Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι οθόνες που βάζει στα κινητά της η Samsung είναι ανώτερης ποιότητας με διαφορετική διάταξη στα pixels.

Είχα και s7 s8 και ποτέ δε μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Τέλος πάντων μην κουράζουμε το forum.

Μάλλον τα μάτια μου έχουν δυσανεξία σε ορισμένες οθόνες

Φίλε μου δεν ισχύει αυτό, είναι ο ίδιος τύπος, σημαίνει έχουν την ίδια διάταξη στα pixel.

Δεν αμφισβητώ ότι κάτι μπορεί να μην σου κάθεται καλά, αλλά αυτό δεν είναι ο διαφορετικός τύπος της οθόνης ή η διαφορετική διάταξη στα pixel, γιατί απλά είναι ίδιες εκεί.

 

hjM93o4.jpg

UK58ztw.jpg

 

 

Για την θήκη, εγώ επειδή έχω βάλει σκληρή, δεν την ξαναβγάζω αν δεν αλλάξω κινητό :p

Ήδη την είχα βάλει την πρώτη φορά πριν βάλω την SIM είχα ξεχαστεί και το μετάνιωσα αρκετά μετά που έπρεπε να την ξαναβγάλω, μου πήρε λίγο, άσε που νόμιζα ότι θα το χιλιογρατζούνιζα :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το βράδυ υπήρξε περίεργη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης απότομη κατανάλωση μπαταρίας έχω και όταν φτιάχνω Hotspot, ίσως λογικό..

 

https://imgur.com/gallery/ouIGA

 

Και μια φωτογραφία με την κατανάλωση του WiFi στην μπαταρια του ταμπλετ. 60+ ώρες. Μέρα με τη νύχτα..

 

https://imgur.com/gallery/mlNhn

 

Έχεις πολλά kernel wakelocks. Αν αλλάξεις κερνελ, δεν θα τα έχεις.

Επίσης έχεις μονίμως ανοιχτό το wifi και αυτό ευλόγως δημιουργεί αυξημένη κατανάλωση.

Και στο τάμπλετ οι χρόνοι που μένει ξύπνια η συσκευή δεν είναι φυσιολογικοι. Έχεις 10 ώρες ενεργό μηχάνημα χωρίς να είναι ενεργή η οθόνη. Αυτό οφείλεται σε 65 ώρες ενεργού wifi.

Άλλαξε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις του wifi και θα λυθεί το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ υπήρξε περίεργη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης απότομη κατανάλωση μπαταρίας έχω και όταν φτιάχνω Hotspot, ίσως λογικό..

 

https://imgur.com/gallery/ouIGA

 

Και μια φωτογραφία με την κατανάλωση του WiFi στην μπαταρια του ταμπλετ. 60+ ώρες. Μέρα με τη νύχτα..

 

https://imgur.com/gallery/mlNhn

Έχεις πολλά kernel wakelocks. Αν αλλάξεις κερνελ, δεν θα τα έχεις.

Επίσης έχεις μονίμως ανοιχτό το wifi και αυτό ευλόγως δημιουργεί αυξημένη κατανάλωση.

Και στο τάμπλετ οι χρόνοι που μένει ξύπνια η συσκευή δεν είναι φυσιολογικοι. Έχεις 10 ώρες ενεργό μηχάνημα χωρίς να είναι ενεργή η οθόνη. Αυτό οφείλεται σε 65 ώρες ενεργού wifi.

Άλλαξε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις του wifi και θα λυθεί το θέμα σου.

Πρώτα πες μας τι έχεις πειράξει και μετά να δούμε. Επίσης το να έχεις ανοιχτό το wifi μόνιμα δεν καταναλώνει μπαταρία όσο φανταζόμαστε. Το έχω ανοιχτό από το 2012 και πότε δε δημιούργησε πρόβλημα. Αντίθετα σκουπιδοεφαρμογες σίγουρα. Επίσης αυτό εδώ το τέρας απλά δεν χρειάζεται παρακολούθηση. Είμαι μόνιμα με τα πάντα ανοιχτά. Gps high accuracy, wifi, location sharing, data, και βγάζει 24 ώρες με 6μιση ώρες οθόνη άνετα σε διάβασμα και surfing χωρίς παιχνίδια.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά kernel wakelocks. Αν αλλάξεις κερνελ, δεν θα τα έχεις.

Επίσης έχεις μονίμως ανοιχτό το wifi και αυτό ευλόγως δημιουργεί αυξημένη κατανάλωση.

