Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To ειδα το κουμπι αλλα μαλλον ειναι bug της ρομ

 

Έχεις απενεργοποιήσει τη δόνηση στο αθόρυβο από τις ρυθμίσεις του slider?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις απενεργοποιήσει τη δόνηση στο αθόρυβο από τις ρυθμίσεις του slider?

 

Nαι το εχω κανει

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Oλα καλά τελικά το κουμπί έχει 3 θέσεις τελικά δεν το ηξερα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Oλα καλά τελικά το κουμπί έχει 3 θέσεις τελικά δεν το ηξερα

 

Το κουμπί τερμα κάτω είναι στο Κανονικό

Τέρμα επάνω είναι στο Αθόρυβο

Στην μέση είναι στο Μην ενοχλείτε

 

Για παραπάνω ρυθμίσεις έχει επιλογές μέσα στο μενού Ρυθμίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά επειδή είναι πρώτη φορά που έχω oneplus.Γινεται να αλλάξω οταν με παιρνουν τηλέφωνο το σύμβολο να είναι από αριστερά τώρα είναι δεξιά και αντιστοιχα οταν είναι κλειδωμένο και με παιρνουν αντί να κάτω προς τα κάτω να απαντήσω να κάνω προς τα πάνω. Edited by sifario

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Για να κανουμε nandroid backup με TWRP, ποια κουτακια πρεπει να ειναι τικαρισμενα? Να υποθεω οτι τα ιδια κουτακια πρεπει να ειναι τικαρισμενα και για επαναφορα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανουμε nandroid backup με TWRP, ποια κουτακια πρεπει να ειναι τικαρισμενα? Να υποθεω οτι τα ιδια κουτακια πρεπει να ειναι τικαρισμενα και για επαναφορα.

 

σε κινητο αλλης εταιρειας ( xiaomi mi max), τσεκαριζα όλα τα κουτακια. θα είναι μεγαλο αρχειο 7 gb και πιο πανω.

στο xiaomi, υπαρχει Ελληνικο forum, και αλλαζα την ρομ κάθε βδομαδα.

και μου χρειασθηκε το backup, κολλησε το χιαομι.

στην επαναφορά, από ότι θυμαμαι, επιλεγεις το αρχειο, μπορεις να εχεις δυο, τρια, οσα θες backup..

{{ μια λεπτομερεια¨: στην επαναφορά, δεν αναγνωριζε τον κωδικο ξεκλειδώματος, είναι ένα πρόβλημα από το twrp,, ψαξτο αυτό,,

ετσι εκανα backup sto κινητο, προτου περασω κωδικο κλειδώματος.

αυτό το επιβεβαιωσαν και από το Ελληνικο σαιτ τις χιαομι, ότι είναι πρόβλημα από το twrp }}.

Link to comment
Share on other sites

σε κινητο αλλης εταιρειας ( xiaomi mi max), τσεκαριζα όλα τα κουτακια. θα είναι μεγαλο αρχειο 7 gb και πιο πανω.

στο xiaomi, υπαρχει Ελληνικο forum, και αλλαζα την ρομ κάθε βδομαδα.

και μου χρειασθηκε το backup, κολλησε το χιαομι.

στην επαναφορά, από ότι θυμαμαι, επιλεγεις το αρχειο, μπορεις να εχεις δυο, τρια, οσα θες backup..

{{ μια λεπτομερεια¨: στην επαναφορά, δεν αναγνωριζε τον κωδικο ξεκλειδώματος, είναι ένα πρόβλημα από το twrp,, ψαξτο αυτό,,

ετσι εκανα backup sto κινητο, προτου περασω κωδικο κλειδώματος.

αυτό το επιβεβαιωσαν και από το Ελληνικο σαιτ τις χιαομι, ότι είναι πρόβλημα από το twrp }}.

Data, boot και system νομίζω χρειάζονται κυρίως. Αυτά που είναι προεπιλεγμένα δηλαδή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το alarm timer και έχει τόσα wakelocks;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Προφανώς κάτι που έχει σχέση με το ρολόι της συσκευής

Δεν πειράζουμε υπηρεσίες συστήματος. Έχουν λόγο που έχουν τόσα wakelock αλλιώς δεν μπορεί να δουλέψει το λειτουργικό.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το έχετε και εσείς; Τα wakelocks είναι ο κύριος λόγος που πέφτει η μπαταρία πάντως.

 

Έχω βάλει custom kernel. Μπορω να φασαρία κανονικά custom rom τώρα ή πρέπει πρώτα να ξαναβάλω τον stock kernel;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχετε και εσείς; Τα wakelocks είναι ο κύριος λόγος που πέφτει η μπαταρία πάντως.

 

Έχω βάλει custom kernel. Μπορω να φασαρία κανονικά custom rom τώρα ή πρέπει πρώτα να ξαναβάλω τον stock kernel;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με το σύστημα.

