Jump to content

Αλλαγή Θρησκείας Διαδικασία


w95chris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω την τυπική διαδηκασία για την αλλαγή θρησκείας.Συγκεκριμένα θέλω να γίνω από ορθόδοξος σε καθολικός.

Από το ΚΕΠ μου λένε πιστοποιητικό γέννησης θέλουν και συμπληρώνεις μετά μια αίτηση στο Ληξιαρχείο ενώ από την άλλη το Ληξιαρχείο μου είπαν ότι εκτός από το πιστοποιητικό θέλουν μια βεβαίωση από καθολική εκκλησία (στη περίπτωση μου).Τελικά ρε παιδιά τι ισχύει από όλα αυτά ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί άκρη δε βγάζω

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Να φαίνεται στα επίσημα χαρτιά μου θέλω δε γίνεται να γράφει χριστιανός ορθοδοξος ενώ εγώ έχω αποφασίσει να είμαι καθολικός. Σε ότι θέλω να κάνω θρησκευτικό παράδειγμα γάμο ή βάφτιση θα δημιουργηθεί θέμα και όσο ανάλαφρα την ταυτότητα δεν φαίνεται το θρήσκευμα.

Τώρα για ποιο λόγο θέλω να αλλάξω θρήσκευμα δε συμφωνώ με κάποια από τα έθιμα της ορθόδοξης εκκλησίας καθώς και ότι δεν αναγνωρίζει αρκετά πράγματα από τη καθολική εκκλησία

Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που με οδηγούν στην αλλαγή θρησκεύματος

Link to comment
Share on other sites

Να φαίνεται στα επίσημα χαρτιά μου θέλω δε γίνεται να γράφει χριστιανός ορθοδοξος ενώ εγώ έχω αποφασίσει να είμαι καθολικός. Σε ότι θέλω να κάνω θρησκευτικό παράδειγμα γάμο ή βάφτιση θα δημιουργηθεί θέμα και όσο ανάλαφρα την ταυτότητα δεν φαίνεται το θρήσκευμα.

Τώρα για ποιο λόγο θέλω να αλλάξω θρήσκευμα δε συμφωνώ με κάποια από τα έθιμα της ορθόδοξης εκκλησίας καθώς και ότι δεν αναγνωρίζει αρκετά πράγματα από τη καθολική εκκλησία

Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που με οδηγούν στην αλλαγή θρησκεύματος

 

Καταρχήν να πω ότι φυσικά και δεν με ενδιαφέρει για ποιο λογο θες να αλλάξεις δόγμα,δικαιωμα σου είναι και δεν πέφτει σε κανέναν λόγος. :)

Αν βαπτιστείς ,που θα πρέπει να το κάνεις για να είσαι οκ απο θρησκευτικής πλευράς,δεν θα μπορέσεις με το επίσημο χαρτί που θα σου δωσουν να κάνεις όλες τις αλλαγές;Κοίτα και το http://www.dikaiologitika.gr/aitiseis/dimoi/14000/aitisi-gia-metavoli-thriskeymatos-sto-liksiarxeio

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=170035

http://union.atheia.gr/%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B8%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%B7%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%87/

Link to comment
Share on other sites

Από θρησκευτικής μεριάς ναι ότνως πρέπει να βαπτιστώ απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος μιας και ΚΕΠ και Ληξιαρχείο δεν συμφωνούν.Τώρα έχω ήδη κοιτάξει τα πρώτα δύο link (τα δικαιολογητικά και το παλιό θέμα το οποίο αναφέρει κάτι διαφορετικό αλλά και παλι χρήσιμο είναι).Όσο αναφορά το τελευταίο σύνδεσμο αναφέρει για διαγραφή δηλαδή υποθέτω στο θρήσκευμα θα έχει μια παύλα ή ένα κενό αλλά εγώ δε νομίζω θέλω να το διαγράψω τελείως.

Όπως και να έχει οι πληροφορίες ήταν αρκετά χρήσιμες.Θα πάρω όμως κ τηλέφωνο ξανά το Ληξιαρχείο να δω τι χαρτιά θέλουν και να τα μαζέψω και θα προχωρήσω από εκεί.

Ευχαριστώ bill33 για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω την τυπική διαδηκασία για την αλλαγή θρησκείας.Συγκεκριμένα θέλω να γίνω από ορθόδοξος σε καθολικός.

