Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει αγοράσει κανείς τα ακουστικά αυτά?!

 

Τα είδα στο underground πριν 2-3 μέρες και μου έκανε εντύπωση η τιμή τους... (89E)

Εγώ φορώ αυτά τα οποία έχω πάρει από το extra 18.50Ε!

Και απλά σπάνε τα αυτιά μου... Τέτοιο μπάσο, τέτοια ένταση ποτέ ξανά...

Απλά έχει περάσει 1 χρόνος και έχουν αρχίσει να χαλάνε...

 

Από τα χαρακτηριστικά και μόνο που βλέπω τα phillips έχουν καλύτερο range συχνοτήτων... Δλδ τα άλλα τι παραπάνω έχουν και κάνουν τόσο ακριβά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

89 euro για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σκέτη απάτη !

Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα για τα συγκεκριμένα πάνω απο 40 euro, ιδιαίτερα όταν σε αυτές τις τιμές (κοντά στα 40 euro) μπορεί κανείς να πάρει είτε τα Sennheiser CX-300 είτε τα AKG K-324P ή και τα ακόμη φτηνότερα και εξίσου καλά Creative EP-630.

Για 90 euro μπορείς να βρείς in ears ακόμη και με dual driver ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lipon xerete auto edo to thread mou kinise to endiaferon gia to pos mporeis na ma8eis pia ine pio piotika akoustika pia ine pio dinata ktl ktl.. Ke to proxorisa akomi ligo sto se pies monades metriete o ixos ti ine ta DB ti Ta MhZ ktl.. Pioi ixoi ine kataliloi gia to a8ropino auti .. ke ti edasis mporei na adexei me asfalia.. Ke ola auta se sindiasmo me to oti 8elo na agoraso kapia kala akoustika giro sta 50€.. :P

 

8a i8ela na mou apadisete sta parapano erotimata.. :) Dn me endiaferei toso to pia 8a itan i epilogi sas gia akoustika pou na sindiazoun piotita ke edasi.. oso To ti ine ta db ke ta mhz ke to pos dld mporo ego na katalaveno pia ine kalitera ke pia oxi ;)

 

Elpizo na voi8isete :P Thanks

Link to comment
Share on other sites

Lipon xerete auto edo to thread mou kinise to endiaferon gia to pos mporeis na ma8eis pia ine pio piotika akoustika pia ine pio dinata ktl ktl.. Ke to proxorisa akomi ligo sto se pies monades metriete o ixos ti ine ta DB ti Ta MhZ ktl.. Pioi ixoi ine kataliloi gia to a8ropino auti .. ke ti edasis mporei na adexei me asfalia.. Ke ola auta se sindiasmo me to oti 8elo na agoraso kapia kala akoustika giro sta 50€.. :P

 

8a i8ela na mou apadisete sta parapano erotimata.. :) Dn me endiaferei toso to pia 8a itan i epilogi sas gia akoustika pou na sindiazoun piotita ke edasi.. oso To ti ine ta db ke ta mhz ke to pos dld mporo ego na katalaveno pia ine kalitera ke pia oxi ;)

 

Elpizo na voi8isete :P Thanks

Θα σε βοηθησω,αλλα εκανα 2λεπτα να διαβασω το post σου :whistle:

 

Θα σου απαντησω με βαση το δικο μου μουσικο αυτι.

οπως εχω πει και παραπανω εγω σε "φθηνα" ακουστικα προτεινω τα sennheiser! :music: :dance:

(sony,philips) μην τα :worry: καθολου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ne sry gia ta greeklish. ala xereis i dinami tis sini8ias.. ..

 

AnyWay.. ok simfono me tn apo4i sou.. Ala to 8ema ine oti dn ta 8elo gia to spiti.. ala gia to dromo.. e ke oi 4ires ine POLI pio volikes gia to dromo .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ne sry gia ta greeklish. ala xereis i dinami tis sini8ias.. ..

 

AnyWay.. ok simfono me tn apo4i sou.. Ala to 8ema ine oti dn ta 8elo gia to spiti.. ala gia to dromo.. e ke oi 4ires ine POLI pio volikes gia to dromo .. ;)

Για ψειρες αναφερομαι κι εγω :music:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις, αμα μιλαμε για ακουστικα εγω προτεινω 2 μαρκες

a)Sennheiser

b)Bang & Olufsen

 

τα δευτερα απορριπτονται λογω κοστους (170 ευρω)

οποτε παρε ΟΤΙ βρεις σε Sennheiser...ακομα και τα πιο φτηνα ειναι πολυ καλα

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Diafimiseis?? :p [plakitsa]

 

Kapio link gia na protineis kati sigkekrimeno ?

