Jump to content

Κινητο μεχρι 250ε


fertis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι εδω και μερες να αγορασω κινητο τηλεφωνο.

Τα λεφτα που μπορω να δωσω αυτο το διαστημα ειναι το πολυ 250ε.

Οι επιλογες ειναι μετρημενες στα δακτυλα αν αξιζει κατι, ομως δεν ξερω τι να διαλεξω.

Εχω εδω και περιπου 1.5 χρονο xiaomi redmi note 2,ομως δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο την εν λογω εταιρεια για αυτο και ειμαι διστακτικος ωστε να αγορασω το note 4-note 4x-mi5s.

Δεν με απασχολει ιδιαιτερα η καμερα, αρκει να στεκεται την ημερα με αξιοπρεπεια.

Παιχνιδια δεν παιζω πολυ, κατι απλα τυπου angry birds, climb hill racing 2.

Σερφαρω ομως πολυ λογω δουλειας, χρησιμοποιω viber και whatsapp οπως επισης ανοιγω και 10-12 tabs μονιμα στο chrome

Tι θα μπορουσα να δω σε αυτα τα λεφτα?

Οπωσδηποτε android και 5.5"

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να δωσεις αλλη μια ευκαιρια στην Xiaomi μσ το Redmi Note 4 μιας και απ ολο το κοσμο ακουω τα καλυτερα...Δεν γινεται ολοι αυτοι να εχουν αδικο...Μετα υπαρχει το Huawei P8 lite,το P9 lite,σε αυτα τα λεφτα,το Motorola X Style που φυσικα ειναι 5.5 και συσκευη του 2015....
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του από την πρώτη εβδομάδα. Χάλασε το ακουστικό χωρίς να κάνω το παραμικρό, εν συνεχεία η κάμερα.

Είπα έπεσα σε ελαττωματικό, ας πάρω άλλο - όπως και έπραξα.

Στο δεύτερο η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε 5ωρο. Άλλαξα ρομ πάνω σε ρομ, αγόρασα μπαταρία και δεν έλεγε να φτιάξει. Το κατάπια έτσι για πολύ καιρό, μέχρι που πρόσφατα άρχισε κουλά η οθόνη χωρίς να πέσει ή κάτι παρόμοιο. Κάποια από τα προβλήματα που αναφέρω τα συνάντησα και σε φιλικό πρόσωπο με το ίδιο κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποια έκδοση του rn4 πληρεί αυτά που λέω στην αρχή του νήματος;

Edited by fertis
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ησουν ατυχος γιατι γενικα εχουν μικρο failure rate. Αλλα ναι η αυτονομια του rn2 δεν ηταν και η καλυτερη.

 

Το Redmi Note 4 Global (ή 4X οπως το λεει η infoquest) εχει ισως μια απο τις καλυτερες αυτονομιες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη (αυτη τη στιγμη ειμαι στο 60% με 4,5 ωρες sot). Εχει και 800αρα μπαντα... θα χεις και 2ετη ελληνικη εγγυηση ;) http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/172040-xiaomi-note-4x-32gb-dual-sim-gold

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως αν σε νοιαζει 800αρα μπαντα ή οχι ψαχνεις Redmi Note 4 Global ή Redmi Note 4X αντιστοιχα.

 

Προσοχη, να χει snapdragon 625... μη μπερδευτεις και παρεις mediatek (εχει τη μιση αυτονομια).

 

Αν θες να χει 800αρα τσεκαρε το καλου κακου και στα specs. AΑλλα αν τυχον θες με 800αρα, δεν αξιζει απ'εξω. Με τριγωνικη ή ευρωπαικη αποθηκη βγαινει 225 ευρω περιπου... δινεις αλλα 25 και το παιρνεις αμεσα ελλαδα και με εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειραζει που δεν εχει 800αρα, ναι αυτο ειναι. Αλλα θα το παρεις απο Κινα; Δεν φοβασαι τελωνειο; Εχουν ζορισει τα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σου πω ένα πράγμα μόνο.Να πάρεις τηλέφωνο από Ελλάδα και αν είναι προβληματικό να σε καλύπτει η εγγύηση..Χωρίς να ρισκάρεις πάλι με αγορά από Κίνα..
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να θες αλλαγή εταιρίας με τόσα προβλήματα. Το LeEco Cool1 4/64 ή 4/32 είναι για σένα.

