Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα φίλε theodore41... αν και ερωτηση για άλλο thread ... θα ήθελα να μάθω αν αυτός ο hifiman HM801 αξίζει τόσα λεφτά.. η ίδια ερώτηση και για τα westone UM3X.. το λέω αυτό σαν κάτοχος ενός cowon c2 και ακουστικών brainwavz m2 και soundmagic e30 .. των οποίων ο συνδυασμός δίνει τρομερό αποτέλεσμα σε πολύ πολύ μικρότερο εύρος τιμών... ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα φίλε theodore41... αν και ερωτηση για άλλο thread ... θα ήθελα να μάθω αν αυτός ο hifiman HM801 αξίζει τόσα λεφτά.. η ίδια ερώτηση και για τα westone UM3X.. το λέω αυτό σαν κάτοχος ενός cowon c2 και ακουστικών brainwavz m2 και soundmagic e30 .. των οποίων ο συνδυασμός δίνει τρομερό αποτέλεσμα σε πολύ πολύ μικρότερο εύρος τιμών... ευχαριστώ.

Οπως καταλαβαίνεις,απάντηση,δεν υπάρχει.Διαβαζα το headfi,και είδα οτι όλοι,γράφανε τρομερά και φοβερά,το ίδιο και με τα Weston,και ως συνήθως,την έκανα την κουτουράδα και τα πήρα.Οτι παίζουν φοβερά,δεν το συζητάμε,αλλα αν δεν κάνεις συγκριτικες ακροάσεις Α/Β,δε βγάζεις συμπέρασμα.

Το ίδιο έχω κάνει εδώ και 40 χρονια τώρα,καθότι παππούς,με τα οικιακά συστήματα.Απο πικαπ Linn,μέχρι ηχεία Magnepan X 3.Και τρεις ενισχυτες.Ταυτοχρονα.

Με 50άρα τιβι εδώ και 18 χρονια.Και προβολέα απο το 2001.

Τα έδωσα,αλλα το φχαριστηθηκα.:p

Και κάτι τελευταίο.

Χτες,μου ήλθαν τα Jvc των 16€.

Μια χαρά ειναι,και λόγω αντίστασης-ευαισθησίας,παίζουν πολυ δυνατότερα απο τα λευκά Apple που χρησιμοποιούσα στο κινητό.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι παίζουν καλά και σίγουρα εν γένει καλύτερα από τα δικά μου... όμως νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για αυτό που προσφέρουν.. όπως σε κάθε τι που έχει να κάνει με τεχνολογία αιχμής.. πόσο μάλον για μεταφερόμενο προσωπικό ήχο που τον έχεις και με το κινητό...αλλά οκ άμα έχεις το ψώνιο και το ευχαριστήθηκες εμείς περισσεύουμε.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι παίζουν καλά και σίγουρα εν γένει καλύτερα από τα δικά μου... όμως νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για αυτό που προσφέρουν.. όπως σε κάθε τι που έχει να κάνει με τεχνολογία αιχμής.. πόσο μάλον για μεταφερόμενο προσωπικό ήχο που τον έχεις και με το κινητό...αλλά οκ άμα έχεις το ψώνιο και το ευχαριστήθηκες εμείς περισσεύουμε.

Κακα ειναι τα ψεμματα.Δεν μπορεις να βαλεις ακουστικα in ear,σαν τα 3Χ,να παιζουν δυνατα με τον Hifiman,και να περπατας στο δρομο.Γιατι θα σε κοψει κανα αυτοκινητο.Δεν συζηταμε για να οδηγεις αυτοκινητο.Εκει θα σκοτωθεις σιγουρα.

Αρα,αμα παω σε καμια καφετερια,μπορω ανετα να ακουω,και να χαζευω,ή να διαβαζω κατι,ή να κοιταω στο ταμπλετ.

Τωρα ,για τα λεφτα,ως γνωστον,ισχυει παντα η καμπυλη ποιοτητος-τιμης,και αυτη,δεν ειναι ευθεια.Δηλαδη,οταν η ποιοτητα διπλασιαζεται,η τιμη εκτοξευεται.Και μια βελτιωση κατα 5%,μπορει να κανει την τιμη διπλασια.Δυστυχως,αλλα ετσι ειναι αυτα.

Ο καθενας λοιπον,διαλεγει που θα σταθει οικονομικα,και πορευεται.

Αυτα,τα ξερω απο το 70,που πηρα το πρωτο μου στερεοφωνικο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ένα βήμα πριν την αγορά τον SoundMAGIC E10 από το amazon.uk, μαζί με τα μεταφορικά θα μου κοστίσουν 50€, η αλήθεια είναι ότι δεν σκόπευα να δώσω πάνω από 30-35€ αλλά διάβασα πολλές καλές κριτικές και ψήθηκα, τι λέτε να τα πάρω, έχετε να προτείνετε κάτι εξίσου καλό στα 30 με 35€?