Ξέρει την δουλειά του μην το πειράζεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν και καλυτερες rom και kernel πιστευω.

 

Θα παρουμε nougat 7.1.2 ή παμε κατευθειαν για Oreo;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πω για τελευταία φορά και όποιος θέλει ακούει. Το Oxygen OS είναι ενα από τα πιο καλογραμμένα λογισμικά εκεί έξω και δεν χρειάζεται επιπλέον μοντες και χαζομάρες.

 

Ούτε custom kernels, ούτε custom ROMs (προς το παρόν), ούτε greenify, ούτε cleaners, ούτε εφαρμογές παρακολούθησης μπαταρίας κλπ, που μπορεί να "κονταροχτυπιουνται"με εφαρμογές του συστήματος και να τα κάνουν όλα άνω κάτω!

Μόνο root και αυτό για όποιον το χρειάζεται.

 

Από εκεί και πέρα έχω ξαναγράψει ότι απλά απενεργοποιησα τα δεδομένα παρασκηνίου σχεδόν σε όλα τα apps, εκτός αυτών που θέλω να με ειδοποιούν, π.χ. messengers και απλά έχω ενεργοποιημένο το doze η βαθύ ύπνο από τις ρυθμίσεις προγραμματιστή. Από εφαρμογές της Google έχω μόνο τους χάρτες, Google, Chrome,YouTube και messages που έβαλα εγώ έναντι της stock εφαρμογής μηνυμάτων. Όλα τα άλλα τα ξηλωσα γιατί και να τα είχα δεν θα τα χρησιμοποιούσα, και στην θέση τους έβαλα άλλα apps για μουσική, βίντεο κλπ, η χρησιμοποιώ και τα εργοστασιακά.

 

Με λίγα λόγια το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι έτοιμο και για ότι επιπλέον χρειάζεται κάποιος, απλά εγκαθιστά apps από το play store. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να μας κάνουν την ζωή πιο δυσκολη και δεν είναι για το Oxygen OS.

 

Αν όντως υπάρχουν προβλήματα με την αυτονομία της συσκευής, οποιος θέλει επικοινωνεί και συνεννοείται με την εταιρία και του την αντικαθιστούν με νέα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την 4.5.15 που βγήκε πριν μερικές ώρες?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ενω γενικα ειχα screen on time πανω απο 5 ωρες, σημερα εχει γονατισει , πηγε στο 36% με 1:49 h ανοιχτη οθονη, 10 λεπτα candy crash και αυτο ειναι ολο. Εσεις τι λετε; εκανα wipe cache και περιμενω να δω αυριο με 100% φορτιση.

 

(Θα εβαζα φωτογραφια αλλα το φορουμ αποφασισε να μου κανει νερα και δεν μου τις ανεβαζει,ενω εχω ξανανεβασει φωτο , μου γραφει Exceeds forum quota by 69,9 KB. !!)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την 4.5.15 που βγήκε πριν μερικές ώρες?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι την έχω περάσει. Ίδιο με πριν. Μικροβελτιωσεις έχουν κάνει όχι άμεσα αντιληπτές.
Παιδια, ενω γενικα ειχα screen on time πανω απο 5 ωρες, σημερα εχει γονατισει , πηγε στο 36% με 1:49 h ανοιχτη οθονη, 10 λεπτα candy crash και αυτο ειναι ολο. Εσεις τι λετε; εκανα wipe cache και περιμενω να δω αυριο με 100% φορτιση.

 

(Θα εβαζα φωτογραφια αλλα το φορουμ αποφασισε να μου κανει νερα και δεν μου τις ανεβαζει,ενω εχω ξανανεβασει φωτο , μου γραφει Exceeds forum quota by 69,9 KB. !!)

Τυχαίο ή κάποια εφαρμογή σου. Γενικά πάει 5+ εύκολα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω περάσει. Ίδιο με πριν. Μικροβελτιωσεις έχουν κάνει όχι άμεσα αντιληπτές.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Θα την περασω για να δω τι κανει απο αυτονομια κυριως, γιατι η 4.5.14 δεν ηταν και η καλυτερη. Απο αλλαγες εμφανισιακες η επιπλεον προσθηκες, περιμενω την stable 8.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια εφαρμογή κάνει την ζημια στη μπαταρία, δεν θα έπρεπε να φαίνεται στις Ρυθμισεις-Μπαταρια ; Ή θέλω άλλο app για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας ειχα περασμενη την oreo leak 4 και μετα γυρισα σε custom rom την nougat no limits.To προβλημα ειναι οτι εχω θεμα με το wifi δεν συνδεεται .Ξαναπερασα αλλο recovery εκανα format data εβαλα μετα οfficial rom nougat παλι τα ιδια.Ξερει κανενας καμια λυση?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πω για τελευταία φορά και όποιος θέλει ακούει. Το Oxygen OS είναι ενα από τα πιο καλογραμμένα λογισμικά εκεί έξω και δεν χρειάζεται επιπλέον μοντες και χαζομάρες.