 

Και βρηκες το cool 1 για αξιοπιστο; :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις και ξέρεις;

 

Ο φίλος απηύδησε με τα xiaomi και του προτείνετε πάλι το ίδιο;

Άντε προς LeEco μεριά φίλε μου. Καλύτερες συσκευές πιο premium. Κι εγώ προς xiaomi πήγαινα αλλά διάβασα στο forum ένα σωρό προβλήματα από χρήστες, όχι σε όλα βέβαια, αλλά υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές. Αν πάρεις το ρίσκο του τελωνείου δεν θα το μετανιώσεις.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι κακη η leeco ισα ισα που εχει και κινηταρες (πχ le max 2)... αλλα οχι να την αντιπροτεινουμε και ως υποδειγμα αξιοπιστιας.

Το έχεις και ξέρεις;

...Κι εγώ προς xiaomi πήγαινα αλλά διάβασα στο forum ένα σωρό προβλήματα από χρήστες

Τι νοημα εχει η ερωτηση οταν εσυ ο ιδιος απαντας με βαση... τη διαβασες :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχουμε συσκευή στα χέρια μας και βασιζόμαστε σε γνώμες άλλων, η πιο δοκιμασμένη λύση είναι λίγη υπομονή. Διαβάζουμε τα αντίστοιχα νήματα χρηστών με συσκευές που μας ενδιαφέρουν. Εκεί φαίνονται από πρώτο χέρι τα καλά και τα άσχημα (γιατί ο άλλος θα βγάλει το πρόβλημα της συσκευής του, δεν θα το κρύψει) και όχι τόσο εδώ που μπορεί να παραπλανηθείς αν και είχες xiaomi και όπως λες δεν πήγε καλά. Μοντέλο σε μοντέλο έχει διαφορά βέβαια, οπότε δεν είναι όλα άσχημα. Διαβάζεις και κρίνεις για να δεις τι μπορεί να συναντήσεις. Αν είσαι οκ με αυτό που θα διαβάσεις προχωράς στην αγορά, αλλιώς πας παρακάτω.

 

φίλε αν δεν έχεις κανένα φίλο σου να δεις από πρώτο χέρι συσκευή από κοντά, κάνε και μια βόλτα στο φόρουμ στα κινητά που έχουν νήμα και διάβασε απόψεις χρηστών που τα έχουν. Ένα νήμα με άπειρες σελίδες δεν οδηγεί απαραίτητα και σε αξιόπιστο κινητό. Φίλτραρε γιατί το internet όπως ξέρεις είναι χαοτικό.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, τα LeEco είναι premium συσκευές. Κατασκευαστικά είναι μια κλάση παραπάνω από τα Xiaomi, σε θέμα επιδόσεων πάλι, σφαιράτα. Το Le Max 2 μπορεί να είναι κινητάρα αλλά δεν θα το πρότεινα στο φίλο καθώς τα κριτήρια που έβαλε είναι σαφή. Ούτε εγώ το προτίμησα για διάφορους λόγους και πήγα σε άλλο μοντέλο γι' αυτό και το προτείνω. Κάποια μοντέλα του Le Max έχουν θέμα με το fingerprint sensor, οπότε ας διαβάσει ο φίλος τα νήματα να κρίνει. Τα Xiaomi έχουν καλύτερο λειτουργικό καθώς υπάρχει ολόκληρη κοινότητα υποστήριξης από πίσω, και το EUI της LeEco δεν είναι σε άσχημο σημείο όμως, εγώ είμαι ευχαριστημένος και έχω γλιτώσει και από τις συνεχείς ενημερώσεις. Αν δεν σου κάνει το EUI, στα LeEco μπορείς να βάλεις και MIUI...

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχουμε συσκευή στα χέρια μας και βασιζόμαστε σε γνώμες άλλων, η πιο δοκιμασμένη λύση είναι λίγη υπομονή. Διαβάζουμε τα αντίστοιχα νήματα χρηστών με συσκευές που μας ενδιαφέρουν. Εκεί φαίνονται από πρώτο χέρι τα καλά και τα άσχημα (γιατί ο άλλος θα βγάλει το πρόβλημα της συσκευής του, δεν θα το κρύψει) και όχι τόσο εδώ που μπορεί να παραπλανηθείς αν και είχες xiaomi και όπως λες δεν πήγε καλά. Μοντέλο σε μοντέλο έχει διαφορά βέβαια, οπότε δεν είναι όλα άσχημα. Διαβάζεις και κρίνεις για να δεις τι μπορεί να συναντήσεις. Αν είσαι οκ με αυτό που θα διαβάσεις προχωράς στην αγορά, αλλιώς πας παρακάτω.

