Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα και εγώ την 9 όλα μια χαρά και το call recording χωρίς Root δουλεύει μια χαρά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί στην κάμερα δεν μου εμφανίζεται η επιλογή για το Google lens
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόνο μην κάνεις επανεκκίνηση συσκευής αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη.Αν το κάνεις, θα χρειαστεί να κάνεις απλά copy/paste ξανά τη γραμμή εντολών αλλιώς το call recording θα εξαφανιστεί (stock device)
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μην κάνεις επανεκκίνηση συσκευής αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη.Αν το κάνεις, θα χρειαστεί να κάνεις απλά copy/paste ξανά τη γραμμή εντολών αλλιώς το call recording θα εξαφανιστεί (stock device)

 

Ναι το ξέρω αλλά έχω βάλει το j oneplus tools από το play store και το ενεργοποιω από εκεί χωρίς υπολογιστή για root υπάρχει κάποιος οδηγός για την 9 δεν έχω κάνει ποτέ στο one plus 5 πριν από αυτό που είχα Samsung note 3 note 4 εκεί ήταν πολύ εύκολα με το Odin

Σ ευχαριστώ και για το Google lens που μου απάντησες στο xda να έχεις μια καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά έχω βάλει το j oneplus tools από το play store και το ενεργοποιω από εκεί χωρίς υπολογιστή για root υπάρχει κάποιος οδηγός για την 9 δεν έχω κάνει ποτέ στο one plus 5 πριν από αυτό που είχα Samsung note 3 note 4 εκεί ήταν πολύ εύκολα με το Odin

Σ ευχαριστώ και για το Google lens που μου απάντησες στο xda να έχεις μια καλή χρονιά

Tα ιδια πανω κατω ισχυουν σε καθε συσκευη.Καθε συσκευη εχει το δικο της εργαλειο πχ τα samsung οπως ειπες το odin (αν και δεν ειναι της samsung οπως πολλοι νομιζουν αλλα του chainfire) εδω μεσω fastboot κλπ...Το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια recovery (codework TWRP η blu spark TWRP στην pie9) και απο εκει φλασαρεις τη τελευταια εκδοση του magisk.Αν θελεις να αποκρυπτογραφησεις κι ολας,πρωτα format data (οχι wipe data ειναι αλλο πραγμα) & μετα φλασαρεις το disable dm-verity / forceencrypt 2.0 :

https://mega.nz/#!UrZ21ILB!RgcND200jkQ0P4csFEmAQpFN4dCFhO6u6nxMgEDcs94

Πριν απ ολα εννοειται ξεκλειδωτο bt...

[Εδώ τρόποι εγκατάστασης της twrp & το αρχείο : https://twrp.me/oneplus/oneplus5.html

Διαβάζουμε προσεκτικά τι συμβαίνει με τον kernel & dm-verity! Υπόλοιπες twrp version στο xda ! ]

 

(προσωπικη μου αποψη ασε τη συσκευη stock οπως ειναι δεν χρειαζεται τιποτα η συσκευη αυτη & αλλες πλεον ...Το root ηταν καποτε χρησιμο σε παλαιοτερης γενιας συσκευες για πολλους λογους.Το αν θελεις πχ να πας σε καποια custom η GSI rom στο μελλον ειναι αλλο θεμα και εχει αξια φυσικα οταν θα σταματησει καποια στιγμη η υποστηριξη απο την oneplus)...

[και το Digital wellbeing αν το θελεις λειτουργει χωρις προβλημα δες απλα εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7732867#post7732867 ]

Καλη χρονια

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι φίλε μου, αναφέρθηκε σε ποστ στο 5t (έχω και εγώ το 5t) πρόβλημα με NFC, στο Alfa Wellet, εσύ χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη εφαρμογή; Ναι είχες κάποιο θέμα; Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, δυστυχώς δε χρησιμοποιώ NFC...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στην 9 είναι πάρα πολύ καλή από το 75% όπου έγινε η εγκατάσταση μέχρι το 15 % μου έβγαλε 6 ώρες και 26 λεπτά ενεργή οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στην 9 είναι πάρα πολύ καλή από το 75% όπου έγινε η εγκατάσταση μέχρι το 15 % μου έβγαλε 6 ώρες και 26 λεπτά ενεργή οθόνη
Κι εγώ παρατηρώ ότι υπάρχει βελτίωση στη μπαταρία