 

[ke an iparxei kapios pou na mporei na apadisei stis 8eoritikes apories mou.. 8a tou imoun ipoxreos..:happy:]

Link to comment
Share on other sites

hehe.. katalava.. enoouses sony philips mn ta kitas ka8olou.. :lol:

 

Exeis kapia sigkekrimeni protasi? [link]?

 

Δές εδώ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες, παρήγγειλα τα Klipsch Image X10 και τα περιμένω από μέρα σε μέρα - θα μεταφέρω εντυπώσεις. Έψαχνα να βρω τα πιο αναπαυτικά in-ear ακουστικά για πολύωρη ακρόαση σε θορυβώδεις χώρους. Επίσης, απεχθάνομαι τα τραχιά πρίμα (sibilance) και από τα reviews τα X10 φαίνεται πως έχουν το ζεστό, μελωδικό ήχο που προτιμώ.

 

Βλέπω ότι πολλοί προτιμάτε τα CX300/EP630. Kατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλά αν τα βρει κανεις γύρω στα 40 ευρώ, αλλα σε καμια περίπτωση δεν αντιπροσωπεύουν την ηχητική ταυτότητα της Sennheiser. Έχουν υπερτονισμένα μπάσα και prima, αλλα με την κακή έννοια όχι με την καλή. Αποτέλεσμα είναι να σε κουράζουν μετά από κάποιο διάστημα (εξαρτάται βεβαια και από την ηχογράφηση του κάθε κομματιού). Οπωσδήποτε είναι πολύ καλύτερα από τα μαμισια των mp3 players. Θα πρότεινα ωστόσο να ρίξετε μια ματια στα Denon C551 η και τα C751. Ακούγεται πως είναι τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω από τα CX300. Ρίξτε μια ματια στο Ebay :).

 

Τέλος μπορείτε να δείτε εδώ μια καλή συγκριτική παρουσίαση μερικών ακουστικών.

 

Αν θέλετε δε να μπερδευτείτε ακόμα περισσότερο, εδώ θα δείτε ένα συγκριτικό κάποιων ακουστικών σε συνδυασμό με φορητούς ενισχυτές. Προς το τέλος γίνεται κουβέντα για τα X10 της Klipsch, καθώς και για τα SA6 της Sleek Audio. Έχει ενδιαφέρον πως τα Klipsch ενώ είναι single armature iems κοντράρουν στα ισα τα Shure SE530 και τα UE triple.fi 10 Pro που είναι triple drives iems :confused:

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμρφα σε σχεδιασμό τα Klipsch Image X10. Πόσο σου πήγαν; Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα βάλει στο μάτι καιρό τώρα, αλλα θεωρούσα την τιμή τους υπερβολική - $350. Αυτή τη στιγμή η Klipsch δίνει τρελή έκπτωση 50% και έτσι πλήρωσα $175. Αυτή η προσφορα ισχύει μέχρι 30/11 αλλα δυστυχώς μονο για αποστολές εντός Αμερικής.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνοντας να παρω ενα ζευγαρι SENNHEISER CX-300 , ειδα πως κυκλοφορουν πολλα fake απο κινα!!Ιδιως στο e-bay γινεται χαμος!!Εχετε το νου σας!!!Ειναι ολοιδια απλα εχουν φθηνοτερα και μπορει κανεις ευκολα να την πατησει!!Φυσικα ο ηχος εινα τελειως μαπα!!!Ειδα εδω

http://www.anythingbutipod.com/forum/showthread.php?t=8392

και εδω

http://reviews.ebay.com/Sennheiser-CX300-Ear-Canal-Headphones-Real-vs-Fake_W0QQugidZ10000000003412742?ssPageName=BUYGD:CAT:-1:LISTINGS:3

πως να τα ξεχωρησεις (οχι οτι ειναι και ευκολο)αλλα αν ειναι και τα αγορασεις on line απο οπουδηποτε και μετα να το καταλαβεις,ειναι κριμα!!!:cry::cry:

Ξερει κανενας σε ποιο μαγαζι μπορω να τα βρω ,να τα τσεκαρω κιολας ,για να εχω το κεφαλι μου ησυχο???Απο sites τελικα σκιαζομαι να παρω....:confused:

ΤΗΑΝΧ και σορυ για το μεγαλο post...