 

φίλε αν δεν έχεις κανένα φίλο σου να δεις από πρώτο χέρι συσκευή από κοντά, κάνε και μια βόλτα στο φόρουμ στα κινητά που έχουν νήμα και διάβασε απόψεις χρηστών που τα έχουν. Ένα νήμα με άπειρες σελίδες δεν οδηγεί απαραίτητα και σε αξιόπιστο κινητό. Φίλτραρε γιατί το internet όπως ξέρεις είναι χαοτικό.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, τα LeEco είναι premium συσκευές. Κατασκευαστικά είναι μια κλάση παραπάνω από τα Xiaomi, σε θέμα επιδόσεων πάλι, σφαιράτα. Το Le Max 2 μπορεί να είναι κινητάρα αλλά δεν θα το πρότεινα στο φίλο καθώς τα κριτήρια που έβαλε είναι σαφή. Ούτε εγώ το προτίμησα για διάφορους λόγους και πήγα σε άλλο μοντέλο γι' αυτό και το προτείνω. Κάποια μοντέλα του Le Max έχουν θέμα με το fingerprint sensor, οπότε ας διαβάσει ο φίλος τα νήματα να κρίνει. Τα Xiaomi έχουν καλύτερο λειτουργικό καθώς υπάρχει ολόκληρη κοινότητα υποστήριξης από πίσω, και το EUI της LeEco δεν είναι σε άσχημο σημείο όμως, εγώ είμαι ευχαριστημένος και έχω γλιτώσει και από τις συνεχείς ενημερώσεις. Αν δεν σου κάνει το EUI, στα LeEco μπορείς να βάλεις και MIUI...

 

Χαχα ολόκληρη έκθεση έγραψες, χαράς στο κουράγιο σου, αλλά σωστά τα γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχουμε συσκευή στα χέρια μας και βασιζόμαστε σε γνώμες άλλων, η πιο δοκιμασμένη λύση είναι λίγη υπομονή. Διαβάζουμε τα αντίστοιχα νήματα χρηστών με συσκευές που μας ενδιαφέρουν. Εκεί φαίνονται από πρώτο χέρι τα καλά και τα άσχημα (γιατί ο άλλος θα βγάλει το πρόβλημα της συσκευής του, δεν θα το κρύψει) και όχι τόσο εδώ που μπορεί να παραπλανηθείς αν και είχες xiaomi και όπως λες δεν πήγε καλά. Μοντέλο σε μοντέλο έχει διαφορά βέβαια, οπότε δεν είναι όλα άσχημα. Διαβάζεις και κρίνεις για να δεις τι μπορεί να συναντήσεις. Αν είσαι οκ με αυτό που θα διαβάσεις προχωράς στην αγορά, αλλιώς πας παρακάτω.

 

φίλε αν δεν έχεις κανένα φίλο σου να δεις από πρώτο χέρι συσκευή από κοντά, κάνε και μια βόλτα στο φόρουμ στα κινητά που έχουν νήμα και διάβασε απόψεις χρηστών που τα έχουν. Ένα νήμα με άπειρες σελίδες δεν οδηγεί απαραίτητα και σε αξιόπιστο κινητό. Φίλτραρε γιατί το internet όπως ξέρεις είναι χαοτικό.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, τα LeEco είναι premium συσκευές. Κατασκευαστικά είναι μια κλάση παραπάνω από τα Xiaomi, σε θέμα επιδόσεων πάλι, σφαιράτα. Το Le Max 2 μπορεί να είναι κινητάρα αλλά δεν θα το πρότεινα στο φίλο καθώς τα κριτήρια που έβαλε είναι σαφή. Ούτε εγώ το προτίμησα για διάφορους λόγους και πήγα σε άλλο μοντέλο γι' αυτό και το προτείνω. Κάποια μοντέλα του Le Max έχουν θέμα με το fingerprint sensor, οπότε ας διαβάσει ο φίλος τα νήματα να κρίνει. Τα Xiaomi έχουν καλύτερο λειτουργικό καθώς υπάρχει ολόκληρη κοινότητα υποστήριξης από πίσω, και το EUI της LeEco δεν είναι σε άσχημο σημείο όμως, εγώ είμαι ευχαριστημένος και έχω γλιτώσει και από τις συνεχείς ενημερώσεις. Αν δεν σου κάνει το EUI, στα LeEco μπορείς να βάλεις και MIUI...