 

Ούτε custom kernels, ούτε custom ROMs (προς το παρόν), ούτε greenify, ούτε cleaners, ούτε εφαρμογές παρακολούθησης μπαταρίας κλπ, που μπορεί να "κονταροχτυπιουνται"με εφαρμογές του συστήματος και να τα κάνουν όλα άνω κάτω!

Μόνο root και αυτό για όποιον το χρειάζεται.

 

Από εκεί και πέρα έχω ξαναγράψει ότι απλά απενεργοποιησα τα δεδομένα παρασκηνίου σχεδόν σε όλα τα apps, εκτός αυτών που θέλω να με ειδοποιούν, π.χ. messengers και απλά έχω ενεργοποιημένο το doze η βαθύ ύπνο από τις ρυθμίσεις προγραμματιστή. Από εφαρμογές της Google έχω μόνο τους χάρτες, Google, Chrome,YouTube και messages που έβαλα εγώ έναντι της stock εφαρμογής μηνυμάτων. Όλα τα άλλα τα ξηλωσα γιατί και να τα είχα δεν θα τα χρησιμοποιούσα, και στην θέση τους έβαλα άλλα apps για μουσική, βίντεο κλπ, η χρησιμοποιώ και τα εργοστασιακά.

 

Με λίγα λόγια το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι έτοιμο και για ότι επιπλέον χρειάζεται κάποιος, απλά εγκαθιστά apps από το play store. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να μας κάνουν την ζωή πιο δυσκολη και δεν είναι για το Oxygen OS.

 

Αν όντως υπάρχουν προβλήματα με την αυτονομία της συσκευής, οποιος θέλει επικοινωνεί και συνεννοείται με την εταιρία και του την αντικαθιστούν με νέα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποση ωρα ενεργης οθονης εχεις; Ειναι σταθερη καθε ημερα; Ασχολεισαι εντατικα με το κινητο; Εχεις εφαρμογες εγκατεστημενες; Viber, Facebook κτλ; Αν οχι, τοτε λογικο να σου κραταει η μπαταρια αρκετα.

 

Η εφαρμογή, από το play store:

Wakelock Detector [LITE]

(UzumApps) Δεν λειτουργει σε οσους εχουν κανει root με magisk, οπως εγω.. Πως κανω unroot και ξανα root με SuperSU;

 

Επισης, μπορω να βαλω το Update με flash μεσω TWRP, χωρις να χασω δεδομενα; Εχω custom kernel, θα υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα ενεργης οθονης εχεις; Ειναι σταθερη καθε ημερα; Ασχολεισαι εντατικα με το κινητο; Εχεις εφαρμογες εγκατεστημενες; Viber, Facebook κτλ; Αν οχι, τοτε λογικο να σου κραταει η μπαταρια αρκετα.

 

Η εφαρμογή, από το play store:

Wakelock Detector [LITE]

(UzumApps) Δεν λειτουργει σε οσους εχουν κανει root με magisk, οπως εγω.. Πως κανω unroot και ξανα root με SuperSU;

 

Επισης, μπορω να βαλω το Update με flash μεσω TWRP, χωρις να χασω δεδομενα; Εχω custom kernel, θα υπαρχει προβλημα;

 

Ναι είναι σταθερή κάθε ημέρα και δεν έχω social apps στο κινητό. Συνειδητά απέχω και τα βαριέμαι. Το Facebook ξέρω πως είναι ρουφήχτρα, αλλά σίγουρα υπάρχει λύση με τρίτη εφαρμογή που κάνει παρόμοια δουλειά.

Γενικά έχω Viber και bbm για messengers, tapatalk οπως όλοι μας, emails με ανοιχτούς τους συγχρονισμους συνεχεια, μικτή χρήση wifi και δεδομένα, browsing αρκετό κλπ. 6 ώρες πάνω κάτω τις πιάνω στάνταρ και αυτές με δύο μέρες standby παρακαλώ.

 

Με το superuser κάνεις unroot μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Και ναι μέσω twrp app, μπορείς να κατεβάσεις και να φλασαρεις νέο twrp recovery. Δεν χάνεις δεδομένα αν του φλασαρεις άλλο recovery. Με custom kernel δεν ξέρω τι γίνεται και αν υπάρχουν ασυμβατότητες.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί παιδιά κάποιος φίλος που γνωρίζει και έχει την ευγενή καλοσύνη, να γράψει λίγο επιγραμματικά τις διαφορές και τα συν και πλην του Magisk και του SuperSu;

Παλαιότερα στο LG G2 είχα το SuperSU!

Ποιό είναι γενικώς καλύτερο τωρα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...