Από το ΚΕΠ μου λένε πιστοποιητικό γέννησης θέλουν και συμπληρώνεις μετά μια αίτηση στο Ληξιαρχείο ενώ από την άλλη το Ληξιαρχείο μου είπαν ότι εκτός από το πιστοποιητικό θέλουν μια βεβαίωση από καθολική εκκλησία (στη περίπτωση μου).Τελικά ρε παιδιά τι ισχύει από όλα αυτά ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί άκρη δε βγάζω

Αν ρωτήσεις έναν παστορα (έτσι λέγονται; δεν ξερω, συγγνώμη) από μια καθολική εκκλησία λογικά δεν θα ξέρει να σε βοηθήσει με την διαδικασία; Να σου πει δηλαδή αν ξέρει τι χρειάζεται να κάνεις για να αλλάξεις. Λογικά θα ξέρει την διαδικασία καλύτερα από το να κοιτάς σε ιστοσελίδες και άλλα να σου λέει η μια και άλλα η άλλη και να χάνεις τον μπούσουλα.

 

(Ρίνα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο παστορας είναι κάτι διαφορετικό αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Επίσης θα ρωτούσα αλλά η εκκλησία ανοίγει μόνο όταν έχει λειτουργία και αυτό είναι δύο φορές το μήνα και όσο περιμένω να έχει ξανά λειτουργία αποφάσισα να γράψω εδώ για να δω
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για ποιο λόγο θέλω να αλλάξω θρήσκευμα δε συμφωνώ με κάποια από τα έθιμα της ορθόδοξης εκκλησίας καθώς και ότι δεν αναγνωρίζει αρκετά πράγματα από τη καθολική εκκλησία

Έχω ακούσει πως η καθολική εκκλησία, αναγνωρίζει τους ορθόδοξους χριστιανούς και δεν υπάρχει πρόβλημα να τελέσεις γάμο ή βάπτιση σε καθολική εκκλησία. Δεν αληθεύει αυτό;:worry:

 

Μόνο που, δεν θα αλλάξεις θρησκεία, αλλά ομολογία-δόγμα. ;)

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως η καθολική εκκλησία, αναγνωρίζει τους ορθόδοξους χριστιανούς και δεν υπάρχει πρόβλημα να τελέσεις γάμο ή βάπτιση σε καθολική εκκλησία. Δεν αληθεύει αυτό;:worry:

 

Ισχύει..

Φίλος μου ορθόδοξος παντρεύτηκε καθολική.

Έκαναν πρώτα καθολικό γάμο και μετά ορθόδοξο.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η καθολική αναγνωρίζει την ορθόδοξη αλλά ναι για γάμο δύο τελετές κάνεις με τελευταία την ορθόδοξη. Αλλά τα έχω σκεφτεί καλά πριν το αποφασίσω. Όποιος ξέρει τη διαδικασία να πει γιατί από το Ληξιαρχείο μου είπαν να κάνω μια αίτηση και από εκεί συνεχίζω
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να απαρνηθεί τη χριστιανική μυθολογία και να γίνει άθεος τί διαδικασίες ακολουθούνται?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να απαρνηθεί τη χριστιανική μυθολογία και να γίνει άθεος τί διαδικασίες ακολουθούνται?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα από τα λινκ που έχω βάλει λέει για αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει..

Φίλος μου ορθόδοξος παντρεύτηκε καθολική.

Έκαναν πρώτα καθολικό γάμο και μετά ορθόδοξο.

οχι που θα το αφηνε να μην φορεσει νυφικο.. :)

 

Αν κάποιος θέλει να απαρνηθεί τη χριστιανική μυθολογία και να γίνει άθεος τί διαδικασίες ακολουθούνται?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

στον αρτεμη...ξερει αυτος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Που θες να φαίνεται η αλλαγή;Στην ταυτότητα;Για ποιό λόγο;

 

Η ταυτότητα εδώ και πολλά χρόνια δεν αναγράφει θρησκεία.

Εγώ την έβγαλα πριν 16 χρόνια στα 14 μου και δεν ανέφερε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η ταυτότητα εδώ και πολλά χρόνια δεν αναγράφει θρησκεία.

Εγώ την έβγαλα πριν 16 χρόνια στα 14 μου και δεν ανέφερε.

 

για αυτό το έγραψα ,ότι δεν φαίνεται κάπου .

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω από το άβαταρ ότι μένεις στο Ηράκλειο Κρήτης (είμαστε και πατριωτάκια) γιατί δεν ρωτάς στην καθολική εκκλησία (άγιος Ιωάννης αν θυμάμαι) στην Πατρός Αντωνίου;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...