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας σε ποιο μαγαζι μπορω να τα βρω ,να τα τσεκαρω κιολας ,για να εχω το κεφαλι μου ησυχο?

 

Νάκας, έχει καταστήματα σχεδόν παντού ...

Link to comment
Share on other sites

Νάκας, έχει καταστήματα σχεδόν παντού ...

 

 

Να εισαι καλα φιλε θα τσεκαρω...

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα βάλει στο μάτι καιρό τώρα, αλλα θεωρούσα την τιμή τους υπερβολική - $350. Αυτή τη στιγμή η Klipsch δίνει τρελή έκπτωση 50% και έτσι πλήρωσα $175. Αυτή η προσφορα ισχύει μέχρι 30/11 αλλα δυστυχώς μονο για αποστολές εντός Αμερικής.

 

 

Σε αυτα τα λεφτα γιατι δεν κινηθηκες προς καποιο UE με διπλο Β.Α.D να χεις το κεφαλι σου ησυχο?

 

πιο δοκιμασμενη λυση,περισσοτερο feedback,χωρις να μπορω να πω κατι κακο και για τα klispch βεβαια.Τα οποια λογικα θα φερνει και στην Ελλαδα ο Λαιος

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Νάκας, έχει καταστήματα σχεδόν παντού ...

 

Ρε συ ξερεις που αλλου να τα βρω γιατι στο Νακα λεει πως υπαρχει ελλειψη και δεν ξερουν ποτε και αν τα φερουν!!!!!!:wacko:

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ξερεις που αλλου να τα βρω γιατι στο Νακα λεει πως υπαρχει ελλειψη και δεν ξερουν ποτε και αν τα φερουν!!!!!!:wacko:

apothema.gr εγω απο εκει παραγγελνω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι μην εχουν τις μαιμουδες cx-300 και τρεχω!!!

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι μην εχουν τις μαιμουδες cx-300 και τρεχω!!!

Δεν νομιζω.εγω απο εκει παιρνω συνεχεια.αλλιως πηγαινε σε καταστημα germanos που επισης θα βρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε thanx! θα τσεκαρω!!

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λεφτα γιατι δεν κινηθηκες προς καποιο UE με διπλο Β.Α.D να χεις το κεφαλι σου ησυχο?

 

πιο δοκιμασμενη λυση,περισσοτερο feedback,χωρις να μπορω να πω κατι κακο και για τα klispch βεβαια.Τα οποια λογικα θα φερνει και στην Ελλαδα ο Λαιος

 

Είχα αγοράσει τα super.fi 5 pro και τα πούλησα σε μια βδομάδα :( . Αυτά τα in-ear πρέπει να προσαρμόζονται καλά στο αυτι για να έχεις την απαιτουμενη απόδοση και τα pro ήταν πολύ μεγάλα και με ενοχλούσαν μετά από κάποια ώρα...

 

Όλα τα UE έχουν το ίδιο πρόβλημα για μένα - δε με βολεύουν στο αυτι. Τα Etymotic τα είχα αποκλείσει γιατί ο ήχος τους δίνει υπερβολική έμφαση στις υψηλές συχνότητες σε βάρος των μπάσων και δεν είναι του γούστου μου. Αυτά που μου αρέσουν είναι τα SE530 της Shure - αναπαυτικά, με ισορροπημένο, "ζεστό", "γεμάτο" ήχο. Το πρόβλημα τους είναι ότι είναι πανάκριβα. Τα Klipsch X10 παίρνουν εξαιρετικές κριτικές μέχρι τώρα και δείχνουν να είναι πολύ αναπαυτικά. Μέχρι πρότινος είχαν την ίδια τιμή με τα Shure SE530 (κι ας είναι μονοκαναλα), αλλα με την τωρινή τρελή έκπτωση αλλάζει το πράμα. Αλλα έχεις δίκιο, είναι σχετικά καινούρια η Klipsch σε αυτό το χώρο. Η νεκροψία θα δείξει :p

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

α οκ διοτι κι εγω τα super fi 5 εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενως.Πετυχαινω καλο seal με τα "σφουγγαρακια",αλλα οντως ειναι τεραστια και μολις περπατησω λιγο βγαινουν.τα χρησιμοποιω μονο καθιστος στο σπιτι.