Και στο τάμπλετ οι χρόνοι που μένει ξύπνια η συσκευή δεν είναι φυσιολογικοι. Έχεις 10 ώρες ενεργό μηχάνημα χωρίς να είναι ενεργή η οθόνη. Αυτό οφείλεται σε 65 ώρες ενεργού wifi.

Άλλαξε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις του wifi και θα λυθεί το θέμα σου.

Όταν λες να αλλάξω kernel τι εννοείς; Να βάλω custom rom; Τις νορμάλ ρυθμίσεις έχω στο ρουτερ για την εξοικονόμηση μπαταρίας. Μόνο έχω αφήσει να μένει πάντα ανοικτό το WiFi κατά το sleep, επειδη χρειάζομαι το viber.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να αλλάξω kernel τι εννοείς; Να βάλω custom rom; Τις νορμάλ ρυθμίσεις έχω στο ρουτερ για την εξοικονόμηση μπαταρίας. Μόνο έχω αφήσει να μένει πάντα ανοικτό το WiFi κατά το sleep, επειδη χρειάζομαι το viber.
Και το βράδυ πχ με αυτά τα wakelock που έβαλες στη φωτογραφία, πόσο πέφτει η μπαταρία σε πόσες ώρες;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, απο ποιο εμπιστο κινεζικο μαγαζι (για να μην πληρωσουμε τελωνειο) και ποσο κοστιζει για να το προμηθευτουμε? δεν ξερω ποιες εκδοσεις ειναι σωστες στο να δουλευει στις δικες μας μπαντες.

ειναι σωστο το συγκεκριμενο που κοιταζω?

https://www.geekbuying.com/item/OnePlus-5-5-5-Inch-6GB-64GB-Smartphone---Slate-Gray-379084.html

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, απο ποιο κινεζικο μαγαζι (για να μην πληρωσουμε τελωνειο) και ποσο κοστιζει για να το προμηθευτουμε? δεν ξερω ποιες εκδοσεις ειναι σωστες στο να δουλευει στις δικες μας μπαντες
Αυτή τη στιγμή από ότι ξέρω δεν υπάρχει συμφέρουσα προσφορά από banggood και gearbest που είναι τα πιο σίγουρα. Συμφέρει το 5Τ από oneplus.net επίσημα. 500

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, απο ποιο εμπιστο κινεζικο μαγαζι (για να μην πληρωσουμε τελωνειο) και ποσο κοστιζει για να το προμηθευτουμε? δεν ξερω ποιες εκδοσεις ειναι σωστες στο να δουλευει στις δικες μας μπαντες.

ειναι σωστο το συγκεκριμενο που κοιταζω?

https://www.geekbuying.com/item/OnePlus-5-5-5-Inch-6GB-64GB-Smartphone---Slate-Gray-379084.html

Αυτό που κοιτάς είναι το 6+64 στην ίδια τιμή έχει το gearbest το 8+128 : https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_684559.html

Αν όμως υπολογισεις + 24€ για να στο φέρει σπίτι κούριερ χωρίς να περάσει τελωνείο ΕΛΤΑ κλπ (priority line + EU Express) θα σου ερθει παλι ενα πεντακοσαρικο ...(το oneplus5)

Στα 560€ έχει το 8+128 η one plus,τα 60€ δεν είναι σπουδαία διαφορά, οπότε καλύτερα απο εκεί για σιγουριά: https://oneplus.net/gr/oneplus-5t?source=storeBanner

Στα 500€ το 6+64...Για 60€ διαφορά οπωσδήποτε το 8+128 συμφέρει..(Το 5Τ μιλάμε)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα στα χέρια μου το 5αρι και το δοκίμασα λίγο . Εννοείται ότι μου άφησε καλές εντυπώσεις και το jelly effect ελάχιστο δεν ενοχλεί καθόλου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στην εγγραφή βίντεο ότι κάνει ένα θόρυβο, το λεγόμενο hissing που έχει και στο iPhone. Προϋπόθεση η εγγραφή να γίνει σε ησυχο μερος. Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει και να μου πει αν το κάνει και σε σας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου, λογικά θα έχεις πάθει σοκ γιατί οι διαφορές είναι τεράστιες...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάρουμε και εμείς το face unlock με την open beta που θα βγει μέχρι το τέλος του μήνα.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάρουμε και εμείς το face unlock με την open beta που θα βγει μέχρι το τέλος του μήνα.
Για εμάς είναι άχρηστο θαρρώ. Άσε που όταν βγει η τελική stable, ίσως να μην υπάρχει. Από την άλλη και η αναγνώριση προσώπου από το smart lock, μια χαρά κάνει την δουλειά της για όποιον χρειάζεται αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς είναι άχρηστο θαρρώ. Άσε που όταν βγει η τελική stable, ίσως να μην υπάρχει. Από την άλλη και η αναγνώριση προσώπου από το smart lock, μια χαρά κάνει την δουλειά της για όποιον χρειάζεται αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ίσως όμως σε περιπτώσεις που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δαχτυλικο αποτύπωμα να βολεύει.

