Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Σε όλες τις εφαρμογές αχνοφαίνονται σαν background εικόνα κάτι κύκλοι στο αριστερό μέρος της οθόνης και μία οριζόντια λωρίδα στο πάνω μέρος της οθόνης. Έχει μια απαλή ανεπαίσθητη απόχρωση ροζ. Είναι σε όλα τα τηλέφωνα αυτό ή έχει κάποιο θέμα η οθόνη μου? Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικά έχει καεί η οθόνη εσωτερικά από συνεχή χρήση της ίδιας εικόνας κσι της notification bar. Αν είναι έτσι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός αν έχεις ακόμα εγγύηση.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει εγγυηση. Είναι πάνω από 2 χρόνια λογικά σε χρήση και το πήρα μεταχειρισμένο.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει εγγυηση. Είναι πάνω από 2 χρόνια λογικά σε χρήση και το πήρα μεταχειρισμένο.
Να ξέρεις ότι βγήκε πρώτη φορά τον Ιούνιο του 17 και αν είναι από το επίσημο site αγορασμένο, έχει 2 χρόνια εγγύηση.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι δεν χρειάζεται ποτέ factory reset... Μετά από μεγάλες αναβαθμίσεις Android άπαντες το συνιστούν για να μην έχει bugs το κινητό από κατάλοιπα προηγούμενης έκδοσης.

Εγώ πχ που του κάνω όταν χρειάζεται πάντα, ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα από τα bugs που κατά καιρούς αναφέρονται από χρήστες.

Το θεωρώ απαραίτητο προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι δεν χρειάζεται ποτέ factory reset... Μετά από μεγάλες αναβαθμίσεις Android άπαντες το συνιστούν για να μην έχει bugs το κινητό από κατάλοιπα προηγούμενης έκδοσης.

Εγώ πχ που του κάνω όταν χρειάζεται πάντα, ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα από τα bugs που κατά καιρούς αναφέρονται από χρήστες.

Το θεωρώ απαραίτητο προσωπικά.

Την cache χρειάζεται να καθαρίσεις μετά από αναβάθμιση κι όχι οπωσδήποτε να κάνεις επαναφορά συσκευής

Μπορείς να το διαβάσεις και στο OP του thread της OOS δεν το λέμε εμείς

Και εγώ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα και δεν επέλεξα ποτέ wipe data/ factory reset

Σε περίπτωση που κάποιος όντως αντιμετωπίζει προβλήματα τότε μπορεί να το επιλέξει, συνήθως διορθώνει τα προβλήματα...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ήθελα να ρωτήσω που φαίνεται συγκεντρωτικά ώστε να μπορούμε να την καθαρίσουμε η κρυφή μνήμη στην pie? Στην oreo όταν πήγαινες διαχείριση αρχείων- αποθηκευτικος χώρος είχε κρυφή μνήμη και έκανες εκκαθάριση, στην pie υπάρχει κάτι αντίστοιχο? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ήθελα να ρωτήσω που φαίνεται συγκεντρωτικά ώστε να μπορούμε να την καθαρίσουμε η κρυφή μνήμη στην pie? Στην oreo όταν πήγαινες διαχείριση αρχείων- αποθηκευτικος χώρος είχε κρυφή μνήμη και έκανες εκκαθάριση, στην pie υπάρχει κάτι αντίστοιχο? Ευχαριστώ.

Πλέον στην pie9 δεν μπορείς να διαγράψεις την προσωρινή μνήμη για ολόκληρο το λειτουργικό σύστημα παρά μόνον σε επί μέρους εφαρμογές (μπορείς να διαγράψεις την cache από recovery βέβαια)

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις πχ μια εφαρμογή τρίτων από το playstore από τις πολλές που υπάρχουν

για αυτή τη δουλειά..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πλέον στην pie9 δεν μπορείς να διαγράψεις την προσωρινή μνήμη για ολόκληρο το λειτουργικό σύστημα παρά μόνον σε επί μέρους εφαρμογές (μπορείς να διαγράψεις την cache από recovery βέβαια)

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις πχ μια εφαρμογή τρίτων από το playstore από τις πολλές που υπάρχουν

για αυτή τη δουλειά..

