Jump to content

Mozilla Thunderbird


pythagoras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στον thunderbird 1...υπαρχει ρυθμιση καθε ποτε να "κοιταει" για email?

2....εικονιδιο κατω δεξια εκει που ειναι και η ωρα στα windows εχει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 143
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Έχω το εξής πρόβλημα.

Όταν πάω να κάνω forward ένα mail που έχει μια συγκεκριμένη φόρμα, παρόλο που στα options στο composition έχω δηλώσει inline, δεν στένει κάτι... Αλλά ενα κενό mail. Ούτε το έχει σαν attachment.

 

Όταν το mail που κάνω forward έχει μόνο "γράμματα" το στέλνει κανονικά.

 

Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Μέχρι χτες το έκανα κανονικά.

Το μόνο που άλλαξα σήμερα είναι την κωδικοποίηση, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να φταίει αυτό.

 

Ευχαριστώ

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλλογές του email μήπως ρύθμισες να είναι "Απλό κείμενο" ("Text only") και όχι "HTML" ; :)
Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιώ τον thunderbird για e-mail και επομένως προτιμώ να κρατώ εκεί τις επαφές μου!

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιον τρόπο να συγχρονίζω το κινητό μου με τον thunderbird.

 

Καταρχήν, μπορεί να γίνει; Κατά δεύτερον, τι λογισμικό χρειάζομαι; Υπάρχει opensource; Σύντομα θα πάρω κινητό, αν λοιπόν, κάποια συσκευή κάνει τα πράγματα πιο απλά, ποια/ποιες είναι αυτές;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια να ρωτησω, υπαρχει καπου η επιλογη αν πατησω να κλεισει ο thunderbird αυτος να παει στο system tray?? οπως κανει το Limewire π.χ... εχω ξεκοκκαλισει τα μενου, ισως καπου μου διαφευγει. Θελω να με ενημερωνει για e mail αλλα δεν θελω να το εχω να πιανει χωρο στην taskbar. Επισης που βρισκονται στον σκληρο οι επαφες και τα εισερχομενα?

Aν ειναι ευκολο και για το outlook θα ηθελα να μαθω τα ιδια

 

 

Υ.Γ Sorry αν υπαρχει θεμα για thunderbird με search δεν βρηκα κατι που να βοηθα

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω, υπαρχει καπου η επιλογη αν πατησω να κλεισει ο thunderbird αυτος να παει στο system tray?? οπως κανει το Limewire π.χ... εχω ξεκοκκαλισει τα μενου, ισως καπου μου διαφευγει. Θελω να με ενημερωνει για e mail αλλα δεν θελω να το εχω να πιανει χωρο στην taskbar. Επισης που βρισκονται στον σκληρο οι επαφες και τα εισερχομενα?

Aν ειναι ευκολο και για το outlook θα ηθελα να μαθω τα ιδια

 

 

Υ.Γ Sorry αν υπαρχει θεμα για thunderbird με search δεν βρηκα κατι που να βοηθα

Φιλε μου με αυτό το Addon θα κάνεις τη δουλειά σου :)

Το profile του Thunderbird θα το βρεις στη παρακάτω διαδρομη C:\Documents and Settings\*username*\Application Data\Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

sik13 η όποιος άλλος... κατι ακόμα: όταν μου στελνουν mail με συννημένες φωτο μου τις ανοίγει ο thunderbird κανονικά κάτω από τον αποστολέα αλλά μου τις ανοίγει σε φυσικό μέγεθος με αποτέλεσμα να είναι τεράστιες και να πρέπει να κλικάρω στα συννημένα πιο κάτω και να τις ανοίξω με άλλο πρόγραμμα. Υπάρχει επιλογη πουθενά για "fit to window" ή κάτι παρόμοιο??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sik13 η όποιος άλλος... κατι ακόμα: όταν μου στελνουν mail με συννημένες φωτο μου τις ανοίγει ο thunderbird κανονικά κάτω από τον αποστολέα αλλά μου τις ανοίγει σε φυσικό μέγεθος με αποτέλεσμα να είναι τεράστιες και να πρέπει να κλικάρω στα συννημένα πιο κάτω και να τις ανοίξω με άλλο πρόγραμμα. Υπάρχει επιλογη πουθενά για "fit to window" ή κάτι παρόμοιο??

 

Φίλε μου δοκίμασε αυτό το add-on

Έχει επιλογή για fit και για πόσο τις % θες zoom.

 

p.s Sry που άργησα να απαντήσω :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το είχα κάνει αυτό και έτσι έχω όλες μου τις επαφές στο thunderbird.Το θέμα είναι οτι μου σβήστηκαν από το outlook και δεν θυμάμαι τώρα πώς να τα ξανασυγχρονήσω μεταξύ τους. Καμμιά ιδέα?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Tools->Address book. Στο παράθυρο που ανοίγει Tools->Export (το πιο πιθανό είναι να επιλέξεις Save as Comma seperated values αλλά αυτό εξαρτάται από σένα)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θελω να βαλω ξεχωριστους OUTGOING SERVERS για καθε account που εχω(αλλο για το freemail και αλλο για το yahoo mail) αλλα δεν μπορω να βρω πως γινεται!καμμια βοηθεια πλιζ?

