Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως εννοείς όταν είσαι recovery;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι.

Απ' ότι διάβασα δεν επηρεάζει το μενού. Είναι καθαρά και μόνο για την εγκατάσταση. Ισχύει;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι.

Απ' ότι διάβασα δεν επηρεάζει το μενού. Είναι καθαρά και μόνο για την εγκατάσταση. Ισχύει;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το recovery έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα. Αυτό δεν επηρεάζει κάτι άλλο από τις γλώσσες του συστήματος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το recovery έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα. Αυτό δεν επηρεάζει κάτι άλλο από τις γλώσσες του συστήματος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σας φαίνεται φυσιολογικό; 0 wakelocks και παρόλα αυτά ξύπνησε η συσκευη 236 φορές; Κάτι παίζει με τα schedules.. Εχω απενεργοποιήσει σχεδόν τα πάντα μέσω wakeblock app.

 

3% battery drain μέσα σε 8 ώρες idle χωρίς wifi και data. Όταν το Huawei p10 έχει μόλις 1%. Το g4 έχει 2% με WiFi και Bluetooth ενεργοποιημενα. Και εννοείται χωρίς κανένα wakelock μπλοκαρισμενο.. Σήμερα το βράδυ θα βάλω καθαρή rom από την αρχή να δω τι πάει στραβα.. 0f4bc59de8e9f4ef7451f3fedba6486b.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας φαίνεται φυσιολογικό; 0 wakelocks και παρόλα αυτά ξύπνησε η συσκευη 236 φορές; Κάτι παίζει με τα schedules.. Εχω απενεργοποιήσει σχεδόν τα πάντα μέσω wakeblock app.

 

3% battery drain μέσα σε 8 ώρες idle χωρίς wifi και data. Όταν το Huawei p10 έχει μόλις 1%. Το g4 έχει 2% με WiFi και Bluetooth ενεργοποιημενα. Και εννοείται χωρίς κανένα wakelock μπλοκαρισμενο.. Σήμερα το βράδυ θα βάλω καθαρή rom από την αρχή να δω τι πάει στραβα.. 0f4bc59de8e9f4ef7451f3fedba6486b.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Όλα είναι φυσιολογικά. Το μόνο μη φυσιολογικό είναι που αντί να χαίρεσαι τη συσκευή μετράς τα wakelocks και ζητάς να σου πούμε τι συμβαίνει στο τηλέφωνο σου χωρίς να έχουμε ιδέα τι έχει μέσα και τι κάνεις.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα την 5.0.1 από Γερμανία με Opera VPN, το αρχείο ήταν 1,5GB. Αυτό που παρατήρησα εκ πρώτης, είναι ότι δεν έχει πλέον δόνηση όταν ξεκλειδώνω με το αποτύπωμα. Το έχουν αφαιρέσει ή ενεργοποιείται από κάπου, που δεν το έχω βρει στις ρυθμίσεις; Από χθες το απόγευμα που την έχω, είναι γρήγορη και δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα την 5.0.1 από Γερμανία με Opera VPN, το αρχείο ήταν 1,5GB. Αυτό που παρατήρησα εκ πρώτης, είναι ότι δεν έχει πλέον δόνηση όταν ξεκλειδώνω με το αποτύπωμα. Το έχουν αφαιρέσει ή ενεργοποιείται από κάπου, που δεν το έχω βρει στις ρυθμίσεις; Από χθες το απόγευμα που την έχω, είναι γρήγορη και δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ρυθμισεις > Ηχος και δονηση > Δονηση κατα το πατημα. Ενεργοποιησε το.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα την 5.0.1 από Γερμανία με Opera VPN, το αρχείο ήταν 1,5GB. Αυτό που παρατήρησα εκ πρώτης, είναι ότι δεν έχει πλέον δόνηση όταν ξεκλειδώνω με το αποτύπωμα. Το έχουν αφαιρέσει ή ενεργοποιείται από κάπου, που δεν το έχω βρει στις ρυθμίσεις; Από χθες το απόγευμα που την έχω, είναι γρήγορη και δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το έχουν απενεργοποιήσει. Μόνο αν έχεις δόνηση παντού θα ισχύει. Αλλιώς μόνο όταν κάνεις λάθος.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις > Ηχος και δονηση > Δονηση κατα το πατημα. Ενεργοποιησε το.

 

Πριν δεν χρειαζόταν... Το έκανα, ευχαριστώ.

 

Το έχουν απενεργοποιήσει. Μόνο αν έχεις δόνηση παντού θα ισχύει. Αλλιώς μόνο όταν κάνεις λάθος.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Αυτό κατάλαβα κι εγώ... Κρίμα, γιατί ήταν ωραίο για να καταλαβαίνεις το ξεκλείδωμα, χωρίς να χρειάζεται να έχεις τη δόνηση στα υπόλοιπα όλη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, προσπαθώ να περάσω την 5.0.1 και έχει μείνει εδώ και μισή στο σήμα εισόδου, αυτό με τις 2 σφαίρες να γυρίζουν.

Θέλει τόση πολλή ώρα για να εκκινήσει πάλι ή κάτι πάει στραβά?

Τι λέτε;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται format data από nougat σε oreo? Γιατί διάβασα στο XDA ότι γίνεται κι απευθείας ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά;

Και τώρα που είναι σε αυτή την κατάσταση τι κάνω; Το κλείνω;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να έχω nandroid backup?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να έχω nandroid backup?
Παίδες, προσπαθώ να περάσω την 5.0.1 και έχει μείνει εδώ και μισή στο σήμα εισόδου, αυτό με τις 2 σφαίρες να γυρίζουν.

Θέλει τόση πολλή ώρα για να εκκινήσει πάλι ή κάτι πάει στραβά?

