Jump to content

Μοίρασμα ADSL σε 2 σπίτια στον ίδιο όροφο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

 

Εχω ADSL σύνδεση και θέλω να την μοιραστώ, ασύρματα, με τον αδερφό μου ο οποίος βρίσκεται στο διπλανό διαμέρισμα.

Τι εξοπλισμό χρειαζόμαστε για να μην έχουμε προβλήματα εμβέλειας?

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς έναν ασύρματο router τον οποίο θα συνδέσεις με καλώδιο δικτύου στο pc σου και ο αδερφός σου θα χρειαστεί μια ασύρματη κάρτα την οποία θα βάλει στο δικό του pc. Λογικά θα πιάνει. Αλλιώς θα χρειαστείτε και ένα Access Point το οποίο θα βάλετε κάπου ενδιάμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mpierettis, έχεις κάνει 2 λάθη.

 

1) Δεν χρειάζετε ασύρματου ρούτερ (όχι ότι δεν θα παίξει), ένα οποιοδήποτε Αccess Point μπορεί να κάνει την δουλειά που θέλει. Εάν όμως δεν έχει adsl modem με έξοδο σε ethernet αλλά μόνο σε usb, τότε μπορεί να κάνει την δουλειά του και με μια ασύρματη κάρτα, ή με usb wifi dongle, ή με κάποια εξωτερική συσκευή που παίζε σε bridge. Κύριο μειονέκτημα εάν συνδέετε με Usb με το dsl modem είναι ότι θα πρέπει να είναι αναμένο το PC του για να τραβάει internet ο αδελφός του.

 

2) Ο αδερφός του θα χρειαστεί είτε μια ασύρματη κάρτα, είτε ένα usb wifi dongle, είτε μια εξωτερική συσκευή που να παίζει ως client, ή ως bridge (εφόσον έχει βάλει και ο φίλος μας ο Demian_S bridge).

 

3) Eάν είναι μακρυά ο ένας από τον άλλο, τότε υπάρχουν 3 λύσεις :

α) Να μπει μια εξωτερική συσκευή στην μέση που να παίζει ως repeat. Προσοχή στις ασυμβατότητες (προτήμισε ίδια μάρκα)

β) Να μπει ένα ΑΡ στην μέση, και να πέφτουν ως clients και οι δυό τους στο ΑΡ (είτε με PCI, USB, εξωτερική συσκευή client). H λύση να συνδεθούν 2 ΑΡ μεταξύ τους δεν είναι καλή.

γ) Το ΑΡ που θα μπει στον demian_s να μπει με αρκετά μέτρα ethernet ώστε να είναι κάπου στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΣ LINKSYS ΤΟ WIRELESS-G WAG54G ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ADSL MODEM KAI ENA USB ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΚΑΡΤΑ USB ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΛΟΓΙΚΟ. ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΧΩΡΙΣ IP ΚΑΙ ΜΕ IP. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ MODEM ROUTER ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΛΛΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΕΓΩ. ΟΠΩΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Όλα λογικά όπως τα λες :)

 

Δοκίμασε με mac filter, όπου θα επιτρέπεις μόνο στο δικό σου usb (από κάτω θα λέει και την mac του, ειδάλλως από command prompt arp -a και θα στην πει ή ipconfig /all)

 

Mετά υπάρχει το wep key, και ακόμα ποιό μετά το WPA

 

Φυσικά θα πρέπει να κλείσεις τo DHCP, να βάλεις ΙΡς χειροκίνητα, και subnet μικρό (πχ 255.255.255.224 και IPs από 192.168.0.225 έως .254)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το ap?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Access Point εν συντομία.

 

Μία εξωτερική συσκευή που συνδέετε με ethernet με το υπόλοιπο δίκτυο σου, και παίζει σε access point mode, όπου πολλά άλλα μηχανήματα μπορούν να συνδεθούν ως clients επάνω του, και απο εκεί με το υπόλοιπο ενσύρματο δίκτυο.

 

Η διάταξη αυτή λέγετε Infrastructure.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα thanks
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά επειδή δε λέει να ανοίξω καινούργιο θέμα θα γράψω εδώ:

Θέλω να κάνω ένα ασύρματο δίκτυο με έναν φίλο στην ίδια πολυκατοικία. Το διαμέρισμά του είναι στον 1ο όροφο και το δικό μου στον 2ο, αλλά δεν είναι από κάτω μου. Είναι το δικό μου, από κάτω ένα άλλο διαμέρισμα, δίπλα από το κάτω ένα ακόμη και μετά το δικό του. Γίνεται;

Πέρα από το αν γίνεται θέλω να ξέρω αν θα χρειαστούμε ap ή μπορούμε και μόνο με 2 WLAN κάρτες. Εγώ έγω τώρα συνδεδεμένα στο PC ένα Hub και πάνω σ'αυτό ένα DSL Router.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τις κάρτες αποκλείεται να βλέπετε ο ένας τον άλλον.