 

ps στους incoming servers γινεται κανονικα αλλα στους outgoing(smtp) servers?

ευχαριστω!

 

και κατι ακομα!....εικονιδιο κατω δεξια διπλα στο ρολοι των windows δεν εχει ο thunderbird για να μας ενημερωνει αν εχει ερθει κανενα νεο mail?

 

EDIT το βρηκα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με αυτό το Addon θα κάνεις τη δουλειά σου :)

Το profile του Thunderbird θα το βρεις στη παρακάτω διαδρομη C:\Documents and Settings\*username*\Application Data\Thunderbird

edit...ok got it

 

1--υπαρχει τροπος καθε φορα που ανοιγουμε το κομπιουτερ ΑΥΤΟΜΑΤΑ να ξεκιναει ο thunderbird?

2--υπαρχει add on που να μπορουμε να κανουμε highlight πολλα μυνηματα για να σβηστουν ΟΛΑ μαζι και οχι ενα-ενα?

 

για το 1-- βρηκα ενα προγραμμα που λεγεται thunderbird tray

και για το 2-- επιλεγονται ολα τα μηνυματα αν πατησουμε το shift

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Guys εκανα φορματ αφου προηγουμενος ειχα κανει backup με το mozbackup γιατι ηθελα να σωσω τα mails που ειχα κατεβασει στον υπολογιστη. Δημιοιυργηθηκε ενα αρχειο περιπου 450mb αλλα οταν πηγα να το ανακτησω ελεγε οτι δεν ειναι συμβατο backup του thunderbird. Χρησιμοποιησα την ιδια ακριβως εκδοση. Ξερετε πως μπορω να ξαναπαρω στον υπολογιστη mail τα οποια ειχα ηδη κατεβασει παλιοτερα?? Εχω gmail αν παιζει ρολο!

 

 

χμμμμμμμμ: σκεφτηκα κατι!! μηπως αν παω στο account μου, επιλεξω ποια θελω και τα κανω "mark as unreαd" Τι λετε? ο thunderbird λογικα θα τα δει.. Ειμαι σε αλλον υπολογιστη τωρα, θα το δοκιμασω αργοτερα!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμίσεις pop3/imap του gmail επέλεξε να συγχρονίσει όλα τα μηνύματα (ακόμα και αυτά που έχουν ήδη κατέβει)...φυσιολογικά την επόμενη φορά που θα ανοίξεις τον thunderbird θα κατέβουν πάλι..:)

good luck..

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμίσεις pop3/imap του gmail επέλεξε να συγχρονίσει όλα τα μηνύματα (ακόμα και αυτά που έχουν ήδη κατέβει)...φυσιολογικά την επόμενη φορά που θα ανοίξεις τον thunderbird θα κατέβουν πάλι..:)

good luck..

 

ειναι 1000+ email!! δεν τα εσβηνα απο το gmail, μονο απο το thunderbird..:cry: Οποτε δεν με βολευει κ πολυ αυτη η λυση διοτι θα κατεβει πολυ αχρηστο υλικο! ;) Αν δεν πιασει αυτο που σκεφτηκα θα το κανω ομως. Ευχαριστω!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το "mark as unread" δεν επιασε τελικα.. :( Πειραξα τις ρυθμισεις ΡΟΡ και αρχισαν να ξανακατεβαινουν!! :) Thanks Νίκο..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να "συμβαδίζουν" το thunderbird και το gmail μπορείς να δοκιμάσεις αντί του pop3 να συνδεθεί με imap. Βολεύει περισσότερο (εμένα τουλάχιστον) για να μην κρατάς διπλά inbox.
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να "συμβαδίζουν" το thunderbird και το gmail μπορείς να δοκιμάσεις αντί του pop3 να συνδεθεί με imap. Βολεύει περισσότερο (εμένα τουλάχιστον) για να μην κρατάς διπλά inbox.

 

Μεσω ΙΜΑΡ το εχω απλα δεν εχω επιλεξει να διαγραφει τα μνμ απο τον server οταν τα σβηνω απο το thunderbird. Τικαρα το POP για να αρχισουν να ξανακατεβαινουν.. Εν τω μεταξυ καθε αλλο απο ξεκαθαρισμα εκανα γιατι κατεβασα 1200 mail στο pc, καπου μπερδευτηκα κατα την διαρκεια και τα ξανακατεβασα! :cry: Πλεον η εκκαθαριση ειναι επιβεβλημενη! Οπως και να απενεργοποιησω τα ηλιθια notifiations απο το facebook! ;) Δεν μπορω να το ξαναπερασω αυτο μετα το φορματ για τα 64μπιτα :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως μπορω να αποθηκευσω μαζικα φωτογραφιες που μου εχουν στειλει συννημενα? Χρειαζομαι καποιο addon??? Το μονο που βρηκα ειναι κρατωντας το Ctrl και επιλεγοντας τες ολες και μετα save as.. Αλλα σε πολλες φωτο ειναι χρονοβορο...
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...