ευχαριστώ να σάι καλά
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι δεν χρειάζεται ποτέ factory reset... Μετά από μεγάλες αναβαθμίσεις Android άπαντες το συνιστούν για να μην έχει bugs το κινητό από κατάλοιπα προηγούμενης έκδοσης.

 

Εγώ πχ που του κάνω όταν χρειάζεται πάντα, ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα από τα bugs που κατά καιρούς αναφέρονται από χρήστες.

 

Το θεωρώ απαραίτητο προσωπικά.

Πάντα ήταν μύθος. Αν δεν επεμβαίνεις στο σύστημα ακραία με φλασαρισμα mods κλπ, τότε δε χρειάζεται. Η απόδοση παραμένει ανάλογη με την αρχική.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήταν μύθος. Αν δεν επεμβαίνεις στο σύστημα ακραία με φλασαρισμα mods κλπ, τότε δε χρειάζεται. Η απόδοση παραμένει ανάλογη με την αρχική.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

 

Έχω διαβάσει σε πολλά fora πληθώρα χρηστών που είχαν πρόβλημα μετά από αναβάθμιση σε νέα έκδοση Android χωρίς clean install, ενώ ήταν τελείως στοκ, και τα οποία λύθηκαν μετά από factory reset.

Μου έχει τύχει και εμένα μια φορά στο παρελθόν. Προσωπικά δεν πιστεύω καθόλου ότι είναι μύθος.

 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνεις μια αναβάθμιση στο καπάκι και να μην έχεις καθόλου προβλήματα. Σίγουρα τυχαίνει συχνά. Αν όμως σου εμφανιστούν προβλήματα, στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι επειδή δεν έκανες clean install.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε πολλά fora πληθώρα χρηστών που είχαν πρόβλημα μετά από αναβάθμιση σε νέα έκδοση Android χωρίς clean install, ενώ ήταν τελείως στοκ, και τα οποία λύθηκαν μετά από factory reset.

 

Μου έχει τύχει και εμένα μια φορά στο παρελθόν. Προσωπικά δεν πιστεύω καθόλου ότι είναι μύθος.

 

 

 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνεις μια αναβάθμιση στο καπάκι και να μην έχεις καθόλου προβλήματα. Σίγουρα τυχαίνει συχνά. Αν όμως σου εμφανιστούν προβλήματα, στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι επειδή δεν έκανες clean install.

Δε θα διαφωνήσω, αλλά μιλάω με βάση την προσωπική μου εμπειρία που είμαι στοκ ρουτ με nexus από το 2012 έως σήμερα. Δεν είχα ποτέ θέμα με την επόμενη έκδοση πάντα. Δεν έκανα factory reset ποτέ και δεν κόλλησε ποτέ τίποτα. Μπορεί και να ήμουν τυχερός, τι να πω!

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε πολλά fora πληθώρα χρηστών που είχαν πρόβλημα μετά από αναβάθμιση σε νέα έκδοση Android χωρίς clean install, ενώ ήταν τελείως στοκ, και τα οποία λύθηκαν μετά από factory reset.

Μου έχει τύχει και εμένα μια φορά στο παρελθόν. Προσωπικά δεν πιστεύω καθόλου ότι είναι μύθος.

 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να κάνεις μια αναβάθμιση στο καπάκι και να μην έχεις καθόλου προβλήματα. Σίγουρα τυχαίνει συχνά. Αν όμως σου εμφανιστούν προβλήματα, στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι επειδή δεν έκανες clean install.

 

Τώρα το διευκρινησες- το θέτεις διαφορετικά... "Σε νέα έκδοση android"..

Σε αυτή τη περίπτωση δεν είναι μύθος ισχύει

Όταν αλλάζουμε έκδοση android καλό είναι να κάνουμε μια "καθαρή" εγκατάσταση μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες να αντιμετωπίσουμε κάποια προβλήματα

Σε αναβάθμιση εντός της ίδιας έκδοσης android δεν χρειάζεται..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το διευκρινήσεις - το θέτεις διαφορετικά... "Σε νέα έκδοση android"..