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια. Ερώτηση στην 8 στις ρυθμίσεις του WiFi είχε επιλογή να είναι ενεργό πάντα ,όταν φορτίζει και πότε στην 9 δεν μπορώ να βρω αυτές τις επιλογές ξερει κάποιος αν τις αφαίρεσε ή υπάρχουν κάπου αλλού
Link to comment
Share on other sites

Μια. Ερώτηση στην 8 στις ρυθμίσεις του WiFi είχε επιλογή να είναι ενεργό πάντα ,όταν φορτίζει και πότε στην 9 δεν μπορώ να βρω αυτές τις επιλογές ξερει κάποιος αν τις αφαίρεσε ή υπάρχουν κάπου αλλού
Αυτό εννοείς;1d3dec7421aae34e2089a8e794a47a46.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείς;1d3dec7421aae34e2089a8e794a47a46.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι έτσι είναι τώρα στην 8 είχε τις επιλογές που είπα τέλος πάντων

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι τώρα στην 8 είχε τις επιλογές που είπα τέλος πάντων

 

Έχουν καταργηθεί από το στοκ Android ήδη από την έκδοση 8. Απλά η OnePlus τα είχε αφήσει και στο Oreo. Τώρα με την 9 καταργήθηκαν από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν καταργηθεί από το στοκ Android ήδη από την έκδοση 8. Απλά η OnePlus τα είχε αφήσει και στο Oreo. Τώρα με την 9 καταργήθηκαν από παντού.

 

Οκ ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η 9.0.1 :)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η 9.0.1 :)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μπαταρία έχει εκτοξευθεί... Το πενταρι αποδεικνύεται θηρίο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την 9.0.1 την έβαλες χειροκίνητα ;

Η με VPN

Μου ήρθε OTA.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει εκτοξευθεί... Το πενταρι αποδεικνύεται θηρίο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας του που το έχω στα χέρια μου, δεν έχω κανένα παράπονο. Δουλεύει όπως τότε και είναι από τις ελάχιστες συσκευές που έχω κρατήσει τόσο πολύ χωρίς να με ενδιαφέρει κάτι άλλο. Λίγο καλύτερη κάμερα να είχε και θα ήταν κορυφή. Βέβαια αυτό λύνεται με την Gcam.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@vaioss Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία.

Έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις είναι και συμφωνώ απόλυτα. Πάμε στα δύο χρόνια κοντά και αποδίδει σα καινούργιο, η μπαταρία δε πολύ καλή με την 9. Για μένα έχει και τις ιδανικές ίντσες οθόνης οι 5,5 είναι ταβάνι για τα γούστα μου και την ευκολία μου. Δούλεψα και το pixel 2xl για κάνα δυο μέρες και έφυγε σε άλλο μέλος της οικογένειας διότι δε με βόλεψε το μέγεθος. Όταν το αλλάξω το pixel 3 μάλλον είναι μονόδρομος λόγω μεγέθους θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες απο την Pie! Πιο αυστηρη η εξοικονομηση μπαταριας, κλεινει ο,τι τρωει ενεργεια , και ετσι ειδα βελτιωση, εστω και μικρη. Η μπαταρια μου λογω φθορας ειχε αρχισει να παιρνει την κατιουσα σε διαρκεια , τωρα με την 9 δειχνει να ζωντανεψε.

 

Μου αρεσει που αλλαξε το στυλ των notifications, επιτελους στρογγυλεψαν οι ακρες. Τα εφε πιο ομορφα και πιο smooth.

