεις στην SIM 2, είτε για κλήσεις, είτε για μηνύματα, εάν δεν τις βάλεις στην SIM 1 η SIM 2 δεν θα απενεργοποιηθεί.

 

Εάν στην SIM 1 την έχεις ρυθμισμένη μονίμως σε 2G και με κλειστά δεδομένα, δεν επηρεαζεται.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις την SIM 2 ενεργή, πρέπει από τις ρυθμίσεις της SIM να έχεις προεπιλεγμένο το internet μόνο για την SIM 2. Όταν θες να την απενεργοποιήσεις την SIM 2, πρέπει το προεπιλεγμένο internet να το βάλεις πάλι στην SIM 1 ώστε να μπορέσεις να την κλείσεις. Όποια προεπιλογή έχεις στην SIM 2, είτε για κλήσεις, είτε για μηνύματα, εάν δεν τις βάλεις στην SIM 1 η SIM 2 δεν θα απενεργοποιηθεί.

 

Εάν στην SIM 1 την έχεις ρυθμισμένη μονίμως σε 2G και με κλειστά δεδομένα, δεν επηρεαζεται.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση μπορώ να έχω πχ στην sim 1 2g και στην sim 2 4g ταυτόχρονα αν πως το κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση μπορώ να έχω πχ στην sim 1 2g και στην sim 2 4g ταυτόχρονα αν πως το κάνω ;
Στην μια SIM(1) θες να δέχεσαι κλήσεις και μηνύματα και στην αλλη SIM(2) να έχεις internet.

 

Πας ρυθμίσεις> WiFi & internet> Δίκτυο SIM κα εκεί που λέει προεπιλεγμένη κάρτα SIM για...

στο πεδίο δεδομένα κινητής τηλεφωνίας, βάζεις την SIM 2. Για να απενεργοποιήσεις ομως την SIM 2 όταν δεν την χρειάζεσαι, το πεδίο "δεδομένα κινητής τηλεφωνίας" το γυρνάς πάλι σε SIM 1. Ειδάλλως δε θα μπορείς να κλείσεις την SIM 2.

 

Πρόσεχε όμως! Υπάρχει περίπτωση μόλις απενεργοποιήσεις την sim 2, ο "προτιμωμενος τύπου δικτύου" από πάνω να γυρίσει στην επιλογή 2G/3G/4G. Γι αυτό μάλλον σε χρεωνει και στην SIM 1. Αφού λοιπόν κλείσεις την SIM 2, απλά γυρνάς και την SIM 1 σε 2G και κλείνεις και δεδομένα εάν είναι ανοιχτά. Αυτό δεν είναι σίγουρος εάν συμβαίνει. Έχω καιρό να παίξω με δύο κάρτες SIM ταυτόχρονα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ενεργοποιούνται και στην 1 εάν κλείσεις την SIM 2.

 

Το πορτοκαλί κυκλάκι είναι για να αλλάξεις τα δεδομένα κινητής σε SIM 2. Όταν θες να απενεργοποιήσεις την SIM 2, τα δεδομένα κινητής τα πας σε SIM 1.

 

Στο πράσινο κυκλάκι για να κλείσεις τα δεδομένα και να γυρίσεις σε 2G την SIM 1, όταν κλείσεις την SIM 2.

c51077fe5afaa23c64f847dba8ae3c6b.jpg

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις ήρθε 9.0.7 ΟΤΑ (480ΜΒ). Security Patch 06/2019 και διαφορα άλλα
Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

αν πληκτρολογήσεις στο τηλέφωνο * # * # 4636 # * # * θα σου ανοίξει ένα μενού > Πληροφορίες τηλεφώνου και Θα το δεις .ΑΝ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ η εταιρεία σου μπορείς να το ενεργοποιήσεις ..

Αν δεν λειτουργήσει αυτό τότε με τον δεύτερο τρόπο

 

Ο δεύτερος τρόπος που ακολούθησα εγώ είναι:

 

Πληκτρολόγησε * # 800 # και μετά κάνε κλικ στο "oneplus Logkit" > "Διακόπτης λειτουργίας" > "Διακόπτης VoLTE" > "Διακόπτης VoWifi" και "Διακόπτης VT".

Στη συνέχεια, κάνε επανεκκίνηση της συσκευής και επιλεξε στην ενότητα Ρυθμίσεις στην περιοχή "SIM & Network" "VoLTE και WiFi Calling" ή ότι θέλεις..

 

ΥΓ: Δεν έχω καμία ευθύνη αν πχ χαθούν IMEI ή άλλη ζημιά !

Βασικά ειναι ο τρόπος απο το xda για Γερμανούς παρόχους αλλά λειτουργεί σε διαφορες χώρες εφόσον το υποστηρίζει ο ντοπιος πάροχος(η Wind το υποστηριζει τελικα)

 

Εδω: https://android-hubo.de/thread/8203-anleitung-oneplus-5-5t-dual-volte-vowifi-freischalten-de-ohne-root/

 

 

https://postimg.cc/gallery/2c9rvx832/

 

__*Με την ευκαιρια αυτη, η OxygenOS 9.0.8 μολις εχει ανεβει στο νημα της στο XDA

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει volte/WiFi call σε Cosmote ακολουθείς την διαδικασία

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

ΟΛΑ τα βήματα, και τα 10

Link to comment
Share on other sites

Καποιο καλο screen protector; Εχω βαλει αυτα απο την Κινα που ειχα αγορασει και δεν κρατανε ουτε μια ημερα. Σπανε με το παραμικρο. Μαλλον ειναι παλιας τεχνολογιας, εγω δεν πλεον τα 9H που ειναι πιο ανθεκτικα. Να αγορασω απο Ελλαδα;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα και αυτα που εχω 9Η ειναι και καλα, και εχουν ραγισει παντου μεσα σε 1 εβδομαδα.. Δεν καταλαβαινω..