 

Κατσε γιατι θα μου πεσουν και τα πλαϊνα

1) Μου την λες αρχικα αν την εχω τη συσκευη οταν εσυ ο ιδιος παραδεχεσαι οτι δεν εχεις xiaomi

2) Ειπα τιποτα για επιδοσεις ή την αισθηση κατασκευης; Την αξιοπιστια σχολιασα

3) Παραδεχεσαι οτι εχουν για παραδειγμα καλυτερη υποστηριξη τα xiaomi και μετα λες για αξιοπιστια... οκ...

 

Να μου αντιπροτεινες κανενα "επωνυμο" ως πιο αξιοπιστο, αντε να το καταπιω. Αλλα Leeco? Απο τον ενα κινεζο στον αλλο;

 

Οσον αφορα εμενα, οχι μονο εχω διαβασει (μαϊντανος στο myphone/insomnia/xda :p) αλλα εχω και πιασει πολλες συσκευες και δεν εννοω λιγα λεπτα απο φιλο. Ενδεικτικα μονο το τελευταιο 6μηνο αλλαξα 5 συσκευες (τις επαιρνα μεταχειρισμενες, επαιζα κανα μηνα και μετα τις πουλαγα). Αλλωστε, δεν θαβω την Leeco που εχει οντως πολυ καλα κινητα, απλα υπερασπιζομαι την xiaomi που ειναι μακραν οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει σε κινεζικο.

 

Στη τελικη εγω προτεινα αγορα απο κωτσοβολο με 2ετη ελληνικη εγγυηση... οχι κινα. Οποτε για ποια αξιοπιστια μιλας; ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως αν σε νοιαζει 800αρα μπαντα ή οχι ψαχνεις Redmi Note 4 Global ή Redmi Note 4X αντιστοιχα.

 

Προσοχη, να χει snapdragon 625... μη μπερδευτεις και παρεις mediatek (εχει τη μιση αυτονομια).

 

Αν θες να χει 800αρα τσεκαρε το καλου κακου και στα specs. AΑλλα αν τυχον θες με 800αρα, δεν αξιζει απ'εξω. Με τριγωνικη ή ευρωπαικη αποθηκη βγαινει 225 ευρω περιπου... δινεις αλλα 25 και το παιρνεις αμεσα ελλαδα και με εγγυηση.

 

H' μπορείς να εκμεταλευτείς αυτή την προσφορά στα 180€ αν δεν έχεις θέμα με το χρυσό

http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-3GB-32GB-Smartphone---Gold-376555.html

Link to comment
Share on other sites

Απο Ευρωπαϊκη αποθηκη ομως δεν βαζουν και μεταφορικα;

 

Χμμ. Δεν τα έβγαζε άμεσα στο καλάθι όταν το προσέθεσα αλλά τώρα που προχώρησα και ένα στάδιο παραπάνω, έχει 39 ευρώ οπότε όντως έρχεται μία η άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λεω οτι δεν αξιζει και τοσο απ'εξω. Παρτε το απο κανα κωτσοβολο/πλαισιο να το χετε αμεσα στα χερια σας, με doa απο μεγαλο ελληνικο καταστημα και διετη εγγυηση απο Ελλαδα. Χωρια οτι 100% θα εχεις official global rom ενω απ'εξω μπορει να σου ρθει με μαϊμουδορομ.

 

Απο την αλλη αν δεν σε νοιαζει καθολου η εγγυηση, οκ... και 30 ευρω να γλυτωσεις δεν ειναι ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι θα μου πεσουν και τα πλαϊνα

1) Μου την λες αρχικα αν την εχω τη συσκευη οταν εσυ ο ιδιος παραδεχεσαι οτι δεν εχεις xiaomi

2) Ειπα τιποτα για επιδοσεις ή την αισθηση κατασκευης; Την αξιοπιστια σχολιασα

3) Παραδεχεσαι οτι εχουν για παραδειγμα καλυτερη υποστηριξη τα xiaomi και μετα λες για αξιοπιστια... οκ...

