Jump to content

Μεσημεριανός ύπνος


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Κοιμαστε το μεσημερι;  

351 members have voted

  1. 1. Κοιμαστε το μεσημερι;

    • Ναι! (δικαιολογιστε)
      153
    • Οχι! (δικαιολογιστε)
      198


Recommended Posts

κατι τέτοιο οφείλεται συνήθως σε μεγάλο αγχος, ένταση.

το καλύτερο που έχεις να κάνεις ε΄ναι να επισκεφτείς ένα γιατρό που θα σου εξηγήσει τι ακριβώς σου συμβαίνει και τι να κάνεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή :):)

 

είχα κι εγώ εμπειρία αυτού του φαινομένου..γνωστο ως μορα..και οι εξηγήσεις που μου είχαν δοθεί απο γιατρούς ήταν ότι όλα αυτά οφείλονταν στο στρές.Αργότερα διάβασα ότι αυτό που συμβαίνει νευροφυσιολογικά είναι την ώρα του ύπνου...να ενεργοποιείται η συνείδηση μας...και τελικά να συνειδητοποιούμε την ίδια την εμπειρία του ύπνου (μυική παράλυση) κάτι που δεν συμβαίνει στους άλλους ανθρώπους καθώς σε εκείνη την φάση η συνείδηση τους είναι "ναρκωμένη".Βέβαια....τα "εφφέ" που χρησιμοποιεί ο οργανισμός μας στο φαινόμενο αυτό...είναι που τελικά το κάνουν λεία και της παραψυχολογίας και εν τέλει της παραφιλολογίας.Εκτός απ την μυική παράλυση....υπάρχει η αίσθηση ότι βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας (ωστόσο τα μάτια είναι κλειστά) ,ακούγεται ένας θόρυβος σαν σφηκοφωλιά..και πολλές φορές εμφανίζεται μια σκιά-γυναίκας (αυτή χαρακτηρίζεται ως Μόρα) που μοιάζει να κάθεται πάνω στο στέρνο του κοιμώμενου ασκόντας του πιέσεις τόσο στο θώρακα (αίσθηση δυσφορίας) ή και σφύξιμο στα γεννητικά όργανα....Πολλοί υποστηρίζουν ότι με προσευχή εκείνη την ώρα καταφέρνουν να το ξεπεράσουν (και σε μένα έπιασε αυτό...)...ωστόσο και κάνοντας υπομονή...πάλι ξεφεύγεις...Όσο περισσότερη αγωνία και φόβο έχεις την ώρα της εμπειρίας τόσο αυτή επιδεινώνεται....και μόνο αν σε σκουντήξει κάποιος ή απλά σε ακουμπήσει ξυπνάς και συνέρχεσαι....Αυτός ο "κάποιος" βέβαια θα έρθει κοντά σου...όχι επειδή την ώρα που θα ξυπνάει για να πάει προς νερού του...θα δεί την Μόρα πάνω σου...αλλά επειδή θα ακούσει τις φωνές που θα βγάζεις στην προσπάθεια σου να αποφύγεις αυτόν τον εφιάλτη.....Πρόκειται για ένα νευρικής φύσεως φαινόμενο...που σίγουρα σχετίζεται και με τις ιδιαιτερότητες είτε της εποχής που βιώνουμε αυτές τις εμπειρίες...είτε ακόμα και της ψυχοσύνθεσης μας...καλο ειναι να κανεις καποιες ασκησεις χαλαρωσης

 