Το θετικό είναι ότι μάλλον θα έχουμε unified builds όπως με το 3/3T

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να αλλάξω kernel τι εννοείς; Να βάλω custom rom; Τις νορμάλ ρυθμίσεις έχω στο ρουτερ για την εξοικονόμηση μπαταρίας. Μόνο έχω αφήσει να μένει πάντα ανοικτό το WiFi κατά το sleep, επειδη χρειάζομαι το viber.

 

Άλλο η custom rom και άλλο ο kernel. Για να αλλάξεις kernel όμως χρειάζεται custom recovery. Έχεις? Η είσαι με την stock recovery?

Link to comment
Share on other sites

Κατέχει κάνεις από "Magisk"? Έχω περάσει twrp & root με το magisk. Μου βγάζει ειδοποίηση για νέα έκδοση, πατώ για αναβάθμιση αλλά πάπαλα... Πρέπει να περάσω πάλι μέσω twrp?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατέχει κάνεις από "Magisk"? Έχω περάσει twrp & root με το magisk. Μου βγάζει ειδοποίηση για νέα έκδοση, πατώ για αναβάθμιση αλλά πάπαλα... Πρέπει να περάσω πάλι μέσω twrp?

Σε ποια έκδοση είσαι τώρα? Σου βγάζει αναβάθμιση για το magisk ή το magisk manager app?

Link to comment
Share on other sites

Κατέχει κάνεις από "Magisk"? Έχω περάσει twrp & root με το magisk. Μου βγάζει ειδοποίηση για νέα έκδοση, πατώ για αναβάθμιση αλλά πάπαλα... Πρέπει να περάσω πάλι μέσω twrp?
Πιθανότατα και για τα δυο σου βγάζει, αλλά το magisk παραμένει στην έκδοση 14.0. Το Manager θα στο κατεβάσει και απλά θα το κάνεις εγκατάσταση σαν apk. Αυτό είναι στην έκδοση 5.4.3.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν σου έβγαλε για το magisk beta 14.5, μην την κάνεις. Έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα με bootloops σε OnePlus και Samsung συσκευές. Το παραδέχτηκε και ο ίδιος ο developer.

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ την stable έκδοση μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με v.14 και manager: 5.4.0(57) Ειδοποίηση έχω για την 5.4.3 την οποία επιλέγω αλλά δεν κάνει τίποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ ότι δεν φαίνεται να κατεβάζει κάτι, ούτε βρίσκω να έχει αποθηκευτει κάπου.

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με v.14 και manager: 5.4.0(57) Ειδοποίηση έχω για την 5.4.3 την οποία επιλέγω αλλά δεν κάνει τίποτα...

 

Είναι γνωστό προβληματακι του app. Κατέβασε το XDA labs apk και κάνε την αναβάθμιση από εκεί. Θα σου το κάνει κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με v.14 και manager: 5.4.0(57) Ειδοποίηση έχω για την 5.4.3 την οποία επιλέγω αλλά δεν κάνει τίποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ ότι δεν φαίνεται να κατεβάζει κάτι, ούτε βρίσκω να έχει αποθηκευτει κάπου.

 

Αν στην εχει κατεβασει, θα βρεις το apk αρχειο μεσα στον φακελο "MagiskManager" στην εφαρμογη διαχειριση αρχειων.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν στην εχει κατεβασει, θα βρεις το apk αρχειο μεσα στον φακελο "MagiskManager" στην εφαρμογη διαχειριση αρχειων.

Αυτό είναι ακόμη πιο γρήγορο βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω /έχω φάκελο "Magisk Manager"!! Γιατί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού εγκατέστησα το XDA Lads apk και αναβάθμισα το magisk, τότε και μόνο είδα /βρήκα φάκελο "Magiskmanager"

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...