Τα χρησιμοποιώ στο κινητό (one x) και σε ipad.

 

Βιάστηκα λίγο να ρωτήσω, διάβασα της προηγούμενες αναρτήσεις και κατέληξα στης παρακάτω επιλογές.

1) VSONIC GR02 - BASS EDITION

2) SoundMAGIC E30

3) SoundMAGIC E10

4) Denon AH-C452

5) Sony MDREX38

Τα VSONIC GR02 που ήθελα δεν τα βρήκα σε κάποιο μαγαζί και έτσι πήρα τα SoundMAGIC E30 με 51€ από amazon.uk με δωρεάν μεταφορικά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Τα VSONIC GR02 που ήθελα δεν τα βρήκα σε κάποιο μαγαζί και έτσι πήρα τα SoundMAGIC E30 με 51€ από amazon.uk με δωρεάν μεταφορικά.

http://www.ebay.com/itm/SoundMAGIC-E30-Pro-Fit-Noise-Isolating-Stereo-Headphone-In-ear-Earphones-Black-/271044146554?pt=US_Headphones&hash=item3f1b7d757a

Πιο φθηνα απο ebay. Ισως προλαβαινεις να τα ακυρώσεις??

 

 

Τελικά κι εγώ παρήγγειλα τα γνωστά JVC με 16€ από ebay. Το feedback του πωλητή είναι πολύ καλό οπότε δε νομίζω να είναι fake.

Edited by silmarien
Link to comment
Share on other sites

θέλω ακουστικά για χρήση σε nokia e72 προς το παρων. να είναι in ear. μέχρι 10€ (είτε φυσικο κατάστημα-Θεσσαλονικη, είτε ονλινε αλλά με paypal αν δυνατων)

 

προαιρετικα: άν έχει και μικροφωνο (hands free) θα ναι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια τι προτεινετε μεχρι καμια 50αρια ευρο;Εχω το s2 και ακουω σχεδον τα παντα ομως θα προτιμουσα να εχουν αρκετο μπασο...λοιπον τι προτεινετε;

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχει κανεις ακουστικα τετοιου τυπου? http://www.amazon.co.uk/SENNHEISER-Sports-PMX-Headband-Headset/dp/B0096XSJX2/ref=sr_1_80?ie=UTF8&qid=1355237335&sr=8-80

 

θελω ν αγορασω ενα καινουριο ζευγαρι, κατω απο 100 ευρω αλλα καλυτερα απο κατι philips των 20 που εχω τωρα.. τα παραπανω βολευουν?

 

εχετε και καποια αλλη προταση σε τετοιο στυλ, η απλα earphones, που να εχεις καλη απομονωση εξωτερικων θορυβων?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις ακουστικα τετοιου τυπου? http://www.amazon.co.uk/SENNHEISER-Sports-PMX-Headband-Headset/dp/B0096XSJX2/ref=sr_1_80?ie=UTF8&qid=1355237335&sr=8-80

 

θελω ν αγορασω ενα καινουριο ζευγαρι, κατω απο 100 ευρω αλλα καλυτερα απο κατι philips των 20 που εχω τωρα.. τα παραπανω βολευουν?

 

εχετε και καποια αλλη προταση σε τετοιο στυλ, η απλα earphones, που να εχεις καλη απομονωση εξωτερικων θορυβων?

Για τα ακουστικα αυτα,δεν ξερω,αλλα αν παρεις απ αυτα που χωνονται βαθια στ' αυτια,να προσεχεις μη σε κοψει κανα αυτοκινητο,γιατι μερικα απομονωνουν παρα πολυ.Σου αλλαζουν την πραγματικοτητα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα,μου ηλθε μια αναβαθμιση για το Sony wireless headset pro,την οποια και εκανα,αφου με ταλαιπωρησε πρωτα για ωρες με διακοπες του κατεβασματος.Φαινεται ζοριστηκε ο σερβερ,και κολλουσε.

Ειναι μεταγενεστερη απ'αυτη που γραφει στη σελιδα της η Σονυ.

Δεν ξερω τι ακριβως υποτιθεται οτι κανει αυτη η αναβαθμιση.Αμα καποιος ξερει,ας γραψει σχετικα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το χω υποψην οτι μπορει να γινει επικινδυνο στο δρομο, την ηχομονωση τη θελω κυριως για το γυμναστηριο που βαζουν δυνατα μουσικη, που δε μ αρεσει.

 

Εχει παει κανεις γυμναστηριο με headphones? δε μιλαω για κανα τρελο αερομπικ, σ οργανα αναφερομαι.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το χω υποψην οτι μπορει να γινει επικινδυνο στο δρομο, την ηχομονωση τη θελω κυριως για το γυμναστηριο που βαζουν δυνατα μουσικη, που δε μ αρεσει.