Προχθές μου συνέβη αυτό για πρώτη φορά. Ενώ συνήθως όταν πάω να κοιμηθώ είμαι σε συνειδητή κατάσταση,δε μπορώ να κουνηθώ,να μιλήσω και με πιάνουν αφόρητοι πόνοι στον εγκέφαλο και η καρδιά μου χτυπά έτοιμη να εκραγεί απο τον μεγάλο ρυθμό προχθές δεν είδα καμία Μόρα(δεν συμβαίνει αυτή εμφάνιση) αλλα ένοιωθα κάτι να με βαραίνει αφόρητα το στήθος και να πάει να μου βγάλει τη καρδιά η οποία τόσο με πονούσε για παραπάνω απο 1 λεπτό και με προκάλεσε δύσνοια και για πρώτη φορά μετά τις τόσες που μου συμβαίνει νόμιζα οτι σίγουρα εγκαταλείπω αυτόν τον κόσμο. Όμως σταμάτησε λίγα δευτερόλεπτα μετά,δόξα τω Θεώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 290
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

den koimamai to mesimeri,giati proton ksipnao to mesimei apo ton vradino ipno,defteron tha eimai gia kafe an tixei na ksipniso noritera kai triton den koimamai to mesimeri giati kathomai kai vlepo oles sxedon tis seires sta tileoptika kanlia i kathomai kai paizo sto pc.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο το πραγμα με τη μορα το εχω παθει και εγω μια φορα μονο(και ελπιζω τελευταια) εχει περασει καιρος βεβαια απο τοτε αλλα ελπιζω να μην το ξανα παθω ποτε και οσοι δεν το εχετε παθει απο εδω μεσα σας ευχομαι να μην το παθετε ποτε δεν ειναι και τιποτα απο οτι εχω καταλαβει αλλα εκεινη η στιγμη δεν περιγραφεται:scared: α!! και το μεσημερι δεν κοιμαμαι γιατι αν κοιμιθω εστω και μιση ωρα μετα θα κοιμιθω παλι στις 4 το πρωι και πρεπει να ειμαι στη δουλεια στις 7
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

καμια φορα κοιμαμαι το μεσημερι αλλα μονο στις διακοπες που εχω πιο πολυ χρονο...πιστευω παντως πως αν κοιμασαι καλα το βραδυ δεν εχεις τοσο πολυ αναγκη τη μεσημεριανη ξεκουραση η οποια πολλες φορες,σε κανει μετα να νιωθειςι πολλες φορες πιο κουρασμενο απο οτι πριν..ειμαι της αποψης του να κοιμασαι μια και καλη(και αρκετεςςςςςςς ωρες) οπως καταλαβαινετε :p:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
και εγω συνηθως παιδια δεν κοιμαμαι και ο λογος ειναι οτι σχολαω αργα και μεχρι να παω σπιτι να κανω μπανιο να φαω παει 5 το απογευμα....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε κοιμαμαι το μεσημερι παρα μονο σε περιπτωσεις εντονης κουρασης ..

 

Και αν κοιμηθω το μετανοιωνω γιατι ξυπναω με αδιαθεσια, βαρεμαρα και αν σε δω μπροστα μου σε βριζω κιολας :p

Link to comment
Share on other sites

Δε κοιμαμαι το μεσημερι παρα μονο σε περιπτωσεις εντονης κουρασης ..

 

Και αν κοιμηθω το μετανοιωνω γιατι ξυπναω με αδιαθεσια, βαρεμαρα και αν σε δω μπροστα μου σε βριζω κιολας :p

 

mia apo ta idia!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δε κοιμαμαι το μεσημερι παρα μονο σε περιπτωσεις εντονης κουρασης ..

 

Και αν κοιμηθω το μετανοιωνω γιατι ξυπναω με αδιαθεσια, βαρεμαρα και αν σε δω μπροστα μου σε βριζω κιολας :p

Γιατι με ξερεις;;; :p

 

Και γω ξυπναω με βαρεμαρα και νιωθω σα να εχασα τη μερα μου,,αν κοιμηθω μεσημερι,,ειδικα αν ξυπνησω και λειπουν ολοι με πιανει κατι σαν καταθλιψη:cry:

 

:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μεσιμέρι ξυπνάω.. οπότε γιατί να ξανακοιμηθώ!! :lol: Πλάκα κάνω αν και το έχω κάνει αρκετές φορές.. αλλά πλέον με τόσα μαθήματα στη σχολή δεν έχω χρόνο. Πάντως όταν έχω χρόνο προτιμώ απλά να ξαπλώνω και να χαλαρώνω γιατί διαφορετικά ξυπνάω και εγώ με αδιαθεσία και νιώθω πολύ περίεργα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωραιος ο μεσημεριανος υπνος παιδια οπως εχω πει κ παλιοτερα, αλλα οταν εισαι φοιτηταρας κ ξυπνας μεσημερι, χανει την αξια του ρε γμτ..:(:X

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Aπό τότε που αρχίζω να με θυμάμαι,δηλαδή μετά τα 5,έχω καταφέρει να κοιμηθώ 4-5 φορές μεσημέρι.:dizzy: Όταν ήμουν μωρό δεν παίρνω όρκο αλλά πρέπει να κοιμόμουνα και μεσημέρι.:p Εδώ που τα λέμε πρέπει να πάει 3 τα μεσάνυχτα για να αρχίσω να νυστάζω οπότε για μεσημεριανό ύπνο ούτε λόγος.
Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι Πειραιά κοιμάμαι σπάααανια. Όταν είμαι Πάτρα (που σπουδάζω), θα κοιμηθώ κάνα 2ωρο το μεσημέρι.

 

Ειδικά τώρα με τις εργασίες, δεν παλεύεται η μέρα χωρίς μεσημεριανό ύπνο :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

δεν κοιμάμαι πολύ συχνά το μεσημέρι... και όταν το κάνω συνήθως είναι επειδή δεν έχω κοιμηθεί αρκετά το βράδυ και χρειάζομαι οπωσδήποτε λίγες ώρες ξεκούρασης...
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παίζει τώρα τελευταία μεσημεριανή siesta .... Και οι έρευνες λένε ότι μια ωρίτσα το μεσημέρι, ειδικά σε θερμα κλίματα βοηθάει τον οργανισμό να μαζέψει δυνάμεις και να είναι παραγωγικός το υπόλοιπο της ημέρας. Αλλά στο Ελλάντα κάτι τέτοια είναι πολύ προοδευτικά :)
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

δεν κοιμαμαι γιατι δεν μπορω σχολαω 5 μεχρι να παω σπιτι παει 6 παρα μεχρι να φαω να κανω κανενα μπανιο περασε η ωρα μια και καλη το βραδυ :yawn:

 

παντως πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικος ο μεσημεριανος υπνος δηλαδη αν μπορουσα εστω και ενα μισαωρο οχι να κοιμηθω αλλα να ξαπλωσω να ηρεμισω λιγο θα το ηθελα πολυ γιατι ολη μερα στην δουλεια ειμαι καπως ετσι :angry::hypno::dizzy:

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

o υπνος μειωνει την θητεια! και γενικα κανει καλο στο δερμα :p

με τον υπνο τα παμε πολυ καλα! ειδικα τα καλοκαιρινα μεσημερια!

ουφφ νυσταξα τωρα :)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με τόση δουλειά μου έχει λείψει ο μεσημεριανός ύπνος...

Κι όμως κάνει πάρα πολύ καλό...

Βοηθάει στο να είμαστε ήρεμοι, συγκεντρωμένοι, και κάνει και καλό δέρμα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ο μεσημεριανος υπνος ειναι ό,τι καλυτερο για μενα... Με αναζωογονει. Τον χανω μονο οταν ειναι να παω για μπανιο.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

εγω μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ με τιποτσ, το μόνο που καταφέρνω όταν το προσπαθώ είναι μετά να νυστάζω χειρότερα. Πρέπει να είμαι τελείως πτώμα για να κοιμηθώ μεσημέρι.
Link to comment
Share on other sites

Τις καθημερινές δεν προλαβαίνω, αλλά τα Σαββατοκύριακα λιώνω, 3 ώρες μες στο νερό.

Εξάλλου, αν δεν κοιμηθείς το Σάββατο το μεσημέρι (αν έχεις φάει και τα κέρατά σου) πως θα βγεις βόλτα το βράδυ να ξενυχτήσεις;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...