Σε αυτή τη περίπτωση δεν είναι μύθος ισχύει

Όταν αλλάζουμε έκδοση android καλό είναι να κάνουμε μια "καθαρή" εγκατάσταση μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες να αντιμετωπίσουμε κάποια προβλήματα

Σε αναβάθμιση εντός της ίδιας έκδοσης android δεν χρειάζεται..

 

Μα εννοείται, εξαρχής ανέφερα μεγάλες αναβαθμίσεις Android. Νόμιζα ήταν αυτονόητο ότι εννοούσα νέα έκδοση Android. Αλίμονο αν σε κάθε απλη αναβάθμιση να έπρεπε να κάνουμε factory reset!

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται, εξαρχής ανέφερα μεγάλες αναβαθμίσεις Android. Νόμιζα ήταν αυτονόητο ότι εννοούσα νέα έκδοση Android. Αλίμονο αν σε κάθε απλη αναβάθμιση να έπρεπε να κάνουμε factory reset!

Εντάξει τώρα διευκρινίστηκε ...Ομως μεγάλη αναβάθμιση μπορεί να θεωρηθεί και μία αναβάθμιση εντός ίδιας έκδοσης android, αναλόγως τα όσα περιέχει και εξηγούνται στο changelog, και όχι απλά περιεχοντας πχ το sec patch

Υπάρχουν τέτοιες αναβαθμίσεις που περιέχουν σωρεία σοβαρων διορθώσεων στη rom τον kernel κλπ

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ΟΤΑ update κι αν χρειάζεται ή όχι επαναφορά δείτε αυτό το post μου. Είμαι κι εγώ πάντα με latest stock OOS από τον Ιούλιο του 17 πάντα με Magisk + Xposed χωρίς wipe και χωρίς κανένα πρόβλημα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιώ το gps. Θέλω να αφήσω για εντοπισμό μόνο wifi κτλ

ασφαλεια & κλείδωμα οθόνης > τοποθεσία > σάρωση > μόνο σαρωση wifi

:respect:
Link to comment
Share on other sites

ασφαλεια & κλείδωμα οθόνης > τοποθεσία > σάρωση > μόνο σαρωση wifi
Προφανώς και είναι λάθος αυτό. Αυτό είναι για τη σάρωση, όχι για την τοποθεσία μέσω WiFi.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι λάθος αυτό. Αυτό είναι για τη σάρωση, όχι για την τοποθεσία μέσω WiFi.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

η επιλογη σαρωσης bluetooth χρησιμοποιειται για τη βελτιωση υπηρεσιων και λειτουργιων που εκτελουνται βαση τοποθεσιας.Λειτουργει αβερτα στο παρασκηνιο με επιπτωσεις πρωτα σε μπαταρια - δεδομενα κλπ

Ο αλλος τροπος ειναι να κλεισει το gps απο τις γρηγορες ρυθμισεις...(θα μεινει χωρις χρηση τοποθεσιας ετσι βεβαια)

Η θα κλεισει την υπηρεσια τοποθεσιας της google αλλιως θα χρειαστει root στη pie9 (αν καταλαβα καλα τι ακριβως ζηταει)

Τι αλλο εννοουσε οταν λεει θελω να αφησω για εντοπισμο μονο το wifi ? Πες μας εσυ που το κατεχεις καλυτερα το θεμα αφου ειναι λαθος..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιώ το gps. Θέλω να αφήσω για εντοπισμό μόνο wifi κτλ

 

Δεν μπορείς με την pie.