Γιατί το λες αυτό; Είδα στο E-shop κάτι κάρτες με ισχύ σήματος 15-17 dBm και ένα USR AP-DSL Router με 15 dBm. Άρα δεν πρέπει να υπάρχει κάποια διαφορά στην εμβέλεια...

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά μεταξύ καρτών και εξωτερικών συσκευών, είναι ότι τα δεύτερα μπορούν να τοποθετηθούν σε ποιό βολικά σημεία και να έχουν καλύτερη λήψη, καθότι οι κάρτες συνήθως βρίσκονται πίσω από τον μεταλικό όγκο του Η/Υ μας.

 

Μπορείτε να δοκιμάσετε, αποτελέσματα είναι δυσοίωνα για το setup που λες ότι θες, προτίμησε να βάλεις καλώδιο, είναι πιο γρήγορο, ποιό αξιόπιστο, και ποιό οικονομικό.

 

Εάν προσπαθήσεις σώνει και καλά με WiFi, πάρε και κεραίες εσωτερικού χώρου, μπας και σας βοηθήσουν......

 

Ακόμα μην σκεφτείς να περάσεις το πάτωμα, δες εάν μπορείς να έχεις ανάκλαση από κάποιο κτύριο βάζοντας τις κεραίες στα παράθυρα........

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε με χαλάει με καλώδιο, αλλά προφανώς θα μας την πουν από την υπόλοιπη πολυκατοικία που κρεμάμε καλώδια. Δηλαδή θέλει τόσο μεγάλη ιστορία; Στην ουσία είναι 2 τοίχοι και ένα πάτωμα. Απόσταση το πολύ 20 μέτρα. Νόμιζα ότι με ένα Τέτοιο θα κάναμε τη δουλειά μας ρε γμτ. Τεσπα θα φέρω έναν φίλο που έχει τον εξοπλισμό να κάνει μια δοκιμή...

EDIT: Ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612202 Λέει "μέγιστη εμβέλεια 50-350 μέτρα". Άρα στη χειρότερη περίπτωση (όταν περνάει το σήμα από τοίχους) η εμβέλεια είναι 50 μέτρα.... Μου φτάνει τόσο και δε με ενοχλεί αν θα πέσει η ταχύτητα του δικτύου, αφού θέλω να μοιράσω μια DSL 512Kbps,οπότε και 1Mbit μου είναι αρκετό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρίξτε μια ματιά και σε αυτό http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=166704. Είναι αξιόπιστα αυτά; Τα 14 Mbit μου φτάνουν, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας...
Link to comment
Share on other sites

Τα 20 μέτρα δεν είναι πολλά, αλλά το ένα πάτωμα μπορεί να είναι αρκετό ανάλογα τον τρόπο και ποιότητα. Έτσι στο μάρματο περνάει δύσκολα, στο ξύλο ευκολότερα, αλλά γενικά το μπετόν και τα σίδερα της πλάκας του πατώματος κόβουν πολύ, πάρα πολύ....

 

οι συσκευούλες που δείχνεις είναι αξιόπιστες, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα για το αν θα περάσουν από το ρολόι σου σε αυτό του φίλου σου, τσέκαρε στο Manual του (εάν δεν βρεις το δικό του στο ίντερνετ, έχει και η dlink τέτοιες συσκευές)

Link to comment
Share on other sites

Απλά είπα ότι με τις κάρτες δε θα πιάνει γιατι έχω στήσει στο σπίτι Wireless ADSL. Το Router το έχω βάλει στο δωμάτιό μου (στη μια άκρη του σπιτιού). Το Laptop από το σαλόνι (στην άλλη άκρη) μερικές φορές χάνει το σήμα. Με ανοιχτές πόρτες. Μιλάμε για μια απόσταση περίπου 17-20 μέτρα.

Mousi: Δεν είχα διαβάσει για αυτές τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα: Έχω το USR9106,το οποίο είναι dsl router και ασύρματο ap. Έβαλα σε ένα φορητό ένα asus wifi dongle,με σκοπό να μπορώ να μοιράσω την dsl. Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που βλέπονται και αναγνωρίζονται οι 2 συσκευές,ο internet explorer πχ,δεν χρησιμοποιεί καθόλυ την ασύρματη σύνδεση.Όταν ζητάς μια σελίδα απλά ψάχνει στον αέρα..

Έχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη ιδέα είναι να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία....

 

1) Βλέπονται οι 2 Η/Υ ? Δοκίμασες να κάνεις Ping από τον ένα στον άλλο ?

 

2) Έχεις ανοίξει το internet connection sharing ?

 

3) Έχεις ρυθμίσει σωστά τους dns ?

 

4) Έχεις ρυθμίσει τον ΙΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...