 

Εχει παει κανεις γυμναστηριο με headphones? δε μιλαω για κανα τρελο αερομπικ, σ οργανα αναφερομαι.

 

η καλύτερη λύση θα ήταν να έπαιρνες κάτι σε ημιανοιχτά ακουστικά.. με ear guides για να κρατανε στη θέση τους και αν ακομα δεν κανει δουλεια foam tips.. θα σου προτεινα τα audio technica ckm500 ή τα soundmagic e30.. ή τα meelectronics M6 ( ή την πιο sport και ακριβή έκδοση S6).. Θα ελεγα και πως τα pmx70 ειναι καλή επιλογή..

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,εκεινο που δεν καταλαβαινει απο κουνηματα,ειναι το συστημα που βαζει η Westone ,με τα molds.Δηλαδη τα παρεμβυσματα που μπαινουν βαθεια μεσα στα αυτια,και που φτιαχνονται απο ειδικους .Αυτα που εχουν συνηθως οι καλλιτεχνες στις ζωντανες συναυλιες,και που βεβαια,απομονωνουν σχεδον πληρως τον ΄περιγυρο.

Εχω ενα τετοιο ζευγαρι ακουστικα της Westone και εφτιαξα και τα molds,και μπορω να σου πω οτι πραγματικα,αν αυτα,φτιαχτουν καλα,δεν προκειται να ακους τιποτα απο αυτα που παιζουν τα μεγαφωνα γυρω σου.

Βεβαια,χτες που κοιταξα στο σαιτ της Westone,ειδα οτι αυτα ,εχουν πλεον $399.00,xωρια τα παρεμβυσματα.

Μιλαμε για μπασο που κουναει τα παντα ομως.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στα παιδιά της παρέας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά on ears (όχι ψειρες). Θα ήθελα να εχουν και μικρόφωνο ώστε να τα χρησιμοποιω και ως hands free στο κινητό. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι περισσότερες μάρκες βγάζουν μοντέλα συμβατα για i phone και όχι για Android.

Η τιμή που μπορω να διαθεσω είναι έως 100-120 ευρώ. Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα.

Είμαι ενας ευχαριστημενος κάτοχος του bluetooth headset MW600 Που συνεργάζεται άψογα με το iphone 3gs μου.

Όμως, εχω πλεον προβλημα. Από την πολυ χρήση, κόπηκε το καλωδιο και ακουγεταο μονο απο το ενα ακουστικό. Προς στιγμην το βολευώ έτσι, αλλα πρεπει να το αλλαξω. Η ευκολια σε αυτό το bluetooth, είναι οτι η μονάδα με τα ακουστικα ΔΕΝ είναι "ένα" και συνδέονται με "καρφάκι".

Ψάχνω λοιπόν, ακουστικά χωρις μικροφωνο και κουμπιά έντασης in ear. Τι θα μου προτείνατε;;

Απαραιτητη προυπόθεση να είναι ασύμμετρα. Ειναι η μέγιστη ευκολία τα ασύμμετρα..!!

 

Ευχαριστώ φίλοι μου....:):)

Edited by dnik
It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

για να μην κουραζεστε rock it r-50 και hifiman 262 ειναι τα καλυτερα στο price/performance.

 

επειδη ομως τα hifiman εχουν Impedance: 150 ohm καταλαβαινει κανεις οτι καποιος χωρις amp πηγαινει στα r-50 :p

 

 

http://www.head-fi.org/content/type/61/id/778130/width/1040/height/7939/flags/LL

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Θέλω λίγο την βοήθεια σας. Εχω το iphone4S , ακούω πολύ μουσική και θα ήθελα να μου πείτε ένα ζευγάρι ακουστικά περίπου μέχρι 35-50ευρώ . Εχω πάρει αυτά εδώ http://store.apple.com/us/product/MD827LL/A/apple-earpods-with-remote-and-mic?fnode=75 αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος . Η ποιότητα ήχου είναι αρκετά καλή αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ένταση που βγάζουν. Ισως δεν είναι πολύ ευαίσθητα. Επειδή ακούω και πολύ μουσική πάνω στην μηχανή θα ήθελα κάτι δυνατό να μου επιτραπεί η έκφραση. Έτσι που ψάχτηκα λίγο βρήκα ενδιαφέρον τα παρακάτω και θα ήθελα την γνώμη σας :

 

1-JVC HA-FX3X Stereo (Amazon 30$)

2-VSONIC GR02 Pro (Amazon 34,79$)

3-Sony MDR-EX38iP (Amazon 27$)

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by OAL
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου . Εχουν και μικρόφωνο μήπως ? Ζητάω πολλά εεεε!!!.....

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...