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη σαρωσης bluetooth χρησιμοποιειται για τη βελτιωση υπηρεσιων και λειτουργιων που εκτελουνται βαση τοποθεσιας.Λειτουργει αβερτα στο παρασκηνιο με επιπτωσεις πρωτα σε μπαταρια - δεδομενα κλπ

Ο αλλος τροπος ειναι να κλεισει το gps απο τις γρηγορες ρυθμισεις...(θα μεινει χωρις χρηση τοποθεσιας ετσι βεβαια)

Η θα κλεισει την υπηρεσια τοποθεσιας της google αλλιως θα χρειαστει root στη pie9 (αν καταλαβα καλα τι ακριβως ζηταει)

Τι αλλο εννοουσε οταν λεει θελω να αφησω για εντοπισμο μονο το wifi ? Πες μας εσυ που το κατεχεις καλυτερα το θεμα αφου ειναι λαθος..

Εγώ επεσήμανα το λάθος που είπες για να μη δημιουργηθεί λάθος εντύπωση. Δεν είναι ωραίο να απαντάμε, αν δεν ξέρουμε, με λάθος απάντηση. Είναι άλλο αυτό που είπες. Γι αυτό το έκανα, ούτε τον έξυπνο κάνω ούτε μάθημα σου κάνω. Απλώς έγραψα αυτό που γνωρίζω.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το τηλέφωνο το έστειλα στο σέρβις της Πολωνίας. Έστειλα πρώτα φωτό του προβλήματος με την οθόνη, μου απάντησαν repair approved και μου έστειλαν την ups courier να παραλάβει την επόμενη κιόλας μέρα (Τετάρτη μεσημέρι)

Κοιτάξτε να δείτε τώρα τι έγινε.

Πέμπτη πρωί έρχεται mail ότι παραλάβανε την συσκευή. Πέμπτη μεσημέρι άλλο mail ότι είναι under repair. Παρασκευή πρωί mail ότι επισκευάστηκε κι είναι έτοιμο προς επιστροφή. Παρασκευή μεσημέρι το έστειλαν πίσω με την ups. Αν δεν μεσολαβούσε ΣΚΔ θα είχα παραλάβει μέσα σε 3 εργάσιμες από την αποστολή.

Μιλάμε για άψογη και ταχύτατη εξυπηρέτηση!!!

Στο δια ταύτα τώρα. Άλλαξαν σχεδόν τα πάντα. Από οθόνη και motherboard μέχρι μπαταρία!!! Στην ουσία μου έστειλαν πίσω ένα καινούριο κινητό μέσα στο παλιό πλαίσιο!!! Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα πέρασαν όλα σε εγγύηση!!!!

Μετά από αυτό νομίζω με κέρδισαν πλέον ως μόνιμο πελάτη. Τέτοια ταχύτητα και εξυπηρέτηση ...πουθενά!!!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το τηλέφωνο το έστειλα στο σέρβις της Πολωνίας. Έστειλα πρώτα φωτό του προβλήματος με την οθόνη, μου απάντησαν repair approved και μου έστειλαν την ups courier να παραλάβει την επόμενη κιόλας μέρα (Τετάρτη μεσημέρι)

 

Κοιτάξτε να δείτε τώρα τι έγινε.

 

Πέμπτη πρωί έρχεται mail ότι παραλάβανε την συσκευή. Πέμπτη μεσημέρι άλλο mail ότι είναι under repair. Παρασκευή πρωί mail ότι επισκευάστηκε κι είναι έτοιμο προς επιστροφή. Παρασκευή μεσημέρι το έστειλαν πίσω με την ups. Αν δεν μεσολαβούσε ΣΚΔ θα είχα παραλάβει μέσα σε 3 εργάσιμες από την αποστολή.

 

Μιλάμε για άψογη και ταχύτατη εξυπηρέτηση!!!

 

Στο δια ταύτα τώρα. Άλλαξαν σχεδόν τα πάντα. Από οθόνη και motherboard μέχρι μπαταρία!!! Στην ουσία μου έστειλαν πίσω ένα καινούριο κινητό μέσα στο παλιό πλαίσιο!!! Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα πέρασαν όλα σε εγγύηση!!!!

 

Μετά από αυτό νομίζω με κέρδισαν πλέον ως μόνιμο πελάτη. Τέτοια ταχύτητα και εξυπηρέτηση ...πουθενά!!!

Πολύ καλή εξέλιξη, ευχαριστούμε και για την ενημέρωση.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...