 

Να μου αντιπροτεινες κανενα "επωνυμο" ως πιο αξιοπιστο, αντε να το καταπιω. Αλλα Leeco? Απο τον ενα κινεζο στον αλλο;

 

Οσον αφορα εμενα, οχι μονο εχω διαβασει (μαϊντανος στο myphone/insomnia/xda :p) αλλα εχω και πιασει πολλες συσκευες και δεν εννοω λιγα λεπτα απο φιλο. Ενδεικτικα μονο το τελευταιο 6μηνο αλλαξα 5 συσκευες (τις επαιρνα μεταχειρισμενες, επαιζα κανα μηνα και μετα τις πουλαγα). Αλλωστε, δεν θαβω την Leeco που εχει οντως πολυ καλα κινητα, απλα υπερασπιζομαι την xiaomi που ειναι μακραν οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει σε κινεζικο.

 

Στη τελικη εγω προτεινα αγορα απο κωτσοβολο με 2ετη ελληνικη εγγυηση... οχι κινα. Οποτε για ποια αξιοπιστια μιλας; ;)

 

Το κούρασες φίλε. Μάλλον έχεις όρεξη.

Το ποιος την είπε όπως λες σε ποιον, δες στα μηνύματα 13 και 15 για να θυμηθείς ποιος άρχισε την ειρωνεία, γιατί μάλλον ξεχνάς εύκολα...Τα γραπτά μένουν όμως. Δεν ασχολήθηκα μαζί σου, ερώτηση έθεσε ο φίλος και απαντώ στο θέμα και καθώς είχε κακή εμπειρία με Xiaomi του πρότεινα κάτι άλλο και για την ακρίβεια συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Η αξιοπιστία έχει σχέση και με την ποιότητα κατασκευής.

Καλύτερη υποστήριξη δεν σημαίνει αξιοπιστία, σημαίνει πως όταν έχω Fiat και όλο και κάτι μου χαλάει, βρωμάει ο τόπος από συνεργεία και θα μου το φτιάξουν εύκολα και γρήγορα. Όταν βγαίνει rom κάθε βδομάδα, μας τα έκαναν τσουρέκια.

 

Από εκεί και πέρα δεν κατέκρινα τα Xiaomi, σε συνδυασμό με την τιμή υπάρχουν 1-2 μοντέλα που θα έπαιρνα κι εγώ (στο best seller redmi 3 pro υπάρχουν ακόμα σοβαρά hardware προβλήματα σε παρτίδες), είπα πιο είναι το δυνατό τους σημείο και πιο όχι. Αλλά μάλλον εμπαθής μου φαίνεσαι, μεταφράζεις όπως σε βολεύει, παραφράζεις μάλλον. Πες τη γνώμη σου χωρίς να απαντάς αλλού και όπως απαντάς. Και όσο για την εγγύηση, άσε να δούμε πως λειτουργεί πρώτα η ελληνική αντιπροσωπεία γιατί προχθές άνοιξε. Πολλοί προσφέρουν κοπανιστό αέρα στην Ελλάδα και το ονομάζουν εγγύηση.

Η διαφορά είναι οτι οι ανάγκες του φίλου καλύπτονται με αρκετά λιγότερα από 250 ευρώ.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Τα γραπτά μένουν όμως.

Συμφωνω ;) Ας δουμε μερικα γιατι μου αρχισες τις κωλοτουμπες.

Λογικό να θες αλλαγή εταιρίας με τόσα προβλήματα. Το LeEco Cool1 4/64 ή 4/32 είναι για σένα.

Το έχεις και ξέρεις;

Κι εγώ προς xiaomi πήγαινα αλλά διάβασα στο forum ένα σωρό προβλήματα από χρήστες.

 

Για τα υπολοιπα δεν σχολιαζω. Σου χω ηδη απαντησει. Οχι τιποτα αλλο ειμαστε και offtopic. :)

Οσον αφορα για την ορεξη, αλλος απαντησε με εκθεση ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

δεν την παλεύεις. σε παραπέμπω πάλι στο post 23 μήπως και..

η καλύτερη λύση σε περιπτώσεις τύπου "ότι να'ναι" είναι να λέμε ναι σε όλα...

 

 

Edit: Έγινε επεξεργασία της δημοσίευσης και έχεις και μία παρατήρηση στο ενεργητικό σου!

Edited by DINFUN
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...