 

Παρατηρησα οτι ενω μεχρι την 8 αρκουσε να εχω τη φωτεινοτητα στο μισο για να βλεπω, τωρα χρειαζεται να την εχω τουλαχιστον στα 3/4 τη μπαρα φωτεινοτητας. Το εχετε δει κι εσεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπωσεις ειναι πολυ καλες απο την Pie! Πιο αυστηρη η εξοικονομηση μπαταριας, κλεινει ο,τι τρωει ενεργεια , και ετσι ειδα βελτιωση, εστω και μικρη. Η μπαταρια μου λογω φθορας ειχε αρχισει να παιρνει την κατιουσα σε διαρκεια , τωρα με την 9 δειχνει να ζωντανεψε.

 

Μου αρεσει που αλλαξε το στυλ των notifications, επιτελους στρογγυλεψαν οι ακρες. Τα εφε πιο ομορφα και πιο smooth.

 

Παρατηρησα οτι ενω μεχρι την 8 αρκουσε να εχω τη φωτεινοτητα στο μισο για να βλεπω, τωρα χρειαζεται να την εχω τουλαχιστον στα 3/4 τη μπαρα φωτεινοτητας. Το εχετε δει κι εσεις αυτο;

 

Στο android 9 η φωτεινότητα "μαθαίνει" από τις συνήθειες του χρήστη ...Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τη μπαταρία / εφ.παρασκηνιου κλπ

Η google ανέπτυξε έναν νέο αλγόριθμο αυτόματης φωτεινότητας στη pie9 & χρειάζεται λίγος χρόνος να "μάθει" η συσκευή από τις συνήθειες χρήστη κλπ

https://www.thurrott.com/mobile/android/165680/android-9-pie-feature-focus-adaptive-brightness

Aν θέλεις να εγκαταστήσεις και το Digital wellbeing σε stock συσκευή για περισσότερο έλεγχο της συσκευής δες εδώ :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7732867#post7732867

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μετάβαση στη 9.0.1 με dirty flash. Ενώ flash άρα και το Magik πριν κάνω reboot, μετά την εκκίνηση δεν υπάρχει πουθενά... Καμία ιδέα;

 

ΛΥΘΗΚΕ: Μετά από 2 φορές επανεκκίνηση της συσκευής το Magisk Manager εμφανίστηκε!!!

 

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

Edited by balakof

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά με την Gcam του Arnova 6.1.021 v1.3d.

 

Η πρώτη με την stock camera και οι άλλες δύο την ίδια στιγμή με την Gcam με HDR+ και καπάκια με night mode.f22363a4e71ba8966f0be99b19f487b4.jpg26707b9c6aa651d03df961e915db272d.jpg81a04bf7135cc9ddd7c549a4f3f335c6.jpg

 

Κρίμα να μην μπορεί η Oneplus να κάνει κάτι αντίστοιχο στην δική της κάμερα...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά με την Gcam του Arnova 6.1.021 v1.3d.

 

Η πρώτη με την stock camera και οι άλλες δύο την ίδια στιγμή με την Gcam με HDR+ και καπάκια με night mode.f22363a4e71ba8966f0be99b19f487b4.jpg26707b9c6aa651d03df961e915db272d.jpg81a04bf7135cc9ddd7c549a4f3f335c6.jpg

 

Κρίμα να μην μπορεί η Oneplus να κάνει κάτι αντίστοιχο στην δική της κάμερα...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θέλει root για να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root για να δουλέψει;

Όλες οι εκδόσεις πλέον ναι (από ένα σημείο καί πίσω όχι απαραίτητα)

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/google-camera-hdr-t3655215

 

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=75285158&postcount=2050

 

(δοκίμασε χωρίς ανάγκη root τις δύο αυτές : https://mega.nz/#!RyIBBQDL!k8GzEqL-ojTQY8o7zDnQ2HZ1zr-LcJ7INpkvScEM2u0

 

https://mega.nz/#!1n40kK4A!afSxaZA1VnBNJXRCIP1GO70_70xEEuKnShDkmnGEEag )

Τη τελευταία χρησιμοποιώ αν και δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για κάμερες,απλά δώσε όλα τα δικαιώματα...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...