 

τα 530 τα ειχα ακουσει πολυ λιγο για να βγαλω συμπερασματα,αλλα καταλαβα την κλαση τους

 

Σωστο το σκεπτικο σου για τα Χ10.Και φυσικα η Klispch ειναι μεγαλο ονομα στο χωρο(ειχα τα promedia 5.1 Ultra και τα σπαγανε )

 

περιμενουμε review κι εντυπωσεις μολις τα παραλαβεις

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

μιας και ειδα οτι υπαρχει κοσμς που ενδιαφερεται για τα cx 300,να γραψω 2-3 εντυπωσεις

 

Κατ'αρχας καποιες παρατηρησεις

 

-το καλωδιο που χρησιμοποιειται ειναι λεπτο και μαλακο,με αποτελεσμα να προκαλει αρκετο μικροφωνισμο κατα τη μετακινηση του,τριβη σε αλλο υλικο κτλ.

 

-ο τυπος του καλωδιου ειναι J,δηλαδη το καλωδιο που φευγει απο το δεξι ακουστικο ειναι πολυ μακρυτερο απο το αντιστοιχο αριστερο.Οποτε φοριεται δρομολογωντας το δεξι καλωδιο πισω απο το κεφαλι κατι που ελαχιστοποιει και τους μικροφωνισμους

 

-τα cx300 εχουν υψηλη ευαισθησια με αποτελεσμα να αποκαλυπτουν το noise floor της πηγης.Με αλλα λογια αν το mp3/κινητο στο οποιο τα συνδεσετε εχει θορυβο(ενα χαρακτηρισμο συριγμα σαν παρασιτα ραδιοφωνου) τα cx300 θα τον αποκαλυψουν και θα τον ενισχυσουν με δυσαρεστα αποτελεσματα.Το ιδιο ισχυει και για τις ατελειες(π.χ artifacts) των ψηφιακων αρχειων ηχου(π.χ mp3) μετριας κωδικοποιησης.

Απο την αλλη υψηλη ευαισθησια συνεπαγεται και σχετικα αναλυτικο ηχο,ενω σημαινει πως δε θα χρειαστει να δουλεψετε την πηγη σε μεγαλες εντασεις που ξoδευουν την μπαταρια και καταπονουν τα αυτια

 

-τα cx300 απαιτουν σχετικα μεγαλη περιοδο "στρωσιματος" (burn in)Τουλαχιστον τα δικα μου αυτια δεν αντιληφθηκαν μεγαλη βελτιωση πριν τις 100 ωρες,ενω out of the box ο ηχος τους ηταν μετριος με μπουκωμενα μπασα,θολες μεσαιες,και τραχιες υψηλες.Αξιζει παντως να τους δωσετε μια περιοδο χαριτος και να τα στρωσετε(εγω γι αυτη τη δουλεια χρησιμοποιω metal κομματια)

 

Γενικα προκειται για ποιοτικα ενδωτια ακουστικα.Επισης ειναι και ανετα αν δεν εχετε πολυ ιδιοτροπα αυτια,ενω αν πετυχετε καλο seal θα σας ανταμειψουν με αξιοπρεπη ηχομονωση Ηχητικα χαρακτηριζονται απο κυριαρχια των χαμηλων συχνοτητων,ισως και εις βαρος των μεσαιων οι οποιες ομως μετα το στρωσιμο ζωντανευουν.Οι υψηλες ακομα και μετα το στρωσιμο παραμενουν συμπιεσμενες εως και τραχιες αναλογα με τα standards του καθενος.Παντως ειναι παρουσες και σε καμμια περιπτωση δεν θα χαρακτηριζα τα cx300 "σκοτεινα".Σιγουρα ομως η ηχητικη υπογραφη τους ευνοει ειδη μουσικης με μπασο,ρυθμο και ταχυτητα.Τελος εχουν ικανοποιητικο soundstage με καλη διαστρωματωση (layers) του ηχου.

 

Στα 30 ευρω ειναι τιμια κι αξιζουν τα λεφτα τους.Παραπανω ομως οχι καθως με 60 ευρω π.χ αγοραζεις το sony Α815,ενα απο τα καλυτερα mp3 players της κλασης του που συνοδευεται απο τα ενδωτια ακουστικα ΕΧ85 τα οποια ειναι λιγο καλυτερα απο τα cx300(αν και με διαφορετικο ηχητικο χαρακτηρα).Επισης αυτος που αναζηταει κατι παραπανω ας κοιταξει και στα ανωτερα μοντελα της σειρας(CX400.CX500,CX95)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...