Τι λέτε;

Με τι recovery προσπαθείς. Εγώ το πέρασα με codeworx από 5.0 χωρίς πρόβλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με τι recovery προσπαθείς. Εγώ το πέρασα με codeworx από 5.0 χωρίς πρόβλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

κι εγώ αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι πήγε στραβά... Έπεσα σε bootloop με μήνυμα "Encryption Unsuccessful" . Χάλια μάυρα...

Τελικά κατάφερα και είδα τους φακέλους (στο twrp ήταν με άσχετα ονόματα), πήρα backup και τέλος επανέφερα ένα nandroid που είχα από μέσα Δεκεμβρίου...

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με την 5.0.1 αλλά χωρίς root και twrp.

Μπορώ να τα περάσω κανονικά ή υπάρχει θέμα στο Oreo ;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με την 5.0.1 αλλά χωρίς root και twrp.

Μπορώ να τα περάσω κανονικά ή υπάρχει θέμα στο Oreo ;

Όλα μέσα. Ριχτα!

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όλα μέσα. Ριχτα!

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Οκ, πάει κι αυτό. Από τα modules του Magisk προτείνετε/αξίζει κάποιο?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, πάει κι αυτό. Από τα modules του Magisk προτείνετε/αξίζει κάποιο?
Ε αυτό είναι εύκολο. Βάλε και δοκίμασε. Βγαίνουν εύκολα οπότε δεν έχεις θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου γενικος οδηγος πως να κανουμε clean install και γενικα πανω-κατω τι πρεπει να προσεχουμε; Σχεδον ολα τα κινητα κατεφερνω στο τελος να τα μπρικαρω.. Ευτυχως επανερχονται με τα unbrick tools..

 

Γενικοτερα υπαρχει μπερδεμα οταν θελεις να παω απο μια εκδοση android σε μια αλλη, ειδικα αν προκειται για downgrade. Τωρα πχ θελω να βαλω custom oreo και αυτη τη στιγμη εχω 7.1.1 χωρις root.

 

Επισης οταν κανουμε install απο TWRP boot.img το βαζουμε στο boot partition ή στο system; Το boot.img ειναι τα διαφορα stock/custom kernel που κυκλοφορουν;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου γενικος οδηγος πως να κανουμε clean install και γενικα πανω-κατω τι πρεπει να προσεχουμε; Σχεδον ολα τα κινητα κατεφερνω στο τελος να τα μπρικαρω.. Ευτυχως επανερχονται με τα unbrick tools..

 

Γενικοτερα υπαρχει μπερδεμα οταν θελεις να παω απο μια εκδοση android σε μια αλλη, ειδικα αν προκειται για downgrade. Τωρα πχ θελω να βαλω custom oreo και αυτη τη στιγμη εχω 7.1.1 χωρις root.

 

Επισης οταν κανουμε install απο TWRP boot.img το βαζουμε στο boot partition ή στο system; Το boot.img ειναι τα διαφορα stock/custom kernel που κυκλοφορουν;

 

Αφού είσαι στην 7.1.1 πρέπει να βάλεις τα Update και να πας στην 8.0. Μετά μπορείς να περάσεις οποία custom 8 θες. Στη χειρότερη θέλει να κάνεις format data και θα σου σβηστεί ο αποθηκευτικός χώρος.

Τα boot img είναι ο kernel. Από twrp μπαίνει και ζιπ και img. Ανάλογα πως το δίνει ο κάθε developer. Πάντα φλασαρεις τα αντίστοιχα partition, boot σε boot, system σε system, recovery σε recovery. Αν είναι ζιπ πάει μόνο του εκεί που πρέπει.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/official-stable-oxygen-os-5-0-update-t3724247

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/oneplus-5-unlock-bootloader-flash-twrp-t3624877

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/official-oxygenos-4-5-2-7-1-1-ota-t3627003

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/oneplus-5-mirrors-official-oxygen-os-t3628190

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα , θα ηθελα μερικες πληροφοριες και βοηθεια με το Oreo. Χτες μου κατεβασε την ενημερωση και σημερα το πρωι, χωρις να το παρω χαμπαρι, πατησα και αρχισα να την κανει. Κατ'αρχας, εκανε πολυ λιγο. Μολις το κινητο εκανε το restart που ηθελε, στις ειδοποιησεις εβγαλε ενα μηνυμα "Προετοιμασια Android" και μια μπαρα να γεμιζει. Μου εβγαλε κι αλλες ειδοποιησεις (πχ facebook κλπ) και εγω κανοντας τις swipe, εδιωξα και την "Προετοιμασια". Υπαρχει περιπτωση να το σταματησα ετσι;

 

Στο "σχετικα με το τηλεφωνο" μου γραφει 8.0.0 και εκδοση Oxygen OS 5.0.1. Ειμαι οκ;

 

Καποια στιγμη θα κανω format, αλλα και παλι,πως θα ξερω αν η εγκατασταση εγινε κανονικα; για αρχη, να κανω ενα swipe cache?

 

Τελος, επειδη με το backup δεν το ειχα ποτε μου, οι κωδικοι wifi κυριως και τα data των εφαρμογων πως επανερχονται; (τα data θελουν κανα titanium backup?). Οι κωδικοι wifi ενω μου γραφει οτι αποθηκευονται στο λογαριασμο google, δεν εχω καταφερει ποτε να τους ανακτησω.

Edited by Solidarity
Επισης, χαθηκε η συνδεση στο 4G/3G/2G !! Πλεον, δεν εχω δεδομενα!!
Link to comment
Share on other sites

εμένα προχώρησε κανονικά στο μεγάλο update σε Ο

μεσω OTA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...