 

https://www.gearbest.com/screen-protectors/pp_666205.html?wid=1433363

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και αυτα που εχω 9Η ειναι και καλα, και εχουν ραγισει παντου μεσα σε 1 εβδομαδα.. Δεν καταλαβαινω..

 

https://www.gearbest.com/screen-protectors/pp_666205.html?wid=1433363

 

Εγώ έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο αυτό https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-oneplus-5-2731856.html

Και δεν έχει πάθει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο αυτό https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-oneplus-5-2731856.html

Και δεν έχει πάθει τίποτα

Δωρεαν μεταφορικα; Πολυ σπανιο κατι τετοιο! Πηρα μια!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στην τελευταία ενημέρωση ασφαλείας εγκαταστάθηκε και μια νέα δυνατότητα ...το ZEN Mode. Κατάλαβε κανείς τι διάολο θα κάνει αν ενεργοποιηθεί? (Περιορισμό ειδοποιήσεων κατάλαβα για να μην είσαι συνεχώς με το κινητό στο χέρι)

Βασικά πήγα να το δοκιμάσω αλλά έλεγε πως αν ενεργοποιηθεί, δεν μπορεί πλέον να απενεργοποιηθεί και δεν το έκανα.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στην τελευταία ενημέρωση ασφαλείας εγκαταστάθηκε και μια νέα δυνατότητα ...το ZEN Mode. Κατάλαβε κανείς τι διάολο θα κάνει αν ενεργοποιηθεί? (Περιορισμό ειδοποιήσεων κατάλαβα για να μην είσαι συνεχώς με το κινητό στο χέρι)

 

Βασικά πήγα να το δοκιμάσω αλλά έλεγε πως αν ενεργοποιηθεί, δεν μπορεί πλέον να απενεργοποιηθεί και δεν το έκανα.

Για 20 λεπτά δε μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα. Ακόμα και το κινητό να κλείσεις, αν το ανοίξεις, αυτό μετράει αντίστροφα ακόμα. Δεν έχει καμία χρησιμότητα ουσιαστικά. Ένα gimmick είναι απλά για να απεξαρτηθείς από την συσκευή σου 20 λεπτά της ημέρας σου, εάν είσαι μανιακός με το κινητό.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο αυτό https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-oneplus-5-2731856.html

Και δεν έχει πάθει τίποτα

Φιλε την εχω μια εβδομαδα περιπου, μια χαρα ειναι! Και ηρθε και σε λιγοτερο απο εβδομαδα!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα έχω ένα θέμα με την ένδειξη της στάθμης της μπαταρίας του Bluetooth σε 3 plantronic explore 10 , 50 , και 55 μου εμφανίζει την ένδειξη της μπαταρίας όποτε θέλει ενώ σε άλλες μάρκες δεν έχω θέμα μέχρι και σε Bluetooth από τα jumbo γνωρίζει κάποιος αν έχει το κινητό ασυμβατότητα με τα Plantronics και μια πρόταση για κάποιο καλό Bluetooth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Carbon bumper official. Με διαφορά η καλύτερη και πιο στυλατη που έχω δοκιμάσει.

 

Έριξα μια παραγγελία από aliexpress. Thank you for your kind suggestion :cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα εχει αλλάξει κανεις απο δω μπαταρία; αν ναι πόσο; στο επίσημο σέρβις στη Πολωνία

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για μπαταρία αλλά όχι από το επίσημο service. Υπάρχει κάποιο link αξιόπιστου πωλητή από ebay/ali ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.com/Original-Battery-OnePlus-3300mAh-Capacity/dp/B07P6VV41C

https://www.skroutz.gr/s/13163584/OnePlus-BLP637-OnePlus-5.html

(Σχεδόν ίδια λεφτά κινεζομαγαζα & scroutz ..τι ποιότητα είναι όμως δεν γνωρίζουμε σίγουρα)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και 1-2 μήνες έχω θέμα με τη φόρτιση. Η θύρα usb-c έχει χαλαρώσει πολύ και με δυσκολία φορτίζει dash. Πρέπει να το σπρώχνω καλά και κάπως αριστερά για να φορτίσει dash και όχι απλή φόρτιση. Όταν το πετύχω, το αφήνω σε συγκεκριμένο σημείο ακίνητο μέχρι να φορτίσει. Δυσκολεύομαι πολύ να το χρησιμοποιώ και να το φορτίζω ταυτόχρονα. Το έχει στείλει κανείς στην OP για επισκευή γι αυτό το θέμα εκτός εγγύησης να μας πει πόσο κόστισε;

 

Εννοείται δοκίμασα πολλά καλώδια και φορτιστές και δικά μου και από φίλους αλλά κάνει πάντα τα ίδια.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...